Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Helldo

Předsudky dejte stranou. Černobílý skvost, jež budováním napětí zastínil mnohé, co jsem již viděl, ne-li vše. Lví podíl přisuzuji hudebnímu podkladu, jež je vždy základem tohoto žánru, což se potvrzuje již od "Fredyho" majstštyku. Co dodat více, kdo zhlédne, sáhne si na vrchol. *****(*) ()

ASSBURGER

No ale kurva parádny horor niečo také sa ťažko hľadá no povedzte sami ty čo to vydeli vedia o čom rozprávam. Alfred Hitchcock má asi tento film za najlepší aj zaň zarobil veľa peňazí a získal aj veľa ocenení. Jeden z jeho prvých a hned asi aj ten najlepší. Anthony Perkins to zahral naozaj veľmi dobre. Horor bol neskutočne dobrý asi aj ten najlepší nie ako tie nové pičoviny napríklad Lesný duch(2013), Chata v Horách(2012) Carrie(2013) samozrejme že tá nová ved tá stará bola neskutočne perfektná.Režisér (Alfred Hitchcock) bol velmi múdri že spravil taký film na ktorý je už dosť starý ale aj tak sa naň bude ešte dlho spomínať. Scénár kurva parádny a tak tiež aj hudba s kamerou boli proste vístížné a presné.Hudba bola neskutočne perfektná sám si si stiahol celý soundtrack. Nebola by zlé podotknúť že vo filme je dajme tomu jedna z najslávnejších filmových scénach všetkých čias (tá v sprche). Áno. Vážne si to pozrite je to parádny horor. A hlavne nepozerajte tie nove skurveté horory ktoré nedávajú zmysel a sú na nič. ()

joudas

Tak konečně došla řada i na ono slavné Psycho. Kromě scény ve sprše jsem o tom do teď nevěděl v podstatě nic a musím říct, že je to docela jiné, než jsem si představoval. Ale překvapivě dobré. Jasně, něco už dnes působí dosti úsměvně, ale naopak mi spousta věcí přijde dobrá i na dnešní poměry (má vůbec cenu zmiňovat hudbu?) a sledovat to před padesáti lety byl bych nejen na konci asi v šoku :) ()

Matli

Nečekané. 55 let po natočení a furt parádní psycho jak má být. První polovina filmu je sice trošku utahaná, ale po scéně ve sprše se to kvalitně rozjede. A na konci je tak typický zvrat, který je snad v kadým psycho-thrilleru, že jsem ho vůbec nečekal. Alfred je prostě Alfred:-) 86% ()

Vesecký

Nejslavnější horor historie nemůže dostat jiné hodnocení než 5 hvězdiček. Už hodně let jsem tento film neviděl, a tak jsem si jen matně vybavoval děj. Mohl jsem si tedy opět užít příběhu Normana Batese, výborně ztvárněným Anthony Perkinsem. Samotný dům, kde na kopci nad motelem přebýval a v okně vystavoval mumii své matky, vypadal strašidelně. Což tepre divák, který vidí příběh poprvé a jen tuší, že někde odněkud vyskočí mordýř. ()

Rathalos

Psycho ani nie je horor,to by bolo silne slovo,skor je to thriller a necakal som od filmu z roku 1960,ze to bude nieco,co ma chyti za srdce,ale stalo sa,perfektna atmosfera a skvela hudba robia z tohto diela veldielo,taktiez herecke vykony stoja za rec,nemam vyhrady,super...:-) ()

Darren98

Od prvního zhlédnutí dumám, jestli Psychu odeznívá strašidelnost časem, vyzrazením slavné závěrečné zápletky nebo jeho nahánění hrůzy akorát nejde srovnávat s nastupující generací úspěšných horrorů. Byť tato adaptace knižní předlohy jakkoli představuje unikátní thriller o jedné psychologicky zajímavé myšlence, nedisponuje děsivou stránkou, a natahováním prostých záběrů v zájmu atmosféry je navíc celkový děj natolik řídký, že pochybuji o jeho ceně za zběsile odbyté finále. ()

zdeny99

Mistrovsky budovaná atmosféra a hypnoticky podmanivá plynulost děje dělají z Psycha naprostý filmový klenot. Společně s promyšleným dějem, vynikající děsivou hudbou a Anthony Perkinsem v hlavní roli se z Psycha stává impozantní psychothriller. [32106. hodnocení, 1081. komentář, 88%, 68. nejlepší film, 287. nejoblíbenější film] ()

warrenur

Opat som si tento hororovy zakusok po rokoch pozrel. Hitchcock-ovina ako remen. :) A tie "hrozne" huslove party, ktore na 10-rocia urcili hororove "melodie". Dostal som chut dopozerat serialovy Bates Motel...tusim mi chybaju 2 serie. Slabe stvorhviezdie z respektu. :) ()

peetrejr

Old-school klasika, ktorá je prekvapivo až smrteľne nuda... Ale nie, nie je to až také zlé, je to predsa len zo šesťdesiatych ta čo čakať. Ale dej je v skutku zaujímavý a aj celé to pôsobí tak desivo. Dokonca som sa aj raz zľakol. Zoberte si, aký to musel byť šok pre ľudí, ktorí žili v tej dobe, keď to aj teraz dokáže byť ako tak desivé. Veľmi sa mi páčil herecký výkon Anthonyho Perkinsa, na tie roky to bolo podľa mňa nezvyčajné, viete, neexistovali moc školy herectva, takže po väčšine to boli amatéri. Síce legendárna scéna v sprche nebola nijak špeciálne brutálna mne tento film stačil. Je však zrejmé, že keby to nebol tak legendárny a tak kultový, ani by som to nezaregistroval. Nemám vo zvyku hľadať kinematografické fosílie. ()

Eluin

Včera jsem to poprvé ve své životě viděl v kině (AERO) a musím říci, že v prostředí kina je ten film ještě více umocněn. Bravo, mistr Hitchcock! ()

gombarix

Celý film jsem se jenom těšil, kdy už Norman všechny ty otravné kladné postavy konečně povraždí, takže 5* prostě dát nemůžu. ()

vojo

Nuž k tomuto klenotu len ťažko niečo dodať. Mal som šťastie, že som ho videl až na zaplnenom nočnom premietaní počas LFŠ a cítil, videl a počul, že jeho "čaro" dodnes funguje. ()

vipburgr

Uznávám, že film nabízí nadprůměrně kvalitní napětí i zajímavou zápletku, ale není mi moc jasné, čím se stal všemi opěvovanou legendou... Zajímalo by mě, jak by uspěl podobný film v dnešní době, kdy nebyl černobílý a Hitchcockův! ()

Mike.mk1

Film z doby, kdy se ještě sázelo na atmosféru, strašidelnou hudbu a spolehlivé herce, aneb za málo peněz hodně muziky. Norman Bates se u mě zařadil mezi nejděsivější filmové psychopaty. ()

brunnerka

Psycho jsem poprvé viděla až v kině v rámci Projektu 100. Na jednu stranu si myslím, že to je dobře, protože přeci jen z filmu v kině má člověk takový autentičtější pocit. Profláknutou a kultovní koupelnovou scénu jsem zlédla na youtube hlavně ze zvědavosti. Je působivá, to nepochybně, ale mrazilo mě z ní stejně. A to hlavně díky vynikající scénické hudbě. Podruhé se tak stalo, když se odehrála vražda v domě. Ač samotná scéna, kdy "matka" bodá nožem do detektiva, není děsivá. Vylekala jsem se těsně před ní, kdy vyběhla ze dveří. Hudba mě zkrátka nadchla sama o sobě. Atmosféra v Psychu je výborná a ten konec je téměř dokonalý! Ze samotného Batese jsem měla dost nepříjemné pocity, ačkoliv to byl fešák... ()

RedDuck

Na mě to nefungovalo, jediné co uznávám je budování atmosféry hudbou a někdy velmi zajímavá kamera. Skvělá byla třeba když v domě šplhala až ke stropu jen aby nenáhlédla do pokoje kde měla být paní Batesová. Na tom ostatním se však podepsal zub času, vlastně právě hororová složka z těch starých hororů vyprchala a stala se humornou. Na sprchový scéně mám podezření že herec používal opravdoý nůž, protože bylo evidentní že zásahy pro jistot zastavoval tak deset centimetrů od těla.:) ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)