Reklama

Reklama

Príbeh sa odohráva v trýznivých dňoch, ktoré nasledovali po udalostiach 11. septembra 2001. Americká špeciálna jednotka na čele s kapitánom Mitchom Nelsonom (Chris Hemsworth) je prvá, ktorú vyslali do Afganistanu na veľmi nebezpečnú misiu. V drsných horách musia vyhľadať veliteľa Severnej Aliancie, generála Dostuma (Navid Negahban), a presvedčiť ho, aby sa k nim pripojil v nebezpečnom boji proti spoločnému nepriateľovi – Talibanu a jeho spojencom z Al-Káidy. Okrem prekonávania vzájomnej nedôvery a kultúrnych rozdielov musia Američania, zvyknutí na moderný spôsob boja, prijať prastarú stratégiu vojny na koňoch. Napriek tejto rozpačitej aliancii musia noví spojenci čeliť tvrdej prevahe neľútostného nepriateľa, ktorý neberie zajatcov. (TV JOJ)

(viac)

Videá (2)

Trailer 2

Recenzie (234)

sniper18 

všetky recenzie používateľa

Vysokorozpočtových vojnových filmov nie je nikdy dosť a 12 Strong od väčšiny ostatných amerických žánroviek z moderných konfliktov pôsobí predsa len dosť odlišne, viac oldschoolovo, čo môžem, preto som bol na film dosť zvedavý a nie som sklamaný, ale dalo sa z toho získať aj viac. Tu som sa bál najviac úvodu, teda celej tej motivácie kvôli útokom na WTC, ale nakoniec vôbec nebolo treba, čakal som regrutácie nováčikov a podobne, ale film sa venuje len skutočným vojakom, ktorí sa už dlho poznajú, tento vojenský život majú radi a ani sa netvária tak nadradene, jednoducho len chcú ísť do boja, lebo to majú v sebe. Navyše mi aj tá zostava prišla celkom sympatická, Chris Hemsworth sa na vojakov celkom hodí a sa mi páčilo, že tu predstavuje pravého veliteľa, ktorý má aj rozum a tak jeho podriadení stoja plne za ním, môj obľúbený Michael Shannon, ešte vyniká Michael Peña a poteší aj hlavný veliteľ William Fichtner, ktorého rozhovor s Hemsworthom sa mi páčil. A viac priestoru má už vlastne len veliteľ afgánskych bojovníkov a ten mi tiež naplno vyhovoval. Takže film mal veľmi dobre nakročené byť veľmi solídnou žánrovkou. Ale paradoxne práve tá druhá, bojová polovica ma už skôr sklamala. Dá sa na to pozerať, tempo je svižné a stále sa niečo deje, ale prišlo mi to dosť stereotypné. Chcelo by to nejaký osudovejší motív, tu len jednoducho idú vojaci z jednej radovej akcie do druhej a tak to pokračuje až do konca, pričom vlastne aj tak jedine tá posledná je trochu zaujímavejšia. A nanešťastie aj tá akcia je skôr sklamaním. Je síce dostatočne veľkolepá, je tu plno zabitých, výbuchov a dokonca aj prekvapivo dosť bojovej techniky, ale je to málo nápadité a výrazné, tu je len pár momentov, ktoré aspoň trochu vynikajú. A je až príliš digitálna. Rozpočet bol síce slušný, takže to nevyzerá až tak hrozne, ale aj tak vidno, že nielen väčšina výbuchov, ale dokonca aj streľba zo zbraní je digitálna a toto mi veľmi vadí. Inak to ale režijne vôbec nie je zlé, režisér sa mimo akcie postará o slušnú vizuálnu stránku a dokonca aj ten patriotizmus a motivačné reči sú zvládnuté tak, aby mi nielen nevadili, ale dokonca skôr páčili a to si vždy cením. Takže škoda toho stereotypu a digitálnej akcie, ale inak sa mi to celkom páčilo, to jedno pozretie som si celkom užil. 67% ()

ivan_drago 

všetky recenzie používateľa

...slušná náborovka... hlášky o národní hrdosti a patriotismus se opakují s pravidelností mesntruačního cyklu nezletilé asiatky a osazenstvo je vybrábo více než sympatické... i ti "hodní afgánci" jsou o poznání sympatičtější než talibán s tím jejich "Džafarem"... a v neposlední řadě - cool guys dont look at explosions... ()

Reklama

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Ani po rokoch nedokážem prísť na chuť Ch. Hemsworthovi, proste ako herec mi veľmi nesedí. Už úvod filmu naznačil v akých sračkách sa budeme nasledujúce dve hodiny pohybovať. V úvode vidíme útok na "dvojičky" a Ch. Hemsworth sa nasral a rozhodol sa rozkopať celý Afganistan..., aspoň tak debilne je to v úvode podané. Od filmu podľa skutočnej udalosti čakáte rezervovaný prístup, rešpekt a úctu k skutočným postavám. Polovica filmu pripomína Ramba 3, ale tam je to ok. Tu jednoducho cítite a viete, že takto sa film podľa skutočnej udalosti nerobí. M. Shannon max. nevyužitý, doslova nudný. Jediná postava , ktorá drží film nad vodou je afgánsky veliteľ a niektoré akčné scény(rakety smerom na kopce) celkom ušli. neviem ako prijali film skutočné postavy, ale ja by som veľmi šťastný nebol. ++++ V prvej scéne navádzania bômb, spadnú bomby mimo a náš "rambo" musí ísť bližšie, riskovať život! aby dal správne súradnice. Hovorím si, to debil nedokáže pripočítať 200-300 metrov?? V jednej z ďalších scén už to dokáže, to je fakt zaujímavé... A taký magor robí veliteľa?? 60%. ()

Marze 

všetky recenzie používateľa

Válečný film, ze kterého stříká adrenalin. Solidně technicky provedeno, ale největší sílu má film tam, kde se zdaří vyprávěcí linka. Tálibán měl přesilu 40:1. Přesto se američtí vojáci s místními spojenci pokusili dobýt strategické město Mazáre-e Šaríf. Horskými kaňony bylo možno projet jen na koních, se kterými neměli zkušenosti. Hlavní postava v podání Hemswortha říká, že jezdit v sedle v plné polní bylo úplně jiné, než když si to zkusil při natáčení Thora. Když se se skutečným příběhem seznámil, hned ho projekt nadchl. ()

castor 

všetky recenzie používateľa

11. září s nimi silně zamávalo, přesto je americký národ sakra hrdý a sebevědomý, takže vendeta na sebe neměla nechat dlouho čekat. Elitní komando má s pomocí tamního odboje zasadit radikálnímu Tálibánu v Afghánistánu tvrdý direkt. Tvůrci k tomu ovšem přibalili nánosy patosu a hlavně naprosto zaměnitelnou akci, což je s ohledem na jméno ostříleného producenta Jerryho Bruckheimerova pořádné zklamání. Námětově je to jak třetí Rambo, naneštěstí má stejně nenápaditou režii a utahané tempo. Vůbec to není syrové, vůbec to není působivé. Chyběli už jen Ilčí a Hatátitlu. Dietní tři hvězdy. ()

Galéria (51)

Zaujímavosti (12)

  • Meno uzbeckého generála – Dostum (Navid Negahban) – v preklade z uzbečtiny znamená "môj najlepší priateľ". (Astonko)
  • Michael Shannon si zahrál vojáka ve filmu World Trade Center (2006), organizoval zde odvetnou akci za útok na „dvojčata“. Ve filmu 12 Strong hraje vojáka reagujícího na tento útok. Dalším hercem, který si zahrál v obou filmech, je Michael Peña, ten si však v prvním filmu zahrál policistu. (bagrneplave)
  • I když se většina filmu odehrává v Afghánistánu, natáčelo se pouze na území Spojených států amerických, a to zejména ve státech Nové Mexiko a Kalifornie. (Yardak)

Reklama

Reklama