Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

ReproBoy

Takjo, takjo, takjo. Poporade. Jsem rad, ze nejakej Matrix vzniknul. Urcite to po tech letech nezamrzi a konec trojky byl.  No byl to konec ale uplnej konec to nebyl. Ted k novymu matrixu. Napad dobrej, prvni 2/3 filmu jsem pomerne hltal, docela jsem se i nasmal, dobrej byl i merf, pri psi par vecech jsem se trosku ksichtil jako Kryton, kdyz predvadel rozpolcenost, ale celkove vzato je to dobry. Az na poslednich 5 minut. To mi prislo i na Matrix moc. Jako ze to je pohadka to vime, Ale nekdy vas takovy veci uplne vytrhnou z kontextu. A nyo je tak trochu trouba 🤷🏻‍♂️  Noco, jestli bude pokracovani, bude to zajimavy. Sezerte me,ale bavil jsem se vic, nez u novy Duny a od Engejmu asi nejzajimavejsi film. Takze davam 90% a cauky mnauky ()

SalvorHardin odpad!

Príliš  copy paste, len aby to bolo meta, ale potom je film akýsi prázdny a miestami príliš praštěný. Revolutions  je Občan Kane v porovnaní s týmto filmom. Film, ktorý si nikto nepýtal a na ktorý som zabudol, ako som ho dopozeral. Ak sa na to chystáte tak radšej si pripravte flašu alkoholu alebo iné oblbováky... Pripomína mi to debakel s Indiana Jones 4, ale ten film vlastne neexistuje, lol :D ()

TheJokerCUZ

Ten film bych nazval překvapení roku, protože jsem upřímně od toho nic nečekal, myslel jsem si že se to nedokáže už chytnout na starou vlnu, je ale třeba to brát jako začátek něčeho novýho a pokud opravdu dojde na trilogii, tak se budu trošilinku těšit. Matrix opět přináší docela zajímavé myšlenky a první polovina filmu je skvělá, popravdě by mi nevadilo kdyby tam byly víc scény s Nielem a vrtání se víc do hloubky toho světa, protože naopak od akce toho člověk nesmí čekat tolik, nic převratnýho ve světě kde jsou marvelovky to nepřináší, vlastně vůbec nic.. Nicméně divák který na to jde hlavně kvůli nostalgii, zažije lehkou husí kůži protože rozhodně se nezapomíná na starou trilogii a je to celkově zajímavě a možná i lehce vtipně podaný. Nakonec musím zmínit že nové “staroobsazení” neni taková tragédie jak se zdá, ano je to škoda, ale na druhou stranu ti herci si ty kultovní role užívají a jde to vidět, já s tím tedy problém neměl. Opravdu mě to příjemně překvapilo, protože jsem čekal tragédii a pokud člověk již byl na spidermanovi, tak bych mu doporučil zajít i na tenhle, neurazí - 8,5/10 ()

zdenda87 odpad!

Není to samozřejmě film na odpad, ale nemůžu jinak, protože jako pokračování jedné z nejlepších trilogii ve filmu ever, to je strašná brecka. ()

JDejavu

Pozor drobné spoilery (ono není moc co spoilerovat, protože celé je to vlastně jen divná vata, ale budiž)... A safra! Fuka dal na svém FFFILM.NAME v recenzi Matrixu 4 jen 40% ! To už jsem věděl, že je něco v nepořádku a jeho výsměšný tag: "KOMEDIE" dával tušit, že se asi moc nenasměju - případně jen hořce. Ač to dělám opravdu vzácně, dal jsem si před filmem místo plechovky energeťáku plechovku piva a počítal s nejhorším. A dočkal jsem se... Když jedna z prvních věcí, která člověku přistála v obličeji v první akční scéně, byl nápis "ART" (hravě vytvořený pomocí zhasnutých písmen slova "HEART" na zdi hotelu), bylo na útěk pozdě (nic proti opravdovému artu, ten to ovšem o sobě většinou neřve prvním nápisem - byť by si dělal legraci sám ze sebe). Ale zároveň jen díky tomu člověk hned a rychle pochopí, co bude vlastně následovat - LIMONÁDOVÝ JOE místo klasického westernu - tak nějak to v prvních záběrech působilo. Budiž - třeba bude nějaká legrace... Nebyla. První scény sice hezky parodovaly a citovaly akci z původní trilogie, ale bez humoru. A ani dál to rozhodně nebyla žádná komedie nebo alespoň zábava. Ani když autorka po první půlhodině klesla k dá se říct až fekálnímu humoru, kdy nový Morpheus vylezl z kabinky na záchodě a začal hláškovat jako v původní trilogii a dělat si z toho legraci. Prostě ne - nefungovalo to. Není moc o čem se rozepisovat. V první třetině to není film. Je to umění. Jenže - není to umění, na které chce jít milovník umění, ani umění, které v tom nečekaně objeví ten, kdo ho nehledal. Je to umění, které dostal ten, kdo po něm netoužil... Celé se to ale skládá ze dvou částí, které nejsou nijak pevně odděleny - spíš se jedna do druhé překlápí. Film o filmu Matrix (první půlka filmu) jsem ještě přežil. Pak ovšem následuje v podstatě let's play počítačové hry s aktivovaným cheatem pro nesmrtelnost. A to je (jak my, hráči počítačových her, víme) nuda... Proč zpracovat ikonickou scénu boje Morfea s Neem tak, aby té původní stylově nesahala ani po kotníky? Proč jí vzít všechen šmrnc? Proč dělat akční scény tak, že už nejsou originální a v dnešní době nezaujmou a ještě to přiznat v dialozích? Ach jo... Ale pojďme dál... Následně to i vypadalo, že se možná něco začne dít - přemlouvání Trinity mohla být jediná složitější zápletka, kdyby jí využili, jenže autoři to odbyli v podstatě dvěma větama a udělali z ní sobeckou krkavčí matku a svým způsobem zrůdu (ať se to snažili líbivými frázemi o svobodě a seberealizaci zamaskovat sebevíc), která se na nějaký děcka může ... protože odjakživa přece chce být superhrdinka, jen manžel se tomu smál (zřejmě netušíc, co má doma a jak rychle ho to bez výčitek odkopne i s dětma při první příležitosti). Skvělá message pro tenhle svět - proč se zaměřovat na osvobození se od karierismu "drogové" závislosti na konzumu, požitkářství a hierarchii kapitalismu, jako v prvním dílu, když si můžeme tentokrát vzít na paškál ty normální věci, od kterých jsme díky tomu utekli - rodina - domov - děti... Pak následoval další let's play a tentokrát už naprosto trapný cheat pro superštít, kterým odrazíte všechno a byla to fakt neskutečná nuda a zmatek. Toť celý film v kostce s pár rádoby dramatickými rozhovory a dilematy, která působila jako pěst na oko. Nemá cenu zmiňovat.  Jako film je to prostě zapomenutelný průměr s nudnými dialogy, akčními scénami a bez nějakého opravdového poselství. Neovo a Trinitino životní bilancování nám sice může být osobně blízké, tady to ale filmu nepřidává nic, co by ho zachránilo. Co mě tam ale opravdu nejvíc štvalo byla ta přehnaně feministická linka. Prostor už je těmahle věcma přesycen několik let a každé další zneužití filmu k propagandě tohohle typu je trapnější a trapnější. Ne proto, že by to snad nebyla pravda, že ženský se dnes vyrovnají chlapům v mnoha oblastech (a Trinity byla ve své době perfektní feministická hrdinka bez tlačení na pilu) - jde o ten moderní násilný způsob, jak to chlapům pořád omlacují o hlavu (tady chvilkama úplně doslovně, což už je fakt trapas a trčí to z toho, jak lyžařská hůlka z oka Mony Lisy). Feministické linky jsou teď v každém superhrdinském filmu a tahle byla fakt vyloženě odporná a musela znechutit film i tomu, kdo jinak feminismu celkem fandí. Jedna věc je totiž svoboda (kterou plně podporuju) a druhá zodpovědnost a slušnost. Jak naložit v moderním filmu s rodinou? Použít ji jako beztvarou rekvizitu! Něco jako kňučící smečku otravných štěňat, která chce hlavní hrdinka rozdupat... Prohlásit rodinu a děti za citový vydírání, bránící člověku v rozletu, který se dá vyřešit jen tím, že rodině ukážu prostředníček a jdu si za svým srdcem - bez závazků - bez výčitek (no jasně - tady zaobaleno do opuštění "Matrixu", ale message byla jasná: Když chytnete druhou mízu, zošklivte si svoje blízké, sedněte na motorku a čau). Kecy o duze už opravdu jen trapas v rámci masírky (LGBT celkem fandím, ale copak to opravdu musí být všechno doslovně?) Snad jedině divně schlíple a bez dynamiky na neviditelném jeřábu visící Trinity (ne plachtící jako poletucha, ne třepotající se jako kolibřík, ale trapně visící jako leklá ryba), tvářící se, že zachraňuje NEA, byla určitou satisfakcí, která říkala: "Holky - evidentně to nemáte v rukou tak pevně, jak se tváříte..." Nejhorší ale je, že to všechno působilo jako divný větší cameo všech postav, které se k něčemu takovému snížily a už je celkem jasné, proč tam nemohl být opravdový Morfeus (jako charakterní herec by tam působil prostě nepatřičně důstojně a mezi těmi skřetími ksichtíky těch pitoreskních parodií na původní postavy by se prostě nevyjímal) Vyhozený prachy (teda za natočení - lístek jsem naštěstí vyhrál v soutěži). Ach jo. Co nějakej nápad? Třeba příště zkusit vesmír? Nebo dokonce několik propojených světů i paralelně (nemyslím modal - myslím plnohodnotné - s jinými pravidly, visuálem i bytostmi)? Všechno, co mohlo fungovat (třeba svět s těmi robotickými příšerkami, místo jejich mýchání do reality), zabili. Souhlas s Fukou - slabých 40% (a to jsem ještě hodně přivřel oko a jsem velký fanda původního Matrixu, který zkousl i sequely).  O TÝDEN POZDĚJI... Omlouvám se - opravuju hodnocení Matrix 4 - Resurrections na 50%, místo původních 40% To proto, že k němu nedokážu být fér a nestranný. Lidé totiž bývají přísnější k tomu, koho mají rádi a očekávali od něj víc a kdo je zklamal. Tenhle film to má těžké v tom, že je to pokračování něčeho skvělého, že očekávání byla přehnaná a že se pokusil je zároveň naplnit i nenaplnit a stát se moderním, artovým a vzdorovitým. Bohužel se to nepovedlo a zůstal v podstatě průměr současné kinematografie, který navždy zapadne v zapomnění po pár týdnech. Je to 50 na 50 se vším všudy. Bylo to vlastně 50 na 50 už od chvíle oznámení, že to natočí. Bylo jasné, že to bude kontroverzní pokračování (už proto, že po takové době), bylo jasné, že se lidé rozdělí na dva tábory - líbí a nelíbí. A bylo jasné, že něco se ve filmu povede zapracovat a zlepšit a něco ne a naopak to bude horší. Takže je to jasné - tohle prostě jen tak nerozsekneme, každému se nezavděčíme, ale odpad to prostě nebyl - to za ty prachy ani být nemohl. Je to jasnejch 50%. A ještě jedna věc - teda dvě věci, co tomu chyběli nejvíc: 1. Ta skvělá komiksová choreografie akčních scén, přehlednost a záběry kamer, které byli tím, co z Matrixu dělalo ani ne tak umění, jako spíš pastvu pro oko (a to tak dobře, že to nebylo poznat a tak se to líbilo i lidem komiksy netknutým). Jo - bylo to takové "Labutí jezero" pro nerdy... 2. Ten zelený filtr (ale ten si naštěstí na každém počítači i moderním televizi můžete aplikovat a do kina si prostě vemte místo růžových zelené brýle :D ) Dovětek: Měl jsem nakonec možnost vidět film ještě jednou a tu šanci jsem využil, abych zjistil, jestli jsem tomu nekřivdil a něco nepřehlédl (což se mi občas u jiných filmů stává a ocením je pořádně až na poněkolikáté), ale přestože jsem maniak do překoukávání věcí znovu a znovu a dokážu si film nebo seriál pustit klidně 5x, nedokoukal jsem to už na podruhé ani do půlky a začal usínat a nudit se. Bohužel. Obávám se, že to není ve mě. Ach není tu není, co by mě těšilo a oku ani uchu prostě tentokrát nic nezalahodilo :( () (menej) (viac)

ElEnganar...

Nenudil jsem se...a to je tak všechno. Podle mě zbytečný pokračování, vypadalo to levně (což u takovýho filmu zabolí). A akce o několik řádů horší, choreografie (jo, Yuen Wu Ping tu sakra chybí) celkem nudná, i když některý scény byly fajn, ono hlavně kdyby se to natočilo jinak (ty střihy mě chvílema fakt vytáčely). Nepřináší to nic novýho, žádná inovace, prostě nic. Přestože to tady celkem hejtím, tak proč tři hvězdy? Jak jsem psal výše, nenudil jsem se pár chvil mě to i celkem bavilo, ale zbytek filmu meh. ()

lupulus111

Hodnocení metrikou dle norem Marvelu by to mohlo mít i pěkných 76 %. Bohužel film zapomněl, že jeho cílová skupinka nejsou děti... touché. Jediné co ve mě snímek vzbudil je zájem, jak moc se to Warnerbros vyplatilo, protože těch peněz v tom bude jak protilátek v Danu Landovi. ()

kolmanius

Lana Wachowski truchlila nad rodinnou ztrátou a práce na návratu ikonického páru Neo & Trinity pro ní byla slibným osvobozením. Už tohle je bohužel indicie toho, že tento projekt nemohl dopadnout dobře. Ať se film snaží o cokoliv, nepodařilo se. Asi nejsilnější stránkou filmu je příběh, který neustále referuje na původní trilogii, nicméně sám o sobě žádnou přidanou hodnotu pro původní příběh nemá. Naopak největším zklamáním jsou akční scény. Práce s kamerou i zvolená technika jsou daleko pod standardem původní trilogie a choreografie také selhává. Co se týče postav a hereckých výkonů, Neo a Trinity jsou otřesní (nechci debatovat, zda je to chyba skriptaře či představitelů) a vůbec by mi nevadilo věnovat více času spíše Morpheusovi a Bugs. Hudba mě nijak neoslnila. Dokonce mě zklamala, protože kromě "White rabbit" si ani nevzpomenu na žádnou další sekvenci. CGI efekty jsou dobré, ale celkové dílo to nezachraňuje. Přijde mi, že pro Lanu byla priorita si to především užít na place a moc neřešit to, co bude na plátně. V opačném případě bych se obával, že pokud tento člověk někdy uměl režírovat kvalitní filmy, tak tento UM už dávno ztratil. Pokud by to byl úplně oddělený film, dal bych 3-4/5. Jelikož je ale tento film značně privilegovaný díky své původní trilogii (značka Matrix & Wachowski má obrovskou váhu; svět, ve kterém se příběh odehrává, je už dostatečně popsán; historie postav je dobře známá), je potřeba být v hodnocení trochu přísnější. ()

Peetak

sklamanie ... obrovske sklamanie. Bojove sceny su okopirovane z predchadzajucich casti... nic nove nepriniesli a este k tomu kamera a choreografia je uboha. Pride mi to miestami ako Bčkovy film :( skoda... obrovska skoda. ()

PsenickaR

Sorry, tohle neni Matrix. A největší výsměch fanouškům je to, že Smith oslovuje Nea Tome a ne Mr. Anderson. Takže, at´ si Lana vezme svojí umělou vaginu a strčí si ji do prdele místo kurveni kultu. ()

-MaReK-

Vyborna LOVE STORY s akcnymi prvkami. Priznam sa, ze som cakal viac psychologie, ale je to super :) 80%   Netreba od toho cakat zase nieco velmi extra, urcite lepsie ako 3ka :) ()

Stepan.Drabe

Lana Wachovská nás po více jak dvaceti letech vrací do světa Matrixu, i když jsme se vracet nemuseli a po zhlédnutí filmu lituji, že jsem se tam vrátil s tímhle smrdutým zvratkem, který působí jako špatná netflix adaptace, u které se pětkrát vyměnil scénárista. I film sám na začátku kritizuje zbytečná pokračování uzavřených serií, což byl jediný dobrý nápad co měli a bohužel jim to nedošlo než začali natáčet. ()

2ojkvietok

V Hollywoode by mali mať dve povolania navyše... myslím tým povolania umeleckého smeru. Terminátor a drvič. Ten prvý by prišiel k dverám niekoho takého, ako je Lana Wachowski, zaklopal by a vypálil pár výstražných guliek okolo hlavy. V prípade spomenutej režisérky aj s bullet time efektom. Potom by jemne vysvetlil, že "stačilo hej... slávna si a... už to sakra nekaz". Ak by neposlúchla tak by došiel drvič... ()

adryka

Jak praví fotbalové klišé, byl to zápas dvou rozdílných poločasů. První půle byla překvapivě místy zábavná, ta druhá stále méně a méně. Stručně bez spoilerů: Za prvé trailer sliboval něco zcela jiného, než se nám dostalo. Za druhé bez znalosti předchozích filmů by byl divák zcela ztracen. Za třetí a za další: Na začátku se film tváří sympaticky podvratně, když si utahuje z předlohy, studia i Hollywoodu. Opakování motivů a scén - a to doslovné - které obvykle značí bezradnost scénáristů (lazy writing), nebylo pomrkáváním na diváka, ale v tom množství už bylo za hranou snesitelnosti. Ano, člověk samozřejmě fandil poněkud sešlému Neovi a Trinity (zmrtvýchvstání byla celkem vysvětlena). Motivace ostatních postav mi ale byly víceméně ukradené. Akční pasáže nejsou příliš invenční ani moc přehledně sestříhané (v paměti utkví akorát lidské bomby) - prostě v nich nejsme in (zlatý John Wick)! Bullet time trestuhodně nevyužitý, redukuje se na bullets. Průvodním jevem filmu jsou kvóty a zdůrazňování ženské síly. Jak byla jednička přelomový film (a dvojka s trojkou to moc nezkazily), zde se autoři snažili o použití stejných ingrediencí, ale výsledek je jiný - horší. Zamrzí absence naléhavosti až osudovosti volby, celkem mi to přijde, že postavy (Neo) jsou dějem spíše vláčeny. Summa summarum: Nejde o průšvih, ale výkon oslnivý nebyl. Mě jako diváka do hry úplně nevtáhl. Maximálně plichta. Jedna hvězda za Trinity, druhá napůl za Nea a nostalgii. Hvězda navíc za Catrix. Slabé tři hvězdičky. PS. Originální znění s titulky je určitě plus, předělávka Wake Up zase na tečku. PS2. Ještě jeden rozhovor nad cappuccinem a začnu pít pouze pivo. ()

alien6694

Matrix ma celkom potešil nebol až taký zlý ako som predpovedal ale aj tak veľa klišé, recyklácia starého, nevýrazný agent Smith a strata vážnosti,ako sci-fi romanca aj za 5 hviezd ale ako plnohodnotné pokračovaniu Matrixu akurát 3 hviezdy, je tam potenciál na ďalší diel a tešilo ma aj to ze tvorcovia zodpovedali vela otázok o živote v tomto svete a ako čo funguje ()

Zaks

Pracovný názov Matrix - dialogues. Príšerne ukecané, akcia, keď už aj nejaká bola, tak zvyčajne na úrovni béčkových sci-fi. Bez nápadov, bez wtf scén, čistá vykrádačka predchádzajúcich dielov. Obstaróžna dvojica hercov, na ktorých vek už evidentne vidieť, k tomu pár mlaďasov, ale veľký priestor nedostali, jedným slovom - mizéria. ()

sh3riff

Prostě jako Matrix 1 ale trošku jinak .. a to omezení člověk musí trošku chápat, přece jenom jim táhne na 60 :) I když místama mi to přijde jako taková parodie na Ameriku. Modré vlasy, oranžový obleček, manžel "Chad", takové divné, vyblité barvy. Jako kdyby se na Laně podepsalo roky LGBT. Morpheus je takový divný, arogantní puberťák ve filmech se podobné chování zobrazuje u totálních cvoků co chtějí zničit svět ale mají o kolečko navíc. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách