Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

chrchel

"Čistá duše" Russell Crowe je mnohem lepší, než bych si ho v podobné roli dokázal představit. Psychické poruchy mě vždy fascinovaly a už kvůli nim mě tento film opravdu chytnul. Neexistující Paul Bettany byl fajn a Jennifer Connelly skvěle zahrála a ještě se na ni pěkně dívalo. ()

irri

Dabing je zlo. A i kdyby tento film byl dobrý (o čemž silně pochybuji), tak přítomnost Čona a Eliši to dost srazila k zemi. A navíc se Čon a hlavně Eliša chovali jako naprostí, ale naprostí trotlové. ()

DR.SZ

Silný životopisný snímek sestavující se z výborného jak adaptovaného, tak původního scénáře a námětu, režie, herců i z výborného průběhu děje. Možná by bylo dobré zaměřit se trochu víc zaměřit na Nashovo chování a sociální cítění než na matematické dedukce a hypotézy, aby to normální ne příliš vzdělaní lidé pochopili. Ale příběh byl napínavý od začáku až dokonce, vědec působil sympaticky a k politování (někdy až moc). Ubral bych scén, v nichž svádí dívky a lépe bych vysvětlil jeho schyzofrenii, jelikož jsem v tom tápal až do scény s telefonem. Poutavé! 89% ()

Turby

Jeden z filmů, které vás zahltí pocity a donutí vás zamyslet se sami nad sebou. Nejsilnější film co sem kdy viděl a to jen díky brilantnímu výkonu Russella Crowea. ()

koza3

Beautiful snímek :-) Nedalo mi to a začal jsem po netu slídit po opravdovém příběhu Johna Nashe a trošku mě zamrzelo, že film byl dosti upravený či nepřesný a neuváděl některé reálie. Ale o tom je už život filmu, kdy reálné story by zřejmě nebylo takto přijato kritiky. Někde jsem četl, že se jedná o nejpřeceňovanější film posledních let. To mi zase nepřijde. Určitě to není špica top class spinner, který budete sjíždět každé Vánoce, ale určitě Vás u něj zahřeje na srdíčku ;-) Za mě 80% ()

Hruskovice

Zatím jsem neviděl lepší životopisný film, opravdu mě to pohltilo a musel jsem se častokrát kousat do rtu, aby mě nevytekla slza :) Russell Crowe mě překvapil jak se vcítil do této role a Jennifer Connelly krásná to žena, taky velmi podařený výkon nemám co vytknout snad jen pomalejší rozjezd. 5,25/5 ()

calculus

Russell Crowe mě v roli J. F. Nashe hodně překvapil, a to jsem si myslel, že už nikoho jemu méně podobného vybrat nemohli:-) Až potom jsem si prohlédl podobu slavného vědce v mládí, než u něj naplno propukla jeho choroba... Moc pěkný film. Zajímavý, lidský příběh. ()

elanista1

Hodina filmu je kúzelná, ale po vyjdení kľúčovej pravdy na povrch to začne značne strácať na tempe a dopozeral som to už len na neutrále. Nutne to v závere potrebovalo nejaké oživenie, ale neprišlo...ku koncu sa to už len vlečie. Obaja herci viac než prijateľní. ()

daniel.98

Výborně natočené a naprosto strhující výkon Rusella Crowea. Líbilo se mi také, že je v tomto filmu přimíchána i trocha určité mystičnosti, což vůbec nebylo na škodu a diváka to drželo v určitém napětí. ()

Blazis34

Film ze skutečného světa o reálné postavě, která je buď brána jako génius či jako blázen. Pravda je asi v obou případech. Onu hlavní postavu skvěle zahrál Russell Crowe, klobouk dolů před ním. Skvěle byly natočeny scény, kdy jeho schizofrenie vrcholila. Též bylo zajímavé, že tvůrci nechali diváky první hodinu úplně v klidu, nic o imaginárních přátelích ani této hrůzné nemoci. Celkově děj byl skvěle zřežírován a víc než dvě hoďky utekly jako voda, protože se pořád něco dělo a člověk byl zaměstnaný sledováním. Filmu dávám 80%, lepší čtyři hvězdy. ()

Mikkail

[Emoce ★★★★★ | Děj ★★★★★ | Hudba ★★★★★] Hodně lidí říká „Nebuď jako dítě a žij realitou!" Bohužel si vůbec neuvědomují, jak pomíjívá může realita být. Na toto téma nabízí Čistá duše pohled stejně tak jako třeba Matrix nebo Počátek. Avšak tentokrát z psychologického a méně akčního pohledu. Děj se točí kolem jistého génia, který nezapadá mezi své vrstevníky. Divák se během filmu setkává s hlavními postavami, které, jak se později ukáže, vlastně vůbec neexistují a jsou výtvorem schizofrenií postižené mysli. O to silnější je konec. O mnoho desítek let později, při slavnostním předávání Nobelovy ceny, je tato schizofrenická noční můra už jen překonanou vzpomínkou. ()

jkpj22

Moje hodnocení je velmi subjektivně založené, protože v roce 2015 mi byla diagnostikována paranoidní schizofrenie, takže mi všechny filmy o duševních nemocech dost přirostly k srdci. ()

Bajo.

Těžko se hledají správné slova k popsaní filmu,tak jako se těžko vybírají ty správné výsledky.Výsledek filmu ani jinak dopadnout nemohl skvělá režie v podání Rona Howarda ,Russell Crowe Johna nehrál on se jím stal to samé platí pro Jennifer C. impozantní hudba a báječný scénář.4 oscary patří filmu právem možná by jich mohlo být o jednoho více (Russell se mi fakt líbil).Film navíc vytvořil krásnou předlohu pro další podobné filmy (Teorie všeho,Kód Enigmy),a to je za mě asi úspěch největší. PS: Na konci filmu brečí i ti největší tvrďáci :D ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)