American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (11)

Murder House (2011) (S01)

Přestože má k dnešku AHS deset řad, je tato pravděpodobně poslední, kterou jsem shlédl. Po vynikající druhé, rozpačité páté a hloupé polovině desáté řady, můžu klidně i po nadšených kritikách prohlásit Murder House za průměr. Pokud někoho láká AHS zkusit, doporučil bych asi jen Asylum. Celý ten koncept s nemrtvými/duchy, kteří sice nemají svá těla, ale může je kdokoliv vidět, mohou sekat dříví, zabíjet, kouřit, potřebují si svítit...vlastně jsou jako lidé, jen jsou uvázáni na konkrétním místě a jsou nesmrtelní, mi připadá jako hodně nelogická a humpolácká pomůcka pro konstrukt scénáristů, kteří si tak vlastně mohou dělat cokoliv. Není to vysloveně rušivé, ale oproti Šestému smyslu, kde si tvůrci dali náramný pozor, aby neměl duch fyzické projevy, je Murder House i Hotel jen efektní vyvražďovačka obalená rodinným dramatem. Možná jsem zbytečně přísný, vždyť v rámci žánru se to hemží mnohem horšími kousky, ale žádný z nich nebyl tak "vyhypeovaný", jako AHS. Pokud chcete něco víc, tak sáhněte třeba po The Haunting, nebo po něčem z úplně jiného...korejského soudku Tajemný pop-up bar. ()

Útočisko (2012) (S02)

Hororový eintopf se spoustou ingrediencí a hustou konzistencí. Ufoni, experimenty na lidech, ďábel, brutální vraždy, intriky a to vše za zdmi Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. A ono to překvapivě funguje, protože postavy jsou skvěle napsané i zahrané, dialogy nemají chybu a jakkoliv je to místy zvrhlé, násilné a zvrácené, scénář je chytrý a postavy mají hloubku a uvěřitelnost. Není to pomalá atmosférická strašidelňárna, ale spíše na události i postavy bohatý thriller s mnoha hororovými prvky. Postav a různých odboček bylo tolik, že by mohlo vzniknout klidně třicet epizod, ale tvůrci si byli vědomi formátu a v druhé polovině začali "uzavírat", což někdy vyznělo trochu unáhleně. Když někdo pět epizod vykresluje postavu a vztahy, je pak pro diváka trochu kách, když se jí tvůrci zbaví jedním máchnutím. Je to ale uzavřená série, takže se hold nedá nic dělat. Jsem příjemně překvapený. Z těch třinácti epizod byly slabší jen dvě, jinak vysoce nadprůměrná podívaná. Tak jako byla Penny Dreadful gotická brakovka nejvyšší kvality, je Asylum velmi kvalitní zlobrak americký. ()

Hotel (2015) (S05)

Tak zatím mám z celého AHS velmi rozporuplné pocity. Druhá řada byla divočina, ale líbila se mi. První polovina řady desáté je otřesná. A pátá řada, vcelku solidně hodnocená...Brazilská telenovela křížená s hororothrillerem v duchu Seven, ale napsaným studentem druhého ročníku FAMU. Název American horror story přesně odpovídá mé představě toho, čím Hollywood škodí. Perverzními úchylárnami, kde se to hemží zbytečným násilím a sexem, kteréžto nemají pro děj žádné zvláštní opodstatnění. Umím si představit, jaké lákadlo je to pro (nejen) latentní psychopaty a psychotiky. Nicméně dala by se z toho udělat slušná šestihodinová série, pokud by se tvůrci drželi žánru a udělali buď thriller, nebo horror a nesnažili se namontovat do toho rodinné drama. Herecké výkony oscilují od vynikajících, po strašidelně béčkové...lady Gaga je pak mimo tyto kategorie. Do desáté epizody jsem byl na vážkách, jestli je to za tři, nebo za lepší tři hvězdy, ale závěrečná epizoda byla otřesná, takže spíš jsou to slabé tři. ()

Manipulace (2021) (S10E05)

Původně bych psal recenzi až na celou sérii, ale po této epizodě jsem tak zklamaný, že to musí ven.   Včera jsou dokoukal American Horror Story - Asylum (série) (2012), se kterou na mě tvůrci udělali opravdu dojem. Bylo to sice typicky americky zvrácené, plné násilí a temnoty, ale současně to bylo chytré, resp. promyšlené, jako třeba Penny Dreadfull. Bylo tedy logické, že se podívám na další AHS sérii. Jako většina darkromantiků i já mám rád upírskou tématiku, ale podle popisu jednotlivých řad na ni ještě řada nepřišla. Mrkl jsem na fotky čerstvě vypouštěné série a ejhle...zubaté potvory vypadající jako upíři. První dvě epizody fajn, pak to ale začalo drhnout, přestalo to dávat smysl a postavy se chovaly ...zvláštně. Vysvětlení oč v seriálu jde přišlo velmi brzy, takže to má být něco jako rodinné drama? I když jsou všichni vykresleni tak povrchně a vztahy jsou tak šablonovité? Tohle má být kritikami opěvovaný seriál? Tahle vyčpělá divnost, ve které si Ryan Murphy vyřizuje účty s Hollywoodem, ospravedlňuje a současně kritizuje tu typicky americkou touhu po úspěchu? Proč ne, ale není to ani trochu chytré a ve všech ohledech to zaostává za zmiňovanou druhou řadou. Spoiler: dva roky se po městě trhaně pohybuje skupina (i ve dne!) podivných existencí, které jsou podobně oblečené, i když nedává smysl proč a živí se vším živým, včetně lidí. Nikdo s tím nic nedělá. Odehrává se nespočet vražd, další sosáci a undersosáci přibývají a i kdyby se jen ti co uvidíme krmili jednou týdně, je to kolem 500 mrtvých za rok. Přesto se zatím nezkorumpovaná policejní šéfka zapřísahá, že je ve městě bezpečno. Když ji odkrouhnou...nic, ticho po pěšině, nikdo ji nehledá, autoři najednou policii neřeší. Konec spoileru.   Přestože se to tvářilo jako netradiční upírovka, po této epizodě to vypadá, že je to slátanina kterou sice dokoukám, ale nejspíš to bude horší a horší. ()

Zima zabíjí (2021) (S10E06)

Mám za sebou pouze druhou řadu, která byla vynikající a polovinu páté řady, která se mi zatím moc nepozdává, ale nečekal bych, že se od těchto autorů dočkám tak slabomyslné ubohosti, jakou je tato epizoda. Neuvěřitelné scénáristické selhání. A to ve všech směrech. Něco tak diletantského a pitomého zcela devalvuje první dvě zajímavé epizody a odrazuje mě podívat se na druhou polovinu řady. Resp. ...podívám se jen ze zvědavosti, kam až jsou tvůrci schopni zajít. Murphy evidentně přestal brát černou pilulku. ()

Zaveďte mě k vašemu vůdci (2021) (S10E07)

A tímto jsem se sledováním AHS skončil. Tedy pokud se nestane zázrak a tvůrci nepříjdou s něčím srovnatelně kvalitním, jako byla druhá řada. O fenomen UFO a únosů jsem se vcelku intenzivně zajímal, takže bych měl být za tuto epizodu rád, ale jsem zhnusen nejen tím co, ale i jak to tvůrci prezentují. Obecně mi k dobrému hororu moc nesedí, když si z něj samotní tvůrci střílí. Navíc se tento výtvor jako komedie ani neprezentuje. Ale i kdyby...jen málokdy se povede, aby to byla absurdní mňamka jako třeba Legion, nebo cool nářez jako Ash. Tato epizoda je cokoliv, jen ne vtipná, nebo cool. A popravdě vliv na mé hodnocení má i fakt, že už mám dost toho, vídat všude homosexuály. Tato řada AHS je spíš American Horror Shit. ()

Rozmnožím tvé strádání (2023) (S12E01)

Opět solidně natočené, znepokojivé, ale samozřejmě je brzy soudit, jestli se z toho vyklube další řada, kde forma válcuje obsah. Scény, které jsou jen na efekt, tady ale zatím prim nehrají, tak uvidíme. ()

Houpy hou (2023) (S12E02)

Pro slabší povahy, zvlášť pro ženy, to je dost drsná tématika se scénami, které i mě chlapovi, nebyly příjemné. Oceňuji paranoidní atmosféru, protože pořád víme jen to, že Anna je jen inkubátor, kolem kterého se motají jak ti, kdo těhotenství pomáhají, tak ti, kteří se ho snaží překazit. Kdo je na které straně a proč, se jistě postupně dozvíme. Předchozí řadu jsem ani nedokoukal, tentokrát to vypadá líp, i když fanda satanistických filmů nejsem. ()

Až se zlomí větev (2023) (S12E03)

Doufám, že se scény s halucinacemi nebudou nadále nadužívat, protože tohle vodění za nos postavy i diváka, začne být brzy otravné. Tahle epka je hraniční, už se objevili ONI, takže by bylo vhodné, aby už to trochu odsýpalo. ()

Mizející dvojče (2023) (S12E04)

Úvodní scéna z roku 1555 má zajímavý průnik s Pádem domu Usherů. A taky vnáší zmatek do toho, kdo se to vlastně má narodit. Celá epizoda je slušně stísněná a opět udržuje diváka v nejistotě, kdo v tom všem jede. Závěrečná scéna velký humus. Jde o velmi kvalitní řemeslo, tentokrát i slušně napsané...takže zkazit to, může asi jen nesmyslný závěr, případně hloupá pointa. ()

Paní Preecherová (2023) (S12E05)

Tato řada rozhodně není pro netrpělivé diváky, kteří očekávají průlety čarodějnic na Imbusech 2000, mariáš s pekelníky, nebo pokec s Luckem a la Constantin. Tady se frčí na atmosféře. Paranoia, nejednoznačné postavy, znepokojivé výjevy...můžete si přemýšlet jak chcete, můžete si všímat detailů...zatím se rýsují jen obrysy a ani ty nemusí znamenat to, co tvůrci vymysleli. Jsou schopni přijít s mindfuckem, ale klidně i nějakou slaboduchostí. Asylum bylo ale tak dobré, že jim příležitost znova mě překvapit, rád dám. Navíc jde o adaptaci knižní předlohy a já trpělivý jsem. PS: divím se, že v USA není humbuk kolem scén, které zvlášť těhotné ženy 100% rozruší. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)