Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

plejtvaak

Těsně předtím, než Netflix zveřejnil svou adaptaci Sandmana, přečetl jsem si první 4 díly komiksu, které odpovídají prvním 4 dílům seriálu. Srovnávám jen tyto díly. Na rozdíl od komiksu je seriál jednoznačně horší a přitom stačilo málo a měl by mnohem větší kvalitu. Je to zejména z těchto důvodů: Genderová a rasová korektnost – podle oficiální statistik jsou ve Velké Británii 3 % obyvatel tmavé pleti. V tomto seriálu je však černoch každá třetí postava. Nic takového v komiksu nebylo. Navíc jak je nyní pro anglosaský svět zvykem, některé mužské postavy se změnily na ženské. Z pana Constantina se nám tak stala paní Constantinová, která se navíc zdá schopnější než samotný Pán snů. Aby toho nebylo málo tak musí být Constantinová také lesba. Korunu tomu potom dává postava Lucienne (v komiksu Lucien), která se z postaršího muže bílé pleti stala mladá žena černé pleti s vyholenou hlavou. Nechápejte mě špatně, nemám nic proti herečce Vivienne Acheampongové, která tuto postavu ztvárnila, jen nevidím důvod, proč tuto změnu udělali, a ve výsledku se mi to zdá nepřirozené. Ztráta tajemnosti – Pán snů je v komiksu zobrazována jako mocná bytost, která však kvůli svému uvěznění ztratila sílu. Je to bytost, z které jde strach. Nakonec je to on, kdo vytváří noční můry. Na začátku vlastně ani nevíme, kdo to je nebo jaké má schopnosti. Tato tajemství se dozvídáme postupně. To v komiksu vytváří skvělou, někdy až hororovou atmosféru. Ta v seriálu chybí. Napomáhá tomu také mnohem světlejší prostředí. V komiksu se většina děje odehrává v noci, jednak proto, že se bavíme o snech, jednak proto, že původně je děj zasazen do světa DC stejně jak třeba Batman. Seriálu nelze zapřít, že udělal i několik změn k lepšímu. Například z děje úplně vypustil Ligu spravedlnosti (možná i z finančních důvodu, haha). Při návštěvě pekla jsou také démoni oproti komiksu zobrazováni jako lidé, místo rohatých příšer. Celkově je ale děj v seriálu nudnější, a proto také 4 dílem kočím a dále se dívat nebudu. Nechávám bez hodnocení. ()

momomoo22

Zatiaľ po 3 častiach, ale neviem či dám ďalej. Je to nuda, väčšina nesympatické obsadenie. Sandman obsadenie fajn, Lucien otrasná postava..Nabehla slečna hustá Constantine. Samozrejme Sandman bez moci čo len niečo povie. Atmosféra by bola fajn, ale to nestačí a do toho nemiestne vtipy. No žiadna sláva... ()

rostsoft

Je to podívaná pro dospělé, a přesto to vizuálně připomíná spíše pohádku pro malé děti. O ostatních vizuálních efektech mám taktéž pocit, že moc peněz a píle tomu nevěnovali. Taktéž děj, je velmi líný a jednoduchý, některé epizody jsou přímo nudné. Hlavní postava naprosto bez mimiky připomínající spíše metrosexuála anebo transvestitu. Nečetl jsem originál, takže nevím, jak až moc je to věrné. Netuším, ale někde jsem četl v komentářích, že je to velmi věrné. Ale každopádně mě to přijde jako totálně nechutná propagace LGBT. Bohužel toto je problém poslední doby. Nikdy mě tato komunita nevadila, ale díky tomu, že to vidím naprosto všude, naprosto v každém filmu, v každém seriálu, se začíná moje mysl radikalizovat, a to rozhodně není dobré. Měli by s tímto trendem polevit, a to kurva hodně. Předpokládám, že tyto myšlenky nemám jen já. Celkově shrnuto toto dílo se moc nepovedlo, a to jsem se na to tak těšil. ()

Harry89

Tak nějak se mi to rozleželo v hlavě (a ano, přečetl jsem si komiks) a nadšení výrazně opadlo (a ano, komiks je totální a naprostá pecka). V zájmu propagace gay komunity a BLM z toho Netflix udělal hyperkorektní frašku (nečekal jsem, že něco jde zprasit ještě víc, jak Zaklínač)... Některé epizody jsou dost dobré (battle s Luciferkou a věčnej Žid, vendr se Smrtí) jiné totální odpad. Kucí, děvčata a těch další 60 pohlaví v Netflixově kumbále by si mělo uvědomit, že jenom úspěchem Stranger Things dlouho vyžít nemůžou a rvát tam každý tři minuty někoho bi nebo homo není ani lidem z této komunity vůbec příjemný. Závěrem snad ještě, že některé příšerky jsou fakt roztomilé - gargoyle, dýňák, korinťan, a ty mě více méně přesvědčily nedát odpad... ()

fanmov

První díl byl skvělý. Tajemný a tajuplný, temný a překvapivý. A ten rituál! Pane Bože. Úžasné. Další díly bohužel, nelze doporučit. ()

Foghorn

Nádhera. Naprostá nádhera. Všechny volby, které byly při realizaci učiněny, byly správné. Tolik vysmívané zastoupení LGBTQ vztahů ještě přidává na nadpozemské a snové atmosféře. Ale to je naprosto podružné. Je to skvěle napsané a na seriál netradičně poskládané. Některé epizody jsou naprosto neočekávatelně emotivní, CGI je skvělé (props za stopmotion postavu, miluju), obsazení je úžasné. Nikdy jsem nic takového neviděla. Co se týče produkce Netflixu, je to jednoznačně to nejlepší. Na závěr upozorňuji, že k tomu vznikl i podcast. Je k dispo na Spotify, a pokud máte, jako já, crush na hlas Toma Sturridge, bude se vám líbit. ()

notinkansas

Gaimanovu tvorbu a především Sandmana miluju už od doby, co jsem byla teenager. Tenhle seriál je prostě splněný Sen. Absolutně nemám, co bych vytkla. Nadšeně vyhlížím druhou sérii a především moment, kdy se na scéně objeví Delirium. ()

Mondy666 odpad!

Komiksy Sandman patří mezi jeden z mých neoblíbenějších a proto bez problémů přiznám,že obsazení postav mě prostě nasralo. Proč se prostě nemůžou obsazovat herci aby seděli s komiksovými postavami. Rád bych aby byl seriál ale prostě ne. ()

Korpy22

Netlix přinesl další skvělí seriál. Seriál má nádherný snový vizuál a celý je jako SEN. Nádherně se zde mísí herecké výkony zejména Tomu Sturridge se speciálními efekty. Přestože jsem nečetl ani jeden komiks dokázalo mě to vtáhnout a naprosto se naladit na atmosféru Sandmana. Téma které se v recenzi nedá vynechat je určitě korektnost současné americké produkce. Je pravda, že v tomhle seriálu hledat někoho kde není součástí LGBTQ+ komunity je velmi težké, zároveň mi to ale asi nevadí. Je to prostě fantasy, postavy jsou různorodé a v tomhle seriálu jim to dodává ještě větší charakter. Věřím, že kdybych znal předlohu, byl bych rozhořčený z toho, kolik toho změnili a jak vše upravili, aby to bylo LGBTQ+ friendly. Tím že předlohu neznám, musím seriál vřele doporučit, protože má spád, napětí a člověk se u něj nenudí. ()

Hugho

Zaradenie Dráma / Fantasy / Horor / Sci-Fi je tak trochu výsmechom pre všetky uvedené kategórie, pár nádejných scén skĺzava do šedi až nudy. Moderný Netflix "jede". Politicky a genderovo korektné s pritlačením na emócie na úkor akcie a atmosféry. Keby bol Gaiman mŕtvy, musel by sa v hrobe doslova vrtieť...Ďalšia premárnená príležitosť a seriál smerujúci do zabudnutia.  Nedopozerané. ()

lukas.frydry

Sandmana jsem po velkým hype, který běžel všude několik měsíců kouknul, okamžitě po vydání vlastně  celýho v kuse. První a druhej díl jsem seděl s otevřenou hubou a byl jsem úplně hotovej. Vizuál super a i když hlavní postava příběhu vypadá jak další teplomet z twajlajtu, tak jsem to zvládal přehlížet a to i kvůli tomu jakým stylem byl celý příběh vyprávěný. To ovšem platilo do té doby, než se potkal se svojí sestrou a chodili na návštěvy... celkově story ohledně sestry, co hledá bratra mě vůbec nevzala, takže posud příběh super, odsud obyč průměr ... pak ale dnes přišel díl 11, který mě znovu totálně vtáhl do děje. Jistě příběh koček nebude bavit každého, ale Kalliopé byla super  (sice trošku vykrádačka) ale super... Celkově váhám mezi 3-4 hvězdama, na 5 to není rozhodně. Dám ale 4 a to za skvělý hudební podkres napříč celým seriálem, ta hudba je prostě skvělá, připomnělo mi to levnějšího bráchu hudební produkce v Duně :) ()

BigJohn02

Komiks Neila Gaimana v adaptaci Neila Gay-Mana. Seriál začíná prakticky až po přetrpění nudného 1. dílu a slušně se rozjíždí - díly v pekle, v bufetu a se smrtkou jsou na 5+, pak to bohužel trochu ztrácí tempo, což nám nakonec vynahradí Cereal Convention. Výprava skvělá, obsazení velmi dobré - veletoče s pohlavím, barvou pleti a sexuální orientace jsou pod kontrolou autora, takže si nemůže stěžovat, že mu to někdo předělal. 11. extra díl také velmi zdařilý - animovaná část o kočkách přímo skvělá. ()

pupidup

LGBT seriál s našpuleným  metrosexuálem v hlavní roli. Mohl to být docela dobrý seriál, nebýt těch naprosto zbytečných nechutností... ()

Googooplexer

Sci-Fi a Horror ani náhodou. Dráma veľmi málo - za pol nehtu. Priemer + pol hviezdy za to, že je to akotak dopozerateľné. Je to hlavne Fantasy a to pre fanúšikov predlohy, ktorí sa ale musia pravidelne zúčastňovať bubupride pochodu. Bolo to homopanoptikum, aké ste ešte nevideli. Niektorí "herci" sa tam dostali asi len preto, že sú súčasťou komunity a to sú úplne zbytočný krok, ktorý celý seriál degraduje. Príbehy sú dosť nedotiahnuté na to, že je pod tým podpísaný Gaiman. Neviem, či je z výsledku nadšený, ale asi áno, pretože pri takomto obsadení je to jeho povinnosť, ak nechce skončiť ako nenávidený autor. ()

BigFoot

- 2* hvezdy kvuli do extremu vyhypeovane duhove agende. Serial mel skoncit sestym dilem plus v poradi 11 dil mel zustat jako bonus. Skoda. Gayflix, Conchity Wurst a vsichni dalsi hybridi se budou tetelit blahem, ja se zatim utikam vyzvracet ponevadz od 7 po 10 dil se zjevil nejakej zmalovanej chlap a to muj zaludek uz neunesl. Vizual serialu je ale fantasticky a taky epizody A Hope in Hell, The Sound of Her Wings a druha pulka 11 epizody s nazvem Calliope jsou naprosto vynikajici. A ne nahodou bez preteplene agendy. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)