Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

swenyx

Sandman má postupně zvyšující křivku v tom jak jsou jednotlivý díly kvalitní, jako takhle dlouho jsem ze seriálu nadšenej nebyl, až tedy do 7. dílu, kdy to nějak opadne a 7. a 8. díl se fakt zdá, jako by za ním stala úplně jiná režie. Ale i tak je to dost povedený kousek, který si možná znovu za nějaký čas připomenu. ()

Amalberga

Sandman byl na můj vkus moc roztěkaný a roztažený po celých všemožných světech. Klidně bych brala první sérii jen o tom, jak se Sandman osvobozuje ze zajetí a nabírá zpět svou sílu. Celá zápletka s Rose mě vůbec nebavila, není nic otravnějšího než 21letá holka, která si myslí, že spolka vědění celého světa. Seriál mě zezačátku hodně bavil, ale zřejmě si další sérii odpustím. ()

Igy007

Bylo by to super, kdyby ... kdyby světu nevládl ten odporný neomarxismus, obzvláště pak Netflixu. Jsem ten typ člověka, který začne nenávidět i to, co mu dříve nevadilo, či měl dokonce rád, než mu to začalo být vnucováno násilím a zákonem. Některé protagonisty vybrali jen a jen z politických důvodů, to je do očí bijící. Třeba ten veledivný chlapec - dvojník André 3000, který hraje dívku Rose, u mě způsoboval chuť vypíchnout si oči. Občas to nabírá prvky hororu - třeba ta fantazie o zcela homosexuálním světě, táhnoucí se jako hlen celým seriálem. Hodně trapné je i to, že pokud už tam někdo není lízavka či čokoláčomil, je to alespoň zločinec. Nebo párek heterosexuální a bílý, ovšem týrající malého afroameričánka (napsat "černoušek" je už asi trestné, n'est ce pas ...). Seriál je vlastně taková Anna neoproletářka - ideologie servírovaná v korytě z komiksového papíru. Asi tak jako kdyby někdo před rokem 1989 natočil film o Karlu IV., který hrdě mává stranickou knížkou. Těžko nezabrousit k politice při hodnocení politické propagačky, i když umně skryté za fantasy. ()

Lifty

Pocitově na čtyři, ale pátá je za čistou radost z toho, jak se mnou nejvíc obávaný letošní projekt povedl převést do seriálové tvorby na výbornou a i ten casting byl ve výsledku velmi dobře zvolený. ()

Swish

Sandman je jeden z těch příběhů, u kterých jsem si myslel že jsou nezfilmovatelný. A ejhle, dostali jsme parádní adaptaci, která dává hlavu a patu, a ani mi nevadí že pod tlakem dnešní doby z Luciuse a Konstantina udělali ženský, nebo z Corinthiana teplouše. ()

slovan.mma odpad!

A samozrejme. Klasický Netflix si ide svoju affirmative action a lgbtxyz propagandu na plné bomby. Ďalšia woke neomarxisticka agitka. Keď hetero par, tak rasovo zmiešaný, keď romanca, tak jedine dvoch mužov, alebo žien a samozrejme tam kde bol v komixe muž je dnes čierna žena. Ak je treba dobrú dušu, opäť príde na pomoc čierna žena. No a ti čierni londyncania začlenení v spoločnosti už pred stovkami rokov...Idem sa vygrcat. Je to moderné, je to progresívne, je to woke, len škoda ze sa to nedá pozerať. Vyzerá to ako nejaký videoklip určený pre Príde month. ()

UncleMorty

Bejt bohem snů ve světě kde se navzájem píchá stejný pohlaví musí bejt děsně nahovno. Nejen že se vám statisticky raketově dolů zužují klienti díky nedostatku nových zákazníků v podobě dětí, ale především vás ty zvrhlý úchylárny po čase přestanou bavit. Není se čemu divit, že to váš výtvor v podobě noční můry taky nesnese a vydá se do světa živých vypíchat oči všem těm různobarevnejm retardům hlásající mír a lásku. Bejt majitelem léku na AIDS musí v tomhle světě bejt děsný terno. The Sandman mohl být nový hit a další silná značka LGBTVflixu, ale nebude a víte proč? Protože místo důrazu na místy excelentní temnou atmosféru spojenou se skvěle vybranou hlavní postavou tu máme pár dílů co se točí kolem děje a 90% agresivní propagandy o homokládách, což působí na diváka zcela opačným dojmem a pak takové dílo začnete nesnášet. Srát přece na skvělou scénu kdy Sandman odsoudí syna svého věznitele a celé to silně odkazuje na Death Note. Srát na souboj důvtipu proti Luciferovi. Srát na naprosto úžasný šestý díl, který je adaptací povídky Vlak do pekla. Ne, prostě jebnem divákovi do ksichtu křížící se péra a vlhký nůžky a bude! Go Woke Get Broke. P.S. především pro existence trpící na krvácející konečník v podobě komentů že jsou všichni homofobní, každé dílo se hodnotí jako celek, nikdy se nehodnotí jen pasáže. ()

jardas

Pokud znáte komiks Sandman, na tohle nekoukejte. Každej druhej je tu buzerant/lesba. Lucifer je žena a černoši jak ve Wakandě. Zklamání a frustrace z toho, kam tahle politická a kdovíjaká korektnost spěje.... ()

Sopholojong

Tom Riddle and the Kingdom of Lost Dreams. Desatdielny spin-off potterovskeho univerza (i ked nim nie je) s mladym Voldemortom v hlavnej ulohe, ktory koketuje s temnou (zriedka) i svetlou (najma) stranou Sily a namiesto sovy (... alebo hada) ma havrana. Velmi ocakavany serial podla Gaimana dvoch rozdielnych kvalitativnych "fasad". Ked sa Sandman potuluje za hranicami reality v "realme" a navstevuje Kaina/Abela, drakov (krasne dojimava scena s "utratenim" gargolya), carodejnice, samotne peklo (to je paradne nadizajnovane - ludske tela zakliesnene v kmenoch stromov, stlporadia s uzamknutymi previnilymi dusami, hlavna pevnost este coolovejsia ako Mordor, v nej Lucifer v bielom (!) s podobou Gwendolyn Christie a jej originalny suboj "imaginacii" so Sandmanom o jeho helmu), obrovske mury, hradne rozvaliny, ci chyta hady, je to atmosfericka fantasy zalezitost (druha epizoda je skvela, stvrta este lepsia). Do toho mu hra epicka instrumentalka ako z polmiliardoveho hollywoodskeho blockbusteru a vizual toho najlepsieho z Narnii, Potterov a dokonca i Prstenov. Akonahle sa teleportuje do reality sprvu sa zamiesa do "prazdnych plkov" LGBTQ-a-neviem-ake-bojlery-este-komunity, ci otravneho vztahu matka vs. syn, neskor len syn (Thewlis a Richardsonka idu na pol plynu), aby v piatej epizode rovnaky Thewlis vytasil genialnu one-man-show v hororovom bistre s "rubinom pravdy", potom si Sandman v najemotivnejsej "sestke" odskoci k sestre "Smrti" (ale akaze chrumkava cernosticka), k vecnemu zivotu jedneho "snilka" po starociach, naproti tomu v "sedmicke" a "osmicke" prichadza mierna nuda s hladanim "vortexu"/brata a s nou asi tak dvadsat "gayov" na meter stvorcovy. A v zavere je to uz totalne varenie z "vortexovskej" vody z akymi-takymi zableskami dobrych (nie skvelych - meniaci sa Fiddler's Green, zaver v pekle) scen. Prvych sest casti skvelych, inak ostuda... Fantastika mimo reality, pritazlive voiceovery Sandmana (Tom Sturridge je velice charizmaticky), interakcie s ludmi v realite (ale len v prvej polovici) za 10/10, ta diversity a skutocne prepalene LGBTQ kvoty ("Desire" ako transvestita?) a la "podpriemerny" Netflix vo "waking life", len za 4 az 5/10. Sedemdesiat percent "deal" a uz davno som nevidel tak nevyvazeny "seros". ()

Barbucha9

Dlouho jsem nebyla tak rozpolcená mezi tím zda se mi seriál líbil, nebo ne. Zhruba do 6. dílu byl příběh perfektní, taky se mi líbilo zpracování postav. Představa pekla a Lucifera je za mě skvělá, to samé postava Smrti byla originální a zábavná. Od 6. dílů do konce už to nemělo takové grády, ale to bych ještě přehlédla. Co mi ale bylo až místy nepříjemné byla ta obrovská propagace homosexuality a transsexuality, která se objevuje u většiny postav a dílů. Proti homosexuálům nic nemám, ale tady už má člověk pocit, že je svět naruby. Za mě trošku přes čáru. ()

breebee

Vůbec nevím, co jsem to sledovala, ani jestli se mi to líbilo. Komiks neznám, nevěděla jsem, do čeho jdu a první dva díly mě absolutně nebavily. Ty separátní epizodky mi přišly fajn, ale jinak to prostě pro mě bylo až moc wtf. Navíc hlavní hrdina mě fakt iritoval, ten jeho deep hlas a podivná emo vizáž jak z roku 2009. Ale samozřejmě miluju ty slzy v komentářích, že to bylo moc gay a moc diverzitní. Nojo, smůla prostě, pokud vám vadí sledovat lidi, co nevypadají nebo se nechovají jako vy, tak si zapněte Ulici nebo já nevím. ()

Knifeos

Sandman je vcelku dost povedený projekt, kterému v seriálové tvorbě audiovizuálně konkurují jen ty nejlepší. Od začátku příběh plyne pomalu a postupně přidává na temnosti a brutálnosti. Ať už se pohybujeme v "bdělém světě" nebo v říši snů, především Morfeova linka je vyprávěna velmi citlivě a věřím tomu, že se i milovníkům předlohy musí zamlouvat. Právě jednou z pro mě velmi sympatických věcí je fakt, že se seriál vážně snaží vzít si z předlohy to nejlepší a přenést na diváka skrze vyprávění podobné emoce, jako při čtení komiksu. Zároveň je v pohodě srozumitelný i pro nečtenáře předlohy. Vrchol příběhu nastává v polovině sezóny, kde mě Johnovo dělání svět lepším neskutečně bavilo a na druhé straně Morfeovo linka byla ve 4. až 6. epizodě výborně napsaná. V druhé polovině seriál bohužel nedokáže udržet tempo až do konce a příběh dál gradovat. Nebýt skvělého Korinťana, bylo by to ještě horší, takhle jsou finální epizody jen citelně slabší. Závěrem si chci oddechnout, že Sandman není jen další z průměrných adaptací Netflixu, ale snaží se být víc a to se mu díky využití rozpočtu a dobrému režijnímu přístupu daří. Netflix v současnosti potřebuje seriál, který by byl do budoucna po boku Zaklínače lákadlem pro diváky. Sandman ten potenciál má, jen se bojím, že nebude divácky dostatečně přijat a bůhví jestli vydělá dost na potvrzení další série. Kéž by se tak stalo a jeho kvalita by šla do budoucna jen nahoru. 7/10 ....... Nečekaná bonusová epizoda byla super. Na kočičím příběhu jde ocenit hlavně krásný vizuál, no a druhý příběh celkově zaujal a připomněl mi jak výborný Tom Sturridge je a jak moc zvedá celý seriál. Víc takových bonusových překvápek! 7/10 ()

Kyrgyzstanec

Vnořili jsme se do světa, kde existují bohové ztělesňující koncepty, v které lidi věří, kde ve snu člověk proniká do jiné reality; kde existuje magie, démoni a amulet všemocnosti. Normální člověk, co se do takové reality probudí, je ve smrtelném šoku a pochybnostech. Nicméně Rose je tabulková ústřední silná ženská postava, a vteřinu po probuzení se tak vypravuje na novou misi. To je jeden z momentů, kdy tvůrci našroubovali umění na účel. Nic proti účelu - koukám, že silnou ženu v hlavní roli má drtivá většina mých nejoblíbenějších filmů a seriálů. Kdyby ale tvůrci nechali děj žít, našli by mnohem zajímavější motivy než manažerku, co nutí muže jíst saláty, gorgoyla, co musí být utracen a chlapa, co pojídá oči. ()

JaqenHghar

Opět jsme se stali svědky toho kdy trailer je lepší než seriál. Jediné díly na které se opravu dalo koukat je 1. a 4. To že Netflix už není schopný vyprodukovat nic kde by LGBTQ komunita neměla 80% obsazenost na to jsme si už asi i všichni zvykli ale tohle? Jako pardon - Lucifer - nejkrásnější anděl a hraje ho G.Christie - zcela upřímně si nejsem jistá co mi vadí víc, jestli to, že HO hraje ONA a nebo zrovna ONA! G.Christie má své kouzlo, ale aby mohla hrát nejkrásnějšího anděla, tak k tomu má ale sakra daleko. A to že z některých dílů vidíte jen obrysy je taky věc - chápu že to má být temné ale já bych i to temné chtěla vidět ;) ()

Primus tesla

Preludia & nokturna a Domeček pro panenky jejichž děj v seriálu zpracovali jsem četl ještě v černobílé verzi a je to tak dávno, že už to není ani pravda. Přesto si většinu příběhu pamatuji dost dobře. Samozřejmě jsem měl strach z castingu. Smrt jako afroameričanka, Lucien taky a ó můj pentagrame nad postýlkou, Lucifer? A přesto mi v seriálu nevadil ani jeden z nich. Naopak, Lucien byla děsně fajn a Smrt byla taky moc fajn. Ostatně její epizoda - The Sound of Her Wings je pro mě jedním z vrcholů seriálu.  Takže za mě casting cajk. Příběh/scénář - bez připomínek. (Ale fakt jsem to četl děsně dávno. Až se přestěhujeme, začnu si celou sérii konečně dokupovat.) Vizuál? Vlastně taky dobrý (na seriál). Kdyby takhle dobře vypadalo   Neverwhere z roku 1996, to by bylo fajn. ( No dobře, peklo bylo trochu recyklované). A Morpheus? Tom Sturridge je perfektní. Takže, já byl spokojen a na rozdíl od Zaklínače a Dobrých znamení si tuhle věc určitě za rok pustím znovu. ()

Lasa odpad!

Slibný začátek vystřídalo znechucení. Už jsem jenom čekal v hlavní roli piráta Bartoše a jeho partu vykloubenců, co si to vzájemně rozdávají se zvířaty při pochodu LGBT. Taková propaganda menšin, kdy kámen klátí cihlu tu zase dlouho nebyla a přitom to tak kazí seriál se zajímavým nápadem. Nějaké pasaže se moc fajn. Ztělesnění pekla třeba, se mi líbilo až tak, že jsem chtěl dát seriálu i tu jednu hvězdu. Později mě seriál bohužel zase vrátil do reality a u 8 dílu jsem to vzdal. ()

DanlinDan

Dle mě se jedná o dobrý seriál. Motivy postav jsou krásně nastíněné, úvod do světa je pochopitelný, i když jsem si to musel pouštět vícekrát. Krom pár horších CGI ujde. Drama není můj nejoblíbenější žánr, ale těším se na druhou sérii, pokud teda vznikne. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)