Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

GameboyNES odpad!

extrémně nudná pohádka o trpaslíkách s chlupatýma nohama, co choděj furt okolo nějaký hory nebo co. Tohle se dá protrpět jen ve verzi od Bandy Trotlů: Pár pařmenů. ()

hamir0

Krásná pohádková procházka novozélandskou přírodou, které by slušela minimálně o půl hodiny kratší stopáž. Taky se nemůžu ubránit pocitu, že je tenhle díl tak trochu gay. ()

AddieWilimes

Bývaly doby, kdy jsem nebyla schopná se (z velké části pro strach) podívat na víc než půlhodinu filmu. Všechno ale jednou končí, a tak jsem i já postupem času odhalila krásy Středozemě. Ne, že bych v ní od toho dne "pobyla" mockrát, protože nic se nemá přehánět (aby se ta krajina neokoukala, i když by se to mohlo stát asi jen těžko), ale jednou za čas zkrátka neodolám, protože mi tam je... však víte... hezky. A není divu, když ve Společenstvu Prstenu je Frodovi Mordor ještě daleko. :-) Je dobře, že jsou mezi režiséry tak obzvlášť hraví lidé jako je Jackson, jinak by tohoto skvostu nejspíš nebylo, což by byla věčná škoda. Napadá mě ještě jedno - jsou filmy, u kterých si nelze za žádných okolností odmyslet soundtrack. Trilogie je toho důkazem, za což Shoreovi nadšeně tleskám. ()

celticek

Tak mi to nedalo a podíval jsem se na to znovu a zrovna na "extended version". Jackson odvedl dobrou práci, je neskutečně složité převést na plátno kultovní dílo. Pro mě je to ale infantilní příběh. Nejvíce mi vadí hobiti, zbytek bych tak nějak překousl, "devítka" je super, elfové, orkové, Aragorn,Gimli,Legolas, to jako dávám. Byl bych radši, kdyby to bylo temnější, nemám rád tady ty filmy "pro celou rodinu". Bohužel pořád za 3 hvězdy. Edit : Některé scény jsou dobré - viz třeba Balrog, jinde určití herci neskutečně přehrávají. ()

darthhokro

Kdysik jsem z nudy četl i trilogii + hobbit + simarilion. Bohužel mě to moc nebavilo a filmy mě zrovna tak nudí. Jako trikově i řemeslně je to moc pěkně udělaný, to zase jo, hudba taky fajn. ()

1mArc0

Tu to začalo, v podstate kultový film je jednotka. Kopec kultových momentov a scén (Frodo, Boromir „Je to dar“ Galdalf „You shall not pass“ Izildor, presekol zápästie Sauronovi). Ono dejovo to mohol Jackson trochu rýchlejšie rozvinúť. Nie je sa v podstate na čo sťažovať, klasika fantasy podaná na filmovom plátne, výborné herecké obsadenie, hudba Howard Shore vytvoril jeden z najúžasnejších filmových soundtrackov, ktoré kedy boli uvedené na filmové plátno. Vystihol ducha, dal mu charakteristické prvky a jeden z prvkov, ktoré skutočne vtiahnu diváka do filmu (ako inštrumentálne, tak aj spevné partitúry sú vynikajúce). S odstupom času, keď sa človek na to pozerá, mohol Peter Jackson dotiahnuť detailov, také zbožné prianie, pri takmer 3 hodinovom filme sa ani nedivím. Je radosť sa vrátiť k Pánu Prsteňovi. Škoda, že Jackson vytvoril prvé dva, kvôli tretiemu. Doslova najoriginálnejšia časť z Pána Prsteňov. Spravodlivých (za tie diery v réžii) - /90 %/ ()

Petike

Stále si živo spomínam na to obdobie spred šetnástich, sedemnástich rokov... Vlna Prsteňománie dosiahla úctyhodných rozmerov, no stále pritom vládli pochybnosti, či nejaký trúfalý nezávislý rejža z Nového Zélandu oživí Tolkienovu predlohu, na ktorej už viacerí neslávne pohoreli. Peter a celý jeho širokánsky tím, od scenáristov, literárnych a výtvarných poradcov, cez machra-šéfkameramana Andrewa Lesnieho (RIP), až po všetkých rekvizitárov, kaskadérov, ľudkov od špeciálnych efektov a tej poslednej upratovačky v štúdiu však ukázali, že k látke budú pristupovať s nebývalou vážnosťou a nadšením. Triezvo zvolené herecké obsadenie, precízna koordinácia nakrúcania, a v neposlednom rade neochota rutinérsky odbiť "LOTRa" ako dáku nízkorozpočtovú rozprávku docielili, že sme dostali famóznu trilógiu, aké vídať len raz za pár rokov. Do toho Shoreova hudba, s až absurdne detailne prepracovanými leitmotívmi, a "nesfilmovateľné" dielo zrazu šokujúco začalo ožívať. Tak ako na Frodových neveľkých hobitích pleciach viselo bremeno údelu Nositeľa Prsteňa, tak na pleciach adaptácie Spoločenstva prsteňa viselo bremeno neľahkej úlohy. Presvedčiť divákov, že plán nakrútiť a postupne odpremiérovať celú trilógiu na jeden dúšok by (ako sa vtedy zdalo) nielenže nebol šialeným rozhodnutím, ale zanechal by v divákoch hlboký pozitívny dojem. Dojem, z ktorého by len tak dychtili po ďalšom návrate do Ardy v Treťom veku, keď sa schyľuje k neodvratnej Vojne o Prsteň. V tomto smere Spoločenstvo prsteňa splnilo nadmieru vysoké očakávania na výbornú. Doteraz patrí k najsilnejším spomedzi Jacksonových šiestich filmoch na motívy Tolkienovho legendária. Svorná turistika po nádherných končinách Stredozeme v predvečer veľkých udalostí, zamýšľanie sa nad osudom jednotlivcov a prostým hrdinstvom v zdanlivo beznádejných časoch, varovanie pred pokušeniami moci a strachu, ale aj odhodlanie veriť, že nie je všetkým dňom koniec... Spoločenstvo prsteňa ostane v dejinách kinematografie filmom, ktorý bez okolkov dal najavo kvalitným umeleckým a scenáristickým spracovaním, že fantazijný žáner nemusí ostať vnímaný ako niečo pokleslé, konzumné a prázdne eskapistické. Spoločenstvo prsteňa je fantazijným dobrodružstvom, ktorému kolujú v žilách všestranné rozmery, nielen srandičky a akcia. Precedens, ktorého sa napriek občasným zakopnutiam Jackson a spol. držali pri ďalších piatich filmoch, v rozpätí dlhých 15 rokov. //// Zaujímavé komentáre: Galadriel, Melies, Cival ()

ardno5

Trilogie, která mi hodně ovlivnila život! Srdcovka která patří do top 10! Samozřejmě viděno v kině, včetně prodloužených verzí :-) A hodnotím jako trilogii, která drží krok s knižní předlohou. Bohužel základní verze jsou o tolik kratší, že se do nich nevlezly některé klíčové záběry.. Osekanou verzi už vidět nikdy nechci 95% ()

wolverine

Film podle mé oblíbené knihy. Přesně tak, mluvím o Společenstvu Prstenu. Životní dílo J.R.R.Tolkiena, které bylo vydáno v 20. století a je stále populární.(Náhoda ? Nemyslím si.) Je pořád populární, protože se jedná o mistrovské dílo. Nechápu, proč nám ho nedali do povinné četby k maturitě. Zfilmování prvního dílu z epické ságy se chopil Peter Jackson. Když jsem poprvé viděl Společenstvo, bylo to asi v 6.třídě, zasáhlo mě kouzlo Středozemě. A jsem nadšený až dodnes. Tohle je film, který musí vidět prostě každý!!!! Miluju Pána prstenů !!! ()

ANTYCHRYST

Nedělám to ale tady musím udělit koment pro celou trilogii naráz! Tohle je pro mě jeden z filmových milníků....Tento příběh od Tolkiena je srdcova záležitost.. Od první chvilky až po poslední minutu..Naprostá spokojenost výběr a výkony herců na 1 a 100* příběh - naprosto pohlcujíci. Soundtrack to je třešnička na dortu! ()

SONY_

Přestože je film pro mě příliš dlouhý a nejednou jsem oči z obrazovky musel sundat, užil jsem si ho z celé série nejvíce. Ne snad, že bych si ho pouštěl pravidelně, ale jednou za čas by mi to rozhodně nevadilo. Tady platí to, že jednička je vždy (až na výjimky) nejlepší. Rozhodně chápu nadšence této dlouhé cesty. /základní verze: 75%/ ()

Niflheim

90 %. Mé dětství, má puberta, má dospělost. A nejspíš i můj důchod. Kultovní, podmanivé a vzorové fantasy s perfektním obsazením a bezchybnou výpravou. Srovnávání s knižní předlohou bude nejspíš trvat navždy, nicméně klobouk dolů před tím, jak zvládl Jackson z takového kolosu vytvořit torzo, v němž se nikdo neztratí a zároveň v něm nic zásadního nechybí. Shorův soundtrack si v hudebním průmyslu žije vlastním životem a jen dokládá jedinečnost celé trilogie. Jackson může do konce života točit braky, ale tohle mu nikdo neodpáře. ()

Aragorn

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem, Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene, Devět mužům: každý je k smrti odsouzen, Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. ()

RAFT

Režisér Peter Jackson v roce 2001 natočil jeden z nejlepších filmů roku. Knižky sem mě načtené. To co režisér dokázal kdoví jestli by natočil pána prstenů lépe nebo spíš hůře. Nadherná krajina, výprava, no tady by sem se mohl rozepsat déle proto je film dokonalý. Pána prstenů a hobit si pouštím každý rok v prosinci. A prý se to nedalo zfilmovat pustte ktomu pétu ten zfilmuje vše. Herecké obsazení dokonalé skvělí herci ve filmu. Soundrack dobrý. Za mě 90% i po 21 letech je to dost dobrý film. ()

papadoce

Je to veľkolepé filmové dielo, ktoré ale oceníte až keď ste dostatočne zrelým divákom. To nie je nič osobné voči tým nezrelým. Výprava, kostýmy, herci, ale v neposlednom rade dokonalý scenár a oduševnená perfekcionistická réžia, sú hlavnými znakmi tohto skvostu kinematografie. Čo nedokázali oni, dotiahla k dokonalosti jedna z najlepších filmových hudieb ever. Zdvíham hodnotenie na maximálne môžné s dovetkom, že mám radosť zo znovu rozpozerania celej série. Krásne dielko pán Jackson. Jeden prsteň vládne všetkým. ()

honeja

Slovy lze jen stěží vyjádřit, co Pán prstenů v mém dospívání znamenal. Středozemě byla mým druhým domovem, četl jsem knihy, filmy viděl nesčetněkrát a snil... Snil o tom, že jsem tam... že zažívám všechna ta dobrodružství... že bojuji za něco cenného a krásneho... Miluji Howardovu hudbu, všechny herce, novozélandské hory, celou tu neskutečnou výpravu... Díky, Tolkiene, díky Jacksone, díky vám všem, kteří jste se podíleli na tomto veledíle! ()

Eraser

Ani tenhle film mi nevyvrátil tvrzení, že Pán prstenů je NEZFILMOVATELNÁ kniha. Nicméně musím přiznat, že film dopadl mnohem líp než jsem čekal ... ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera