Bowling for Columbine

• Kanada Bowling for Columbine (viac)

Vážný i humorný, sarkastický pohled na posedlost USA zbraněmi. Na pozadí masakru na Columbineské střední škole se režisér Michael Moore vydává na pouť po Spojených státech, aby blíže prozkoumal příčiny, které ženou Američany neustále žít v paranoidním strachu před zlem, servírovaným všemocnými médii. Slavný celovečerní dokument se stal kasovním trhákem a vyvolal vášnivé polemiky mezi diváky. (oficiálny text distribútora)

zomb0

Uznávam že Američania su na svoje pištolky zaťažený a aj že ich nacionalisticke sklony sú v samej podstate už trapne atď...atď..., ale žeby bol Michael Moore iní sa mi nechce veriť. Zato že sa vozí v malej starej kraxni tak na mna neurobil dojem nejakého skromného tučka.... skôr naopak. Ale myslím že ak sa pokúsi este o dačo aj po Farenhaite tak už sa Bush važne naštve ()

Ethano

Demagogie ze strany Moorea skutečně nezná mezí, takže jsem ho rozhodně nedokázal brát jako nestranného průvodce. Přesto dokázal natočit jeden z nejpůsobivějších a nejoriginálnějších dokumentárních filmů, co znám, a pokud si Moorea zařadím mezi ostatní dokumentované postavy, výsledný obrázek je zkrátka úchvatný a téměř všeříkající. Nakonec i ta absurdní akce v K-Martu - myslel to proboha vážně, nebo ne? - o něčem svědčí. ()

Hawkeye666

V US & A je zastrelených cez 11 000 ludí ročne. Prečo??? Može za to televízia. Videohry. Nie, určite za tým budú černoši a hudba, ktorú počúvajú... Každý Američan má právo vlastniť zbraň na vlastnú obranu (dokonca aj M16tku, ktorú má jeden z účinkujúcich členov domobrany, či poloautomat TEC-9). A tak sa zbrane dajú zohnať kdekoľvek. V banke ju dostanete, ak si otvoríte účet. V supermarkete si kúpite náboje a možete... ísť na lov. Chrániť sa pred zlodejmi. Dostať depku, vystrčiť sa z okna a pred smrťou zobrať pár chudákov zo sebou. Alebo ju nájde vaše dieťa a ak sa nezabije samo, schytá to jeho kamarát/ka. Prečo nie??? Ale obmedzenia nezavedieme, to by sme predsa zrušili slobodu amerického národa, vlastnenie zbrane je dané XY dodatkom ústavy, ktorá vznikla pred viac ako 150timi rokmi a rátala s puškami na jeden náboj a mečmi... Výborný dokument, ktorý budete sledovať z úsmevom na perách. Ten úsmev vám ale občas zamrzne, keď si uvedomíte pointu vtipu v celej jej obrovskej úchylnej kráse. Michael Moore je možno drzá socialistická sviňa, mierne manipulujúca z faktami, ale ja mu to žeriem. Ukázal nám Bohom požehnaný národ Americký v plnej kráse. Ďakujem a dávam 5*. Prečo nie??? PS: Charlton Heston sucks. A asi začnem počúvať Marilyna Mansona. ()

MikeMyers

Výborný dokument který spolehlivě zapůsobí a donutí přemýšlet každého.Můžeme být rádi nakonec že žijeme kde žijeme - vcelku v bezpečné zemi. Úžas a vtip se střídají tak rychle že to ve vás zanechá rozporuplný názor a vše si pravděpodobně utřídíte až později.Každopádně všem doporučuji ()

vitac.

Zajímavý dokument, který mapuje používání a zneužívání střelných zbraní nejen v USA. Mě osobně nejvíce zaujal krátký rozhovor s Marilynem Mansonem - zdá se to být sympatický a rozumný chlapík - a humorná kreslená historie USA, ta byla opravdu podařená! Co mi ale Bowling for Columbine hodně znechutilo byly některé demagogické a iracionální party z autorovy dílny (šli byste do želeřáství žádat zákaz prodeje nožů, kdyby jimi byl někdo pobodán? nutili byste strážníky prošetřovat původ městského smogu? atp.), které tam prostě být neměly. Lepší tři. ()

Elegnor

Kdybych měl v životě vidět jen jeden jedinej dokument, chtěl bych, aby to byl tenhle.. Tohle je prostě věc, která by se měla šířit co nejmasověji, spoustu lidí by to určitě dohnalo k přemejšlení.. ()

walecz odpad!

bejt hustej na v podstate civilizovany amiky, to je prd odvaha. jsou somalsti pirati blazni do zbrani? Michale, prosim, jed a zjisti to...sice to bude posledni co natocis, ale mohlo by to bejt konecne dobry :) ()

Tuniak DF

Zaujatý dokument proti američanom - avšak, je to nevyhnutné, keďže dokument má osloviť a otvoriť oči najmä američanom. Keby im dával len fakty, tak by ich odmietli alebo jednoducho ignorovali. Takto po filme si uveodumjete mnohé veci, a zanechá vo vás velmi, velmi silný pocit, že tu kurva niečo nie je v poriadku. Oproti Farenheit 9/11 však tu používa sarkazmus, ktorí vás rozosmeje... ale iba na chvíľu, pretože v ako film pokračuje, skladáte si hrôzu reality, ktorú nám film ukazuje. Jeden z najlepších Moorových ťahov bol rozhovor s Hestonem, najme ukážka fotka malého dievčatka. Celý film tak jednoducho, a pri tom jednoznačne poukazuje na skutočné dôvody americkej paranoie, vrážd a chaosu. O, a ešte - Marilyn Manson sa tu ukázal ako skutočne inteligentný človek. 10/10 ()

Ostra

Tak tohle jsem sjel opravdu jedním dechem. Jsem strašně rád, že Bowling for Columbine není zdaleka jenom o Columbine. To by totiž v důsledku bylo strašně krátkozraké. Michael Moore se rozhodl natočit brilantní dokument o tématu, nikoli o události, do které se promítlo. To z filmu dělá ucelený obraz o nechvalně proslulé americké úchylce. Možná je to trochu jednostranné, ale myslím, že v důsledku to asi bylo potřeba, přihlédneme-li k tomu, jaký to mělo mít efekt. Zvlášť některé pasáže jsou opravdu prvotřídní dokumentaristikou, v paměti mi utkvěla ta s Charlesem Hestonem, jakožto naprostým protipólem zprávy tohoto filmu. Vřele doporučuji všem, kteří se snaží udělat si obrázek o americké společnosti z trochu netradičního neamerického pohledu. ()

Nathaniell

Normálně mě dokumenty podobného ražení nezajímají. Stejně tak je mi jedno, kolik to mělo ocenění, jak to je, či není oblíbené, nebo kdo že si to myslí, že je to fakt super. Ani nejsem zvyklý, dokumenty tohoto tipu někomu doporučovat. Na začátek je potřeba si uvědomit, že pan Michael Moore - režisér a moderátor tohoto dokumentu není zrovna oblíbeným člověkem v USA. Jednoduše: Nikde ho nevidí moc rádi, protože má inteligentní otázky. Ruku na srdce, to se moc nenosí ani u nás. Navzdory čemukoliv jsem však tento dokument doporučil své přítelkyni, která je jedním z nejchytřejších (a nejkrásnějších) lidí, které znám. Na filmy je ještě vybíravější než já, přesto jsem věděl, že se mě nezeptá: "Děláš si ze mě, šlapka, konečník?! Co to mělo bejt za zešlapkovanej pohlavní orgán?!" Ano, řekla by to trochu jinak, ale významově by to vyšlo nastejno. Zkrátka: Nejen že mě ten dokument zaujal, přiměl mě se zamyslet a na konci pokývnout souhlasně hlavou, že - ano. Zase jsem měl pravdu. Jupí! :-) Navíc je to první dokument, který jsem kdy komu doporučil a věděl, že mě ten někdo nepošle ani do háje, ani do nekonečna a ještě dál. 5* ()

ric

Důkaz, že i v USA žijí uvědomělí lidé, co dokaží a) natočit skvělý a důstojný dokument, b) dokáží natočit dokument velkém problému celých spojených států, velkém problému, který z velké části také žene americkou ekonomiku kupředu, c) riskovat (především Michael Moore) za ukázku posednutí američanů zbraněni, byť to může vypadat jakkoliv přehnané a jednostraně zaměřené. Čísla hovoří jasně a pokud ta čísla jsou lidské životy, jako varování jakékoliv přehánění zas nemůže být úplně ke škodě. ()

MORION

Miestami zavádzajúce, miestami sa snažiace pôsobiť až príliš emocionálne no napriek tomu výborné. Len tieto dve veci ma odradili od udelnia plného počtu hviezdičiek ale prikláňam sa k 4 1/2. Tento dokument poukazuje na problémy zbrojenia civilného obyvatelstva v niektorých štátoch USA. Niektoré fakty a jednotlivé názory na ktoré sa tu snaži M. Moore poukázať sú skutočne šokujúce. Vrelo odporúčam všetkým, ktorý sú ešte stále presvedčení o tom, že USA je demokratickou a slobodnou zemou. ()

Napoleon-B

Vetšina Amíků je asi úplně vymytá...A tihle kokoti at chcem nebo ne mají nejvetší vliv na svět.... Při filmu jsem byl opravdu hodně nas*aný...! Fuck this fuckin fuckers! ()

pOne

Klasická Mooreovina. Jako by si Michael Moore už připravoval půdu pro Sicko. Jeho filmy je nutné brát s nadhledem, ale určitě mají něco do sebe. To platí i pro Bowling for Columbine. ()

Weissik

Syrové, upřímné, nutící k zamyšlení, drsné, ne pro slabé povahy a mnoho dalších přívlastků. Moore vytáhl žánr dokumentu z popůlnočního vysílacího času a dostal ho hned za hlavní zprávy. Tleskám. ()

Shame on you Mr. Bush!

Shame on you Mr. Bush!

26.09.2006

Známý výrok Michaela Moora vyslovený při přebírání Oscara za dokument Bowling for Columbine v roce 2002 byl jedním z prvních otevřených útoků na Bushovu administrativu a takříkajíc zavedl nový trend … (viac)