Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

ppospisil

Podivné přidávat komentář až teď, ale pojďme na to...Psycho je pravděpodobně nejlepší "mild"horror který jsem viděl. Jedním slovem - je to opravdu psycho! Je to jeden z těch filmů, který si nejvíce užijete při prvním promítání. A že mě několikrát běhal mráz po zádech mohu potvrdit, obzvláště závěrečná desetiminutovka je opravdu šílená.Doslova.Skvělé navznazení na další kousky mistra Hitchcocka. Famózních a nepochybných 100%. ()

Inozuka

No jo, je jasné, že za ta léta Psycho jaksi změklo, ale pořád je to poctivě natočený napínavý film s mnoha památnými pasážemi. Nákup auta, policajt, sprcha a deka pro "starou paní" jsou stále super a člověk až žasne nad tím, jak je Hitchcock parádně vysekl. ()

Wyrdas

Můj druhý film od Alfreda Hitchcocka byl vystaven obrovskému náporu smíšeného očekávání, protože jako první jsem se rozhodl shlédnout "legendární" Ptáky, kteří byť jsou považováni za horror, nejvíce ze všeho mi připomínali Doktora z hor. Pamatuji si na obrovskou horu skepse, která však pomalu ustupovala až nakonec její ptačí stín odlétl stejně mdle a zbytečně, jako zmiňovaní Ptáci. Marion Cranerová a legendární koupelnová scéna - to jediné, co jsem "znal" a přesto mě to dostalo. Detektiv, který pokládat opravdu rozumné a vtíravé otázky - z něho by si mohli dnešní filmoví detektivové brát příklad v plném rozsahu. Samozřejmě Normanova matka, která mi nedala spát a její příběh mě na konci zamrazil - to jsem vážně nečekal. A všechny ostatní postavy, od pracháče z úvodu, přes policistu z cesty a prodejce aut až po obyvatele ospalého městečka. Na to, jak prvotřídním odpadem byli Ptáci, tak Psycho v tomto nelehkém postaví napravilo v mých očích reputaci A. Hitchcocka a vysloužilo si hodnocení mezi 4 až 5 hvězdičkami. Zůstanu však mírně skeptický, protože i přes obrovskou propast mezi zmíněnými filmy je faktem, že zejména dialogy - ač vybroušené - často zakoply o své vlastní ambice a dávají to na sobě citelně znát. ()

GTS_PUNK

Hitchcockov psychologicko-hororový výtvor z roku 1960 patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. Jeho súčasťou je scéna, ktorá s kultovým sláčikovým sprievodom predstavuje možno najznámejšiu filmovú scénu histórie. Odhliadnuc však od všetkých superlatívov a kultovosti, ktorú so sebou snímok nesie, je snáď na mieste položiť si otázku, či je naozaj taký dobrý, za aký je vo všeobecnosti pokladaný. Hitchcockovi nemožno upierať jeho genialitu a všeobecný prínos, ktorým obohatil svet filmu prostredníctvom svojich diel, netreba však ani stále glorifikovať. Áno, pri každom filmovom diele je dôležité hľadieť na dobu jeho vzniku, filmárske možnosti a inovátorstvo toho či onoho snímku, divácku optiku "pokrivenú" pokrokom však nenapravíte. Aby bolo jasné, dielo, ktorého sa tento komentár dotýka, si v žiadnom prípade nezaslúži kritiku. Hitchcock v ňom dokázal vytvoriť pozoruhodný príbeh s viacerými zaujímavými postavami, medzi ktorými jednoznačne dominuje Norman Bates (Anthony Perkins), miestami poriadne mrazivou atmosférou a kvalitnou kamerou, spájajúcou v sebe schopnosť nielen dobre zachytiť jednotlivé scény, ale aj dobové reálie. Značným problémom snímku je však jeho predvídateľnosť. S tým možno spojiť aj pomalú dejovú výstavbu, čo pri "očakávateľnom" vyvrcholení cítiť o to viac. Inak by to samozrejme bolo v prípade, ak by sa tu vyskytol nejaký zásadný a nečakaný dejový zvrat. Lenže, bohužiaľ, nedeje sa tak. Psycho preto najviac dopláca práve na svoju prehnanú nalinkovanosť a vlečúci sa build-up. V roku 1960 to muselo ľudí dostať, a neskôr sa z filmu stal kult, ktorým je dodnes. To však neznamená, že máme prehliadať jeho chyby a slabé miesta. A tých je tu o kúsok viac, než by sa na takýto kult patrilo. Zlé to ani zďaleka nie je, niečo tomu však chýba. Po bitke je ale každý generál. ()

Hellknight12

Pozreté po dlhšej dobe. Predlohu som nečítal. Zaujímavý počin A. Hitchcocka. Nie je to síce horor dnešnej doby ale je tu veľmi dobre vidieť, čoho sa ľudia báli v dobe natáčania. Zas ako poriadny thriller to funguje skvele. Charaktery postáv sú skvelé napísané. Je tu síce malo postáv ale za to sa všetci herci snažia ako len vedia a je to aj vidieť. Čo sa týka konca filmu, tak je to veľmi dobre spravené. Film je čiernobiely, čo dodáva skvelú atmosféru. Hudba je priam legendárna. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

samkko

4/10 a od "velkolepé" hororové klasiky s 88% jsem čekal víc. Můj první Hitchcock a mé první zklamání. To, že je film Psycho natočen, napsán, zahrán a zrežírován dobře, nepochybuji. Ale z mého pohledu mladého diváka a ještě k tomu v dvacátých letech 21. století se (pro mě) jedná o neuvěřitelně nudný, únavný a nezajímavý film. Upřímně řečeno jsem měl problém to vůbec dokoukat, a to i přes to, že mi sledování starších filmů nedělalo nikdy potíže. Možná za to může fakt, že jsem o filmu už dřív dost slyšel a vytvořil si na něj předčasný názor, nebo za to může druhý fakt a to ten, že jsem si příběh představoval dost jinak. Ať už je to co chce, teď s tím nic nenadělám, ale v budoucnu dám Hitchcockovi ještě jednu šanci. ()

TheRay97

To byly ještě časy s černobílou obrazovkou, skvělými herci a hořkosladkou atmosférou. Psycho vyvolává psycho myšlenky. Proč taky ne. Pohrávají si s kamerou a dokážou natočit časovou schránku putující už skoro 63 let, doteď. A stále poplave dál. ()

Marek06

Od mistra napětí Alfreda Hitchcocka jsem viděl zatím jenom tři filmy - Ptáci, Okno do dvora, a Psycho, které je podle mě z téhle trojice nejlepší. Hitchcockovi se skvěle podařilo vyobrazit tajemnou atmosféru, Bernard Herrmann složil mrazivou hudbu a já jsem z toho měl husí kůži po celém těle. Závěrečné rozuzlení jsem fakt nečekal. ()

Lokran

Jako člověk znalý děje, mě ten toliko neučaroval (nebo spíše nevyděsil, krom jedné výjimky). Co se týče filmařiny, moc pěkná záležitost, prostě Psycho:) Celkem 80%. ()

Tiiso

Na tomto snímku mě nejvíce zaujala jednoduchá linka děje a hezký nebo lépe řečeno neobvyklý způsob vyprávění. Režisérovi se podařilo vytvořit zajímavou atmosféru, která vyhovovala mé náladě a rozpoložení. Tehdy film sledovat v kině na velkém plátně musel být zážitek. Protože právě velikost zobrazení umí dokonale vytáhnout všechny přednosti snímku. Tvůrci drží pevně tempo ve svých rukou, ale příběhově nepředvedli nic více než lepší průměr. ()

Galliano

Asi najkultovejší horor aký kedy vznikol. Scéna z kúpelne s nožom sa stala doslova legendárnou a jednou z najčastejšie opakovyných v rôznych filmoch. ()

j.o.j.o.

Kam se hrabou dnešní kruhy a hostely... I když už divák může odhadnout konec, stačí trocha skvělé hudby, jeden úsměv a dokonalý zážitek je na světě! ()

stiewe

Dlouho jsem se na Psycho připravoval až jsem se jednoho jarního večera odvážil si ho pustit a musím říct, že lituju toho, že jsem ho pustil až nyní. Tak úžasné dílo jako je Psycho se jen tak nevidí. Alfred Hitchcock prostě ví jak natočit správnej horor. Jen samotnej závěr byl velice neočekávanej. Zlatá perla světové kinematografie ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)