Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

Sublit

Milujem filmy, ktoré sú natočené podľa skutočnej udalosti a ešte nesú taký príbeh ako táto snímka. Silný príbeh veľkého človeka, ktorý aj napriek tomu, že je chorý sa nevzdáva a ide si za svojím čo mu nakoniec aj vyjde a tým dáva príklad aj ostatným, ktorý takéto boje rýchlo vzdajú. Nedovolí mi ani nepozdvihnúť výborné herecké výkony hlavne Russella Crowesa. U mňa jasných 5* ()

kacer4

Russellovi tlieskam ešte teraz a to som film videl pred dvomi mesiacmi. To, čo predviedol vo filme sa len tak nevidí. Jennifer tiež zaujala. Scenár perfektný, réžia tiež. A tá hudba... Dokonalá. 95% ()

ludovit14

Príbeh geniálneho matematika postihnutého para-schizofréniou,ktorého stvárňuje Russell Crowe(Famózny herecký výkon,vskutku niečo zriedka viditeľné).Čistá duša mapuje život skutočnej osoby – Johna Nasha, nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu za rok 1994. Scenárista A.Goldsman a režisér R.Howard- sa zaoberajú v tomto famóznom živ.príbehu o Nashové halucinácie,bludy(schizofrénia ktorá trvala v reálnom živote 20 rokov a zdôrazňujú prázdnotu, ktorá vznikne, keď sa schizofrenik začne liečiť) je vskutku obdivuhodný živ.príbeh-je to jeden neskutočný filmový zážitok,ktorý treba jednoducho vidieť(nemám žiadne výhrady).VIDEL 3 krát!HOD:100%. PS: je to piate hodnotenie na CSFD:100%. ()

S.v.T

Po shlédnutí Čisté duše jsem musel snížit hodnocení Dobrému Willu Huntingovi. Ač jsou náměty velmi podobné, tenhle film mě zasáhl mnohem víc. Oskara by si vedle skvělé Jennifer Connelly zasloužil i Russel Crowe. ()

Kozlowski8

Géniové nemají vůbec jednoduchý život. Naopak, mají problém zařadit se mezi ty "normální" lidi, které často nechápou a jimiž nejsou pochopeni. Často si pak vytvářejí svůj vlastní svět, v němž žijí. Hlavní hrdina příběhu je právě jedním z těch géniů. Film je inspirován životním příběhem ekonoma a geniálního matematika Johna Nashe. Životní role Russella Crowea, jehož herecký výkon nelze hodnotit jinak, než famózní. Russell Crowe byl vážně skvělý v celkovém pojetí role, ale i v drobných detailech, vyjádřených očima, ústy - mimikou. Moc hezký příběh a do něj krásně zapadající hudba Jamese Hornera. Skvělá práce po všech stránkách. Kromě režie, hudby, kamery, herců aj. nelze nezmínit výbornou práci maskérů na vzhledu stárnoucího hlavního hrdiny. Čistá duše je film, na který se nezapomíná a k němuž se naopak divák vrací. 95%. ()

v.indruchova

Opravdu příběh, který zasáhne. Buďme rádi, že jsme zdraví, tak to nemocný člověk dokázal veliké věci. Tady vidíte velké poučení. Nevzdávat se a jít si za svým a to i když vám druzí nevěří a dívají se na vás skrz prsty. Dnes se vztahy rozpadají velmi snáz. Film ukazuje, že snažit se pro opravdoví vztah (lásku) má cenu. Znám mnoho lidí, kteří nebojovali, když bylo potřeba a dodnes si to vyčítají. Každý z nás máme nějaké duchy, proto si myslím, že mnoho z nás film osloví. Výborné herecké výkony! ()

LeePriest

Vynikající Russel Crowe, za tohle měl dostat Oscara. Tak alespoň Oscary za nejlepší film, režii, scénář a Jennifer Connelly. Což určitě není málo. K plnému hodnocení mi chybělo opravdu velmi malinko. Možná kdyby trochu více propracovali závěr. ()

Richi007

Neuvěřitelně silný příběh o zvládnutí neléčené schizofrenie a o poznání rozdílu mezi realitou a přeludy. Film mě opravdu dostal svým příběhem i podáním. Neskutečný herecký výkon Russella Crowa a přirozená přitažlivost Jenifer Connelly. Nemám dalších slov. Rozhodně 5 hvězd a mrzí mě, že jsem to neviděl celé už dřív. ()

robfi

hodně složitý příběh, pěkně zahrané, ale hrdinovi jsem nějak obzvláště nedržel palce, nepřesvědčilo mě to, že bych mu měl fandit. Film jsem absolvoval kvůli vysokému hodnocení tady a celkem mě zklamal. ()

TonoM

Filmy podle knižní předlohy většinou sklízejí úspěch jinak tomu nebylo ani ted' kde film sklidil mnoho ovací a kladných recenzí. Film táhl skvělí Russell Crowe který předvedl snad lepší výkon než v Gladiátorovi a jednalo se o jeho TOP film s režií se popasoval celkem dobře Howard a po filmu vlastně ani nevím, co je skutečnost a co je to fantazie... Nic méně ten konec, nebýt Russela Crowe s Jennifer co film neskutečně drží..... Na knihu to zdaleka nemá! 60% ()

oSiSko

Po absolvovaní predmetu Spieltheorie som si musel konečne pozrieť tento film. Bol vynikajúci, krásny, autentický, životné príbehy su odjakživa mojimi obľúbenými filmami a ani tentokrát romu nebolo inak, samozrejme treba vyzdvihnúť Russela Crowea, ktorý nemal chybu. ()

987Castiel

Epická tvorba Rona Howarda ako vždy, nenachádzam jediný detail na vytknutie technickej stránky a spracovania filmu ako takého. Príbeh samozrejme zaujme najviac a všetko ostatné ho už len dokonale obaľuje, Russell a Jennifer, hudba od Hornera a neposlednom rade vykreslenie emócií v scenári. Avšak... nemôžem dať plné hodnotenie pretože je to príšerne Hollywoodsky skreslené a prerobené do ružova, áno v skutočnosti bola realita (aspoň podľa knižného námetu) oveľa, oveľa horšia vo všetkých smeroch. A beautiful movie, ale skutočný príbeh asi tak z polovice, čo je škodu. ()

Galdar

Film A Beautiful Mind (Nádherná mysl - doslovný překlad by se hodil o hodně víc) hraje na city a to neskutečným způsobem. To pocítíte sami jak si s vámi režisér hraje. Scéna s podprahovou emocí naprostýho zoufalství je následovaná scénou s opačným náboje a takhle to jde dál a dál přes veškeré druhy jako strach, hněv, soucit, naděje, veřejný ponížení naprosto všechno co si umíte představit... Diky režiji, scénáři, předloze, střihačům a všem se všechno tohle dalo do díla které si podle mě zaslouží velký obdiv i když bohužel ho můžu vyjádřit jenom pěti červenýma hvězdičkama. Russell Crowe se mi zevnějšku na postavu doktora Nashe nehodí, ale jeho herecká proměna do tyhle role je hodně přesvědčivá. Představa, že John Nash je skutečný člověk co si tohle prožil je dost wow. Když nezahrneme faktory jako oblíbený žánr nebo spokojenost s hereckým obsazením tak by tenhle film měl utvářet jednoduchý poměr čím větší empatie tím větší zážitek. ()

Julius

Hlavná úloha tohto filmu nemohla padnúť nikomu inému lepšie, ako práve Russellovi. Film a hlavná postava ukazujú, ako sa može človek dostať bez svojho vlastného pričinenia do stavu, v ktorom hlavný predstaviteľ je. Dej rozpráva o ľudskej obetavosti, trpezlivosti a odvahe. Je obrazom toho, ako sa človek cíti, ako vníma svet okolo seba a ako sa ostatní správajú k nemu. Film je nádherne spracovaný, klobúk dole za herecké výkony, réžiu a hudbu. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)