V roku 1948 poručík Kot vedie oddiel, ktorý má za úlohu likvidáciu prevádzačov a pašerákov, ktorí sa pohybujú na hraniciach s Nemeckom. Prevádzačom pomáha človek, ktorý dobre pozná miestu prírodu a spôsoby, ako prekonať jej nástrahy. Preto získal prezývku Kráľ Šumavy. Napriek tomu, že drsné prostredie šumavského kraja dokáže využiť vo svoj prospech, slučka okolo neho sa pomaly sťahuje. (STV)

Kozlowski8

Film o jednotce pohraničníků, chránících státní hranici v šumavské divočině v poválečné době v r. 1948. Jejich hlavním úkolem je zabránit ilegálním převaděčům a jejich svěřencům v odchodu do Bavorska. Hlavní výzvou je dopadení "krále Šumavy", převádějícího přes zákeřné močály. Současně s tímto hlavním tématem prožíváme minipříběhy jednotlivých vojáků v jednotce. Celý příběh se zajímavě vyvíjí, je dobře napsaný, herci přesvědčiví (včetně pro mnoho lidí nepřijatelné Jiřiny Švorcové). Vůbec neřeším, že je film produktem totalitní doby a vypráví vlastně o pronásledování lidí, toužících po svobodě. Film mne hlavně velmi bavil. 70%. ()

Saxos

Jeden z nejkvalitnějších filmů té doby. No s neochvějnou mocí, stojíce v jedné řadě byli soudruzi u vesla, tak si přece nebudou propagovat zlé agenty, narušujících spokojené žití pracujícího lidu. Hrdinové - Psohlavci. A vytýkat něco hercům, nesmysl. Klady: herecké obsazení, čb barva, hudba. ()

Repulsion odpad!

Hrdinní pohraniční každou chvilku někoho hrdinně zastřelí. Je mi úplně jedno, jak dobře nebo špatně je to natočené. Je to ideologická odpornost. ()

brasek

Jeden z najlepších dobrodružných filmov všetkých čias československej filmovej tvorby. Medzi nami... s ideologickým pozadím bežte niekam do... čo mal Radovan Lukavský emigrovať do Bavorska aby ste boli spokojní? ()

Winster

Dokonalá atmosféra Šumavských lesů...Stražci pohraničí v boji proti pašerákům i obávanému králi, který uniká řadu let dopadení a zatím ho nezastavila ani FS, nebo SNB. Poradí si s ním a nebo bude i nadále pašovat a převádět? Galapetr....jmenuje se vlastne Petr Gala... ()

Ironhead

Technické filmové parametry na svou dobu dobré, ideologicky jde však o čistý ODPAD. Herci ve vedlejších rolích fajn, ústřední duo Vala plus Švormová to už nebylo moc fajn. A ty neustálé hlášky o agentech proudících tajně přes hranice ničit náš socialismus, to prostě nejde kousnout... :oT A přitom ta hranice nebyla stavěná proto, aby se nikdo nemohl dostat sem ale proto, aby nikdo odtud nemohl ven... ()

Achilesous

To je samej ideolog (s ideologií té doby nijak nesouhlasím), co tenhle pěknej film hodnotí za 2 hvězdy pak kdejakýmu bullshitu dá 5 hvězd jen proto, že ideologie toho filmu je stejná jako ta jeho. Když porovnam s českými filmy dneška, tak buď tomuto dám 5 hodnocení nových českých filmů nechám tak, jak je, nebo u tohoto dám 4 hvězdy a u nových českých budu muset hodnocení tak o 2 příčky snížit. Skvělá kamera, záběry jak z Tenkrát na západě, za což 5. Dále jednoduchost filmu, která i přesto vtáhne do děje. ()

jopal

Tazko hodnotit objektivne 60rokov stary film z pohladu dnesneho divaka. Nepochybne v case vzniku to bola pecka, ale ani pod tarchou rokov som sa nenudil. Ako realia danej doby je to stale zaujimave a poucne. ()

JohnyCooper

Pokud bych měl hodnotit formu, jakou je film natočen, dal bych bez rozmyslu 5 hvězd. Pokud bych měl hodnotit nějaké poselství díla, musel bych dát “odpad”. Těžko se to kloubí, ale kompromis jsou hvězdy 3, protože i přes odpor k ideologickému podtextu jsem si film užil. Hlavní je, že komunisti Josefa Hasila nikdy nedostali a až do jejich konce jim ležel v žaludku. Možná i proto se na tento snímek dá koukat. Na závěr si dovolím poznámku k popisku: “Kachyňa zde rozvedl své pojetí vojenských příběhů jako ryze chlapské záležitosti”- téhle větě moc nerozumím, kdo to proboha psal? Nenapadá mě, jaké jiné než “chlapské záležitosti” by měly být vojenské příběhy, obzvlášť ty z 50. let. Tak ještě že Karel Kachyňa v rámci “genderové vyváženosti” nedal samopal do rukou Švorcové, to by byla katastrofa. ()

PTuranyi

Skvelá atmosféra napätia na hraniciach, výborne vykreslené postavy a super kamera. Napriek viditeľnému politickému tlaku je vidieť určitý odstup a voľnosť. Dobrý a zlý sú rozdelení ale nikto nie je svätý. ()

Ywo

Aj ked ideologicky nie moc stastny film, po filmarskej stranke skvele, sugestivne dielo. Okrem skvelej rezijnej prace by som vyzdvihol aj prostredie, v ktorom sa odohrava , kameru a sposob nasvietenia. Film az s hypnotickou nastojcivostou ukazuje tazivost svojej doby. ()

Aberdeen

Po stránce obsahové ideologicky jednostranné pojetí, což ale v mých očích vyvažují na druhou stranu natolik významné "plusy", že dávám pět hvězdiček. Ty "plusy"? 1) Skvěle vystavěný dobrodužný příběh s tajemstvím, perfektně vygradovaný. 2) Nádherná kamera Josefa Illíka - např. záběr Kiliána, jehož tmavá silueta se brodí korytem řeky za hustého deště, načež vytáhne krátkou zbraň a zahájí palbu na pohraničníky. Tmavá silueta Kiliánova na světlejším pozadí mi silně připomíná lepty a suché jehly Aloise Moravce. Illík byl prostě mistr. 3) Lukavský, Marvan, Menšík, ale i Jelínek či Vala byli vynikající, 4) A z těchto ingrediencí vykuchtil Kachyňa velmi "jedlý" celek. Když si člověk uvědomí, jaké nulitní slátaniny točila na ideologickou zakázku řada jiných tvůrců a jak se toho na rozdíl od nich zhostil Kachyňa, klobouk dolů! ()

Zette10

Kachyňovy filmy mám velmi rád, ani Král Šumavy nebyl výjimkou. Poctivý snímek - solidní kriminální zápletka, maximálně autentické zobrazení přírody a života tamějších obyvatel, dobré herecké výkony. Bod dolů za ideologismus a občasné naivní momenty. ()

gizi

Pořád se přesvědčuji o tom, že Kachyňa je jedním z našich nejlepších režisérů, a jr to vidět i na tomto snímku. Pár minut ze začátku jsem byl sice trochu nesvůj, ale příběh se za chvíli rozjede tak, že je poutavý a pořád se něco děje. Skoro bych řekl, že stylem předběhl dobu. 75%. ()

schindler

Což o to, na svou dobu je to natočené poctivě, ponurá atmosféra deštěm zmáčených šumavských slatí, Lukavský v roli velitele bere svou práci jako poslání, Švorcová zacáká v bažině rukama znamenitě, jen ta propaganda. Prej ,,agenti". Kdyby to bylo natočené z pohledu převaděčů, to by byl filmeček. ()

moorks

Tato dobrodružná podívaná posunula naš film zase někam více vpřed. Vpodstatě jednoduchá zápletka byla díky vynikající režii a herců, přeměněna v jedno z nejlepších děl tohoto žánru. Vzdávám hold režiséru Kachynovi i všem, co se podíleli na tomto filmu. ()

Snakefinger

Mistrovský natočený temný film. Karel Kachyňa je borec, který dokázal natočit kvalitní film za každého režimu na rozdíl od dnešních samozvanců myslící si o sobě, že jsou mistři světa. ()

Slouby

Film se mi strašně líbil, atmosféra je vynikající. NA tento film sem se koukal ve 2 třídě, když jsme byli na škole v přírodě. Tehdy jsme byli na šumavě na horské kvildě a byl to opravdu zážitek. ()