Lucifer

• USA Lucifer
Fantasy / Mysteriózny / Komédia
USA, (2016–2021), 72 h 44 min (Minutáž: 42–66 min)

Tvorcovia:

Tom Kapinos

Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Scarlett Estevez, D.B. Woodside, Lesley-Ann Brandt, Rachael Harris, Aimee Garcia, Tricia Helfer, Kayla Ewell (viac)

vyfuk

1. série: Co říct k Luciferovi? Především to, že to není bezchybný počin. Je zde pár dílů, které nebavily ani mne, a to, že mě v tomto případě jen tak něco nerozhodilo. Ale až jen na pár epizod slabších je tenhle seriál neskutečná pecka. Kombinuje jisté napětí, akci, humor a příběh, který se mi líbí. Buduje lásku k hlavnímu charakteru i k lidem a démonům okolo něj. Příběh má hlavu i patu a mísí se v něm vše, co mě učinilo šťastným. Lucifa je vskutku pecka, která mne opravdu překvapila a já jen můžu doufat, že druhá série nám přinese ještě větší nášup, protože to na to opravdu vypadá. 2. série: Pokud bych měl nějak zhodnotit celou druhou sérii, tak vlastně ani nemůžu. Jelikož tvůrci jsou vypatlaná banda hovad, který shledává potěšení v tom vydávat sérii jednoho seriálu po kouskách. S tím, že prvních asi deset dílů odvysílá na začátku, pak další tři po dvou měsících, pak dva po měsíce a pak zbytek v podobě tří epizod asi za další tři měsíce. Takže jeden seriál sledujete skoro rok. Což je samo o sobě pro inteligenci úrovně mouchy. Ani nemluvím o tom, že jsem se právě nasral na tom, že jsem zjistil, že jsem ani jeden díl někdy uprostřed série neviděl. A ani mi to nějak extra nevadilo. Naopak. Fakt. Nechci být sprostý, ale v tomto případě to ani nejde. Dokázal bych si představit, že bych život bez třetí série zvládal totálně na pohodu. Ani nevím jak mám sérii hodnotit jako takovou. Příběhově ne nějak extrémně zajímavě a i když poslední díl byl super, tak stále nevím, co si představit to, o čem bude série třetí. Na asi uvidíme. ()

Hwaelos

Když jsem slyšel, že mají točit seriál podle komiksového majstrštyku od Mikea Careyho, říkal jsem si, že to bude propadák. Pak jsem si přečetl, že namísto ústředního tématu predestinace a vzpoury proti Bohu bude Lucifer potírat zločit v L. A. a utvrdil jsem se v tom, že to bude propadák. Pak jsem viděl trailer a věděl jsem naprosto jistě, že to bude propadák. No, a pak jsem se podíval na první díl a zjistil jsem, že to vypadá na jeden z nejzajímavějších seriálů sezóny. Pokud z rovnice odstraníme jakékoli povědomí o předloze, je to zatraceně dobrá zábava. Prozatím tápavé čtyři - uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. --- update: Tak bohužel, nastavenou laťku Lucifer nepřeskočil. Vlastně jde o dost tuctovou kriminálku v epizodickém stylu CSI, jen bez moderních vymožeností a s netypickým hlavním hrdinou. Postavy zůstaly ploché, Lucifer je namísto masterminda tápavej moula, kterej si nedokáže zorganizovat ani osobní život, natož aby řešil, jak se vyvázat z Božího jha (což je hlavní zápletka komiksové předlohy). A to nejhorší nakonec - i dobře napsaných, vtipných dialogů výrazně ubylo. ()

SamVimes

Vzít rozmáchlý dark fantasy komiks a adaptovat jej jako procedurální kriminálku, to zní jako špatný vtip. Stanici Fox se to ale zdá v pořádku a tak z Careyho ambiciózního příběhu vzali jen nástřel „ďábel opustil peklo“ a já vlastně nechápu proč se vůbec obtěžovali s právy ke komiksu. Místo nekompromisního padlého anděla nastupuje žvanil, místo střetu nebe, pekla a všeho uprostřed se řeší obyčejné vraždy. A i když odhlédnu od výborné předlohy a budu seriál posuzovat samostatně, pořád to není žádná sláva, ale jen nepříliš povedená variace na Castlea a podobné. ()

honajz

Jako ono je to vtipné, dravé, správně ulítlé a občas nekorektní, Tom Ellis si to užívá, ale žel časem se tento koncept stále více vyčerpává, a zůstávají pátrání, která ne vždy jsou nějak zajímavá, a to dilema, zda se vrátit do pekla, nebo ne (všem je nám jasné, že ne, minimálně do sedmé, osmé sezóny nebo dokud se budou diváci dívat). A vlastně mi nakonec vadí i ten koncept Lucifera - když to vezmete, tak vážně dělá jen dobré skutky a jeho proradná povaha se projevuje jen nutností sexu. Co by ďábla nutilo chovat se div ne ctnostně, pomáhat lidem, snažit se odhalovat vrahy, odhalovat tajné sny lidí? Naopak by přece měl stát po boku zločinců, ctnostné svádět a tak. Prostě máme před sebou jen jakéhosi střeleného pošuka, který je čistě náhodou nesmrtelný, věci nekorektně komentuje, sex se ženami vyhledává, ale rovnou z něho dělat lucifera, ts ts, tfuj. Vrátím se k Al Pacinově verzi. ()

type_B

Adaptace vs comics je samozřejmě 0:1, ale nahlédneme-li na Lucifera jako na prostou televizní zábavu, navíc posunutou do žánru komedie, vychází mi L. pořád o dost lépe než ostatní ostudně nudná seriálová produkce, která se nedá sledovat ani jako podkres pro mytí nádobí nebo jinou bohulibou činnost. ()

Galéria (1 011)

• Když Lucifer (Tom Ellis) zmíní Jediho, odkazuje tím na filmy a seriály o Star Wars. (SONY_)

Komiksový Sandman má obsazení

Komiksový Sandman má obsazení

29.01.2021

Seriálová adaptace komiksu Sandman od Neila Gaimana má už takřka kompletní obsazení. Kromě postavy Smrti byly oznámeni herci ve všech zbývajících rolích, a úvodní reakce fanoušků na sociálních sítích… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)