Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

hazaba

Občas mi přišlo, že je zde několik příběhů, které na sebe nenavazují a jejich společným jmenovatelem je pouze postava Snění. Pokud to bylo záměrem, proč ne. První část mi přišla asi nejlepší, příběh s Vortexem slabší a sen tisíce koček úplně mimo. Ale jinak to mělo hloubku a vtáhlo mě to. Možná jeden z prvních seriálů, u kterého si pustím některé díly opakovaně, protože mám pocit, že mi spousta věcí utekla... :-) ()

johnywalker

Bohužel nic pro mě. Nedokázal jsem dokoukat, protože mě to jednoduše prakticky nebavilo. Neskutečně nesympatická hlavní postava mě vůbec neoslovila a příběh mě nezaujal. Epizoda s Lupinem byla peakem série dle týhle stránky a z toho, co jsem viděl, tak nemůžu nesouhlasit. Seriál ale vůbec nemám potřebu dokoukat, škoda. ()

FOCKE_WULF

Náročný, moc afričanů, moc teplajzníků, však se Sandman ke konci už ani neholil. První vyvrcholení v dílu 24/7, pak se mi líbila obilninová konference, což byl vlastně sraz úchylných sběratelů na tajňačku (s hlavní hvězdou Korinťanem). Zajímavý detail - Zoufalství je obézní žena ve vytahaném svetru, na nohou má gumové crocsy, což je vizuálně výstižné. ()

Urukhaj98

S01: Předně musím říct, že Neila Gaimana mám jako tvůrce moc rád, nicméně jeho nejslavnější komiks patří dodnes k mým největším restům. Na seriál jsem byl spíš zvědavý než že bych se těšil a měl jsem obavu, aby se tvůrcům takhle složité téma nerozpadlo pod rukama (sice jsem komiks nečetl, ale o příběhu jsem základní povědomí měl). A po shlédnutí musím říct, že mé obavy byly zbytečné. Sandman je neskutečně vtahující a vizuálně podmanivá filosofická fantasy podívaná, v některých momentech až artová. Tom Sturridge působí v roli přímo nadpozemsky a lepšího představitele snad tvůrci najít nemohli. Je vidět, že Gaiman si adaptaci svého nejslavnějšího díla dobře ohlídal. 9/10 ()

Daiker

1. - 6. díly jsou super..... Zajímavý styl a postavy mají dobré příběhové zpracování (smrt, nesmrtelný).... Temná atmosféra, která mi připomněla Constantina.... Světlonoš se taky povedl 5/5.... 7. - 10. díl obrat ve stylizaci celého příběhu Sandmana, takové barevné zpracování a nezajímavé postavy, příběh (taky změna) nudný .... Hybrit-obluda Touha to zabil a celá fantasy s digi zvířaty působila směšně ..... Kdyby tak začala série, asi bych to vypnul 1/5 .... Asi se vyměnili tvůrci, jinak si to nedokážu představit proč to tak zkurvili ()

franzkfk odpad!

U Netflixu opravdu neví, co znamená slovo "dramaturgie". A asi by to chtělo i lekci "Optické aberace a proč nemohou substituovat uměleckou stylizaci". ()

Fionor

Když pominu, že seriál byl v některých scénách "zředěný" aby neurážel heteronormativní estetické cítění (celé bistro 24 hodin vyznělo oproti předloze hodně do ztracena), tak je Sandman věrnou adaptací předlohy, která se nemá za co stydět. Všechny změny mají v příběhu místo a obohacují ho. ()

ER

Emoční a stylizovaná paráda o věčných vládcích jako Touha, nebo Sen aj.. Nejmocnější Morpfeus vstupuje do světa lidí nejen přes sny, ale díky svým artefaktům i do života mimo spánek. To mu ostatní závidí a chtějí ho připravit o moc. Na pár století se jim to podaří, jenže přitom napáchají škody. Dát svět a království do pořádku je první, o co se Sandman začne starat, ale k tomu potřebuje svůj pytlík s pískem, masku a rubín. Jeho strastiplná cesta za jejich nalezením začíná a do cesty mu vstupuje řada překážek. Děj je alegorií na lidské povahy, kterým vévodí sny, ve spojení s mytologií. Ve snu se pak může dít cokoliv. Jak moc to dokáže ovlivnit člověka, sledujeme v temném podání, s řadou skvělých postav a dialogů, podporovaných efekty a vizuální formou. Dojde i na tradiční dilema o pravdě, nebo lži, které téměř dovede lidstvo ke zkáze. Epické záběry pekla střídají komorní scény z psychiatrické léčebny, nebo restaurace, ale všude se ve vypointovaných rozhovorech dostáváme k povaze bytí. I souboj králů je intelektuálním soubojem, žádné velké čáry se nekonají, přitom mrazivost některých scén, je jak z nejlepších thrillerů v historii filmového umění. Téma smrti, zabývající se otázkou mít ve chvíli před posledním vydechnutí "pěknou, sympatickou tvář" svým pojetím připomíná Seznamte se, Joe Black, tady možná slza ukápne. Poslední epizody pak patří stírajícím se rozdílům mezi snovým a bdělým světem. Hrozba je velká a má ji na svědomí vír snění, jediný, co může zničit krále Sna. Jak a proč vír vzniknul? Protože na světě jsou lidé, kteří např. za 800 dolarů měsíčně si vezmou dítě do opatrovnictví a to si prochází peklem. Děj umně pracuje se symbolikou, vetkanou do konkrétních činů člověka, někdy více hororově, někdy méně, trochu humoru nakonec přinesou bibličtí bratři. Jak jsem již zmínil, forma je parádní, tady se nešetřilo. Ani na hercích i v menších rolích vidíme známé tváře, herecký mini koncert předvedl David Thewlis v roli psychopata, jemuž nejvíce ublížila vlastní matka. Nezklamal ani Tom Sturridge jako král Sen. Na scénáři se pak podílel sám autor comicsu, který přivedl na svět Sandmana. A i přes pár drobných výtek dávám seriálu plný počet hvězdiček, protože dlouho na mně žádný comics tak nezapůsobil. ()

Karp

První polovina seriálu je fajn a i přes drobné nedostatky celkem působivá, bohužel druhá část značně ztrácí tempo a osobně jsem ji zvládl jen s rychloposuvem...  Také je nutné se připravit na to, že je to duhový a v druhé části téměř černošský seriál. Smrt se mi ovšem líbila, dobrý výběr i provedení. Docela jsem začal přemýšlet o tom, jestli jsou Asiaté na indexu (kromě jedné epizodní postavy) nebo jestli je povoleno být pouze bílý a černý? Když už se "jakože" snažíme o tu rasovou pestrost... A chudák John Constantine ten také dopadl... Ať je klidně postavou žena, ale ať je tak napsána a zavedena. A ne, že jednou půjde o muže a podruhé ženu. Než si člověk zvykne, zbytečně ho to vytrhuje z pozornosti. ()

Maximilianus

The Sandman je zaujímavý počin, ktorý by som čakal skôr od HBO MAX (najmä vzhľadom na to, že ide o WB projekt a DC komiks) alebo Amazon Prime. Bavilo ma to a prekvapilo, ale druhá polovica bola menej záživná, koniec ma tiež moc neuchvátil, a celkovo by som ocenil viac vrážd, skazenosti a podobne. Samozrejme rukopis Netflixu sa tu tiež prejavil, a ako väčšinou, nie k dobru. Inak fajn. Komiks som už začal čítať, takže nemusím čakať na ďalšiu sériu. Tú si ale, v prípade že bude, rád pozriem. 7.5/10. ()

Sharpooter

Zatím nejlepší seriál tohoto roku. Neměl jsem žádná očekávání a byl jsem skvěle překvapen. Předlohu jsem nečetl, tím pádem nemám s čím srovnávat, avšak proč bych měl. Tento seriál je skvělé dílo, které bych rozdělil na dvě části. První polovina seriálu měla trochu rychlejší tempo (rychlejší oproti druhé polovině), řešil se tam zajímavý a na můj vkus dobrý příběh. Hlavní postavy, ať už záporáci nebo klaďasové byly uvedeni dobře a já si užíval každý díl. Velice se mi líbila náplň a myšlenka seriálu, kdy král snů je uvězněn po sto let a jakmile uteče tak musí dát vše do pořádku a najít své ztracené / ukradené věci. Avšak druhá polovina na tempu tak nějak zaostávala. Příběh se kupředu moc nesunul, což může některým lidem vadit a chápu proč mají díly druhé poloviny horší hodnocení, ale já musím podotknout že se mi takové tempo zalíbilo a chci víc dílů! Spoiler Možná mi trochu vadilo, že jsem o Morfea neměl vůbec žádný strach. Jako napětí zde bylo, ale po prvních pěti dílech seriálu mi bylo jasné, že se s ním nic špatného nestane. konec spoileru Morfeus je dobře napsaná postava, zkrátka je to bytost, která je zde od pradávna, zažila spoustu věcí a nic (kromě jeho uvěznění) ho nepřekvapí. Zahrát Morfea jistě nebylo moc těžké, jelikož své emoce moc nedává znát, avšak i tak palec nahoru Tomu Sturridge za jeho výkon. Morfeus je bytost, která se nezalekne ničeho, a proto se mi seriál líbí. I když ví, že pravděpodobně prohraje, jde do toho. Další vedlejší postavy jsou sympatické, neměl jsem z nikým problém. Herci vybráni dobře. Kostýmy byly úžasné, a digitální efekty / digitální svět byl taktéž pěkný. Snění je vyobrazeno velmi povedeně, vypadá přesně tak jak bych si představoval. Opravdu jsem měl pocit jako kdybych se díval znovu na Hru o trůny, jelikož stejně jako tam, i tady mě svět dokázal vtáhnout a nic mi na něm digitálně nevadilo. Jedna z mála věcí co mi nedává smysl je, že tento seriál patří mimo jiné i do žánru sci-fi. Tohle je sci-fi asi tak jako Predátor animák xD… Když jsem totiž tuto kolonku na čsfd viděl měl jsem o seriálu trochu jiné představy, ale tak co už. Další věc která se mi moc nelíbila byl díl s peklem, který byl vcelku zklamáním. Celkově se mi seriál líbil a mohu určitě doporučit. Pozn.: Pár lidí zde dávalo odpad jen proto, že je zde pár homosexuálů (dobře ke konci možná trochu víc). Tyto lidi naprosto nechápu jak jinak skvělý seriál mohou hodnotit odpadem. Uznávám že to možná trochu přeháněli, ale přece kvůli tomu nedám odpad... Tento sen skončil. 9/10 ()

Lenart

Vzhľadom na úpadok kvality veľkej časti netflixovskej produkcie som bol voči sfilmovaniu jedného z mojich najobľúbenejších komiksov veľmi skeptický. Sandman je však nakoniec — spoločne s Dunou — tou najvernejšou a najsympatickejšou adaptáciou za posledné roky.                    Prvá séria, ktorá mala na streame premiéru pred troma týždňami, zachytáva príbeh prvých dvoch kníh — Preludia a nokturna a Domeček pro panenky. Po každej pozretej časti som si nimi listoval a žasol, ako presne (miestami políčko po políčku a dialóg za dialógom) ju filmári preklopili do hranej podoby. Jasné, oproti predlohe tam sú isté zjednodušenia a zmeny pohlavia či farby pokožky niektorých postáv, ale až na jednu výnimku (Smrť má byť bledá bezstarostná gotička, a basta!) to nemá na príbeh žiaden zásadný dopad. A ešte si z tejto politicko-korektnej módy robia autori na záver aj srandu.                    Prečo by ste si mali Sandmana pozrieť aj vy? Pretože je to príbeh o snoch, zodpovednosti, smrti, ľudskej povahe, tajných túžbach i hriechoch. Neil Gaiman, autor pôvodného komiksu, je navyše inteligentný a sčítaný človek, takže v jeho diele nájdete priehrštia odkazov na Bibliu, severskú i grécku mytológiu, rozprávky aj Shakespeara. Niekomu možno bude chýbať opulentný vizuál, výraznejšia hudba či akčné scény — tu sa však ukazuje Sandmanova sila, ktorá je vo Snoch a Slovách. Na taký súboj v pekle preto určite nezabudnete, to vám garantujem.                    PS: Ak by som mal tvorcom predsa len niečo vytknúť, tak je to možno až príliš veľká úcta k predlohe. Akoby rezignovali na vlastné nápady a použili komiks aj ako storyboard. Čo by však za takýto konzervatívny prístup dali iné adaptácie, že?                     85 % ()

Psycho.R

Kdybych asi četl nejdřív knihy, došlo by na zklamání, takhle mi ani nevadilo dosazovani jinych pohlavi do danych roli, protoze to i celkem k jakesi bizarnosti či snové realitě, kde se muze dit cokoliv, davalo smysl. ()

darjeeling

Vizuálně navazuje Sandman na Good Omens (logicky), ovšem je zde více dramatickým a dojemných momentů (i když komické vložky a nadsázka zde nechybí). Musím říci, že se mi styl, který Amazon nasadil Gaimanovu světu, celkem líbí (bohužel ho Amazon a Netflix uplatňují v podstatě na veškeré své seriály a filmy, což trochu oslabuje jedinečnost tohoto vymyšleného světa) a myslím, že se určitě dočkáme dalšího seriálu či minisérie z tohoto světa. Nejlepší díl byl bezkonkurečně šestý, jenž nám nejdříve představil nečekaně sympatickou a přitažlivou Smrt a její práci a poté úžasnou cestu napříč stoletími (btw. velice sympatický Ferdinand Kingsley). Asi si nelze nevšimnout opětovně příliš tlačené "duhové propagandy", ale zde mi to vlastně ani nijak nepřekáželo jako u jiných fantasy nebo historických seriálů (neboť například u Pána prstenů nejen že tvůrci nabourávají kánon, ale okrádají Tolkienův svět o jeho kouzlo a atmosféru, kterou prostě Peter Jackson nějak nastavil a povedlo se mu to natolik dobře, že tvář tohoto světa bude navždy spjatá s vizuálem z jeho filmů). U Sandmana se mi líbilo toto rozmanité a na některé role netradiční obsazení (Světlonoš jako žena, touha jako transsexuál - ti byli perfektní), neboť laťku nasadili v Good Omens, což je seriál, který už vznikal v novodobé televizní tvorbě, které dle mého ke tvorbě Gaimana a Prachetta sedí (i když nejsem žádný znalec a soudím tak hlavně pocitově). ()

w_laura

Konečně nějaká kvalitní fantasy. Přesně tady podobné pojetí a témata týkající se snů naprosto miluju. Přesto bych pár výhrad měla. Přestože se mi to v konečném důsledku hodně líbilo, přišlo mi, že v polovině série se zčistajasna začal odehrávat úplně jiný děj. Jako kdyby prostě skončila jedna úvodní série a začala druhá, jestli víte, co tím myslím. Štěstí, že scenáristicky to celkem dobře uhráli, takže mi tento twist v podstatě ani nevadil. Každopádně věc, kterou musím vytknout.... produkce šetřila na týmu speciálních efektů a designérů? Jak je možná, že některé postavy a Říše jsou naprosto geniálně vytvořené, snoubí v sobě vkus a jistou provokaci (Lucifer, Noční můra, která nechce být noční můrou) - a pak tam jsou postavy a Říše, které jsou totální pěst na oko a vypadají naprosto infantilně. Ano, chápu, že v Říši snů je možné leccos, ale toto byl v některých případech opravdu vrchol. Například ta mluvící dýně, nebo celkově pojetí Touhy mi přijde úplně mimo standard. V konečném důsledku Noční můra, která nechce být noční můrou také skončila s podivnou modifikací, která se k tomu absolutně nehodí... No.... nic. Abych to shrnula, jsem ráda za tento počin. Dokázal mě přesnést do jiného světa co už velmi dlouho žádný Netflix film ani jakýkoliv seriál nedokázal - což je přesně důvod, proč miluju seriály, protože mě dokážou vytrhnout z reality do úplně jiné světa (ať už fantasy či realistické.) A jsem zvědavá, jestli bude druhá série, a pokud ano... tak doufám, že ji nepokazí. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)