Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

viperblade

Tak se trochu rozepíšu proč. Proč tohle nemám rád? Odpověď je jednoduchá: Prostě mě to nesedlo, ani jako film či pokus o film. Tohle není ani dobré sci-fi (NE tohle pro mě NENÍ fantasy protože to bych musel přirovnávat k Nekonečnému příběhu a to by bylo nesrovnatelné.) Ještě ta stopáž!! Téměř 3 hodiny! U některých filmů mi naprosto nevadí, (Tenkrát v Americe, Titanic) ale u některých mě to neskutečně vytáčí. Tohle mělo skončit hned po první hodině (nejvíc se mi totiž líbila ta oslava s ohňostrojem) ale pak jen blbost, blbost, a blbost. Ale zas taková sračka to není trojka je mnohem horší. K 9.9.08: Hodně jsem přemýšlel, vyslechl hodně názorů a na hranici uděluji tomuto filmu a dvojce 1 hvězdu. Ale ne za práci s kamerou, nebo něčím podobným. Jen za tu hudbu! Protože ta je famózní. ()

ClintEastwood

Peter Jackson přenesl na filmové plátno monumentální fantasy příběh, který rozdělil fanoušky J.R.R. Tolkiena na dva tábory a mě, jako knižní předlohy neznalého filmového diváka (už to doháním), zahalil pocitem opojné blaženosti. Krásný snímek, ve kterém si kromě úžasně zpracované vizuální podoby a velkolepé výpravy, každý divák najde něco, co ho nutí si film pustit vícekrát. Doménou tohoto díla je pastva pro náš zrak (neuvěřitelně krásná příroda Nového Zélandu), kterou máme celou dobu před očima, dále pak stupňované napětí, hudba, herecké výkony v čele s Viggo Mortensenem a hlavně pestrý příběh. Další z filmů, který ve své době změnil pohled na kinematografii a to platí pro celou trilogii. Tady to ovšem celé začalo. ()

MM_Ramone

„Tři prsteny pro krále elfú pod nebem, Sedm vládcúm trpaslíkú v síních z kamene, Devět mužúm: každý je k smrti odsouzen, Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trúně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden prsten, vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.“ Myslím, že len ťažko by niekto dokázal lepšie sfilmovať úžastnú, hrdinskú fantasy J.R.R.Tolkiena „Pán prsteňov“ ako sa to podarilo Peterovi Jacksonovi. Prvá časť trilógie „Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa“. ***** ()

Dan9K

Díky HBO a jeho neustávající touze vysílat Společenstvo stále dokola, se stal tento film po Pulp Fiction mou nejčastěji vídanou záležitostí. Možná i díky tomu hodnotím první díl nejlépe ze všech. Jen těžko se na něm hledají nedostatky (když tedy nepočítám svůj odpor k věcem, které způsobí celosvětové pobláznění), ale pokud mám něco vypíchnout, pak to jsou některé podivné dialogy, po kterých se opravdu často zamyslím a posléze vyřknu: "Cože"? - nejde až tak o jejich nesmyslnost, jako spíše takovou nepřirozenost. Jinak scénu v Mórii a Gandalfův pád jsem příliš nepochopil, Jackson se snažil v této situaci asi slepě dostát předloze, namísto aby natočil scénu důvěryhodně (jakoby mu nikdo ze společenstva nemohl pomoci). Nejzásadnějším kladem je pochopitelně hudba, Howardu Shorovi se povedlo vytvořit hudební událost srovnatelnou se Star Wars. Příběhově má také jednička zdaleka největší spád a vývoj. Jsem také vděčný za to, že v prvním díle ještě nebyly hlavní postavy nesmrtelné narozdíl od dílů následujících... ()

belldandy

Hned na úvod řeknu: Líbí se mi to. Ale jak čtu všechnu tu chválu, zdá se mi, že tu chybí kritický tón. Já osobně několik výtek mám a tak si neodpustím je připojit. Patřím k těm co byli Tolikenovými fanoušky už před filmem a chtěj nechtěj mě trochu mrzelo, že cosi pro mě podstatného z knihy se do filmu nedostalo - a to ne z děje, ne z postav, ale z atmosféry. Nemohu to shrnout do jednoho slova, aby to zároveň bylo pochopitelné. 1) Když se Frodo v knize vydá z Hobitína na cestu, má on i čtenář zpočátku pocit, že půjde o takový příjemný přírodní výlet. Než se poprvé objeví černí jezdci trvá to několik kapitol. A pak postupně přituhuje. Na konci knihy je už natolik temno, že si nejste zcela jistí, jestli je to kniha vhodná pro děti. Ve filmu to trochu působí dojmem, že hrdinové vyběhli před jezdci na počátku z domu a pak se po třech hodinách zastavili až předbranami Mordoru. Při tom kniha je plná malých zastavení a odpočinků a taky pomalé chůze. - Tato ZMĚNA v příběhu se pak odraží i v postavách. Hobiti působí napočátku tak nevinně až je to infantilní. Sledujeme, jak tyto děti jsou vrženy do temných dobrodružství a vše čím projdou je pochopitelně poznamená. Díky tomu můžeme pochopit odcizení, které v Kraji cítí po svém návratu. 2) V knize je neustále přítomno tušení MINULOSTi. Tak trochu mimo hlavní děj si postavičky neustále pozpěvují píničky a vyprávějí příběhy (až to kritikové ironicky glosují) a skze ně tušíme, že svět, kterým procházíme nevznikl tady a teď, ale že má svou minulost. A postupně se stává zřejmým, že tento svět je na konci svého času. Tak, jak jej před sebou vidíme, ať záležitost s prstenem dopadne dobře či špatně, takový už nikdy nebude. = 3) Mám - li shrnout svůj pocit z knihy do jednoho slova, je to NOSTALGIE. Zlo je potrestáno, ale dobro nemůže být dostatečně odměněno. Nevinost nemůže být vrácena. Minulost nemůže být opět nastolena. Frodo nemůže být nikdy uzdraven a elfové musí odejít ze Středozemě na západ. Odejít na západ to je ale přece jen forma smrti. - Tyhle pocity - narůstání zla, tušení minulosti, nostalgie - jsou zakotveny v čemsi , co se odehrává mimo hlavní děj, skoro mezi řádky. S pochopitelných důvodů ve filmu jsou omezeny na minimum. Mrzí mě to, protože pro mě jsou to hlavní atributy tohoto příběhu. ( Nikoliv dobrodružství nebo souboj se zlem, to můžu najít i jinde.) ()

Wacoslav1

No opět riskuju, že naštvu hezkých pár svých oblíbenců, ale nedá mi to. Kdysi jsem se na tom omylem ocitnul v kině. Byli jsme na tom z učňákem a už od začátku kdy skřet opatroval prsten a furt žvanil je to můj milášek (a já myslel, že je v titulcích překlep) mi bylo jasný, že mě to nebude vůbec bavit. Takže po zbytek promítání jsem se vykecával, rušil a holkám co mě napomenuli jsem kopal do sedaček. Zkrátka jsem se choval jako náctiletej debil, ale to nic nemění na faktu, že ten film je vocasovina a fanouška série ze mě zrovna neudělal.10% ()

Davies182

Už bych se nepodíval na klasickou verzi... SE vládne všem! Nejsilnější momenty filmu jednoznačně bitka v Morii a uslzený konec, jenž považuji za nejdojemnější filmovou scénu všech dob. Snímek o oběti, o přátelství, a neskutečném odhodlání. Fantasy, jak má být. Připravte si kapesníky, Frodo jde do Mordoru! ()

Amarcord_1

80% - Úchvatný film. Od začátku do konce. Parádní výtvarná stránka. Skvostná hudba - Howard Shore se mi navěky vryl do paměti. Fakt mě moc bavilo koukat se na Pána prstenů, a není třeba psát proč. Jediné, co je třeba dodat, je vysvětlení, proč vlastně dávám o jednu hvězdičku míň. Inu... Četl jsem knihu. Vím...je to otázka vkusu, ale až na pár kapitol jsem se u ní nudil. Třetí díl jsem dokonce přestal číst v polovině, a ani jsem se neobtěžoval dočíst všechny vysvětlivky... Film mi připadá mnohem stručnější, dynamičtější, a lepší, leč... hlavní nedostatek knihy převzal - přílišnou transparentnost dobra a zla, a absenci jakékoli zajímavé myšlenky. Díky ní se LOTR přelévá od akce k akci. Je to sice přelévání věru mistrné, ale film je na něj moc dlouhý. ()

pepo

Rovnaký koment na všetky 3 časti, pretože ide o jeden celok..Najslávnejšie dielo J. R. R. Tolkiena malo dlho nálepku nesfilmovateľného diela. A to hlavne kvôli svojmu rozsahu. Tri hodiny boli k zachyteniu správnej atmosféry a veľkoleposti príbehu stále málo. Rozšírené verzie sú v tomto prípade preto logickým krokom. Do každej časti boli pridané nové zápletky a s každým dielom čím ďalej, tým viac rástla stopáž. Vznikol tak vyše jedenásťhodinový epos, ktorý nemá v dejinách filmu obdoby. Najlepšia trilógia nového tisícročia (sorry, Batman) fungovala takmer dokonale už vo svojich kinoverziách, ale až s pridaním nového materiálu získavala ten správny rytmus a postavy uveritelnejšie motivácie a zázemie. Špeciálne edície k nie tak jednoznačne kladne prijatému prequelovému Hobbitovi takisto dokázali odstrániť mnoho záporov, ale k Jacksonovmu opusu magnum sa im nepodarilo priblížiť. Pán prsteňov je totiž iba jeden a v jeho predĺžených verziách môžeme stráviť v Stredozemi takmer o tri hodiny navyše. A stále je to málo, šeredne málo. ()

Xmilden

Zajímavé navázání na Hobita, hlavně v počátcích filmu je mnoho odkazů k dřívějšímu Tolkienovu dílu. Jinak Pán Prstenů zůstává i po 10 letech jednou z nezdařilejších ság filmových dějin. Již navždy si budu spojovat Elijaha Wooda jako Froda. Herecké obsazení prvoligové, kdo jiný mohl hrát Gandalfa? No schválně. První díl je jinak mým nejoblíbenějším obsahující zaroveň nej scenu z celé Středozemě, Boromirovu smrt. 100% ()

sepp

Oproti knizce podle me slabota. Ano, je to vypravne, je to pekne nakostymovane, ma to krasne efekty. Ale knizak je knizka. ()

-bad-mad-wolf-

Absence velkých bitev a prozatím jen předzvěst osudových událostí paradoxně dělají ze Společenstva nejlepší část téhle adaptace slavné ságy. Komornější ladění a jednotná linie (v následujících dílech se Společenstvo rozpadá na několik skupinek, které putují samostatně) příběhu dovoluje lépe se do veškerého dění ponořit. Vše podtrhuje temně laděná, místy bezmála hororová atmosféra, která obklopuje počátek putování bezbranné skupinky půlčíků a staví jejich bezstarostnému světu krásné kontrasty. Přerod nálady z bezstarostnosti Hobitína do pozvolné beznaděje prstenového břemena se opírá o jistě neúplné základy knižní předlohy (kterou jsem v době vidění neznal), i tak se ale daří budovat komplexní a neuvěřitelně poutavý svět se svými pravidly a historií. Citové útoky na diváka nějak moc nehrozí, na druhou stranu, s patosem si Společenstvo poradilo lépe než další dva filmy. Vrcholem po všech stránkách je jednoznačně průchod dolů v Morii, což je dlouhá a monumentálně vygradovaná akční pasáž, završená příchodem ohnivého arcibastarda Balroga. V celkovém součtu je první Pán prstenů především obrazovým filmem, který občas - navzdory tříhodinové stopáži - nemá čas vše důsledně rozkrývat. Obraz je to ale parádní, navíc skvěle ohudebněný a nutno dodat, že casting by rovněž zasloužil medaili - takže jsem s tímhle výletem do jednoho z nejslavnějších fantasy světů spokojen a prakticky pokaždé absolutně pohlcen. ()

Nevada

Hodnocení za rozšířenou verzi. Vůbec nechápu proč to takhle nemohlo být v kině. U všech dílů rozšířené verze ještě vylepšují celkový dojem. ()

lesumir

Výprava, efekty, hudba, kostýmy, kamera, herecké výkony - všechno je to jedna báseň, ale čtyřhodinová pouť je na mě docela moc. Přesto si konečně můžu říct, jsem správný filmový fanoušek, viděl jsem pána prstenů, kterého jsem oddaloval nějakých sedm let. Teď ještě "vytrpět" dalších 8 hodin u pokračování... ()

darkrobyk

Musím přiznat, že nejsem zapřísáhlý fanoušek J.R.R.Tolkiena, avšak jeho Pán prstenů patří mezi mé nejoblíbenější knihy...očekával jsem tedy první díl s napětím a...z kina jsem odcházel mírně rozladěn, jak jinak. Přečtete-li si několikrát knihu, pak film musí být vždy jakoby z jiného světa. Leč za krátko jsem se na film vydal znovu, pak opět a doposud jsem jej viděl asi tak 8x - naposledy včera večer. A musím uznat, nakonec, že je opravdu vynikající! Kamera, hudba, herci, prostředí...to, jak Jackson vytvořil věrohodnou Středozem, až chvílemi vyráží dech, tak je hmatatelná. Dnes vidím film v úplně jiném světle ( i v porovnání s dalšími dvěma díly, byť pro mne tvoří jeden celek). A tak jediná výtka mi zůstala, ostatní se rozplynuly do ztracena. Lothlórien - nejkrásnější elfské království, jež ve Třetím slunečním věku zůstalo ve Středozemi, se nalézalo ve Zlatém lese...rostly zde mallorny se zlatým listím a stříbrnou kůrou (D.Day - Průvodce světem J.R.R.T). Přesně, i má představa byl les plný mocné záře, slunečního jasu, oslepujícího třpytu. Ve filmu však působí ponuře, spíše jako útočiště nějakých temných elfů....a nádherná zářící loď-labuť? Ale musím říci, že je to pro mne opravdu jediná slabina, a nad tou klidně zavřu dnes oči. Jackson vytvořil tak podmanivý svět, že se do něj stále rád vracím a nejspíše i vracet budu stejně, jako se již po několikáté pustím do knižní předlohy. Obojí se báječně doplňuje! ()

kinej

Skvělý první díl. Nechápu co vedlo producenty svěřit takový megaprojekt zrovna béčkaři Jacksonovi, ale bylo to dobré rozhodnutí. Všechno ve filmu je perfektní, film je natočen s úctou k předloze. Asi nejlepší na celém filmu je skvělý casting. Nejde o to, že by herci předváděli nějaké velké herecké výkony, ale i při minimu předvedení hereckých dovedností propůjčují svým postavám někdy až neskutečné charisma. Cate Blanchett, Liv Taylor, Ian Holm, dokonce i toporný Orlando Bloom jsou skvělé arechytpy pro své postavy. Teď asi napíšu, něco za co mně budou milovníci předlohy proklínat, ale já myslím, že film vlastně děj knihy vylepšil. Zmizela infantilní postava Toma Bombadilla a svour režií Peter Jackson celý příběh více podospělil. Howard Shore zase dokázal zkomponovat několik velice příhodných hudebních motivů a je tak pro Pána prstenů, tím co byl John Williams pro Hvězdné války. Natočit Společensto prstenu lépe, než tak jak je ve své prodloužené verzi, snad už nelze. ()

Hrabka

Dlouho jsem se stranil komentovat tuto trilogii, protože nenacházím slov, které by ji přesně vystihovaly. Je to pravděpodobně to nejúžasnější, co jsem doposud viděl. Filmy jako Predátor nebo Terminátor jsou sice obrovskými kulty, ale tato trilogie si mě získala po všech stránkách. Naprosto famózní podívaná. Všechny díly jsou pro mě stejně dobré. Bombastický příběh se skvělými herci, triky, napětím, přírodou, atmosférou a akcí. A co teprve ta hudba, nejlepší z nejlepších! 100% ()

juta

Jde opravdu o jedno z nejlepších fantasy všech dob, které navíc hrozně moc těží ze skvělého příběhu od Tolkiena. Je to podívaná koukat se na všechny ty souboje všeho druhu. Žádný nebyl nudný a byl našlapaný do poslední chvíle. Soundtrack je také dokonalý a spolu se zvukovými efekty je to slast poslouchat. ()

MISSha

''Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže''... Pán prstenů ve mě po dlouhá léta vyvolával zlost. Nevím čím to bylo… asi tím jak každý mluvil o tom že je o mnoho lepší jak (mnou zbožňovaný) Harry Potter. A když jsem se o pár let později dozvěděla že sebral oscary mému milovanému Moulin Rouge, ze zlosti se stala nenávist. Podotýkám že párkrát jsem filmu dala šanci když ho dávali v TV, ale vždycky jsem usla u těch bojových scén a celkově mě to nudilo… byla jsem zaslepená záští, kterou jsem se snažila odstranit tak před dvěma lety. Myslím že se mi to tenkrát líbilo, a rozhodla se snímek zhlédnout i teď a zjistila jsem, že jsem celou tu dobu nenáviděla snímek který je v žánru fantasy všemi směry dokonalý, celkové vizuální provedení, výprava, herci a režie… naprostá bomba. Ti lidé o něm před léty nebásnily zbůhdarma. A věřím že akademici to museli mít za rok 2001 pekelně těžké, tolik úžasných filmů v jednom roce, to se jen tak nevidí... ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (viac)