Hlavnými hrdinami príbehu, ktorý je nenásilným spojením katastrofického filmu a kriminálneho thrilleru, sú bratia Stephen a Brian McCaffreyovci (Kurt Russell, William Baldwin). Ten prvý patrí k najuznávanejším chicagským hasičom, druhý je čerstvým absolventom hasičskej akadémie. Napriek Stephenovmu nesúhlasu nastúpi Brian k prestížnej sedemnástej jednotke, kde on sám už dlho slúži pod vedením skúseného veterána Johna Adcoxa (Scott Glenn). Prvá akcia nedopadne pre Briana najlepšie, v horlivej snahe dokázať bratovi, že na to má, zachráni z plameňov ženu, o ktorej vzápätí vyjde najavo, že je iba figurína. Brian po čase uzná, že na takú náročnú prácu skutočne nestačí a prijme ponuku člena mestskej rady Martyho Swayzaka (J. T. Walsh) nastúpiť ako asistent požiarneho inšpektora Donalda Rimgalea (Robert De Niro). Ten práve vyšetruje záhadné výbušné požiare, ktorých obeťami sa stalo niekoľko mužov. Podľa všetkých znakov ide s najväčšou pravdepodobnosťou o dielo pyromana. Časom vyjde najavo, že všetci traja mŕtvi boli Swayzakovými kolegami vo firme Lakeside Dynamics a Brianovi sa s pomocou priateľky Jennifer (Jennifer Jason Leighová) podarí získať dôkazy usvedčujúce spoločnosť z podvodov. Aj sám Swayzak sa takmer stane obeťou vražedného útoku, Rimgale s Brianom ho však v poslednej chvíli zachránia. V prípade začína byť jasnejšie a Brian podľa niekoľkých indícií nadobúda podozrenie, že tajomným podpaľačom je Stephen... (TV JOJ)

Mrkvič

Na konci se nikdy neubráním pár slzám. Pro mě absolutní vrchol, co se hudby týká. Hans Zimmer a jedny z nejlepších epických, milostných i dojemných motivů. Chápu, že profesionálním hasičům se film moc líbit nemůže (postavy ale i ty akce jsou prostě natočený pro akční film), ale když se nějakou ptákovinou nenechá divák rozházet, kouká na opravdu skvěle natočený film, s výbornými herci (vesměs všichni až na Baldwina). ()

Qitek

Jako dítě jsem ten film miloval. V kině jsem byl tak třikrát a doma na VHS to jelo dokola, až se páska jednoho dne namotala. Do videopůjčovny a nahrát znovu! Bylo to napínavé, strhující, heroické i sexy. Ty zpomalovačky, ta hudba, Kurt Russell. Fíha! Chtěl jsem zavzpomínat… A fíííha! Pustit si tento film v roce 2021? Kdybych měl někdy vyprávět někomu o tom, jak moc lze zub času ovlivnit zpětně vaši oblíbenou vzpomínku, vypíchnu Backdraft. To co kdysi působilo jako prvotřídní akční film který bral dech, dneska působí jako jeho čistokrevná parodie. Dnes už by tohle neprošlo ani v komedii. Patetické, americké až na půdu… no tvl. Tři čistě z nostalgie. ()

Lachtaan

Poctivá devadesátková akčňárna, co nešetří nabubřelými efekty a přestože stojí na poměrně tuctové zápletce, kdy bylo zapotřebí zakomponovat do prostředí hasičů i nějaký ten detektivní prvek, bratrské pouto, co trpí mnoha šrámy, tu na mě fungovalo a Kurt Russell a William Balwdin jej odehráli s velkou ctí. Na klenot v mé TOP 10 jménem Okrsek 49 Howardův počin nesahá, ale vzhledem k tomu, jak málo koukatelných kousků z tohoto prostředí vzniklo, zklamán neodcházím. [viděno na SkyShowtime 9.5.2024] ()

lennyd

Boj s ohněm mají oba bratři, Stephen (Kurt Russel) i mladší Brian (William Baldwin) v krvi, i když jim tento živel vzal otce. Starší Stephen je v elitní "sedmnáctce" již legendou, když k jednotce nastupuje i mladší Brian, aby všem - ale hlavně svému bratrovi dokázal, že má také na to být výtečným hasičem. Ale bratrská soupeřivost nakonec způsobuje, že Brian od jednotky odchází, ale zůstane v oboru - stává se pravou rukou požárního vyšetřovatele Donalda Rimgala (Robert DeNiro), a společně musí přijít na kloub tajemnému žháři... Po Skleněném peklu jde o druhý (a bohužel zatím i poslední) film z tohoto žánru, který stojí za nejedno shlédnutí. Přitom zrovna profese hasičů (dříve požárníků) patří k jedné z nejpodstatnějších prací, a před těmi, kteří do tohoto jdou, nezbývá než smeknout. Ale zpět k filmu - filmu samotnému není co vytknout, snad jen až přespříliš hrdinské motivy v hudbě Hanse Zimmera (které povětšinou doplňuje Kurt Russel vybíhající z plamenů, samozřejmě s rozhalenou hrudí a jen trošku ušmudlaný ale jinak naprosto v pořádku). Ale skvělá zápletka, výborné "ohnivé" zpracování (hlavně v závěrečné scéně v chemičce), herecké obsazení (dokonce i ten Baldwin tady trošku hrál). Dal bych i pět hvězdiček, ale přece jen proti Skleněnému peklu je film o chloupeček horší... ()

noriaki

Když hraje v jednom filmu Rober De Niro, Kurt Russell, Donald Sutherland a Scott Glenn, tak ho nenatočí nudně a rutinně ani Ron Howard. Na ozdobu, a nejen na ozdobu přibrali Rebeccu De Mornay, která se v tomhle chlapské akčňáku suverénně zabydlela. Backdraft je jeden z filmů, u nichž si člověk povzdechne, proč tenhle subžánr téměř vymřel. Vadou na kráse jsou jen občasné patetické scény, které nezjemnil ani tradičně skvělý Hans Zimmer. ()

dANo

Vcelku je to dobrý film o hrdinoch v radoch hasičov, ale na druhej strane okrem kvalitného hereckého obsadenia už nič až tak nezaujalo... W. Baldwin sa mi tam vôbec nehodil, ale nejako som to prežil. ()

Sany33

Možno v období kedy film vznikol to bolo terno teraz je však detektívna zápletka veľmi okukaná a predvídateľná. Čo sa týka scén s ohňom a akčnou hudbou dokážu dodať potrebnú dávku emócií aby sa každý fagan, ktorý sa na film pozerá chcel okamžite stať Chickagskym požiarnikom. Čo sa týka drámy na pozadí akčného príbehu je postava Stephena McCaffreyho ťahúňom celého filmu. Ako sa mu rúca život na filmovom plátne tak úmerne k tomu narastajú sympatie v túto veľmi dobre napísanú a ešte lepšie zahranú postavu. William Baldwin je aj napriek snahe režiséra ho pretlačiť, v dosť veľkom úzadí a jeho úloha vo filme je iba aby sa nepovedalo a aby sa vyhrotil vzťah medzi bratmi. V celku na svoj vek veľmi slušne natočený film, ktorý dokáže chytiť za srdce. 81% ()

VanTom

Notnou dávku heroického patosu opravňuje vzdání holdu správňáckým chlapským partám hasičů, novodobým hrdinům obětavě bojujícím s ohnivým živlem, jemuž zde s respektem přisuzují pomalu život i duši. Pořád to zabírá a reálné pyrotechnické efekty, při kterých muselo být hercům (resp. kaskadérům) pořádně horko, stále spalují dech. ()

Elleannie

Velmi propracovaný film po všech stránkách. Opravdu jsem měla pocit, jako bych tam byla s nimi - zasahovala s nimi, cítila jejich nadšení pro práci, touhu zachraňovat. Cítila jsem jejich strach a zároveň vzrušení ze živlu, který všichni potřebujeme a zároveň před ním musíme mít respekt. Klobouk dolů před touto profesí, tedy před lidmi, kteří se jí živí a denně zachraňují životy. ()

J-o-k-e-r

Já nemám vůbec co dodat. Nevím, že bych někdy viděl lepší film o hasičích. Parádní sestava hlavních herců (Russell, Baldwin, Glenn nebo de Niro). Úchvatné záběry, já hasiče zkrátka obdivuji, jsou to prostě hrdinové a sledovat v akci K. Russella to byl zážitek. Do toho i kriminální příběh. Skvělý pohled na požárnickou práci. ()

Autogram

Kto má rád oheň a výbuchy, na tomto filme si zgustne. Rivalita bratov v hasičskom povolaní a zároveň ich spolupatričnosť od polovice filmu ustupuje pátraniu po príčinách požiarov a ich pôvodcovi. Je z toho nakoniec požiarnické krimi s trochu prehnanou dávkou pátosu. Ale to nejako patrí k americkému hrdinskému filmu. –––– No tak, ty parchante zákeřnej. No tak, řekni, odkud jsi přišel, řekni mi, kde jsi začal. No ták... –––– Tak mi ukaž tu tvoji stříkačku. –––– Oheň. Je to živá věc, Briane. Dýchá, jí, nenávidí. ()

DeathTheKid

Jeden z těch starších filmů od Marvelu. Však to znáte, superhrdinové, kteří si v dýmu sundají dýchací přístroj aby se mohli nadechnout čerstvého dýmu nebo jdou hasit oheň sekerou... ()

lskala

Skvělý film z hasičského prostředí. Napínavej, tajemnej, solidně natočenej. Je jen škoda, že roli nakonec dostal Baldwin (nijak mě nepřesvědčil) a ne Brad Pitt. 70% - 4**** ()

kenkaku

Jako byl The Postman - Posel budoucnosti óda na pošťáky je Oheň óda na hasiče. Jen o cca 300% vydařenější. Oheň jako film je plný povedených vizuálních efektů a ještě více kaskadérských kousků (rok 1991 ještě nebyl rokem kdy efektům kralovala CGI ;)). Film je tak podmanivý, že jsem občas měl pocit, že hlavní roli nemá "herec" ale samotný oheň. Ne méně podstatnou službu dělá filmu i zástup známých tváří a výborných herců (Donald Sutherland jako pyroman i když výstupem krátkým byl nezapomenutelný :)). ()

herr_carter

Zatímco na vizuálních efektech si vážně tvůrci vyhráli a zasloužili by pochvalu, scénárista Jirka Vídeň by zasloužil bůra a opakovat školu, 3x jsem u filmu usnul. Možná to ale bylo způsobeno i tím, že herecké výkony Williama Baldwina mě vždy spolehlivě uspávají, takže i když je ve filmovém světě hodně větších průserů, tohle je určitě pro mě nejslabší Howard.......................moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

PALINO

RON HOWARD je super režisér. Či sa zaoberá schizofrenickým matematikom, sympatickým trpaslíkom, misiou na Mesiac, ... alebo práve hrdinskými požiarnikmi, vždy máme istotu, že nasledujúce minúty budú príjemným filmovým zážitkom. HOWARD exceluje hlavne vo vykreslení jednotlivých postáv, ktorým vyslovene fandíme až do konca a v akčných scénach, ktoré nás svojou dynamikou a pôsobivosťou dokážu ohúriť dodnes. Nezabudnime ani na vynikajúcich hercov, kvalitný scenár, hudbu HANSA ZIMMERA, bezchybné špeciálne efekty a super film je na svete. Ak by som bol hasičom, bol by som Howardovým filmom veľmi poctený. ()