Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

durkes

Filmy Alfréda Hitchcocka od jeho amerického pôsobenia sú pre mňa väčšinou dokonalosťou. Pocitovo majú jeho filmy všetko, čo majú mať. 50-te a 60-te roky sú v jeho tvorbe proste úžasné. Čo film to perla. V Okne do dvora vyníkajúco hrajú jeho dvorný herec James Stewart a budúca monacká kňažná Grace Kelly. ()

Poppy

Díváte se někdy z okna do oken domu naproti? Víte, co dělá váš soused? I když vás to v reálném životě nezajímá, udělejte si čas podívat se na dům naproti očima Jamese Stewarta. I když staršího data, stále zcela koukatelné. ()

leonskennedy

Chlápek má zlomenou hnátu tak nemá co na práci a šmíruje sousedy.Začátek celkem nuda pak se to stupn´uje a konec je fakt dobrej+ krásná Grace Kelly. ()

harpsychord

Co si tak jako počít se zlámanou hnátou, že? Svobodomyslný fotograf uvázaný na řetězu v pekle kolečkového křesla čučí z okna, co taky jinýho, že? Jenže! Ony se tam za tou sousedovic skleněnou výplní začnou dít věci. To se pak jen vyděšeně mrká a občas totál zasklí. Skvěle zpracováno a k tomu nádherná Grace... Povedlo se! ()

Slahy94

Můj první Hitchcockův film. A jsem přijemně překvapen. Už jsem si myslel, že tyhle staré filmy už mě nedokáží zaujmout, ale tento film mě přesvědčil o opaku. Opět se potvrzuje staré pravidlo, že příběh je nade vše. Znuděný fotograf sedí se zlomenou nohou na vozíku a sleduje každodenní život svých sousedů v jednom činžovním domě, když v tom se začne v jednom bytě dít něco neobvyklého. Spolu se svou přítelkyní a svéraznou ošetřovatelkou se rozhodnout příjít věci na kloub. A v tu chvíli začíná napínavý a skvěle napsaný příběh o hledání pravdy. Myslím, že už jsem viděl nějaké variace tohoto tématu, ale myslím, že Hitchcockovo Okno do dvora bylo první a asi nejlepší. ()

knoxwile100

Na 60 let starý film opravdu úctyhodný výkon. Bál jsem se, že filmy od Hitchcocka budou částečně nadhodnoceny už jen tím, že je to Hitchcock. To se ale zatím nedostavuje. Opravdu propracovaný thrillera do toho ještě neuvěřitelně šarmatní Kelly Grace. Nádhera. ()

the_weaver

Detektívna zápletka je pomerne hlúpa (prečo by taký šikovný vrah zakopával niečo vo vnútrobloku, prečo by sa hneď pri druhom kontakte s políciou priznal, prečo by sa detektív zrazu rozhýbal k akcii, až keď na vlastné oči uvidí snubný prsteň).↵  Zaujímavejšie sú rozhovory s návštevami v byte hlavného hrdinu a najmä to, že i keď je celý film točený z jedinej miestnosti, tak má celkom zaujímavú atmosféru, a nechýbajú ani chvíle napätia, hoci ide trochu o z núdze cnosť.↵  Akčná scéna na konci je dnes len na smiech. ()

evangelik

Tento film mě vůbec nepřesvědčil. Vyzbrojen skvělými recenzemi jsem si ho stáhl a nakonec se mi na něj natřikrát podařilo dokoukat až do konce. Děj se mi zdál strašně rozvleklý, ale hlavně mně vadila strašně malá uvěřitelnost celého příběhu. Nájemníci jednotlivých bytů se vytrvale vystavují otevřeným oknům, záclony asi v Americe neznají (to ale nevím, nebyl jsem tam) a když už někdo zatáhne roletu tak samozřejmě takovým způsobem, že je přes ni i nadále vidět. A už vůbec chápu jako úplně mimo mísu leitmotiv, že pozorovatel(é) celé hodiny a dny čumí, pozorují soukromí svých sousedů a oni nic netuší a nevadí jim to. Podle recenzí to snad měl být horor. Vzpomínám si zcela jistě, že jako malý kluk jsem se bál u dvou filmů: Větrná hora, když tam byli někde v dole zavalení nějací lidé (ten film jsem ale od té doby neviděl) a u prvního dílu Hříšných lidí města pražského, když Vlková (St. Zázvorková) hodila Mrázkovi (F.F.) do očí pepř (byli jsem se sestrami sami doma, naši byli na plese). U tohohle se snad ani bát nedalo.... ()

Xmarc

Velice jednoduchá scéna i zápletka, ale krásný zážitek! Vše sedí, vše je přirozené, je to napínavé, žádná klišé, zajímavý závěr. ()

Sebicek888

Přiznám se, že to bylo moje první setkání s Hitchcockem. Nejvíc mě lákaly různé pozitivní komentáře k filmu a popravdě řečeno čekal jsem o hodně víc. Samozřejmě jsem si během filmu uvědomoval co je to za rok a tak na film nahlížel z jiného pohledu, ale stejně. Škoda pro mě, že jsem film neviděl v jiném století. Jo něco málo ve filmu je i na tuhle dobu, každopádně za mě čistá 3. Jdu na Psycho a doufám, že mě jak pan Hnědý říká Mistr napětí překvapí a dám Alfrédovi víc hvězdiček. ()

mlock

To je zas jednou nadhodnocený film. Mysteriózní? Thriller? Tak jestli u tohohle byl někdo napjatý, museli žít v 50. letech velmi bojácní a vylekaní lidé. Zas v té době ale nebylo CSFD. Takže v tom spatřuji největší mystérium. Za mě velmi mdlé, nevěrohodné, naivní, nudné. ()

IronDragon

Jeden z nejlepších filmů Alfreda Hitchcocka. Skvělé herecké obsazení i perfektní děj a dobré dialogy. Jediné, co bych filmu vytknul je konec. Zaprvé se to na konci seběhlo všechno zbytečně rychle, osobně bych si vyvrcholení rád vychutnal trochu déle, ale to není žádný velký přestupek. Co mi ovšem není úplně po chuti je fakt, že když Lars zjistil kde Jeff (James Stewart) bydlí a následně se ho vydal zneškodnit, místo aby Jeff (který slyšel že za ním Lars jde) jednoduše zamkl dveře a bylo by hotovo, na to očividně ani nepomyslel a jen napjatě čekal až Lars vstoupí. Dejme tomu že třeba zpanikařil a nenapadlo ho dveře zamknout. (ale komu by se něco takového stalo?) K dokonalosti by přitom stačilo se pouze zmínit někdy během rozhovoru třeba s Lízou že má rozbitý zámek a neměl by film jedinou chybu. Takhle tedy strhnu 10% za tuto nesrovnalost. Hodnocení: 90% ()

Bogrant

Najtypickejší Hitchcock v jeho najlepších rokoch. Výborný Stewart, krásna Grace, strhujúci príbeh prakticky zo stiesneného priestoru jedného okna. Nikto iný by to pútavejšie nedokázal natočiť. Finále ale trochu pokrivkáva. ()

Jiriiik04

Moje druhé setkání s mistrem Alfredem Hitchcockem, a opět to dopadlo velmi dobře. Bohužel se nemůžu ubránit dojmu, že Rear Window je u mě minimálně o jednu úroveň níže než skvělé North by Northwest. Prvně musím zmínit atmosféru, která byla velmi zajímavá – upřímně jsem od Okna očekával silnej nervák, který mi rozproudí krev v žilách, ale k tomu nedošlo. Okno do dvora je naopak velmi pohodový snímek s překvapivou dávkou humoru, nechybí mu ovšem napětí ani zajímavý průběh. Technická stránka je skvělá – ty pohledy z okna hlavního hrdiny, ty pohledy přes dalekohledy byli opravdu velmi dobře natočené, ale i obyčejné scény, ve kterých se pouze mluvilo, obsahovaly parádní záběry. James Stewart v hlavní roli je opravdu velmi sympatický, Grace Kelly mu zdatně sekunduje (a k tomu je opravdu krásná), zmínit ale musím Thelmu Ritter, která předváděla nejen solidní herecký výkon, ale zároveň měla i vtipné hlášky, za což jí dávám malinké plus. Scénář je velmi dobře napsaný, pohodový snímek se zajímavým příběhem, který v posledních třiceti minutách začíná gradovat a přeroste až do nervy drásajícího závěru, u kterého jsem nedýchal a bál jsem se o hlavního hrdinu… Na závěr musím jen říct, že natočit film, který se prakticky odehrává pouze v jedné místnosti, ale i tak člověka chytne, a nepustí do samotného závěru, chce opravdu pořádnou dávku talentu. Tu pátou hvězdičku nedávám jen proto, že North by Northwest mi přišlo nejen zábavnější, ale i filmařky kvalitnější. Nejde ovšem popřít fakt, že Rear Window je velmi zdařilý komorní snímek s dobře vystavěnou zápletkou, a proto mu rád těch 80% dám. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011