Na prahu války

• Česko Skrytý život (viac)

Od vizionárskeho režiséra a scenáristu Terrencea Malicka prichádza tento príbeh podľa skutočných udalostí o neznámom hrdinovi Franzovi Jägerstätterovi (August Diehl), ktorý odmietol bojovať za nacistov počas druhej svetovej vojny. Na základe skutočných listov, ktoré si rakúsky farmár posielal so svojou ženou Fani (Valerie Pachner), kým bol vo väzení, film sleduje úžasnú rodinnú cestu lásky a obetavosti. Franz mesiace nevidel svoju ženu a dcéry pre povinné vojenské cvičenie s nemeckou armádou a dostane povolenie vrátiť sa do svojho mierumilovného vidieckeho domova. Ale keď sa vojna nečakane vyhrotí, Franz je povolaný do boja a ako nový vojak musí prisahať vernosť Hitlerovi a Tretej ríši. Aj napriek prosbám susedov, vojakov a dokonca aj dôveryhodných kňazov Franz opakovane odmietne urobiť prísahu. To spôsobí, že sa ocitne vo väzení a očakáva súd pre vlastizradu. Medzičasom sa Fani nielenže musí postarať o rodinnú farmu a ich tri dcéry, ale susedia ju vylúčia zo spoločnosti, pretože podľahli požiadavkám vernosti Tretej ríše. Franzov prípad ide na súd, je vyhlásený za vinného a odsúdený na smrť. Ale jeho neochvejná viera a láska k jeho žene Fani a jeho trom deťom udržujú jeho ducha nažive. (Disney+)

Felix22

Silný příběh o neústupnosti a nezlomitelnosti lidského ducha v konfrontaci se zlem. Film určitě nesedne všem a to nejen kvůli téměř třem hodinám, ale také kvůli vypravěčským postupům, které jsou pro Malickovu tvorbu typické a v mnoha ohledech mi to připomělo Nový svět, i když tady to bylo posunuto ještě dál a tak říkajíc nejde to divákovi naproti. Řekl bych, že na období války a nacismu mohl Malick dobře ilustrovat ten věčný souboj dobra se zlem. Parádní jsou také záběry na hory zahalené v mracích a hudba, která snímku dodává až mystickou atmosféru. ()

Aquila

Malick po několika bezobsažných a plytkých filmech našel konečně nosné téma. A zamiloval se do širokoúhlého objektivu, který nádherně snímá panoramatické záběry za cenu deformace obrazu, což se mu ve výsledku vyplatilo (budí to až dojem, že je celý film nasnímaný na jedno "sklo"). Silný příběh – nádherný a přitom děsivý do morku kostí. Celý film postupně vede k položení si otázky, zdali je Franz světec, a nebo duševně narušený sebestředný sobecký sebeprožívač. Odpovědět si musí každý sám. ()

Eddemi

Pomale, vnimave a spate so zivotom ako takym, presne tak ako samotne vnutro Franza. Mozno su pre niekoho takmer 3 hodiny vela, ale proste je to tento sposob podania danej myslienky. Spomalne a majme cas vnimat... ()

PTuranyi

Veľmi dobrá filozofická dráma analyzujúca vznik a dopady fašizmu očami obyčajného rakúskeho sedliaka Franza Jägerstättera. Jeho vnútorné monológy reflektujú dianie v spoločnosti. Doplňujú ich drobné epizódy so susedmi, s ľuďmi z okolia a rodinou. Videoklipy utrpenia, zúfalstva a pochybností. Herci hrajú svoje role dobre. August Diehl v hlavnej roli je skúsený herec, ale známejší ako Tobias Moretti a Bruno Ganz herci tu majú len šteky. Produkcia sa snaží vytvoriť adekvátnu atmosféru rôznymi uhlami záberov a hudbou. Žiaľ dej sa nedarí príliš dramatizovať a vytvoriť väčší spád. Preto celý film vyznieva skôr ako hraný dokument. Ale kto sa chce ponoriť do stiesňujúcich myšlienok človeka pasívne vzdorujúceho zločineckému režimu ohodnotí tento film určite viac. 70% ()

filiip

Film o rakouském národním hrdinovi Franzi Jägerstätterovi. Film má poměrně klidné a pomalé tempo, tak je až zvláštní, jak ty tři hodiny sezení v kině utekly. Snímek nádherně ukazuje, jak těžké je jít proti proudu. Především pokud znakem tohoto proudu je červená vlajka s hákovým křížem uprostřed. Je to jeden z filmů, na které stojí za to jít do kina a vychutnat si všechny ty dech beroucí záběry na rakouské Alpy doplněné skvělou hudbou na velké obrazovce. ()

Pavelkedar

Nádherný psychologickoemoční vizuál,co obraz, to perla.Víc nedokáži napsat.Vše už naprosto bravurně popsal POMO. Zvukový obraz v DD 5.1 báječný. ()

tosastava

Prehnane dlhá stopáž(aj 80 minút by bolo veľa) a viacmenej obrovská nuda. Pozerať sa tri hodiny na tečúci potok by bola možno väčšia zábava ()

Awer

Pokud to chápu správně, cílem bylo na malém, soukromém příběhu ukázat kolosální koncept souboje o svědomí národa. Problém z mého pohledu je, že místo, aby malé nenuceně ukazovalo velké, tu malé je vcelku násilně prezentováno jako velké. Prostý, soukromý odpor je přetažený k radegastovskému hypermaskulinnímu rozbíjení hlavy zdí, ze zásad pojímaných stejně fatalisticky, jako jiné pojímají jejich nepřátelé. Vysloveně směšně pak působí, jak režim nafukuje a nafukuje příběh někoho, o kom, jak je mu přímo řečeno, se nemá nikdo dozvědět. Ano, všichni tu bojují o svědomí. Ale zatímco film jako takový je silně temporálně (což je pozitivní - je dobré zdůraznit, jak čekání na povolání či popravu trvá a dává prostor pochybnostem a dílčím dějům typu krádež řepy) a poeticky (viz např. počasí, jehož prakticky bezdeštná proměnlivost balancuje mezi ad absurdum symbolickým zdůrazňováním ambivalence a levnou reklamou na cestování do Alp) zaměřený, boje svědomí jsou vyobrazené jako prudké nárazy bez kontextu. Všichni zoufale křičí a snadno si domyslet proč, ale opravdu se má tříhodinový snímek smířit s přikreslováním nových a nových postav na plátno jménem Kvílení? "Nevěříte? Věřte!" A kdo neuvěřil, tomu - když vlak nakonec nevyhnutelně dokodrcá do nicoty - zůstane jen bolest zad. ()

remotrumpet

Pokus o natočenie filmu zostrihaním časozberného dokumentu snímaného akože artovou kamerou - tých podhľadov bolo mega, toto nie je budhizmus, ale čistý autizmus. ()

JimWalker007

Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš a platí to aj pre Malicka, ktorý sa topí v rieke sebalásky k  vlastnému  filmového rukopisu. To čo fungovalo v Tenkej červenej čiare, otravuje a unavuje v tomto uťahanom diele.  Hybrid časozberného dokumentu o prírodných krásach Álp a kontemplatívneho portrétu fanatického pacifistu, ktorý radšej urobí z vlastných detí polosiroty, než aby podpisom zaprel svoje presvedčenie, jednoducho nefunguje. Aj by som sledovanie filmu odporučil na predoperačnú anestéziu, len to nesmie byť verzia s českým dabingom, kde tretina dialógov ostala v pôvodnom nemeckom jazyku.  To zasa človeka dosť vytočí. Na prahu války pre mňa definitívne zostáva Na prahu filmového umenia. ()

Ajbell

Jeden z najlepších filmov, aký som kedy videl. Neobyčajný, idúci od mainstreamu. Pre niekoho provokatívny, pre iného pravdivý, obojak však hĺbavý. Krása - surovosť. ()

PachoSK

Veľmi dlhá stopáž dejových liniek, jednotlivých scén a celkovo filmu bola na škodu. Počas prvej hodiny divák takmer zomrie od nudy. Očakával som, že emočne to bude ku koncu vypäté, no ostal som sklamaný. Hlavný hrdina (August Diehl) ma neoslovil. Jeho takmer trojhodinové mlčanie a nulová mimika k dramatičnosti filmu nijako nepomohla. Sem tam zamračenie a nejaká tá slžička, no bolo to z jeho strany nepresvedčivé. Na druhej strane diváci uveria viac jeho hereckej manželke (Valerie Pachner), ktorá túto enormnú psychickú a fyzickú záťaž okolností deja zvládla po hereckej stránke bravúrne. Komisár Rex, teda pardon Tobias Moretti, mohol dostať trochu väčší priestor, no nestalo sa. Film zobrazujúci druhú svetovú vojnu úplne z inej stránky neoslovil, žiaľ. Opätovné pozretie po rokoch by som asi už nezvládol, zaspal by som asi v polke filmu. 2* ()

rostsoft

Životopisný film se silným příběhem. Ovšem natočen tak strašně nudně a ještě k tomu tříhodinová minutáž tomuto snímku spíše velmi ublížila. Nechápu, proč za každou cenu se snažili udělat umělecký film. Tak totiž na mě působí. Kdyby trval pouze 1:30 byl by to dozajista snímek na který by se dalo dívat a byl by i super. Takto tomu musím dát špatné hodnocení, poněvadž jsem se u toho příšerně nudil. Je to škoda. ()

RamiellDeAnn

Dve poctive hviezdičky ... prva za nazvučenie/hudbu a druha za... asi ani neviem za čo. Asi za posolstvo filmu, že byť iny a nepodliehať sfanatizovaniu môže znamenať správnosť v určitych pripadoch. Keďže si chcem zobrať priklad tak musim povedať že to bola riadna sračka. Tak neuveritelne prvoplánové, primitívne a miestami hrozne urážlivé (ak sa chcete občas citit zahanbene že na niečo pozerate... toto je film práve pre Vás). Chápem o čo Malikovi išlo ale aj to podlamna spravil diletantsky. Vyjadrovanie pocitov, vytvaranie atmosfery a nasavanie ,,života" sa da spraviť aj lepšie aby to nevyzeralo ako amaterske dokumentarne video s textmi od ludi po poražke s obrnou. Predstavte si že idete rano na WC. V tomto filme by najprv 2 minuty snimali zachod, potom by šiel detail na Vaš hrudnik a ozvalo by sa :,,cikam". Potom by prišli 3-4 prestrihy ako stojite z predu/z boku/odzadu až by nakoniec zabrali Vašu grimasu pri cikani a vy byste s uvolnenim povedali po piatich minutach: ,,hotovo". Potom by ste dalej stáli, tupo pozerali do steny a dalšie dve minuty by Vas snímali. A tak by prišlo vyvrcholenie scény a znova po dalšich 3 prestrihoch by ste so smutnym výrazom povedali do kamery: ,,cikať je dobré". Niekto by Vas mohol obviniť že nedokážete správne nasať atmosféru a naplno si prežiť moment cikania ale takouto sračkou Vas v tomto pripade krmi režiser 3 hodiny! Uf... možno aj tie dve hviezdy su moc. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

10.06.2019

Jen pár dní po premiéře zatím posledního filmu Terrence Malicka (Tenká červená linie, Strom života) A Hidden Life na festivalu v Cannes přichází zpráva, že oslavovaný filmař chystá další film. Ten se… (viac)

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)