Muž v temnote 2

• Česko Smrt ve tmě 2 (viac)

Pokračovanie úspešného hororu sa odohráva niekoľko rokov po násilnom vniknutí do domu, kde Norman Nordstrom (Stephen Lang) žije v ústraní, kým ho nedobehnú hriechy z minulosti. (Itafilm)

pepo

Strasne neprijemna zalezitost. Brutalna, temna, depresivna. Clovek ma pocit, ze na svete uz nikdy nebude dobre. Ma to fajny beckovy 80s feeling (obcas az na hranici grindhousu) a skoda, akurat tych logickych blbosti a jednoduchuckeho scenara (obcas som mal pocit, ze to pisal Besson). Ako jednohubka to vsak funguje vyborne. Mile prekvapenie. A Lang je zase skvely. 7/10 ()

Xmilden

Jednička vydělala slušné peníze, takže se Slepec znovu vrací na scénu. Vycucat smysluplný příběh, je samozřejmě porod, takže zde místo bandy sympatických zlodějů, skupinku jinou, která chce uloupit Slepci něco co je pro něj mnohem cennější než peníze. Spousta zvratů, málo krve, málo vyobrazené násilí. Tohle by klidně mohlo mít přístupnost od 13. Co je ovšem hlavní, je slabé tempo a špatní herci. Suma sumárum, naproto zbytečné pokračování k něčemu co poprvé velmi slušně fungovalo. Tady to na mě nefunguje vůbec a je mě upřímně ukradené zdali se Lang ještě jednou vrátí na scénu. Upřímně doufám že už ne. 35% ()

-bad-mad-wolf-

Jednička byla solidně nevyzpytatelným a nekompromisním masakříčkem v jednom tichým baráku. Dvojka je masakříček poněkud konvenčnější, nicméně první hodinu mu to dost sluší. Jenže... pak přijde závěrečná půlhodina, která se přetransformuje v nejdebilnější a nejotravnější sračku dekády. Děkujeme, radši budeme dělat, že se to nikdy nestalo. ()

darkrobyk

Solidní thriller, co chvílemi připomíná Sám (a) doma, jenže Phoenix není Kevin, což je nakonec dobře. Sledování filmu se obejde bez znalosti prvního snímku. Slepý Norman se tak dlouho strachuje o svoji mladičkou Phoenix, až skutečně dorazí banda neurvalců, která má o ni zájem. Phoenix, plná nadějí, záhy pozná, jak se to má s pravdou a těmi, co si pro ni přišli. Nechybí napínavá akce, ani brutální zúčtování. Jistě, masomlejn se nekoná, byť na nějaké to menší gore (useknutá ruka, rozmlácená hlava či oslepení) dojde, ale tady je stejně důležitější atmosféra. Velmi dobrý vizuál v tónech noci, modravé a žluté ohňové. Během sledování je vhodné vypnout, jelikož některé pasáže jsou čirá fantazie. Rovněž mnohé postavy mají podobně jako v jedničce vícero životů, o to je ale film napínavější. Výborná oddechovka, co není čistokrevným hororem, ale pokud divák přistoupí na hru, může si ji užít. ()

filmfanouch

V roce 1984 ztvárnil Arnold Schwarzenegger Terminátora jako hlavního záporáka stejnojmenného filmu, který měl zabránit narození Johna Connora. O 7 let později v roce 1991 se Arnold Schwarzenegger do role vrátil v pokračování (i když šlo o jinou postavu) a tentokrát byl jako Terminátor hodný a chránil malého Johna Connora. Velice podobnou změnou si prochází i slepec z hororového hitu Smrt ve tmě. Už tehdy v roce 2016 bylo díky vysokým tržbám jasné, že se nebezpečný slepec vrátí, přičemž právě pokračování Smrti ve tmě 2 dělá ze slepce Normana místo hlavního záporáka hlavního hrdinu. Fede Alvarez sice již druhý film nerežíroval, společně s novým režisérem Rodou Sayaguesem (který u prvního filmu sloužil jako spoluscenárista) se ovšem alespoň chopil scénáře, scenáristický tým tak zůstal zachován. Mělo smysl se k obávanému slepci vracet?   Smrt ve tmě 2 je skutečně jiný film než byl ten první. Tvůrci si uvědomili, že v tomto případě by návrat do stejné řeky neměl smysl. První Smrt ve tmě nebyla kdovíjak dobrý film, Alvarez ovšem alespoň dokázal obstojně pracovat s atmosférou a hororový spin-off Sám doma (hehe!) jako horor obstál. V průběhu filmu se sice projeví, že Rodo Sayagues není Fede Alvarez a s jednotlivými scénami či napětím si neumí tolik vyhrát. Přesto se snaží a v jistých momentech by vlastně člověk ani nepoznal, že to tentokrát točí někdo jiný. Snažil se snad Sayagues až moc přiblížit Alvarezově stylu? Jakožto debutujícímu režisérovi mu spíše dost možná Alvarez dodal pár přátelských rad.   Funguje vlastně přechod hlavního hrdiny ze zlého na hodného? Vlastně celkem ano. Už v první Smrti ve tmě neměl Langův Norman fungovat jako vyložený záporák, Smrt ve tmě 2 ovšem jeho zlé činy neignoruje. Smrt ve tmě 2 se ho snaží více polidštit, nezapomíná ovšem na to, že všechny jeho činy nejde úplně tolerovat. O postavě se dozvíme tak trochu více, což v podstatě nabourává kouzlo tajemna, kterou tuhle postavu sužovalo, jinak to ovšem v rámci narativu vlastně asi nešlo.   Norman ovšem tak trochu ztrácí to, co ho dělalo tolik děsivým a nevypočitatelným v prvním filmu. Ze strašáka se skutečně stává kladný hrdina, který tentokrát zlé věci musí dělat kvůli vyššímu dobru. Přesto to celé přeci jen funguje a to především díky Stephenu Langovi, který přechod na světlou stranu síly zvládl a v roli je nadále skvělý.   Se Stephenem Langem má navíc fungující chemii mladičká Madelyn Grace. Filmu se skutečně daří prodat jejich vztah a když si člověk uvědomí, co Normana motivovalo v prvním filmu, právě Phoenix je možná to, co ve svém životě potřeboval a jeho charakterní změna najednou dává ještě větší smysl. Smrt ve tmě 2 ovšem rozhodně není family-friendly dramatem. Co se týče násilí se ve finále tvůrci ještě více utrhnou ze řetězů a je to skutečně brutální. Velmi!   Celý příběh je dle očekávání tak trochu banální a ústřední zápletka příběhu působí jako přesně ten typ zápletky, které dostávají pokračování hororových megahitů. V jistých náznacích se to celé pokouší o nějaký sociální přesah, po vzoru prvního filmu se vlastně celkem slušně daří prodat nepříjemnou atmosféru. Celé se to vydává tak trochu očekávánou cestou, velmi rychle to ovšem uteče. Celé to trvá pouze hodinu a půl a díky tomu si tempo nemůže dovolit otálet. A pak je tu závěr, který dokáže diváka mile překvapit a přimět ho k tomu, aby tvůrce za tohohle rozhodnutí respektoval. Tedy do momentu než uvidí po-titulkovou scénu.   Smrt ve tmě 2 je slušný nástupce původního slušného filmu. Sayagues není Alvarez, ten mu ovšem očividně dodal tolik přátelských rád, že by v jistých momentech člověk nepoznal, že se tvůrčí tým měnil. Scénář je dle očekávání banální plný lehkých nesmyslů, v součtu to ovšem celé přeci jen funguje a přechod slepého Normana na světlou stranu síly nedělá prvnímu filmu ostudu. Vlastně se svému předchůdci kvalitami vyrovná...... () (menej) (viac)

Shakers

Jednotka je určite lepšia, ale ani dvojka mi neprišla zlá. Predovšetkým to už nie je tak atmosférická záležitosť, s ktorej tuhne krv v žilách. Je to viac akčnejšie a zmenil sa aj príbeh a viac menej aj hlavný hrdina. Znova sa tu stretajú len zlí proti ešte horším, no tento krát fandíme tomu, ktorého sme chceli v prvom diely zabiť. Stephne Lang je opäť v úlohe drsného zabíjačského slepca výborný, aj keď ho tento krát nabalili poriadnou dávkou nesmrteľnosti. Príbeh tiež ma čo ponúknuť a nejedná sa len o náhodne prepadnutie. Tvorcovia (Raimi ako producent, Alvarez a Sayagues znova vymysleli príbeh) ostali viac menej rovnaký, akurát si tento krát Sayagues vymenil pozíciu režiséra s Alvarezom a možno aj preto to nie je vôbec zlé. P.S.: za titulkami vás čaká ešte jedna scéna. 70% - 3* ()

Pilda17

Překonat první díl bylo v mých očích nereálné a s tím jsem do dvojky šel. Druhý díl má od prvních minut tempo a skvěle zvládnutý děj. Nejdřív jsem čekal, že zápletka bude o ničem, nakonec úplně tak okatá nebyla, což je dobře. Na plný počet to nevidím, ale s klidnou hlavou můžu dát .. 7/10 = 75% ()

Cappuccino

Nelogickému správaniu postáv sa tvorcovia nevyhli ani v dvojke. Aspoň nám však ponúkli jednu sympatickú postavu (Phoenix), o ktorú som sa mohol strachovať, a tak ma dianie na scéne viac bavilo. ()

mzss1

[90%] Mě tento druhý Don´t Breathe přišel naprosto super! Jak už tu někteří píší, pokud se někdo nesmíří s tím, že je zde postava, kterou hraje Stephen Lang v podstatě kladná, tak asi bude mít nějaké pochyby. Já jsem o tom ale moc nepřemýšlel, respektive, už jsem ve filmovém světe zažil v různých filmech a seriálech, kdy se záporné postavy stávali kladnými nebo snad i naopak. Langovi jsem zde víceméně fandil, takže asi tak k tomuhle … Film má neskutečné tempo, líbí se mi, že když je snímek někde v půli, třeba v cca 50 minutě, tak jsem měl pocit, že se to pořád z úvodu rozjíždí. Dle traileru jsem čekal, že únos „jeho dcery“ bude hned na začátku a ono to bylo jinak. První 2/3 jsou naprosto boží. Lang se zde chová skutečně jak profesionální zabiják. Je tu spousta zajímavých scén, tvořící výtečné nápady. Samozřejmě, je třeba se i přenést přes skutečnost, že to často působí trochu přehnaně. Slepý stařec a takový masakr provede. A to především ve finální třetině snímku. Takže jsem si říkal, že je to tak na hraně mezi 4 a 5 hvězdou. Ale tak nekompromisní vyvražďovací scénky, poměrně brutální vizuál, depresivní atmosféra, dobré nápady – no, nebylo poté moc o čem přemýšlet. Plné hodnocení dávám absolutně s klidnou duší. Jednička byla super, bavila mě, ale bylo to takové klasické klišé, solidní 4* jsem dal. Toto mi přišlo paradoxně ještě lepší, nemůžu si pomoci. Hudba byla taková doplňková, ušla. Škoda, že už nebude trojka, ale co už …. Tohle jsem si náramně užil! ()

Omnibus

"Ve tmě smrt... ve mě zmrd. Brouká si tatík nepravý, zmrda jen smrtka napraví. A máma fetka přizvukuje, po srdci pracky natahuje." Cha. Na CSFD jen 62%, co dodat... Mým hejterům: Slepí jste a slepí zůstanete. Jak slepá koťátka, čerstvě narozená a žalostně mňoukající v režném pytli, cestou k řece. Nepoznali byste rodinnou romantiku a pravou otcovskou lásku, ani kdyby vás majznula mačetou mezi oči. Olysalého dědka  na vás! :-)) ()

kingik

Vitální slepý děd s neomylnými instinkty,  nevídanou mobilitou a zabijáckým umem, který předvede vždy v době, kdy nemá návštěvní dny, (scenáristicky) dodýchal. A nyní na něj přišly i otcovské pudy. Fede Alvarez ho po pěti letech, a osm let od posledních  temných událostí, opětovně vzkřísil, nadopoval kloubním kolagenem a povolal, aby provětral kutilské náčiní na nezvané hosty. A když mu unesou jeho oblíbenou holčičku, musí nutně vytáhnout paty ze svého doupěte. Stephen Lang si je dobře vědom, že na stará kolena přišla jeho životní role, kterou si patřičně hýčká, však je také jedním z producentů filmu, a stejně jako v jedničce se mu daří zaujmout hlavní diváckou pozici. Omladinu z předešlé krvavé návštěvy střídá banda zločineckých typů, se kterou se není radno pustit do křížku. Došlo k prohození pozic na tvůrčích postech: Alvarez se už nějakou dobu filmové režii nevěnuje a přepustil svoji režijní stoličku Rodo Sayaguesovi, scenáristovi prvního dějství. Pro něj se jedná o filmový debut, který má všechny atributy i neduhy druhých pokračování. Moment překvapení, tolik přítomný v jedničce, se v podstatě vytratil. Rovněž atmosféra ustoupila akčním rejdům. Brutalita stále hraje prim, i když několik zabití se odehraje mimo záběr. Stále je to příjemně špinavé, místy hororově hutné a dokonce se dějství neomezí jen na stařešinův příbytek. Ocitneme se v zaplivaném hotelu, v němž se mírně promrhal potenciál zabíjení v netradičních kulisách, ovšem i tak by některé záběry neměli vidět citliví jedinci, zvláště pokud jim vadí, když oční bulvy "opustí" oční důlky. Dvojka dominuje v akci a tempu, rychle uteče a Stephen Lang perlí ostošest. Tak proč se s ním nevydat na (noční) vražedné manévry i podruhé. 8/10 ()

Kudly4

Jednička se mi tenkrát netrefila do nálady a moc mě nebavila, ale tohle je dnes o poznání lepší. Až jsem sám překvapený, jak moc se mi tohle "pokračování" líbilo. Je to akčnější, je to svižnější, dědula stále ve skvělé formě, dobrý příběh, pár skvělých, brutálních scén a podařený finále s kapkou dojemnosti. Na hranici pěti hvězd, spokojenost. ()

Anderton

Dvojka je ešte depresívnejšia a bezvýchodiskovejšia než prvá časť. Toto nie je rozhodne horor pre teenagerov, ale v jadre sociálna dráma a správa o stave americkej postvojnovej (Irak) a postkrízovej (súčasný Detroit) spoločnosti a hodnotiť ho podľa toho, ako sa budete pri ňom báť, je nepochopenie celej záležitosti. Lang je síce pri sile, zároveň už ale pôsobí ako starý, zničený človek plný neprekonateľnej bolesti a presne tak to bolo aj zamýšľané. Nie som možno príliš stotožnený so zásadným zvratom, ktorý delí film na dve časti, skrátka mám skôr dojem, že otec by dal prednosť úplne inému riešeniu. Tak preto "iba" 8/10. ()

Socrates

V první polovině opět slušný napětí a v baráku bych se i rád zdržel dýl. Když se ale náš šedivej detroitskej Daredevil vydá do města, sklouzne to k takovýmu úsměvnýmu nesmyslu, včetně výskytu charakterních zloduchů. Jsem dost zvědavej, jestli tuhle sérii autorský duo Latinos časem nevzkřísí, protože love jsou love a tohle si svý fanoušky určitě našlo. ()

Kothy

Hodně jsem se musel rozhodovat mezi 3 a 4 hvězdami. Jednička je rozhodně lepší. Stephen Lang tu vlastně hraje to samé, akorát se z útočníka stal zachráncem. Odehrává se to o osm let později v jiném domě. Stephen má v opatrovnictví malou holku a tvrdí, že je její otec. Snaží se ji chránit a trénovat v přežití. Vše se změní, když si pro ni přijde její skutečný otec se svými kamarády z armády. I přesto, že to jsou ostří hoši, Stephenovi nedělá žádný problém je jednoho po druhém vyřídit. A tady to trochu naráží. Všechny ta zajímavé scény z 1 už tu proste nefungují, je prostě až moc dobrý. Pár smrtí je ale povedených. Nakonec se tu objeví dost zajímavý zvrat, čímž film nabere trochu jiný směr. Stejně je každému jasné, jak to skončí... "Teď uvidíš, co vidím já." ()

silentname

Na "Dont Breathe 2" som sa tešil už od roku 2018. Dlho to bolo avizované, neustále sa to odsúvalo, no konečne som mal možnosť si film pozrieť v auguste 2021. Nebol som si istý, ako sa to tvorcovia rozhodnú poňať, no myslím si, že snaha o solídne pokračovanie bola. Dopadlo to ale trošku všelijako. Osobne poviem, že film ma bavil, mal dobré momentky, niekoľko super postáv a občas aj dobre zapracovaných maličkostí. No súčasne by som to isté mohol povedať aj o tých negatívnych stránkach. Nevadí mi, že sa slepý muž tentokrát dostane do role antihrdinu. Je to niečo iné a môže to film posunúť do trošku novej roviny. Keď sa dozvieme, ako to celé bolo s jeho "dcérou" prináša to zaujímavý a dobre spracovaný zvrat. A finále je perfektné. Všetko čo by som od neho chcel. Rovnako aj útok na dom slepého muža. Zvládnuté super. Mrzí ma však niekoľko vecí. V prvom rade je mi ľúto, že "Hernandez" je ako postava skoro absolútne nevyužitá. Mohla toho priniesť viac a netrvalo dlho, aby som si ju obľúbil. Rovnako aj na strane zloduchov je postava, ktorá sa mi páčila a tou bol Raul. Nebudem hovoriť ale viac. Je zaujímavé vidieť, že naši zloduchovia chcú dostať "Phoenix" von z domu živú. No potom mi nie je jasné, prečo sa ju pred chvíľou pokúsil jeden z únoscov utopiť v klietke. A ešte jej tam potom strčí aj elektrický kábel. Nejde to tak trošku proti cieľu misie? A nakoľko sa tentokrát slepému mužovi snažia scenáristi dať trošku viac hĺbky, film to dosť spomaľuje. Prečo je pôvodný "Dont Breathelepší film? Pretože má jednoduchý koncept a jednoduché spracovanie. Tu však dostávame celkom komplikovaný príbeh, ktorý je spracovaný trošku tradičnou cestou. A hoci prinesie pár prekvapení, nemá to ten istý efekt, ako atmosféricky nápadnejší prvý film. Ale snaha sa cení a mňa film osobne bavil. Hodnotenie: B ()

PetrPan

Vyděšení adolescenti nahrazeni skupinkou bezskrupulozních gangsterů s vojenským výcvikem a pokud si chcete druhé umírání ve tmě užít, nesmíte prakticky vůbec bazírovat na uvěřitelnosti. Ne, že by první část byla přehlídka toho, co by se dalo nazvat Natočeno podle skutečných událostí, ale tady už je těch nadpřirozených efektů víc než dost a vše korunuje finální střet s bastardy na cizím území, který už snese nejpřísnější kritéria filmové pohádky. Ale jak jsem psal, máte-li náladu či schopnost vypnout některá hodnotící filmová centra, zůstane vám pohledný, nezávadný  a napínavý flick, kde se zmrdům dostane i víc než jen spravedlivé odplaty a to někdy na čtyři hvězdy stačí, ne?  Z toho dvě osobně uděluji z lásky ke psům, rotvajler a pitbull a oba vlastně v kladných a významnějších rolích, pro pejskaře pochopitelně povinnost. ()

Arsenal83

Kam sa podelo to napätie z jednotky? Nehovorím, že tu žiadne také situácie neboli, ale predsa len, zaznamenal som ústup napínavých scén. S jednotkou sa to nedalo už porovnať. ()

Chrustyn

Původní Smrt ve tmě byl slušný a originální horor, který mě nijak nestrhnul, ale komerčně uspěl. Pokračování jsem považoval za naprosto zbytečný film, ale překvapivě se nejedná o film špatný. Hlavní hrdina je tentokrát za "dobráka" a musí bojovat s agresory, kteří se rozhodli unést mu dceru. Úvod je překvapivě velice dobrý a prvotní naháněčna/schovávaná v domě je skvěle natočená a napínavá. Poté přijde menší zvrat a film se posune o dům dál a stejně tak i napětí a příběh. Ke konci mi to přišlo až zbytečně uspěchané a raději bych si vychutnával krvavou likvidaci protivníku postupně, než prakticky všechny vybít během minuty v jedné místnosti. I tak se však jedná o překvapivě slušný film, který změnil žánr a neurazí. ()