Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

corpsy

Klasika najklasickejšia. Hitchcock tu valcuje zabehané pravidlá a servíruje jeden zvrat za druhým. Chcel by som byť v tej dobe jedným z prvých divákov. To by musela byť pecka. Best of Hitchcock. ()

joehot

Po přečtení Blochovy předlohy jsem přišel o ten pocit, kdy je divák unášen proudem příběhu až k pointě, o to víc jsem si ale mohl užít mistrovství, s jakým Hitchcock Psycho zrežíroval. Vše, kamera, stříh, herci, hudba, výprava, vše funguje dokonale. ()

Marek1991

Spočiatku som si myslel, že je hlavná postava tá blondína a dej sa bude točiť okolo nej a ona bude v tom moteli alebo dome uväznená, bude utekať, znášať útrapy, lenže všetko sa zmenilo scénou, kde ju jednoducho zabili, aj keď to s tým zaháňaním nožíkom bolo divné, naozaj ako by to robila stará a so zabíjaním neskúsená žena, je podľa mňa však hlúpe natáčať takú scénu týždeň. Hudba bola skvelá a preto som to aj mal chuť pozerať, lebo to malo veľa hluchých miest a často sa nič nedialo a tá hudba bola dobová na vtedajšie horory. Podľa mňa až na scénu s vybehnutím vraha z dverí pri zabití inšpektora a na konci v sklade a s otočením hnijúceho tela, tam nič hororové nebolo a pripadalo mi to smiešne. Na svoju dobu to však určite bol jedinečný film, najmä téma schizofrénie, vražda nožíkom v kúpeľni, zahladzovanie stôp do bažiny, či ten fantastický koniec. Dom v tomto filme pôsobil naozaj hrôzostrašne. Najväčšie zlyhanie som spozoroval pri scéne u policajného šéfa, keď prestrihávali medzi ním a priateľom a sestrou zabitej blondíny, kde pri všetkých bola stará pani a vždy sa dívala niekam inam, je to okolo 81. minúty filmu. Spočiatku by som tomu nedal ani hviezdičku, postupne sa to u mňa dostalo na priemer a nakoniec myslím, že 80% odo mňa bude najvhodnejšie. Psycho je svetovo uznávaný historický horor, ale popravde v mnohom nudil, nebavil, nebol strašidelný, zaujal témou, postupným odtajňovaním, normálnou záhadou a neschopnosťou polície, ale o žiaden nadfilm, žiadny jedinečný zážitok sa nejednalo, ale keby sme mali všetci rovnaký názor, svet by nebol zaujímavý, zostane to pre mňa skvelý film, ale do výkladnej skrine medzi najlepšie filmy by som ho nezaradil. ()

Padme_Anakin

Nevychovaná nezbednice náhodně nocuje. Nebezpečné nachomýtnutí. Napadena nožem. Nalezena Normanem. Najatý nestor nelení, nos nenechavě noří. Nebude navrácen. Napětí neuvěřitelně narůstá. Nedutám, nemohu. Naturální nářez. Normálně nerváky nesleduji, nicméně na Normana nejde nekouknout. ()

Torision odpad!

Co to je, je to film? Tohle se vám fakt líbí? Stáhnul jsem si tohle Hitchcockovo vededílo a po přečtení recenzí typu "Klasika hororového žánru, Hitchcock je mistr nad mistry" nebo "Geniální film geniálního režiséra" jsem čekal bůhvíjak mě to nenadchne.Tak jsem si to pod záštitou nejlíp hodnocenýho horroru na ČSFD pustil. Celý film jsem čekal, že až domluví, tak se to rozjede.... a čekal.... a čekal..... a pak byl konec.O nějakým napětí ani nemůže být řeč. A scéna ve sprše? K smíchu. Prostě nechápu lidi,co oceňujou film za nějakou úctu k dobám, tady ani na chviličku neváhám s odpadem. Zajímavej koment: dobytek ()

Revanx

Už pred pozretím som vedel, kto je oným zabijakom- napriek tomu, bol som aj tak prekvapený. Skvelý film s výbornou atmosférou a s absolútne neracionálne sa chovajúcimi postavami. ()

liquido26

Já se bohužel nepřidám do zástupu těch, kteří rozhazují pětihvězdičková ohodnocení. Psycho mnou prošlo, aniž by se mě nějak hloubeji dotklo. Strašně jsem se těšil na slavnou scénu ve sprše a o to větší zklamání přišlo. Poprvé mě film začal výrazněji bavit až zhruba po hodině a čtvrt během druhé v raždy. To mi opravdu zatrnulo, ale jinak prostě nuda, nuda a zklamání. (Snad někdy příště, jestli se ještě donutím se na to znova podívat). ()

El Pistolero

„Psycho“ vlastně není ani tak horor, jak se často říkává, jako spíš psychologický thriller. A učebnicový. To ale nic nemění na tom, že při jeho sledování vám bude běhat mráz po zádech víc než při těch dnešních rádoby hrůzostrašných snímcích, které se snaží spíše šokovat a diváka zhnusit, než jej vystrašit a navodit u něj to správné napětí (čest výjimkám). A stejně tak Alfred Hitchcock není ani tak režisérem hororových snímků, jako spíše režisérem propracovaných psychologických thrillerů. Přesto je považován za mistra hororu. A „Psycho“? To je kapitola sama pro sebe. Scéna ve sprše je snad nejslavnější, jakou znám. I kdyby to mělo být jen kvůli ní, neváhejte a tento film si určitě pusťte. ()

curunir

Psycho má jeden problém a to ten, že by to mal byť jeden z prvých filmov ktoré uvidíte, hlavne pokiaľ sa zaujímate o horory a trilery. Do sveta kinematografie totiž prinieslo toľko zásadných prvkov a bolo toľko krát citované a napodobňované, že pôvodný film sa za všetkým tým, čo po ňom prišlo ako keby strácal. Nestarnúcu kvalitu filmu ale dokazuje to, že i napriek tomuto nestratil nič zo svojej pôsobivosti. Nesporný vrchol Hitchcockovej tvorby má neuveriteľne nastavené tempo, na mňa osobne pôsobila prvá polovica trocha nudne (až samozrejme do tej slávnej scény), začo sa možno podpísalo aj správanie niektorých postáv - hlavne Janet Leigh. Druhá polovica mi potom prišla omnoho viacej nápaditejšia a samozrejme i napínavejšia. Škoda, že na ceny nepovšimnutá ostala Herrmannova hudba, ktorá pritom dodáva filmu neskutočné grády a radí sa k vrcholom autorovej tvorby. ()

F.man

Atmosféra, hudba, technické zpracování, scénář, herectví Perkise... všechno to a ještě mnohem víc se tady blíží (nebo jí dosáhlo) filmové genialitě. Jasných pět hvězd... Oh, we have 12 vacancies. 12 cabins, 12 vacancies. ()

PauloZ

Nevím z jaké části to mělo být bráno jako horor, protože do hororu to má opravdu moc daleko, neměl jsem ani nápinky strachu :). Ovšem napínavé to je, to ano a když po 48 minutách zavraždily hlavní postavu, tak jsem absolutně netušil vo co go. Ale právě o tu druhou půlku jde. Od příchodu tajného detektiva na scénu dostává film solidní spád a konečné rozuzlení je parádní. ()

Rybizek

Jako fanoušek seriálu "Bates Motel" byl pro mě film povinností. Anthony Perkins jako "Norman" je naprosto famózní. Freddie Highmore ze seriálu je taktéž dobrý "pošuk", ale "Toníkovi" nesahá ani po kotníky. Ona taky režie "mistra" tomu dávala přesně to, co ten film potřeboval. Dosti mě překvapilo, jak na mě film působil - fakt PSYCHO (a to nejen scéna v koupelně)! 91%. ()

Kryton

Mistrovské dílo mistra napětí Alfreda Hitchcocka. 49 let neubralo na atmosféře. Kultovní hudebmí motiv a sprchová scéna. ()

Angerr

Filmový zážitek, jakých v životě zase tolik není, ale VARUJI!: nečtěte si o něm nic před tím, než ho uvidíte. Je to u něj obzvlášť důležité. Tak jsem ho viděl i já, spíš asi náhodou, protože spoilerů je k takové klasice všude plno, a jsem za to rád. ()

mad_ness

Gýčovo povedané, tento film evidentne tvoril históriu, čo si všimol aj taký Billy Joel a zaradil ho spolu s Kennedym, Chubbym Checkerom či škandálom Payola medzi významné udalosti tísicdeväťstošesťdesiateho. Názov filmu mi doposiaľ vždy evokoval pesničku, možno sa to zmení. Možno. Videné v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

LINKIN

Tak zub času si na tomhle filmu opravdu pochutnal. Věřím, že v šedesátých letech bylo Psycho vrcholem, ale dnes, s odstupem času hlavně dialogy vypadají poněkud směšně a kostrbatě. Hitchcock to měl v malíku o tom žádná, zamiloval jsem si hudbu z tohohle filmu, hlavně u té profláklé koupelnové scény. Těžko hodnotit, z filmařského hlediska je to určitě kumšt a povinnost každého filmového fanouška. Strach ve mě sice Norman Bates nevyvolal, ale s tim člověk po 50 letech tak nějak počítá a koneckonců, jak tady někdo psal, Psycho není čistokrevnej horor. O to víc pak ale zamrzí ony zmiňované dialogy, polopativní vysvětlení psychiatra ke konci filmu degraduje scénář do sfér podprůměrných. A tak sorry POMO, sorry chlapi, já si pod pojmem "nadfilm" představoval trochu něco jiného. ()

Krt.Ek

Pověst, která tenhle snímek předchází rozhodně není náhodná. Psycho není děsivé (i když v 60. letech nepochybně děsivé bylo), to správné slovo, kterým bych ho tituloval zní - znepokojivé. Mistrovský znepokojivé. A to vším, jak A. Perkinsnem, slavnou scénou ve sprše nebo třeba siluetou Batesova domu (jak píše uživatel Tosim), tak i Herrmanovým geniálním hudebním motivem. Stačí už jen říct dvě slova - "Hitchcockův masterpiece". Sice jsem od něj moc snímků neviděl, ale nevěřím, že v mých očích bude Psycho překonáno. 100% ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)