Na prahu války

• Česko Skrytý život (viac)

Od vizionárskeho režiséra a scenáristu Terrencea Malicka prichádza tento príbeh podľa skutočných udalostí o neznámom hrdinovi Franzovi Jägerstätterovi (August Diehl), ktorý odmietol bojovať za nacistov počas druhej svetovej vojny. Na základe skutočných listov, ktoré si rakúsky farmár posielal so svojou ženou Fani (Valerie Pachner), kým bol vo väzení, film sleduje úžasnú rodinnú cestu lásky a obetavosti. Franz mesiace nevidel svoju ženu a dcéry pre povinné vojenské cvičenie s nemeckou armádou a dostane povolenie vrátiť sa do svojho mierumilovného vidieckeho domova. Ale keď sa vojna nečakane vyhrotí, Franz je povolaný do boja a ako nový vojak musí prisahať vernosť Hitlerovi a Tretej ríši. Aj napriek prosbám susedov, vojakov a dokonca aj dôveryhodných kňazov Franz opakovane odmietne urobiť prísahu. To spôsobí, že sa ocitne vo väzení a očakáva súd pre vlastizradu. Medzičasom sa Fani nielenže musí postarať o rodinnú farmu a ich tri dcéry, ale susedia ju vylúčia zo spoločnosti, pretože podľahli požiadavkám vernosti Tretej ríše. Franzov prípad ide na súd, je vyhlásený za vinného a odsúdený na smrť. Ale jeho neochvejná viera a láska k jeho žene Fani a jeho trom deťom udržujú jeho ducha nažive. (Disney+)

PMU

Krásné a smutné tak, jak to umí jen Malick. Malebné obrazy přírody, lidí a jejich životů. Dojemný příběh o odvaze a síle lidského bytí. ()

JOHNZI

Melancholicky podbízivé obrazy zachycující nejhorší období světových dějin. Malickův válečný opus je jen nepatrné nahlédnutí do hlubin lidské duše, avšak v tom o čem vypráví je neskutečně doslovný a příznačně děsivý. ()

Zaks

Ústrednú myšlienku filmu možno vycítiť z nasledujúcich slov: „Bude třeba, abych přísahal věrnost Hitlerovi? Slova. Nikdo je přeci nebere vážně... To nemohu.“ Pred očami sa striedajú nádherné prírodné zábery alpskej krajiny, ktoré sú však v ostrom kontraste so zvyškom záberov, čo nutne vyvolá v pozornom divákovi silné pocity. K tomu sa pridáva hudba a atmosféru dotvárajú aj použité rôzne filmárske techniky. Iskrivý zvuk zvončeka poštárovho bicykla snáď ešte v žiadnom filme nevyvolával väčšiu hrôzu. Všetko vrcholí v závere, pri ktorom som ani nedýchal. Trochu náročnejšie však bolo sústredene sledovať bezmála 3 hodiny pomaly plynúci dej. ()

RadekV

Válka vžd rozdrtí obyčejné lidi. Tady si režie naprosto famózně pohrála s naturelním podáním povledu na cálku zěch nejobyčehnějších, hospodářů, kteří se vedle své dřiny na půdě prožilvají na venkově své drobné radosti. Ty pak válka smete a vedle utrpení, odloučení, zmařené touhy po míru a klidu v té nepatetické podobě ukáže nesmyslnost válčení. Za mne pět hvězd bez debat. ()

OtokPag

Polodabing je divnej. Na druhou stranu ta němčina, zejména od cholerických lampasáků diváka neustále udržuje v bdělém stavu...  Pokud jde o hlavního hrdinu/aktivistu/mučedníka, tak mám důvodné podezření, že z jeho strany nešlo o nějaký vzdor Adolfovi. Nejspíš ho přestala bavit náročná práce v biozemědělství (bez dotací a přímých plateb), navíc v ryze ženském kolektivu a nechal se seknout schválně ☹️☹️☹️☹️ 80% za opravdu nádherné záběry přírody ()

stuj

Sdělení. Smutné sdělení a nejen o zásadovosti. A nejsmutnější je, že je podle pravdy. Klobouk dolů před hlavním - tím skutečným - hrdinou. ()

lineker

Malick to prostě neskutečně dává a k již očekávanému audiovizuálnímu pornu přidal i řádně hutný příběh o jednom morálním skvostu, který na oltář svého přesvědčení položí obeť nejcennější. Takže krásné obrazy, nádherná hudba, chytrá slova a salva emocí. Nádherný film. ()

peproch

Soukromý, rodinný, vesnický alpský život v Rakousku před válkou. Osobní statečnost, odhodlanost, křesťanská zásadnost a nesmlouvavost. Film je krásný i výpravou prostředí a herci (neamerickými). Životní drama blahoslaveného Franze. Franz Jägerstätter, františkánský terciář, manžel a otec čtyř dětí, který odmítl bojovat pro Hitlerovu armádu je důsledný i když ne pominutý a sladkobolný. Příběh je i oslavou manželství a poukazem k oportunismu církevního aparátu a její nomenklatury. ()

Jan00

Vážné téma. Obdivuhodný hrdina...Krásná příroda a kamera. Bohužel nešťastně zpracovaný, bez dramatičnosti: Zbytečně dlouhý film, utahaný... Strašný dabing. Nejsou přeložené všechny dialogy... Škoda takto pokazit dojem z filmu... ()

stanslon

Včera jsem v TV shlédl neuvěřitelně dlouhý a blbý film o "hrůzách války". Rakušana Franze se pokoušejí dostat zpátky do války, ale on se vzpírá. Řvou na něho německy (díky českému dabingu jim asi nerozumí), brutálně bijí, ale on odolává téměř jako nějaký náboženský pacifista. Snímek je prokládán vzpomínkami na rodinu a krásnou přírodu rakouských Alp (a za tu dávám ty dvě hvězdy). Jak jinak by to mohlo skončit, než pod nacistickou sekyrou. Protože jsem se ztrácel v datování skákáním děje v čase, doufal jsem chvílemi, že se dočká osvobození. Ale co se dalo čekat ve třiačtyřicátém? ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

10.06.2019

Jen pár dní po premiéře zatím posledního filmu Terrence Malicka (Tenká červená linie, Strom života) A Hidden Life na festivalu v Cannes přichází zpráva, že oslavovaný filmař chystá další film. Ten se… (viac)

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)