Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Karbos

Prostě Netflix i kdyby jste mu naservírovali tele na zlatým podnose, celý ho veme a šmahem spláchne do hajzlu, všechno co Netflix převzal i ten nejlepší matorš, promění v nástroj ideologie. Ne, Constantína mě místo Constantina fakt nezaujala, v porovnání s Keanu Reevesem je prostě trapná. Nesympatický je i hlavní mužská (zženštilá) postava, vypadá jako Formanův Amadeus a furt jen kecá a jsem si skoro jistý, že po první sérii, možná i dřív, se to zvrhne v nové seriálové stmívání mixnuté s Luciferem (mimochodem nic proti prvním 2. sériím Lucifera). Každopádně nehodlám si na to zklamání počkat a po 3. dílech to tele na podnose radši spláchnu dobrovolně sám.  Škoda, tohle mohl být vážně moc dobrý matroš na seroš ()

PrezidentRickS.

Jooo tak tohle mi hodně chutnalo... u Nonstoupu bych klidně ještě přitvrdil, ale ve finále je fajn, že z Johna udělali mnohem menšího magora, než v předloze. Co se týče Castu nemám co vytknout. Ano jsou tam změny, nicméně absolutně nenásilné (např. Gwendoline jakožto Gaimanův Lucifer je naprosto přesná... pro tuhle roli by se hodil max David Bowie, či Tilda Swinton) ()

Modular

Série původních komiksů je jedna z nejlepších věcí, co jsem měl za svůj život možnost si přečíst, jak kvůli nádhernému vyobrazení rodiny Věcných a snění, tak i hloubky postav a světa mýtického Sna, krále světa nočních můr. Vznikla díky němu spousta nezapomenutelných postav, jako je kupříkladu Lucifer Morningstar, který získal i svůj vlastní úžasný seriál, na něž se vždycky rád podívám, nebo Korinťan, jehož charisma je tak zářící, že to nebudete ani za záporáka považovat. Abych se ale vyjádřil k této adaptaci komiksů. Je zde několik scénáristických změn, které byly tak precizně vytvořené, že jsem neměl ani na chvíli pocit, že bylo něco vynecháno nebo násilím pozměněno. Musím říct, že dosavadní vyobrazení členi rodiny Věcných byly skvělé obsazeni stejně tak, jako zbytek postav v seriálu. Bohužel jsem si ale všiml, že zde měla dosti velké slovo politická korektnost, takže polovina postav je jiné etnicity a s jinou sexuální orientací, než měli původně, což ve většině případů ani není problém, ale je to dost na oko. Ale když pomineme tento fakt, musím ještě zmínit obsazení ženské herečky do role Lucifera. Pro spoustu lidí to může možná připadat zvláštní nebo popudivé, ale vzhledem k tomu, co Lucifer má být, se mi zdá, že to scénáristi vzali za ten správný konec. Lucifer je elegantní, vážná a inteligentní. Ještě je tu zvukový doprovod, který je fenomenální a krásné dovykresluje kouzelnou atmosféru seriálu. Speciální efekty nemusím ani doufám zmiňovat, neboť ty jsou na špičkové úrovni. Neil Gaiman je jednoduše kouzelník a jsem mu velmi vděčný za vytvoření tak nádherného světa, jako je tento. Podle mého názoru je ten nejlepší díl pátý a šestý, neboť pátý skvěle vyobrazuje postavu Johna Deeho a okolního světa se zajímavou myšlenkou a šestý zase podstatu smrti společně s její absencí. Tento seriál se mi velice líbil a doporučil bych ho všem milovníkům fantasy a Neila. Nemůžu se dočkat další série a adaptace Údobí Mlh. ()

tele.kom

Ty zdejší ubrečený rasistický a homofobní slinty jak z diskuzního fóra SPD v každým druhým komentáři jsou fakt smutný. Možná si pánové zkuste přečíst předlohu, která byla v roce 1989 úplně stejně "woke". Jinak je to jedna z nejlepších komiksových adaptací a vedle Stranger Things jedna z mála věci, kvůli které stojí za to platit Netflix. ()

kockodan

No, nevím. Takovej trochu Dařbuján &  Pandrhola po anglosaxonsku, s příchutí fantasy a naprosto zbytečné LGBTQ propagany. Akorát hamižný zloduch neuvězní  v sudu ve sklepě Smrťáka ale Spacáka, co nemá pod palcem smrt prasat domácích, ale lidský spánek, a nezavře ho do sudu ale do skleněné baňky. První díl nám polopaticky a pěkně jako pro blbečky naservíruje přes sto let děje, a hlavně na koho bude Spacák nasraný, až se dostane ven. Musíme jasně a polopaticky pochopit, na koho má pifku a proč, a po kom půjde. Je to především ta těhule, manželka hamižného zloducha, co mu ofakaněná ještě za mlada frnkla s jeho LARP helmou, pískem z Hurgády v pytlíčku jako suvenýr z dovči a s jakýmsi pouťovým červeným sklíčkem které vypadá jako levná cetka z plastu. (Přijít o takový poklad by asi spravedlivě nasralo každého, to uznávám). A taky v hledáčku čerstvě osvobozeného Spacáka bude teď už starý syn původního zloducha, co mu jako kluk odkrágloval jeho oblíbenou pet korelu přímo před jeho očima, ze které zůstala jen krvavá čmouha, rozstříknutý mozek, střeva a peří na skle, a to jen proto aby se zalíbil svému despotickému fotrovi, a získal si jeho uznání a otcovskou lásku. Tato strategie naplnit si svou potřebu rodičovské lásky a uznání nebyla úspěšná, neboť zlostný, narcisisticky sebestředný, emočně oploštěný fotr se po jedné z dalších konfrontací se synem fláknul palicí o sklo tak nešťastně, že na místě natáhl bačkory. Teď když se dostal Spacák z baňky ven, a zjistí, že z jeho sto let neobydleného baráku je naprosto zchátralá, polorozpadlá a k bydlení naprosto nezpůsobilá barabizna, se samozřejmě nasere, a začne se krutě mstít a vyřizovat si účty, a nastane totální peklo a mayhem pro všechny, kdo mu za těch sto let ukřivdili. Podívám se ještě na další dva díly, jak je moje pravidlo tří epizod abych dal každému dílu spravedlivou šanci? Určitě ano. Jsem na ně natěšen? To zrovna ne. Rozhodne dozajista to, zda budou fialové blesky energie z dlaní a koulení očima jako ve Wanda Vision. Jakmile se objeví první CGI fialové blesky z dlaní a koulení očima, házím ručník do ringu a Spacák mi zůstane navždy nepoznán! Má tolerance k fantasy se věkem evidentně snižuje. 35% ()

MrFarmer odpad!

Když se těšíš na Sandmana a místo toho dostaneš jenom černochy a gaye...+ Ultra otravnou holohlavou černošku. Už aby tahle móda byla za náma. ()

ReactLotus

Slová Netflix a kvalita sa spolu veľmi nehodia. Väčšina ich projektov má prakticky len kvalitný obraz (strašne dobre sa na to díva😅). Sandman je ale veľmi dobrý. Čítal som názor zopár ľudí a vyzerá to tak, že je to veľmi dobrá adaptácia komiksov. Tento názor neviem, resp. nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť, keďže som ich nečítal. Môžem ale povedať, že tú kvalitu tu vidieť. Príbeh je veľmi zaujímavý a napínavý. Storytelling, spôsob, akým je príbeh ukázaný je takmer pri každej epizóde iný. Inakosť mám veľmi rád. CGI je úchvatné. Nepáčia sa mi tu 3 veci. Nie všetci herci sa tu hodia (nevedia hrať dostatočne presvedčivo. Je tu až prehnane mnoho samesex scén. Aj by som ich vydržal, nemám s nimi problém, ale dívať sa každú epizódu jeden-dvakrát na to ma nebaví. Mal som pocit, že tu boli nasilu… Poslednú výčitku mám k príbehu. Miestami je dosť mätúci, nudnejší a nedostatočne rozvinutý. Strašne rýchlo sa udejú niektoré veci a niektoré zase trvajú príliš krátko. Netflix tu urobil niekoľko kontroverzných zmien. Upravil vzhľad aj pohlavie niektorých postáv a asi aj žiaľ nasilu popridával LGBT scény. Som veľmi zvedavý aké budú ďalšie série. Zatiaľ to vyzerá veľmi dobre. Uvidíme, či to N pokazí, zlepší alebo tá kvalita zostane rovnaká. 7,5/10  "I'm gonna put some dirt into your eyes" Wait, to je z SM3🤔 ()

Fuksinka

Prvně se dostavilo naprosté nadšení, ale pak jsem si uvědomila, že to, že to Netflix neposral, není důvod nepodívat se na Sandmana i kriticky. Určitě musím napsat, že jsem fanda komiksů. Tím pádem mi komentáře zde přítomných "znalců propagace LGBT" prijdou fakt směšné. Ono víte, v tom komiksu bylo spoustu gayů, leseb, transek a jiných, ještě když to nebylo cool. Jinak seriál dopadl opravdu dobře. Většina castingu je z říše snů. Daniel Thewlis, Stephen Fry, Mark Hamill a pro mě dosud neznámý Tom Sturridge, sedli k předloze jak zadnice na hrnec. Vizuál je hodně podle komiksů a některé záběry jsou přesně podle komiksových políček. Úžasný. Dej se taky naštěstí hodně drží předlohy a pokud se odchýlí, nebo rozvine, tak je to vždycky ku prospěchu. Je to přesně tak pomalé a snové, jak má být. Takže proč jenom 4 hvězdy? No já bych uvítala více hororovějsí atmosféru a Morfea trochu víc tajemného a malinko míň ufňukaného. Dál vůbec nechápu, proč jsou některé postavy obsazené přesně podle komiksu a dokonale okopírované včetně kostymů a některé jsou úplně jiné. Nevadila mi Lucienne, paní v autě, Smrt mě dokonce nadchla. Zoufalství byla málo ošklivá, co mi ale vadilo a vyloženě rušilo, byla Rose. Proboha, to opravdu v seriálu, který je i v originále plný diverzity a nekonvenčních vztahů, musíme ještě plnit další kvóty? Velká škoda. ()

p.a.douch

Vrážím do Netflixu peníze každý měsíc a většinou se mi dostává slabá odměna. A když už toho začínám mít plný zuby vytáhnou nějakou pecku. Jako teď Sandmana. Tak vidíte troubové že to jde. Takže já jsem velmi spokojen. Na dílo Neila Gaimana jsem se nijak nesoustředil, ale seriál splňuje (ba dá se říci i překračuje) moje očekávání. ()

Predator77

60 Procent, Na tenhle seriál jsem se celkem těšil a ve výsledku nejsem ani zklamaný ani vyloženě spokojený, dopředu musím jenom říct že komiksy jsem nečetl tak že nemůžu srovnávat ale co se týče postav tak vím o koho jde a když už tu máme ty postavy tak co my dost vadilo tak byla změna pohlaví u postav jako jsou lucifer a constantin a nechci říct že by konkrétně tyhle postavy nebyli špatné přeci jenom výkon hereček byl dobrý ale zrovna tady my to dost vadilo ale rozhodně kvůli tomu tenhle seriál nebyl vyloženě špatný a naštěstí tyhle postavy tady nejsou celí seriál, jinak co se týče naší hlavní postavy pána snu tak obsazení byla fajn a herec my nevadil celkově co se týče hereckého obsazení tak se nedá říct že je špatné a ve výsledku tu snad není nikdo kdo by mě vyloženě štval, a další věc co my vadila byla nekonzistence děje kdy sledujeme hlavního hrdinu a najednou v další epizodě skočíme k jiné postavě která mě vůbec nezajímá a radši bych sledoval naší hlavní postavu, jinak co se týče jednotlivých epizod tak musím vypíchnout epizodu 4,5 a 6 které patří k vrcholům celého seriálu a jsou zkrátka nejlepší, ale pak tu máme zbytek kde jsem si říkal že snad koukám na nějaký jiný seriál a celkově když si vezmu děj tak je strašně nesourodý a člověk si říká že to nemá hlavu ani patu ale pak přijde poslední díl kde se tak nějak všechno dá dohromady jenom aby jsme dostali otevřený konec a náběh na další serii, a pak tu máme poslední věc a tou je to že netflix poslední dobou cpe lesbičky a homosexuály do každého svého seriálu ale zrovna tady my to nevadilo ale u jiných projektů je to už vyloženě na pěst a dost do bije do očí tak že bych byl rád kdyby se už na to vykašlali přeci jenom ne každý je na to zvědavý, jinak teda ve výsledku doufám že pokud bude druhá série tak doufám že to nebude další blázinec a děj se bude soustředit na hlavní postavy. ()

oiuoiu

Líbilo se mi na čtyři hvězdy. (Hlavní hrdina na šest.) Předlohu neznám, očekávání jsem měla nízká, takže jsem příjemně překvapená. Ale - úplně cítím, jak mohlo být všechno lepší, stačilo chvílemi změnit tempo a přidat vřelou blízkost... Tohle prostě za mne bylo příliš řemeslné a málo z lásky.  :) ()

Wolftalon

Nechci tomu dát špatný hodnocení jenom protože Netflix si neumí pomoct, a musí v každém seriálu vytvořit karikaturu světa, kde ze 4% udělá 40% a zbytku vymění pohlaví nebo rasu. V tomhle ohledu je to opravdu asi to nejabsurdnější, co jsem zatím viděl. Ale jinak to není vůbec špatný a pár dílů bych i označil jako nadprůměrně dobré. Sandman samotný to určitě tahá nejvíc a každá scéna s ním mě bavila. Jeho vývoj byl i dobře promyšlený, neuspěchaný a uvěřitelný. Jediný co mě trošku zamrzelo bylo to, že Tom Ellis se tu neobjevil jako Lucifer - ale zase chápu, že by ho pak nikdo nevnímal jako záporáka. Takže pokud to někdo vidět chtěl, tak bych mu poradil, aby tomu alespoň dal šanci a nenechal se hned odradit komentářema. I potenciál pro další série tam určitě je. ()

Jack_F.

Dost různorodé díly, kdy si někdy budete opravdu připadat, jako v šíleném snu. Epizody mají různou kvalitu a liší se i stylizace, od čistého fantasy plné rozmanitých světů a kreatur, až po bazální psychologii člověka na způsob psychologického dramatu. Sice tu svět homosexuálů nabírá, možná až nepřirozeně na síle, a snesl bych to víc “klasické”, než pro mě otravně velmi “duhové”, a to je taky důvod, proč tomu nedám více, než poctivé 3*. ()

Rian_witcher

Seriál se ubírá hodně směry jak po dějové, tak i obrazové stránce. Některé díly jsou vizuálně i psychologicky dokonalé a třeba první díl, by mohl jít ihned do kin jako celovečení snímek. Ačkoli se v druhé polovině zdá že seriálu dochází dech, závěr je zvládnutý solidně a bonusový 11 díl je opět skvělý. ()

kolly13

Po slibných dvou dílech přijde sešup do bažin nudy a amatérismu. Zklamání, neb záměr a potenciál zde byl. PS: ztvárnění sympózia ďáblů v pekle je počin kroužku střední školy, procházka s filozofováním nudou základní. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)