Petrolejové lampy

(divadelný záznam)

Divadelní adaptace známého románu Jaroslava Havlíčka v podání dnes již zaniklého souboru Pražského komorního divadla. Štěpka Kiliánová se z nedostatku jiných příležitostí vdá za bratrance. Sňatkem získá zadlužený statek a za čas zjistí, že manžel trpí nevyléčitelnou pohlavní chorobou. Co svedlo dohromady Štěpku Kiliánovou a Pavla Malinu? Co svedlo dohromady osoby, z nichž jedna se snaží až křečovitě svůj život naplnit a druhá vyprázdnit? Lze téměř s jistotou předpokládat, že vztah dvou lidí s tak rozdílnými postoji je předem odsouzen k tragickému nezdaru. Nebo může vést k hledání každodenních malých rozhodnutí, které učiní jejich soužití snesitelnější. Teprve konec předem prohraného vztahu možná znamená začátek něčeho nového.
Hrají: Karel Roden, Ivana Uhlířová, Martin Finger, Hynek Chmelař, Jiří Štrébl
Hudba: Petr Haas
Kostýmy: Kamila Polívková
Scéna, scénář a režie divadelního představení: David Jařab (Česká televize)

Amonasr

Za vyložené zklamání bych tuto inscenaci neoznačil, ale protože mluvené dialogy považuji v psychologickém dramatu za podstatné, můj divácký vjem značně utrpěl doslova vyhroceně přeexponovanou ukřičeností některých scén, kdy jsem hercům nerozuměl prakticky ani slovo. To se dá snést v určitých vypjatých situacích, pokud je jich jako šafránu, nesmí se z toho ale stát převažující metoda. Škoda. ()

ostravak30

Neviděl jsem ani původní film, ale faktem zůstává, že tohle moderní pojetí slavného příběhu se mi nezamlouvalo. Karel Roden sice hrál na výbornou, ale k čemu to je, když z původního obsahu podle mě zbyly jen holé konverzace, kterým porozumí jen divák znalý některého z předchozích zpracování. Za 57 minut toho, co bylo možno vidět v tomto představení, asi bylo málo. ()

topi

Netradiční a experimentální zpracování Havlíčkových Petrolejových lamp začíná samotným závěrem a retrospektivně se odvíjí na začátek. Minimalistická forma není špatná, co ale chybí, je důraz Havlíčkova slohu a temná poetika jeho jazyka (navíc mě Ivana Uhlířová v roli Štěpy připadala trochu retardovaná). Ten, kdo nečetl jeho román, absolutně se v ději nemůže srovnat. Působí příliš chaoticky a člověk neznalý předlohy z toho nemůže pochopit nic. Ale předpokládám, že kdo chtěl divadlo vidět, jistě znal i Havlíčkův román. Já měl možnost vidět i představení brněnského Národního divadla, které bylo mnohem košatější a věrněji se držící původní předlohy, avšak něco tomu také chybělo. V obou případech se nepodařilo dosáhnout zlověstné a skličující atmosféry, nebyla tam cítit duše Jaroslava Havlíčka. Já se tomu nedivím, protože si myslím, že Petrolejové lampy jsou nejlepší jako kniha. Snad jen Juraji Herzovi se podařilo zachytit tu dramatičnost a styl Havlíčkova rukopisu ve stejnojmenném filmu z roku 1971, který zaslouženě patří k tomu nejlepšímu, co československá kinematografie kdy vytvořila. ()

dvopet

Jařabova adaptace vyniká schopností zkratky a hutnou soustředěností na myšlenková témata vybraná z předlohy. Tomu výrazně napomohá i zvolené vyprávění v retrospektivě. Víc na relativně malé časové ploše a ve zvoleném minimalistickém pojetí ani není třeba. Specifické vyjadřovací prostředky zaniklého divadla vyvstanou v plné nahotě například v přímém srovnání s poněkud návodnou, v současnoti uváděnou, inscenací Petrolejových lamp v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. ()

troufalka

Zklamání. Pokud má být kniha Jaroslava Havlíčka předlohou, nečekám, že dostanu identický příběh nebo převyprávěnou knihu. Ovšem, že se zcela vytratí havlíčkovská poetika a květnatost, to jsem věru nečekala. Nemůžu se zbavit dojmu, že Štěpka nebyla zcela pochopena, z její povahy a vnitřní síly nezůstalo vůbec nic. Ani ostatní postavy nejsou příliš přesvědčivé. Nevadí mi zkratka, retrospektiva, minimalismus ani experiment, ovšem představení musí bavit, oslovit, přinést něco nového. Tohle bylo k nepřečkání. ()