Helimadoe

všetky plagáty
TV spot

Helimadoe je lyrický příběh z počátku našeho století, s atmosférou maloměstského prostředí, s rázovitými figurami a jemnou analýzou lidských povah. Odehrává se v jihočeském městečku, v němž vnímavý dospívající chlapec prožije první citové okouzlení i hlubokou krizi. Helimadoe jsou i počáteční písmena jmen pěti osobitých dcer drsného venkovského lékaře Hanzelína, který nejen že léčí těžce nemocného chlapce, ale svou moudrostí mu pomáhá bolestný citový zásah překonat. (oficiálny text distribútora)

Pitryx

Velmi milý filmeček. Takový bezdějový, ale milý. Postavy jsou tu velmi zajímavé, i když někdy ne moc rozebrané, ovšem při této stopáži a množství postav je to pochopitelné. Nedá se vybrat ta nej, protože to jsou u mne asi všechny. Výslovně záporná postava zde není, možná snad Dora? No, nebudu to rozebírat, film doporučuji a za tři čtyři léta se jistě podívám zas. ()

ostravak30

Helimadoe je zvláštní příběh z doby, kterou mám osobně rád. Jenže především výkon hlavního hrdiny není úplně povedený. Celkově jsou ve filmu kvalitní herci, kteří sice v určitých chvílích nezklamou, ale přeci jen zůstává pachuť, že to šlo udělat lépe. Exceluje především Josef Somr a Oldřich Navrátil zase konečně hraje hodného otce. V jiném příběhu, natočeném o dva roky později - Bylo nás pět ze stejné doby, hraje totiž otce podstatně přísnějšího. Film se potácí mezi lepšími a slabšími momenty. S lepším ústředním hercem a povedenější hudbou by možná film vypadal lépe. ()

anticapa

hm, překvapuje mě nízké hodnocení na csfd... dyť je to dobové, nostalgické, má to atmosféru.... faktem je, že spoustu filmů z mládí člověk vnímá mnohem pozitivněji, než ve skutečnosti jsou ()

route60

V celku nedoceněný film Jaromila Jireše o dospívani hlavního hrdiny, velká škoda že v hlavní roli chlapce nehrál někdo s větším hereckým talentem, Josef Somr v roli doktora a Lucie Zedníčková jako jedna z jeho dcer jsou hlavní tahouny celého filmu. ()

brasek

Áno, áno... vážení priatelia áno. Je to komédia? Ja som sa nezasmial... nuž možno tragikomédia? Nuž neviem, smiech cez slzy? U mňa určite nie... príbeh o despotickom otcovi, ktorý terorizuje svoje dcéry. Despotický vidiecky lekár je možno okúzľujúci pre okolie, ale trpí vďaka nemu jeho celá rodina... Nie je to film, ktorý by som chcel vidieť ešte raz. ()

Figuska

V době dospívání mě to nadchlo tak, že jsem si i vypůjčila knížku a neobvyklý název se mi vryl do paměti. Dnes v tom člověk nenachází to, co dřív. Přesto snímek působí poeticky... ano je přespříliš pomalý a jednoduchý, ale krásný doslov jakoby tomu nostalgickému ohlédnutí dodává smysl. ()

rigby

Vynikající předloha a výborné zpracování křehkého příběhu dospívání mladého chlapce. Povedený film, který je rozhodně nad obvyklým českým průměrem. Nicméně kniha je působivější. ()

ajlonka

Asi jsem od tohodle filmu čekala něco víc....docela mě to zklamalo...pořád jsem čekala co bude a ono vlastně celkem vzato nic nebylo. ()

Cesty timem

Myslím, že to není špatné a vůbec ne tak, jak je tu hodnoceno. Možná byste měli více vnímat, vžít se do toho chlapce nebo vlastně vzpomínek dospělého na dětství. Měli byste více vnímat příběh doplněný nádhernou Fišerovou hudbou, která se výborně k příběhu a době, kdy se odvíjí, hodí a evokuje vzpomínky na dětství a dospívání, snění a poznávání. Vynikající Josef Somr. A jak v roli doktora poznamenal o hlavním hrdinovi, o chlapci, že se tváří nejapně... ano chlapec byl, jak tu jiný napsal "mouchy snězte si mě". Ale takového tvůrci asi chtěli a myslím, že to také odpovídá věku postavy a chlapcovu zmatení z pocitů, z citů k druhému pohlaví, rozvíjení, poznávání a dospívání. Myslím, že kdyby ho ztvárnil nějaký byť geniálně nějaký výborný dětský herec, vyznělo by to nepřirozeně. ()

Hombre8

Koukám, že se film skoro vůbec nelíbil. Pravda je, podobně jako u Učitele tance mě Jireš opět zklamal. Je asi jasné proč. Ale přesto tu bylo té jeho lyriky víc a dalo se zkouknout, i když chápu, že mnohé to muselo, zvláště pokud na tom byli v kině a nemohli odskakovat, dosti nudit. I příběh byl docela podivný. Nu... Pro každého to určitě není a do síně slávy českého filmu se tímto Jireš taky určitě nezapsal. ()

PORTER44

Docela dobrý snímek o dospívaní venkovského kluka obklopeným pěti dcerami místního doktora s lehkým erotickým nádechem.Dobré herecké výkony. ()

Kosir

Přijemný, až komorní filmeček. Stačily by ***, ovšem, když vidím jak je v globálu podhodnocenej, tak jednu přidám. Taky za ty pěkně vypíčené bradavky Zedníčkovic Dorky. ()

Takaru

Film, který naštěstí nemůžu srovnávat se slavnou knižní předlohou, neb jsem ji nečetl. Zato film, který si vždy znovu rád připomenu. Mému vysokému hodnocení přispívá jistě i fakt, že jsem jej poprvé viděl někdy v půli let devadesátých, kdy jsem byl ve věku hlavního hrdiny, který stejně jako já začal objevovat krásu světa i jeho faleš a mnohá úskalí. A už tehdy mi učaroval, a to zdaleka nejen půvaby krásné Lucie Zedníčkové, ale především poetickým způsobem vyprávění, volně se linoucím, a tak přiléhavým k oné době před informační explozí dneška. Krásná představa, vesnický lékař, role jako ušitá pro pana Somra, coby nositel moudrosti, tak trochu podivín, přísný přesto milující, obklopený ženským elementem v podobě svých pěti dcer. Příběh z nelehké doby, občas jistě ne příliš veselý, přesto příběh, že kterého na mě vždy díky způsobu, jakým je vyprávěn, dýchne neskutečná pohoda klid a i jistá míra životní inspirace a energie. A pak jsou tu ony zmíněné půvaby Lucie, byly to kouzelné doby, kdy člověku stačilo jedno odhalené ženské ňadro s lehkostí zakomponované do poetického vyprávění k tomu, aby byl zcela unešen. S velkou dávkou sentimentu a nostalgie, ale nemůžu za méně než 80%. ()