Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Arius

Vôbec nie je nutné premýšlať nakoľko dôveryhodná bola obmena zfanatizovaného nácka. Podstatná bola myšlienka a geniálne vyobrazené prostredie. Norton v životnej forme zahral inteligentného a charizmatického človeka ktorý sa aj pod vplyvom životných okolností nechal zmanipulovať a ťahal ku dnu aj niekolko svojich najbližších. Po skončení filmu som mal zmiešané pocity, také vo mne naposledy vyvolala Americká krása.Rozhodne existuje niekolko filmov ktorých zhliadnutie je základom, niečo ako povinné čítanie, American history X a American Beauty sem rozhodne patrí. ()

mohamedsfinger

Celý film stojí na výkonu Edwarda Nortona, bohužel to mi nestačí. Příběh je až příliš nalajnovaný a možná i nepříliš uvěřitelný, přesto se jedná o zajímavé dílo, o jehož zařazení do výuky by se mohlo pouvažovat. ()

mikulíšek

Dobře natočený film vratce se opírající o nějaké myšlenky. Hrdinové mění své niterné přesvědšení ze dne na den, z rozhovoru na rozhovor ...jak reálné. Pokud si odmyslíme bleskové prozírání a napravování, tak jako abstraktní obraz společnosti, včetně proměn jednotlivých aktérů, film obstojí. Je vcelku zajímavé, že silné téma, soukromá osobní dramata a rádoby sirové vyprávění dokáže diváka tak vtáhnout, že přestane vidět naivitu s kterou se v něm mnohé řeší, což podle mne dost vypovídá o tom, jak dobře je film natočen. Některé záběry jsou opravdu labužnické a herecké výkony jsou také dobré. ()

Sdoom

Zajímavé, realistické a sugestivní drama o neonacismu a rasismu v USA, o vztahu dvou bratrů, kde pro mladšího je ten starší velkým vzorem a o společenských hodnotách obecně. Edward Norton v roli zarytého a po návratu z vězení napraveného neonacisty podává možná svůj životní výkon. Až na závěr, který vyznívá tak nějak do ztracena, bezchybný film. ()

Cejny

Velmi silný film s velice silným příběhem s neobvyklým námětem. Určitě to na každého muselo celkem podstatně zapůsobit. ()

The Viper

Film tak trochu podbízí svůj vlastní názor na předvedenou věc, což filmu dosti ubírá. I tak skvělý Norton a dnes už zaniklý Furlong. Černobílé akce byly skvělé. Bohužel je to celé tak moc naivní a konec dává divákovi nevědomky šanci na jiný názor. ()

Maynard.

Edward Norton v jedné ve svých životních rolí. Ta druhá je samozřejmě Fight club. Zde si zaslouží můj nezkonalý obdiv, páč takto "upravit" svoji postavu, to klobouk dolů. Roli ortodoxního nácka a i jeho proměnu v dobrého člověka sem mu žral od začátku až do konce. Jeho mladší bratr za ním krapet pokulhával, ale i tak se se svoji postavou popral obivuhodně. American History X je jediný kvalitní film, který se zabývá touto složitou odvěkou tématikou. Nechci se pouštět do nějakých rozborů, ale jedno si neodpustím. Náckové a jejich různý odnoše sou primitivní paka, kterým v žilách koluje obrovské množství nenávisti. Jak velmi přesně poznamenal Derekův učitel - Učinily tvoje skutky tvůj život lepším? Flashbacky ve filmu sou natočeny černobíle, což podvědomě díváka přivádí na hlavní myšlenku celého filmu a to černá vs. bílá :o). Jako všude, tak i tady má každá mince dvě strany, což je dokonale ukázáno na konci tohoto příběhu. No, já sem rád za to, že se pohybuju mezi lidmi, kteří to maj v hlavě srovnaný a kterým tato problematika, stejně tak jako mně, žíly netrhá. Přecijen už někdo viděl skinheada nebo černýho bratra na prkně nebo na fesťáčku? A na závěr se znovu musím pochlubit příběhem ze Sázavy, kde se partička nácků v pozdních hodinách bavila tím, že hajlovali u řeky :o)). No, jestli to ti kluci nemaj vážně nějak pomotaný v těch holejch palicích? :o) ()

MiaMoonlight

Film který ukazuje že "ta špatná věc" je opravdu špatná, ale ukazuje to dobrým způsobem. Nic není černé nebo bílé a uznejme, že to tak stejně povětšinou všichni vidíme. Hlavní postavy (bratři Vinyardovi) si během filmu získají veškeré divákovi sympatie, ať už je jejich minulost jakákoliv. Tenhle snímek si mě získal především pro to, že ukzuje svět takový jaký je. Pravda není nikdy jenom jedna a je jen na ldiech, jak se jí rozhodnou vidět. ()

Markussis

Zaprvé zdůrazním, že jde o film, který má co říci. Byl jsem velmi potěšen stopáží filmu, která nepřekročila ani dvě hodiny. Přesto bylo až neuvěřitelné, jak dokonale film dokázal vykreslit a nastínit vůbec rasistickou problematiku právě za tak krátkou dobu. Právě díky intenzitě vykreslení této problematiky na mne film nepůsobil agitačním dojmem. Neměl jsem ten pocit, že by film chtěl násilím něco vštípit, nějakou pacifistickou myšlenku. Naopak, film tuto pacifistickou myšlenku divákovi pouze nabízí a zároveň zdůrazňuje, že rozhodnutí je na každém jednotlivci. Ve filmu je toho obsaženo skutečně mnoho a jsem přesvědčen, že je toto je dobrý materiál k přemýšlení. Tento film je profesionálně odveden do puntíku. ()

gutshoter

Jen a jen dobře že tento snímek byl natočen. Skvělé výkony herců, skvělá režie - vlastně vše ideální. Závěr filmu mi vyrazil dech, byť se něco podobného dalo čekat a šlo se tomu naproti. "Už nechci žít pořád nasranej." ()

JADIM

Ľudsko-neľudský film, ktorý až prekvapivo realisticky hovorí o rasizme. Niektoré veci to dokázalo pekne pomenovať a prišli očakávané momenty, ktoré proste prísť mali. Tie čiernobiele scény mi trochu vadili, pre efekt sa to občas vo filme hodí, ale toto proste malo byť celé alebo aspoň z väčšiny farebné. Niektoré situácie boli pre mňa zbytočne zdĺhavé, proste také hádky, ktoré po chvíli boli o ničom. Kult Hákového kríža však odovzdáva určité silné myšlienky. O nekonečnom probléme a o tom, že ľudia sa menia. Kým tu budú rôzne rasy, dovtedy tu bude rasizmus a dovtedy bude tento film dôležitý. 7,5/10 (Videné 19.12.2020, Originálne znenie) ()

Frankie

Příběh, zachycující životní úsek člověka, který se z různých příčin stává nesnášenlivý a xenofobní a který našel zalíbení v ideách neonacismu, je podán sice dost surově a do jisté míry i důvěryhodně (k čemuž přispívá svou měrou i skvělý Edward Norton), přesto se nemůžu zbavit dojmu, že si filmaři trošku idealizují skutečnost. Ona náprava takto smýšlejícího tvora nebude tak jednoduchá, jak nám je tu zcela vážně servírováno. Nebo, že by se ti američtí neonacisti opravdu lišili od těch evropských? ()

MARTIN*I

Určitě velmi zajímavý film o tom, jak snadno můžete někam zapadnout a jak těžko se z toho budete vyhrabávat... Velice dobře a sugestivně natočený.. ()

AZbest

Spolu s "Crash" určite TOP film, pojednávajúci o rasizme. Surový a naturalistický, ale nie samoúčelne, navyše s hlbokou myšlienkou. Veľmi pôsobivo je tu tiež zobrazený fakt, že v konečnom dôsledku sú "mozgy" v pozadí a na vrchole organizovanej štruktúry omnoho nebezpečnejší ako samotní pešiaci - holé lebky. Smutným faktom však ostáva, že mnohí rasisti tento film vnímajú ako výstavu sily neonacizmu, namiesto toho, aby si z neho vzali ponaučenie. ()

bari68

Reálny pohľad na rasizmus.Film nie je ale iba o neonacistoch, nenávisti , zášti ako napríklad v Romper Stomper..., ale hlavne o osude jednej nešťastnej americkej rodiny.Film, resp. režisér neukazuje rasizmus z pohľadu bielych,ale aj čiernych ako dokazuje záver filmu.O doslova hereckom koncerte Edwarda Nortona myslím si, že nemusím rozprávať,ostatne dôkazom je nominácia na Oscara.Záverom snáď len povedať, že je to ukážka toho,že definitívna symbióza odlišných rás asi nikdy nebude. ()

NICOX

Odporné a úžasné zároveň!! Duo Edward a Edward je super!! Skoro celej film mi bylo špatně (nemyslim od žaludku, ale kvůli tomu, že jsou lidi tak blbý a můžou věřit v něco tak nechutnýho jako nacismus a rasismus). Konec byl jak pěst do obličeje.. pak otevřete oči a zjistíte, že nestačí, když se změní jeden člověk, protože ti ostatní jsou pořád stejní. 4+; 90 % ()

Han22

Co na tohle napsat? Tohle musí vidět každý sám. Celý film je v podstatě one man show Edwarda Nortona. Je hrozná škoda, že nedostal Oskara, protože co předvádí je famózní. Jeho přednášky o potřebě bránit se proti vlně přistěhovalců, černochů a jejich kriminality, jeho řeč o zbytečný smrti táty, pokusy sestavit Bílou ligu k obraně proti všemu, co je štve je stejně úpřimné, jako lákavé. Stačí se zamyslet nad situací tady a slabší jedinec podlehne a jde se přidat k národnímu odporu. Stejně tak mistrovské je ale jeho probouzení po letech ve vězení, kdy ztratil iluze o své víře a vidí vše z nadhledu a snaží se zachránit svého bratra. Film je jasně protinacistický, ale přesto donutí člověka o některých věcech přemýšlet, vžít se do jeho role a zamyslet se, byli bysme v jeho situaci tolik jiní? Hlavně díky závěru se totiž nic nejeví tak jednoznačně, jako po návratu z vězení. ()

Rudinsky

Američania, pri všetkej svojej úprimnej tvorcovskej naivite, proste nevedia servírovať tvrdé drámy. A ak áno, je to kráľovským držhubným kamuflovaná koprodukcia s európskou školou. Na druhej strane - Norton je absolútny pán a je to práve on, kto drží tento "nekorektný" street art vysoko nad štandardom. Mať to v rukách Cronenberg, potom by ste videli ()

rozbris

Další jasná 5*. Příběh o rodině co mu zabili tátu a oba synové začali vyznávat fašismus. Edvard Norton to zahrál na výbornou skoro jako by to vyznával. P.S. Napsat seminárku na "Mein Kampf" a dokonce ho přečíst....smekám Danny (Edward Furlong) :-] ()