American Horror Story - 1984

(séria)
USA, 2019, 7 h 7 min (Minutáž: 41–60 min)

Kamera:

Gavin Kelly

Hudba:

Mac Quayle

Emma Roberts, Gus Kenworthy, Billie Lourd, Leslie Grossman, Cody Fern, Angelica Ross, John Carroll Lynch, DeRon Horton, Matthew Morrison, Orla Brady (viac)

Je leto roku 1984 a vo večerných hodinách sa uprostred Los Angeles odohráva lekcia aerobiku. Na tejto hodine sa po prvý krát stretávajú aktéri tohto príbehu. Aerobiková fanatička Montana (Billie Lourd), atléti Chet (Gus Kenworthy) a Ray (DeRon Horton), ambiciózny herec Xavier (Cody Fern) a Brooke (Emma Roberts), ktorá sa do LA prisťahovala len nedávno, takže sa snaží zapadnúť. Po tréningu sa partia rozhodne, že je treba vyskúšať niečo nové, a preto si zvolia kemp Redwood ako miesto, kde strávia leto ako vychovávatelia. Tento kemp je známy tým, že sa tu v roku 1970 odohral brutálny masaker. Teraz, o 14 rokov neskôr, sa jedna z preživších Margaret Booth (Leslie Grossman) rozhodla kemp znovu otvoriť. Krátko po príchode noví táborníci zisťujú, že v Redwoode nie je všetko v poriadku a čoskoro opäť potečie krv. (Marceloo)

NinadeL

Aktuálně jsou populární osmdesátky. Příští rok dokonce vyjde Wonder Woman 1984. Éra plná aerobiku, duhových potítek, trvalé, hravé hudby... dnešní mladé určitě šokují způsoby namlouvání tehdejší mládeže, která tehdy musela fungovat bez mobilů atd. A i když intelektuálnější část diváků rok 1984 směřuje spíš k Orwellovi, pro AHS je to synonymum pro letní vyvražďovačku na táboře. Estetika plakátů připomíná ty lepší obálky ze Stop hrůzy a přesně taková je i atmosféra nové řady. Jako celek AHS 1984 opět dokáže překvapit, v prvních dílech v téměř reálném čase vypráví události oné dramatické noci a v druhé polovině série se dozvídáme co a proč k tomu vedlo. Samozřejmě jsou zpět staří známí, Emma Roberts a nakonec i Lily Rabe. Některé vtípky jsou prakticky geniální, gloriola se pak nejvíc vznáší nad scénami z videopůjčovny. ()

TheEvilTwin

Série, která by rozhodně neměla reprezentovat seriál AHS, protože je tak stupidní, nucená a nudná, až nechápu, do čeho se to pustili. Nezajímavé, zamotané, zdlouhavé a ke konci už mě ani nezajímalo, co se bude dále dít. Pořád dokola stejný příběh v každém díle, postavy umíraly a znovu oživovaly a zakončení ani nemohlo být větší klišé. Hovadina na entou a série bez nápadu. ()

Pilda17

Solidní série, od AHS se nedá čekat typický slasher. Série je brutální, má momenty překvapení i dobré nápady. Naopak se najdou ale i špatné díly, které vše zbytečně sráží. Další seriál či film, kterému návrat do osmdesátých let vyloženě sedí. Doba měla něco do sebe a já se v dnešní době novodobým zpracováním osmdesátých let rád vracím zpět. ()

Marceloo

Je leto roku 1984 a vo večerných hodinách sa uprostred Los Angeles odohráva lekcia aerobiku. Na tejto hodine sa po prvý krát stretávajú aktéri tohto príbehu. Aerobiková fanatička Montana (Billie Lourd), atléti Chet (Gus Kenworthy) a Ray (DeRon Horton), ambiciózny herec Xavier (Cody Fern) a Brooke (Emma Roberts), ktorá sa do LA prisťahovala len nedávno, takže sa snaží zapadnúť. Po tréningu sa partia rozhodne, že je treba vyskúšať niečo nové, a preto si zvolia kemp Redwood ako miesto, kde strávia leto ako vychovávatelia. Tento kemp je známy tým, že sa tu v roku 1970 odohral brutálny masaker. Teraz, o 14 rokov neskôr, sa jedna z preživších Margaret Booth (Leslie Grossman) rozhodla kemp znovu otvoriť. Krátko po príchode noví táborníci zisťujú, že v Redwoode nie je všetko v poriadku a čoskoro opäť potečie krv. - Je neuveritelné, ako tím okolo Ryana Murphyho dokáže každý rok prekvapiť niečím novým. Minulý rok som chválil, ako vymenil tvorenie nových charakterov za to, že do deja vložil drvivú väčšinu postáv z minulých sérií. Tento rok sa na nejaké postavy rovno vykašlali, pretože tie v Slasheroch aj tak vôbec nikoho nezaujímajú. Tu ide hlavne o vrahov a ten sa im podaril vytvoriť na jednotku. Samozrejme si väčšinu charakteristík berie z královskej trojice Camp Slasheru Friday the 13th, The Burning a Madman, ale vďaka príjemnému prekvapeniu, ktorým je pridanie muža, ktorý v tom čase terorizoval LA a ktorý je naviac fenomenálne zahraný novou tvárou menom Zach Villa, má svoje vlastné čaro a John Carroll Lynch konečne dostal priestor ukázať sa a darilo sa mu celkom dobre. Prepletajúce sa dejové línie týchto vrahov boli jednou z vecí, ktoré sa mi na tejto sérii páčili najviac. Bodycount je vysoký a vraždy sú kreatívne. Obava z nejakých TV obmedzení už pri American Horror Story úplne zmizla a krvi je tu viac než dosť. Z hercov vynikajú Cody Fern, Billie Lourd a už spomínaný Zach Villa. Je pekné vidieť, ako staré tváre odchádzajú a nové ich nahrádzajú, ale nebudem klamať a napíšem, že som sa často prichytil pri tom, ako rozmýšlam, ktorú postavu by mal hrať Evan Peters a ako by to vyzeralo keby Margaret Booth stvárnila Sarah Paulson. Keď už sme pri Margaret, nemôžem si pomôcť, ale Leslie Grossman je po Papovi Legbovi, ktorého stvárnil Jeffrey Reddick a Cricketovi z Roanoke, ktorého hral Leslie Jordan, podla mňa najhoršie zahranou postavou tohto seriálu. No a keď ju spojili s Lesliem aj tu, tak som mal dosť. Vadilo mi aj to, že sa polovica seriálu odohráva počas jednej noci, a preto je drvivá väčšina scén slabo osvetlených, ale zase tá symbolika jednej noci je kameňom, na ktorom je postavený nasledujúci vývoj deja, takže to je len môj osobný problém. V závere sa objaví ešte aj viacero veteránov tohto seriálu, z čoho som mal obrovskú radosť. Naviac je tu velmi kreatívna práca s konceptom Final Girl a vo finále som zostal velmi milo prekvapený, ako ho tvorcovia využili. Nemôžem opomenúť úžasnú úvodnú znelku a celkovo výborný výber skladieb použitých v tejto sérii. Tu je treba poďakovať používatelovi Bioscop, ktorý ich v zaujímavostiach velmi dobre popísal. Som rád, že si tento seriál stále drží nadštandardne vysokú úroveň, a nemôžem sa dočkať toho, čo tvorcovia prinesú zase o rok. Taktiež verím, že tá tendencia skracovať epizódy a aj celý seriál čo najskôr zmizne, pretože 9 dielov je na takúto pecku málo. () (menej) (viac)

dubinak

9. série je pro mě docela ubohý a špatný vtip v historii celého AHS a moc dobře jsem věděla, proč se na tuto sérii neklepat nadšením a pomalu se smiřovat s tím, že celý tento seriál začíná od dob Roanoke solidně sračkovatět, komerčnět, vykrádat sám sebe a hlavně nudit díl po díle. Celá tato série by se spolehlivě vešla do dvouhodinového celovečeráku a dopadlo by to lépe. Prvních pět dílů je v podstatě pořád to samé dokola, nehneme se téměř z místa a nedozvíme se vůbec nic závratného. Po polovině už to jaksi začíná chytat tvar, ale stejně můj mozek stále netušil, kam se Murphy vydá tentokrát. Po několika deja vu a zaměnitelných podobností s kousky jako je Halloween nebo Pátek třináctého jsem už začínala chápat, že Murphy zkrátka a dobře ztratil kreativnost a vykradl hlavní myšlenkou Murder House. Tahle témata už prostě není potřeba pořád dokola oživovat a co se týče sériových vrahů to už taky není v roce 2019 zrovna terno. Jednu hvězdičku ze tří dávám tentokrát hlavně za brilantní a nejvíce vysoustruženou znělku, která ze všech nejvíce zachytila náladu a atmosféru dané série. Za to palec nahoru, jinak už tento seriál začínám brát jako fanouškovskou povinnost a fakt, že se schvalují další čtyři řady mě bytostně děsí. Chudák kvalitní American Crime Story kvůli tomu příjde na buben. ()

• V táboře hraje „Home Sweet Home“ od Mötley Crüe. (Duoscop)
  • Angelica Ross se díky obsazení do této série stala historicky první trans ženou, která získala dvě hlavní role ve dvou právě běžících seriálech. Kromě American Horror Story ve stejném roce hrála také v seriálu Pose (od r. 2018) od Ryana Murphyho. (hansel97)