Bruno Anthony vymyslí plán, ako sa zbaviť svojho nenávideného otca. Je relatívne jednoduchý - dvaja cudzí ľudia sa dohodnú na tom, že každý z nich zabije toho, ktorého sa ten druhý potrebuje zbaviť. Ideálnym partnerom pre tento plán sa zdá byť tenista Guy, ktorého stretne vo vlaku, a ktorý sa potrebuje zbaviť svojej manželky Miriam, aby sa mohol oženiť s dcérou senátora Anne... (STV)

Sdoom

Další Hitchcock, který mi vůbec nesednul. Celou dobu nechápu, proč prostě Guy neudal Bruna na policii hned, ty důvody prezentované ve filmu mi příliš dostačující nepřipadaly. Scénář mi přišel příliš děravý a o nějakém napětí nemůže být kromě samotného konce ani řeč. Zklamání. (HDrip, orig.) ()

Babous

Velice stravitelný Hitchcock, který staví na originálním námětu a zajímavém jiskření mezi ústřední dvojicí protagonistů. Ano, tím myslím to, že hlavní hrdina vypadá, že si má spíš co říct s vrahem, než se svou milou. Celkem odvážné! Je to cítit od začátku až do konce: ty pohledy, letmé doteky a jak stojí blízko sebe. Závěrečná honička na kolotoči byla ujetá, tam se scenáristi utrhli z řetězu (policisté bezhlavé střílejí do davu - wtf?). ()

pijavica

7,0/10 Niežeby som bol (tvrdým) zástancom teórie pravdepodobnosti, ale v tomto prípade to režisér príliš prehnal - tvorbe napätia obetoval snáď všetko (a tak sa pripravte na skutočne podivné náhody a rozhodnutia/činy/myšlienkové pochody postáv), až sa mu to napokon vypomstilo (vďaka tomu sa totiž stal dej príliš predvídateľným - celkom jednoducho sa dá odhadnúť, kedy by mal nastať nejaký ten dejový zvrat). Myslím, že istá dávka uveriteľnosti (t.j. nie úplná!!!) by predsa len tomuto filmu neuškodila. Pozn.: Aj keď sa to z tohto komentáru asi nezdá, jeho rozhovory s Truffautom som čítal. ()

Han22

Opět trochu zklamání. Cizinci ve vlaku mě byli známí námětem - já zabiju tvého, ty mého. Očekával jsem perfektní dvojici dokonaných vražd a policajty, co se budou hrdinům snažit dostat na zoubek. A ono je to o něčem jiném - klasické schéma obyčejný člověk versus psychopat. Je tu skvělý záporák, pár napínavých i chytrých scén, ale většinou je to docela nuda (hlavně ten tenisový zápas) a hlavní hrdina je zkrátka ňouma. A logika skřípe, hlavně když plán založený na tom, že se dvojice nezná narušuje záporák tím, že se vetře do jeho života, Jenže přijde finální scéna nářez s nezastavitelným kolotočem a já napětím skoro nedýchal. Hitchcock zkrátka finále uměl já ty 4* s odřenýma ušima dám. ()

LEATHERFAC

Nu nevím nevím...Výborně rozjetý film výbornou zápletkou, nicméně od druhé půlky začíná film poněkud nudit a především dvacetiminutový "sportovní vstup" nekonečného tenisového zápasu - tedy nejnudnějšího sportu na světě, to pro mě zabil definitivně. Očekávané velké finále se sice konalo, ale vlastně takovým způsobem, že mě poněkud zklamalo - asi jsem čekal nějaký osobní souboj mezi náma chlapama a čtyřma očima nebo nevím. Kolotoč dobrej, ale přesto... A hlavně i kdyby ten blbej zapalovač, jak by zajistil, aby ho někdo našel a i kdyby, kdo by mu dokázal, že je jeho, i kdyby, pořád to není jednoznačný nezvratný důkaz, že ji zabil, že... Takže toto vědomí, tomu souboji poněkud ubírá na dramatičnosti. Kdyby to byl nějaký naprosto nezvratný důkaz, dělalo by to souboj mnohem dramatičtější. Takhle mu klidně mohl říct: a co tak ho tam pohoď, vždyť o nic nejde. Konec konců i tak jsem čekal nějakou mnohem větší rafinovanost, že vymyslí. Pohozený zapalovač moc velká rafinovanost není. Takže druhá polovina film sráží tak na 3*. Škoda. ()

Zagros

Film Cizinci ve vlaku byl mým dalším setkáním s Alfredem Hitchcockem a hned na úvod říkám, že se to tentokrát velmi povedlo. Dobrý námět, vhodně obsazená a slušně zahraná ústřední dvojka, dovedně vystavěná atmosféra a pozoruhodná kamera, která se občas zaměří na neobvyklý záběr a detail. To jsou hlavní plusy Cizinců ve vlaku. Za zmínku stojí ovšem také samotný námět a příběh. Ve vlaku se potkají dva cizinci a jeden druhému nabídne, že zabije jeho otravnou manželku. Na oplátku žádá "jen" smrt jiné osoby ve svém okolí. To není spoiler, ale víceméně úvod filmu a popis od distributora. Alfred Hitchcock je navíc mistr podobných zápletek. Minimálně na první sledování dokáže diváka k obrazovce spolehlivě přitáhnout a už nepustit. Vývoj příběhu dokážete stěží odhadnout a byla by škoda se o to snažit. Lépe je nechat se unášet atmosférou a třeba si představovat, jak byste v podobné situaci zareagovali vy. ()

Hopper

Netuším ako to Hitchcock robil, ale mal dar od boha. Ďalšia snímka, ktorí ani 50 rokov od svojho vzniku nič nestratila na pútavosti, napätie sa dá miestami krájať a snáď len niektoré citové výlevy nie sú už tak úplne up to date. Bravo. ()

Revolver

Jedno z vrcholných děl žánru noir a rovněž nejlepší noir z mistrovi filmografie. Tak vygradované napětí jako zde má málo, který(Hitchcockův) film. No a Robert Walker coby slizák Bruno Anthony předvádí mistrovský výkon. ()

wosho

Málo známý, přesto jeden z nejpodařenějších filmů génia napětí. Velice kvalitní scénář, přesné herecké obsazení-zvláště Robert Walker, dokonalá čb kamera (škoda, že se dnes tak málo používá, protože jen ona dokáže vykouzlit takovou atmosféru) a ona geniální režie. Prostě nesmrtelná klasika. ()

Kovaja

Další z Hitchovich perel.Film plný napětí nenudí ani na chvilku.Zavěrečná scéna s kolotočem je famozní, když kolotoč nejde zastavit a jediný odvážný se najde dědula s papulou plnou žvýkacího tabáku a kolotoč podleze a zastaví.Mazéééc:-) ()

MacGuffin

Cameo - když potkají Guy a jeho přítelkyně v museu nečekaně Bruna, prochází sálem v pozadí mistr s knihou v ruce. Je ovšem téměř k nepoznání, proto se rozhodl pro druhý Cameo vstup. Zatímco Guy z vagonu vystupuje, mistr, nesoucí kontrabas, do něj nastupuje. (10. minuta) ()

Hanys_

Až na ten skutečně pitomý kolotočový závěr, kdy už logika dost kulhala, jsou Cizinci výborným thrillerem postaveným hlavně na vztahu Guye a Bruna. To napětí mezi nimi je v každé scéně parádní. 7/10 ()

F.W.Colqhoun

Periodicky se vracející chuť na Hitche mě málem uvrhla do série repríz, když tu jsem se rozvzpomněl na resty. A Cizinci ve vlaku jsou náhle mým novým favoritem. Ústřední nápad, vzájemné prohození vražd [criss-cross] za účelem zamaskování motivu a zachování alibi, nemá jako premisa hitchcockárny chybu. Až jednoho napadá, co by se s ním v době internetu dalo všechno podniknout... Nemilosrdný vývoj událostí jako obvykle v případě mistrových děl odkazuje do sféry podvědomých tužeb, konkrétně na noci, kdy za vás ve snech zejména blízké rodinné příslušníky vraždí někdo jiný, aniž byste to vy, "autoři" snu, jakkoliv schvalovali. Vývoj událostí navíc vede přes nepřerušovanou sérii ikonických scén k akčnímu vrcholu na kolotoči, která mě kromě jiného dovzdělala natolik, abych se konečně přestal chechtat trapnému výstupu Antonyho Hopkinse v Hannibalovi. Největším trumfem filmu je ale přes veškeré zmíněné kvality scénáře a režie životem ztrápený představitel Bruna Robert Walker. Maniakálním výkonem činí každou svou scénu divácky intenzivně nepohodlnou. Z jeho jinak vtipného upřeného sledování tenisového utkání tuhne i po šedesáti letech krev v žilách. ()

aquiver

Skoro bych řekl klasika, ale něco mi v tom snímku přeci jen přišlo umělé a hodně prostomyslné. První půlhodina je skoro výborná a vtáhne. Avšak naivita přichází cca ve 30. minutě, kdy oznámí Bruno Guyovi, že mu zabil manželku, a ten, místo aby projevil emoce nebo věc oznámil na policii, uvěří tomu, že bude spolupachatelem jen proto, že má motiv. A pak další pitomost přichází zhruba v 90. minutě, kdy ke kolotoči, na kterém se točí děti, přibíhají policisté a první věc, co udělají, že na kolotoč s těmito dětmi od boku vystřelí, což má za následek postřelení kolotočáře. Proboha proč? Škoda chybiček, na druhou stranu snímek je na tom řemeslně a herecky dobře a pro fanouškovskou základnu funguje. 75 % ()

Adramelech

Žánr krimi moc nemusím, ale tohle není žádné běžné krimi, tohle je Hitchcock. Skvělý film a přitom natočený už před tolika lety. Moc dobrá zápletka a potěšily mě i dialogy, např. tento: „Byla to rajda.“ – „Každý má právo žít a usilovat o štěstí.“ – „Slyšela jsem, že byla velmi usilovná.“ ()

jasiska

Parádna záležitosť. Film Strangers on a Train inšpiroval mnoho ďalších autorov, aby si postavy vymenili vraždy, ale mnohým sa to nepodarilo tak napínavo ako Hitchcockovi. ()

Rozjimatel

"I beg your pardon, but aren't you Guy Haines?"     Kriminálny thriller s noirovým nádychom zaradený do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorý osobne považujem skôr za jedno z tých slabších diel môjho obľúbeného režiséra. Pritom je v ňom takmer všetko: výborná kamera (Robert Burks), príhodná hudba (Dimitri Tiomkin), výborné herecké výkony nie práve hviezdnych hercov (najmä Farley Granger ako Guy a démonický Robert Walker ako Bruno) a samozrejme patričná dávka napätia s nejakou tou štipkou typického humoru. Čo v ňom ale zúfalo chýba, je elementárna logika. Ešte v prípade nejakej šialenej postavy (Bruno) je v zásade takmer jedno, aké správanie jej scenáristi predpíšu, v prípade inak pomerne rozumného hlavného hrdinu Guya to už ale jedno vôbec nie je. A práve z Guyovho konania sa človeku miestami až rozum zastavuje. Nelogických scén je vo filme za celé priehrštie - takou žiarivou ukážkou je strieľanie policajta na kolotoč plný detí, lebo je na ňom aj jeden podozrivý človek (zjavne neozbrojený!). Celá tá zápletka so zapaľovačom je príšerne banálna (a keď sa nad tým človek zamyslí, aj dosť hlúpa), na druhej strane zase vedie k zrejme najatmosferickejšej scéne filmu, ktorá sa odohráva práve na spomínanom kolotoči. Prestrihy medzi dedkom, ktorý sa plazí pod neovládaným kolotočom, aby ho zastavil a vysmiatym malým chlapcom na kolotoči, ktorý si evidentne šialenú jazdu užíva, sú ukážkou filmárskeho majstrovstva.   SPOILER: Tá obeť vraždy je inak taká odporná mrcha, že divák vrahovi pri jeho čine takmer až fandí. Jeden z typických morbídnych žartíkov majstra napätia.     "I may be old-fashioned, but I thought murder was against the law." ()

Spectre

Film-noir, ako má byť! Pre Hitchcocka boli 50te roky podľa môjho názoru vôbec najtvorivejším obdobím a cca. okolo tej doby vznikli aj jeho "Best of". Cudzinci vo vlaku sa do tejto "Best of" kategórie samozrejme zaraďuje. Hustá atmosféra počas celého filmu, vývin vzťahu Bruna a Guya, Hitchockovské gradovanie napätia a ten záver na kolotoči - jednoducho neskutočné... ()

efko

Hitchcockova fascinácia temnou stránkou duše človeka sa prejavuje asi najvýraznejšie práve v „Cudzincoch“. Spolu s režisérovou obľúbenou polemikou o dokonalej vražde tvoria základ tohto psycho-krimi. Hitch síce (už tradične) dovoľuje divákovi vedieť viac ako hlavná postava a teda aj vidieť viac dopredu, samotnému filmu do neprekáža a divák ostáva v napätí až do tradične napínavého konca... ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (viac)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (viac)