Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Jejma

Neil "Gayman" jest autor, jehož jméno dokázalo dokonale reflektovat děj celého tohoto počinu. Díky Všemohoucímu oku, které dohlíží na ateliéry Netflixu, se zde dostal bílý heterosexuální muž do pozice menšiny a pouhého snu, zatímco celá LGBT+ komunita si podrobila celý svět mimo snění. Nevím jestli se snaží seriál šokovat svojí explicitností, nebo nevkusem. Jistě ale vím, který seriál se bude promítat příští rok na konci Prague Pride. Na druhou stranu námět seriálu byl poměrně zajímavý a celý seriál táhla hlavně jeho vizuální stránka spolu s hudbou. Díky těmto malým plusům, bych snímek nezařadil na seznam věcí přímo určených k sebepoškozování, ale jen jako zpestření víkendových sadomaso sešlostí.  Celkové hodnocení 45%  ()

ChuckOnly odpad!

když vezmete woke autora gaimana a stejně tam naperete dvojnásob neo-marxistické woke propagandy jen tak pro jistotu, aby jste si mohly odškrnout své soudružské woke body a být za dobře se zbytkem degenerujícího zábavního průmyslu.... odpad jako absolutní většina dnešní produkce a nebojím se dle toho hodnotit.... ještě že druhá serie už nebude ()

Milan2511

Tenhle seriál je prostě mistrovské dílo a je fakt dokonalý . Není to nijak akčně přemrštěná slátanina , ale skvěle podaný a propracovaný seriál a už se nemůžu dočkat další série . Sám jsem žádný komiks podle kterého to je natočené nečetl ale i tak jsem pochopil že si tvůrci dali záležet a je to na tom vidět . Tady je vidět že si Netflix na některých seriálech dává fakt záležet. ()

OsahuKimina

7/10 Vysoce fantazijní, překvapivě temný a sakra hluboce enormní, komplikovaný svět několika světů. Už jen první epizoda, přejede staletím a možnými dvěma generacemi hlavních padouchů jenom proto, aby jste v další epizodě zavítali do říše snů, pekla a následně přeskočili do dnešní doby a jednoho bistra za záchranou světa bdění a snění, přitom to stále nebude všechno. Je to matoucí a zní to složitě? Možná, tvůrci se přesto s takto rozmanitým a mýtickým příběhem dokázali odvážně popasovat, tím pádem hlavní pilíř show stojí bytelně v zemi a to je hlavní. Proto by vás ani nemělo odradit obsazení různých genderů. Seriál do vás LGBT tématiku tlačí horem dolem, snad nejvíce co jsem za poslední čas viděl a poprvé si řekl, že už to vážně překračuje pomyslnou hranici. Na druhou stranu Sandman vždy nabízel panoptikum bizarních postav, tak ono to tam s přimhouřením oka zapadne. Gotická vizáž a vyzařující tajemno Morfea v hereckém představení Toma Sturridge dopadla na výbornou a ostatní herecké výkony nesekundují. Vyobrazení smrtky jako milé, přitažlivé černošky co převádí lidi na onen svět za pomoci vlídného slova a Lucifera jako nevinně vypadající, kudrnaté blondýny působí v porovnání s jindy tématicky podobnými pořady s rohatými a zastrašujícími démony jako osvěžující pojetí. Možná i proto vyprávění tak skvěle přenáší na diváka emocionální a filozofické hloubání o smyslu života, smrti a věčnosti, které je předlohou protkané, ne nadarmo je Sandman právě nejsilnější mimo opony efektů a kouzel s pouhými dialogy. Někdy možná pro někoho, až rušivě na sílu předlohy, ale většina diváků to nepostřehne. Vytknul bych dramaturgickou nevyváženost samotných epizod, v lecčems plasticky působící prostředí a odlišné druhy vizuálu kamery během scén. Napětí a moji pozornost si seriál taky neudržel po celou dobu, ke konci dokonce ztrácí na tempu a nemá tolik zapamatovatelných a zajímavých úryvků jako v prvních epizodách. Přesto je to na takto komplikované fantasy poctivě odvedená práce, obzvlášť na normy Netflixu. Zázrak se, ale nekoná. ()

BlackLucky

Někdy by už měl nakopat Netflix do prdele. Omlouvám se, ale je to tak. Když už se něco adaptuje, tak by člověk měl být co nejvíce věrný zdroji. Design postavy, obzvlášť v komiksech, mnohdy rovnou udává osobnost, charakter. Změňte vzhled a už to není stejná postava. Prostě není. A nejde jenom o vzhled. Celkově to přehnali. Jak se říká: Go woke, go broke. Nejhorší bylo, že jsem se během sledování přistihl nad myšlenkami typu: Jakpak asi tahle postava vypadala v komiksech? Co změnili? A ne jenom jednou. Přijde mi to opravdu smutný. Jinak show sama o sobe tak hrozná nebyla. Některé příběhy byly opravdu zajímavé a přibližně polovinu seriálu jsem se opravdu bavil, ale od sedmého dílu ta kvalita začala upadat. Ten konec prostě zmrvili. (nezapočítávám do toho poslední vydaný bonusový díl) ()

stret

Je to také nemaslné, neslané rozprávanie voľných asociácií. Jediným pevným bodom je ako tak Sandman. Svet seriálu je práve tak nemastný, neslaný. Povinné odporné gay porno v priebehu seriálu to celé ešte zhnusuje. ()

FocusForcePi

Odkaz pre tých čo všetko vedia opičovať na základe “LGBT BLM ASDFGHJKL” nemajú v mojom seriáli čo robiť: Z V Y K N I T E S I. 10.7m Česko a 5.5m Slovensko a hráme sa tu na connosieurs of literally everything. Budíček! Ak sa nepáči, zapnite si Susedov etc. ()

Fearghast

Prvních 6 dílů upoutalo mou pozornost, od 7. dílu to šlo ale obsahově a dialogově dolu. Prvních 6 dílů je divně stylizované ... něco .. co v dnešní době nabídne málo fimů, od 7. dílu je to Marvelovka s nuancí buldozeru v prodejně porcelánu. ()

ArchAngel_

Pár slabších dílů, ale celkově zajímavé, rozhodně neobvyklé a s velkým potenciálem. Jen trochu nechápou, proč je to tak šíleně nákladný seriál, zase tak impozantně nevypadá. Asi nejslabší je představitel hlavní role, nějak si na něj nemůžu zvyknout. Celkově 80%. ()

PM1

Tenhle seriál je poměrně složité hodnotit. Ono totiž těch 11 epizod není jedna souvislá sezóna s tak nějak plus mínus ohraničeným příběhem jak je zvykem u ostatních seriálů, ale v podstatě dvě nezávislé řady ohraničené vždy jedním nesouvisejícím dílem. Takže díly 1 -5 jsou zábavné, myslím si že tam zůstal nevyužitý potenciál, těch dílů mohlo být víc. Také to hledání artefaktů a získávání moci Snu by si podle mě zasloužilo víc dílů, budovat to tempo postupně, tak aby s tím měl Sen víc komplikací, aby do toho musel řešit víc nočních můr v lidském světě než jen Korintiana, zkrátka myslím si že to bylo scénáristy zbytečně zkrácené a klidně jenom tohle vyprávění mohla být standardní první sezóna kde by bylo víc epizod tak jak je to u jiných seriálů. Z tohoto důvodu bych to hodnotil tak na pomezí 3-4 hvězd, spíš blíž k té 4. 6 díl se sestrou Snu (ať neprozrazuji moc spoileru) má takové pomalejší tempo, celkově se mi to vyprávění líbilo a dávalo pro vývoj Snu smysl, určitě 4 hvězdičky. Zato díly 7 - 10 jsou hrozné. Vír není nic objevného, stejně tak jako intriky bohů kdy se jeden snaží vmanévrovat druhého do situace kdy by si ublížil. Myslím si že tohle téma kdy se jedna strana lehkou manipulací se smrtelníky snaží dostat stranu druhou šlo zpracovat výrazně líp, představuji si třeba i něco jako Hlídku od Lukjaněnka, kde mi téma lehce popostrčíme smrtelníka aby to nakonec odnesla druhá strana přišlo zpracované daleko líp. Co tam ale strašně bilo do očí je protěžování LGBT a afro komunity. Fakt mi její příslušníci nevadí, když to má v ději smysl, chápu to třeba u Korinťana, kde dávalo smysl že využil sex s chlapem aby se dostal k informaci, ale to že tam musí být každá postava buď homosexuál, transexsuál nebo když už hetero běloška tak musí mít aspoň za manžela černocha mi docela vadilo. Podle mě to bylo tlačené moc okatě a to mi na tom nebylo příjemné. Jak říkám smíšené páry mi nevadí, třeba v seriálu Happy (mimochodem ten seriál doporučuju zkusit, alespoň teda první řadu) kde měl hlavní hrdina, jinak nafetovaný, věčně ožralý bývalý policajt za kámoše jednorožce a za dceru holku s jinou barvou pleti bylo fajn, sedělo to tam, ale tady to prostě bylo bylo moc a bylo to tam tlačené moc na sílu. A kdyby aspoň ten děj za něco stál, ale byla to prostě nuda. Kdyby ten děj byl místo o Víru o víc o intrikách hlavního padoucha se kterým by měl Sen trochu víc práce tak aby z toho byla regulérní druhá řada tak bych dal asi víc hvězd, takto maximálně 1 hvězda. Po dílu 10 jsem to chtěl vzdát, ale jsem rád že jsem to neudělal, protože díl 11 je parádní. Jeho první, animovaná část o kočce je zábavná a má i docela vtipné, zakončení. A druhá část toho dílu, tzn. část o Kalliopé je prostě skvělá. Točil to jiný režisér, asi to mělo i jiného scénáristu, protože to bylo něco úplně jiného než těch předchozích 5 dílů. Doufám že až bude někdy druhá řada, tak že ten kdo napsal scénář ke Kalliopé bude jeden z hlavních scénáristů pro druhou řadu.  Nevím, možná bych podobný příběh taky v nějakaké knize nebo jiném seriálu našel, ale byl prostě parádní, včetně toho jak byl potrestán hlavní hříšník, takže 11 díl za mě jednoznačně 5 hvězd. () (menej) (viac)

stepanKral

Některé epizody úchvatné a některé méně. Hlavní hrdina skvělý. Lucifer pro mě hrozná volba. Jinak příjemně poutavý svět s mnoha zajímavými postavami. ()

Belphegor

Sadmana je těžké ohodnotit, protože seriál vypráví víc než jen příběh o Králi snů. Je to především příběh o změně. Některé epizody hýří scenáristickymi nápady a jako celek, přijmete-li, že to není klasické fanstasy, působí velmi komorně, přesto zajímavě. Zprvu se mi nelíbil emo vzhled Toma Sturridgeho, ale jeho projev mě dokázal přesvědči o opaku, ovšem i tak si myslím, že se autoři nemuseli snažit za každou cenu zavděčit adolescentům. Velmi podmanivá je také hudba. Rozporuplný je námět, respektive lze říct, že Sandman přeskakuje z námětů do námětů, protože, jak jsem řekl, pointa toho celého je změna, ovšem to bourá stěny klasického vyprávění a chápu, že to pak někomu může připadat překombinovaně. I mě občas vadilo, že některé linky potom nedostaly pořádně prostoru. Například bratr Sandama Touha mohl rozhodně v sérii být více, už jen proto, že je hlavním činitelem potíží. To je největší minus série, očekávaný střet totiž nevznikne a jako by poslední díly ztrácely dech. Na mě pak už i začala padat ta překombinovanost, ale naštěstí to už skončilo. Taky mě trochu štvalo že Lucifer je žena... obecně The Sandman sjíždí na vlně dnešní společenské korektnosti, co víc, občas to přehání. Jinak je to pěkně udělané. ()

MoonySmile

Nevím, jestli se ze mě stává homofob, ale po několikáté epizodě jsem sledování vzdal. A Tom Sturridge se svým výrazem Modrá ocel ze Zoolandera pronáší kudrnaté bláboly... Not my cup of tea. ()

LarisaDavid

Ja moc krváky nemusím a ten diel v tej kaviarni....čo už človek ani netušil čo je realita a čo kúzlo prívesku/sen...fuj...mala som chuť to už nezapnúť ale potom som dala ešte tomu šancu....a celkom sa to dalo....len...musia všade pchať tie transky(Túžba)? ()

Hexx

Poctivý, řemeslně umný seriál, posílající nás do říše snů, pekla a v poslední řadě nakoukneme k Řeckým bohům. Trošku hledám slova k hodnocení, nicméně rozhodně mi nevadili ani nebinární lidé, ani homosexuálové, ani černoši (tak jako verbalovi), protože... pořád jsou to LIDÉ, že. Vlastně ani přesně nevím, co tomu mám vytknout, i když cítím, že bych něco měl. Nejprve jsem myslel, že zhodnotím třemi hvězdami, ale díky Johnu Dee (herec David Thewlis), který hrál naprosto excelentně a mrzí mě, že jeho cesta v seriálu skončila poměrně brzy, to musím osolit čtyřmi. Místo něj nastoupila Rose Walker a tím jsme bohužel dostali o level níž, pořád však bylo na co koukat a pokud paní Luciferka dostojí svému slibu a čeká nás druhá série, mohla by být víc akčnější a ještě fenomenálnější! Poslední díl, tedy jakási vsuvka po ukončení hlavního děje, byl neméně parádní. ()

LennyCowler

Ovlivněn recenzí mistra Verbala, jsem do toho  vůbec nechtěl jít, očekávaje nechutný divadlo ala nebinární hovadiny  (tuhle novotu naprosto neuznávám a nesnáším, bud máš pindíka nebo pipinku nic jinýho neni). Takže jsem byl docela překvapenej že to až tak hrozný nebylo a mistr Verbal hodně přestřelil až zbytečně se zaměřil na toto téma a nebo to možná ani neviděl.     Takže je to na vás jestli se také necháte ovlivnit , dle mého názoru neobjektivní recenzí a nebo se na to podíváte a třeba, jako já, se nakonec dobře pobavíte. ()

RADX1

Dnes to vidím zachmuřeně...  Pokud to mám hned na začátku shrnout dvěma slovy... Tendenční hovadina. Pokud chcete vědět proč, pokusím se. Ze začátku jsem si říkal "Není to vůbec špatné". A asi mě hodně lidí ukamenuje, ale postupem času mě to přišlo poměrně nudné až otravné. Jen na ehm pohledem mladých "poetické vizáži Sandmana" se nedá postavit tolik dílů. Nicméně říkal jsem si ,že přetrpím a konec série určitě bude aspoň trochu stát za to. Nestál :-( Nosná linie celého příběhu výborná, ale zbytek utek. Na to že se vše točí v říši snů je snová oblast hodně bez fantazie - čest pár vyjímkám. Ani ty postavy nebyly moc OK - vykresleny moc na plocho nebo hoodně tendenčně. A tak mě chytil nejvíce obsahově i herecky Korynťan. Herecky pak Gilbert a babička Vortextu. Opakem budiž Lucifer(ka) jenž působí oproti jiným démonům jako sranda postava z Troškových pohádek - jen je to ještě hůře vtipnější - a to je co říct. :-) Ještě bych zapomněl na podivnost poměru homosexuálních párů jenž tvořily obsahově nadpoloviční většinu - být tam jeden pár, tak jsme pořád sakra násobně nad ony 2%. A když už ne trans-gendeři, tak alespoň travestiti nepřišli zkrátka. S nadsázkou i pedofilové a masoví vrazi... aneb až "Netfixovsky" trapné. ()

emde

Veľmi zvláštna doba, keď sa zo skvelej predlohy vďaka multikulti homofree netflixu stane skoro odpad! Už vážne nechápem, kto píše scenáre, keď výsledok netflixu šablóny je jedno veľké sklamanie. ()

name123.jpg

Na tento seriál som narazila úplnou náhodou pri hladaní fantasy seriálov na Netflixe a rozhodla som sa mu dať šancu vďaka zaujímavému popisu. Seriál ma na pomery Netflixoviek príjemne prekvapil - je to pochmúrnejšie neokukané fantasy, ktoré nesklame - zaujímavý príbeh, dobrá atmosféra či herecké výkony. Mínusom sú však určite mnohé pasáže, ktoré som úplne nepochopila (nečítala som knihy) a niektoré postavy, ktoré tam akoby nemali čo robiť. Osobne sa mi nepáčila ani priveľká typizácia niektorých postáv a miešanie rôznych náboženstiev či mytológii (trochu sa v tom človek stráca). ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)