Rozvedený Mike Roark (Tommy Lee Jones) sa už teší na dovolenku so svojou 13-ročnou dcérou Kelly (Gaby Hoffmannová), ale osud a neskrotné sily prírody mu ju prekazia. Mike Roark je totiž šéf Úradu pre núdzové situácie v Los Angeles. A tak onoho rána, keď mestom otrasie zemetrasenie so silou 5,9 stupňa Richterovej stupnice, musí Roark okamžite nastúpiť do práce. Rieši zvyčajné problémy podobných otrasov, ako je prasknuté potrubie či kontrola tunelov metra. Tentoraz je však situácia odlišnejšia, otras si vyžiadal niekoľko obetí na životoch a sám Roark sa so svojím zástupcom Emmitom Reeseom (Don Cheadle) a ďalšími kolegami len tak-tak zachráni pred nečakaným výronom horúcej lávy. Kým staviteľ Norman Calder (John Corbett) dokončuje práce na svojom životnom diele, novom výškovom dome Beverly Heights Tower, spojí sa s Roarkom seizmologička, dr. Amy Barnesová (Anne Hecheová), ktorá ho varuje pred možnosťou sopečného výlevu a chce vykonať okamžitý prieskum. Keď jej to Roark nedovolí, vyberie sa na výskum spoločne s kolegyňou. Tá však zahynie v horúcej magme, keď sa prebudia sily ukryté pod mestom. Roarkov úrad vyhlasuje pohotovosť. Mesto je čiastočne bez elektrickej energie, ulice sa menia na peklo. Z podzemia vystreľuje horúca láva a ohnivé kamene, vozovky praskajú, všade sa mraky prachu a popola, oheň sa nekontrolovane šíri. Aj z jazierka v mestskom parku vytryskne láva a vzápätí sa tu otvorí sopečný kráter. Postupujúca láva ničí všetko, čo jej stojí v ceste, pribúdajú obete. V celom meste sa odohrávajú malé osobné tragédie aj veľké drámy obyčajného ľudského hrdinstva. Záchranári zistia, že vytekajúca láva sa blíži k veľkej benzínovej pumpe. Roark nariadi zatarasiť cestu betónovými zábranami používanými na diaľnici a potom lávu úspešne chladia vodou z hasičských áut. Nič však nie je vyhrané... (TV JOJ)

Rakosnicek77

Celkem zábavný pohled na boj se sopkou, nad kterým člověk nesmí raději přemýšlet, jelikož některé scény jsou opravdu velmi úsměvné. Jinak je film celkem vydařený, neměl jsem pocit, že by mi na něm něco vyloženě vadilo. Obsazení se určitě povedlo a tak celkově lze říct jen tolik, že jsem se celkem bavil, ale podobně jako u filmu Rozpoutané peklo je i tento nutné brát s velkou nadsázkou. ()

JohnMiller

Ako decko som to videl pár krát v tv a vtedy sa mi to celkom páčilo, ale od vtedy už prešlo véééľa rokov a teraz mi to prišlo, po cca 10 rokoch, tak lacné, hlúpe plus ten dabing a tupé dialógy, že proste ani syndróm nostalgie nedokáže zapracovať a musím sa tomu akurát tak zasmiať. Nič viac mi to tentoraz nedalo. Ale čo už, od televízie, ktoré rada dáva takého tuposti ani nič iné neočakávam. ()

dom156

Klasika v katastrofickém žánru, která neurazí ani pořádně nenadchne. Je to takový hezký suvenýr, který si koupíte na dovolené a pak po 5 let zjistíte při přerovnávání skříní, že ho furt ještě máte. Z šedého průměru lehce vybočuje Tommy, který se očividně snaží, bohužel marně. Zdržuji se vám toto doporučovat. ()

Eldrick

Celkově slabší než ROZPOUTANÉ PEKLO ze stejnýho roku. Debilitu SOPKY nejvíc vystihuje otázka Tommy Lee Jonese "Co je to magma?". ()

honajz2

Katastrofické filmy vyhledávám naprosto minimálně, protože mě ten žánr prostě nezajímá a nemá mi co dát. Líbilo se mi z něj skutečně jen pár filmů a Sopka je jedním z nich. Sice jsem to už devět let neviděl a nevím, co bych na to řekl dneska, každopádně tehdy jako děcku se mi to líbilo, přišlo mi to i dobře udělané a dost napínavé. Co si i vybavuji, tak jsem ten film viděl tehdy několikrát. Tehdy jsem dal 4*, dneska už bych možná hodnotil jinak, ale na základě vzpomínek nemám důvod to hodnocení měnit. 4* ()

Martin741

Film o tom, ako sopka vybuchla uprostred velkeho mesta Los Angeles. Teda roku 1997 vznikli v Hollywoode dva katastroficke bijaky /nepliest si to s katastrofalnymi - tieto su len katastroficke/, a to konkretne Dante´s peak s Pierceom Brosnanom a tuna Volcano s Tommy Lee Jonesom /Takovi Normalni zabijaci/. Reziser Mick jackson asi uz svoj zivotny film natocil - konkretne Osobniho Strazce - lebo tu sliapol vedla. CGI triky zostarli behom rokov 1997 - 1998, a ku klasikam katastrofickych filmov - The Towering Inferno - sa snimok isto iste nezaradi. Predvidatelne az strach. 46 % ()

Vyhy

Příjemný katastroficky snímek s devadesátkovým hávem, který mě bohužel v době své "slávy" minul. Věřím, že bych si ho v mládí více užil než teď. Přesto nemá smysl ho podle mě hanit, protože v rámci tohoto žánru jsou i horší pecky, které nechápu, jak mohli vůbec vyjít na světlo světa. ()

Nach

Zajímavý film, co se zpracování lávy týče a zajímavě natočených požárů. Zároveň i film, kde se dozvíte, jak vypadá americká vlajka za sopečné erupce. Jak Amerika zdolává sílu přírody. Jak tatínek má rád svou dceru. Jak dcera tatínka má starost o malého chlapce. Jak tváře od popela bělochů jsou stejné jako u černochů. Jak se policisté smilují nad zatčeným černochem, který se následně promění ve statečného Herkula. Jak práce vulkanologa předčí v dobrodružnosti Indiana Jonese i co propojuje tento vědní obor s demolicí betonových staveb. Prostě už nemusím snad dodávat to slůvko: "blbina". Co jsem výše napsal docela přesně vystihuje to, co uvidíte. Pokud chcete katastrofický film na téma sopečného výbuchu, sáhněte raději po Rozpoutaném peklu. Neb ten má v sobě kvality dvojnásobně překonávající Sopku i s Tommy Lee Jonesem. 55% ()

bourec

Celkově třetí promítání filmu Sopka. Ta úvodní pasáž, ve který v jednotlivejch scénách čekáme, kde a co se stane( to funguje zejména při první projekci) mohle být klidně o dvacet minut delší. Ta byla zcela jednoznačně nejlepší. Jinak docela neotřelej nápad sopky ve městě. Ovšem klišé kam se podíváš. Trochu zvednu, ale prostě těch scén, u kterých se tak trochu pousmějete, je tuna. 50%. ()

C0r0ner

Ta nízká hodnocení jsem schopný akceptovat, opravdu se nejedná o žádný skvost, ale mě se Sopka prostě líbí a nemám, proč bych podhodnocoval. Celou dobu jsem byl příjemně napnutý a nenudil jsem se, ač jsem samozřejmě věděl, že s realitou to moc společného nemá. Dnes už by to samozřejmě neuspělo, ale v době vzniku dost slušný počin. 75% ()

necisty

Sice docela na americké půdě dost naivní myšlenka, ale myslím, že herecky celkem zvládnuté a efekty na ten rok taky celkem né k zahození. ()

emo

Slabučká nudná blbinka, ktorú režisér absolútne nezvládol a trošku skúsenejší divák uhádne minimálne 5 minút dopredu, čo sa kedy komu stane. Keď sa nad tým zamýšľam, ľutujem tých američanov, keďže postava T.L.Jonesa mal byť expert na riešenie krízových situácií a pritom od začiatku do konca ani poriadne nevedel čo robí :-D ()

majo25

Na svoju dobu solídny katastrofický film. Veľmi dobré efekty a veľkolepé ničenie mesta dovtedy nespracovaným katastrofickým živlom - vytekajúcou sopkou. Škoda, že nedošlo aj na eruptívnu sopku. T.L. Jones vo svojej najlepšej filmárskej forme je dobrým ťahúňom, ale nik mu nesekunduje. Samozrejme, katastrofa je poňatá viac čiernobielo, pomaly až s edukatívnym rámcom, čo to ten živel pre prírodné vedy neznalých amerických vyžierancov pukancov vlastne znamená (čo sa to deje, čo to vystreľuje...ani pán Boh nevie). Keď hlavný hrdina plánuje zbortenie obrovskej budovy a linajkuje, kam by mala riečna láva tiecť, moje obočie sa dvíhalo - už vidím ozajstných vulkanológov, ako sa pri telke uchechtávajú. Nechýba ani tradičné klišé so záchranou decka...tentoraz pred padajúcou budovou (!). A bonbónikom bola záverečná spravodajská hláška "Sopka ukončila svoju činnosť". Keď si ale odmyslím argument realita vs. film, ide o solídny, dostatočne akčný film, ktorý nenecháva priestor nude. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (viac)