Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

NinonL

Možná nejlepší film mistra Alfreda Hitchcocka. Hlavně jsem si představovala, co film dělal s diváky, na velkém plátně, v temném kinosále, v roce 1960. Nedivím se, že tam diváci křičeli hrůzou, jak bylo ukázáno ve filmu Hitchcock (2012, režie Sacha Gervasi). Kdo si ještě nevyzkoušel, jaké to je nechat hlavní hrdinku zabít v polovině filmu, ať to rychle napraví. ()

Rosana

No, tka to je klasika, kdo by neměl rád tento geniální film, který dal podnět pro vznik desítek parodií? Výborný příběh, herecké výkony, režie, ... Tohle je nesmrtelné dílo. ()

LV.Helter

Film, ktorý otriasol svetom a vyvratil celú filmografiu "naruby". Psycho je pre žáner horror asi tak doležity ako Shawshank Redemption pre drámu. Nedodržiavanie určených pravidiel, neočakavaný zvrat, "scéna v sprche"... a plno iných veci robilo z filmu daleko nadčasový snímok. I keď Alfred mohol trochu viac v daktorých scénach pritlačiť na pílu, tak to všetko vynahradza fakt "scary" záver . Je súper že záver posobí i na divaka po 50 rokov neuveritelne silne.90% ()

kobejn

Normane, už nezlob...máme chuť říci nebohému psychopatovi na konci filmu...není to horor, ale ukázkový psychothriller...lépe už by to natočit nešlo - filmový archetyp...a kult. Ačkoliv je to celé spíše taková pohádka vlastně se šťastným koncem...ale vypiplaná do detailu. ()

Tayen

Mnohé scény mne napnuly jako strunu.Hitchcock je správně nazývám králem hororu, jeho dílo je nadčasové a na svou dobu originální. Moderní thrillery ať se učí, ale nekopírují ()

Lamiczka

Hitchcockova filmařská perla na sebe v mém případě nechala trestuhodně dlouho čekat. K samotnému filmu jsem se dostala až poté, co jsem rozkoukala nově natočený snímek Hitchcock, který se odehrává právě v období natáčení Psycha. Jeho recenzi můžete rovněž nalézt v mém profilu. Ačkoliv se režisér a scénárista v jedné osobě potýkal s finančními problémy, protože ho filmové studio odmítalo sponzorovat, i přesto vznikl film, jehož vrcholu slávy se Hitchcock se svými dalšími snímky již nikdy nedotkl. Snímek od začátku provází punc neobvyklosti a snahy diváka šokovat. Tak také vznikla slavná scéna ve sprše, kterou musí znát snad každý. Tato scéna v náznacích zobrazuje ve stejné míře nahotu i násilí, které do té doby byly takřka nepřípustné. Další významnou scénou byla taková běžná činnost, jež v dnešní době působí úsměvně – poprvé bylo ve filmu vidět spláchnutí záchodu. Herecký výběr svým výkonem úspěšné podpírá kvalitu snímku. Anthony Perkins v roli podivínského majitele motelu je ve svém minimalistickém výkonu naprosto přesvědčivý a šílenost mu z očí kouká po prvních pár minutách, kdy se objeví na scéně. Ženské role v podání Janet Leigh a Very Miles vytřískávají z předepsaného scénáře rovněž maximum. Jejich strach se lehce přenáší i na diváka, kterému nezbývá než „trpět“ společně s nimi. Na konec si nechávám hudbu, kterou představil úžasný Bernard Herrmann. Jemu a právě jemu jedinému vděčíme za to, že vražedná scéna v koupelně nezůstala ozvučená. Byla by to věčná škoda, protože jak sám mistr Hitchcock řekl, že „33% efektu Psycha byl díky hudbě“. ()

nirvanafan

Fajn klasika. Jenom nechápu, co se všichni udělávaj z těch kvílivejch smyčců. Mě tam spíš rozčilovaly, než děsily. Přišlo mi to strašně prvoplánový, kdykoliv se tam ta hudba ozvala, bylo to, jako by autor říkal, tak teď se máš bát, stejně jako film, kterej se vás snaží prvoplánově dojmout. Ale kromě příšerný hudby se tomu moc vytknout nedá. Zrežírovaný i natočený skvěle, jenom atmosféra mohla být o něco hutnější. ()

oondra

Tento film jsem poprvé viděl až 40 po jeho prvním odvysílání a musím přiznat, že nejsem zrovna velkým fandou takto starých filmů ale po shlédnutí jsem byl fascinován. Po přežití prvním dvaceti nikterak záživných minut jsem se do příběhu tak vžil a s napětím čekal, kdo bude vrahem. Určitě jeden z vrcholů hororové tvorby. Moc se těším na shlédnutí dalších Hitchcockových filmů!! ()

GodComplex

Ale jo, za ten kult tomu patou napalim. Hitchuv cernobily masterpiece, super scenar, herci, lokace, atmosfera, hudba, jediny muj problem spociva v tom, ze je to vsechno tak strasne proflakle, vsude citovane, napodobovane, parodovane, remakovane atd., ze kdyz jsem se ted poprve podival na original, vlastne me to uz nicim nemohlo prekvapit. 9/10 ()

MikO_NR_1909

Každý moment, každý detail, každá spomienka a vôbec každá scéna vo mne evokuje najhlbší zážitkový pocit. Brilantný a majstrovský kúsok s najlepším možným Hitchcockom, ktorý tak dovŕšil svoju životnú formu. S najdômyselnejším a najinteligentnejším možným scenárom, s perfekcionisticky narábajúcou kamerou v každom uhle, čo pomocou čiernobielej optiky dopomohlo dať mnohým scénam nezmazateľný pocit. S bezchybnými hereckými výkonmi, s atmosférou, ktorá sa prehlbovala každou minútou ako tehla po tehle až napokon explodovala do maxima. S najunikátnejšou Herrmannovou temnou hudbou, ktorá vo svojom žánri znamená asi toľko, čo pre čiernobieleho kameramana znamená farba ako evolučný prostriedok pri práci na plátne... Z toho vznikol psychologicky najmrazivejší film kinematografie. ()

Ghostface2

Skvělý film plný napětí a nečekaných zvratů. Úžasná hudba a kamera, skvělé herecké výkony a nezapomenutelná atmosféra. Vše je vymakané do posledního detailu. ()

PKD

Jistě klasika, ale proti Vertigu a Oknu do dvora, je to průměr. Hitchcockův, jistě. Ovšem na druhou str., kéž by bylo více takových ´´průměrů´´. Až na soundtrack. Ten je za plný počet. Pochopitelně. P.s. přesně jde o subžánr: psychologický horor, což má blíže k thrilleru, a ne k hororu, jak se zde někteří mylně domnívají. Čistokrevný horor, jako takový to fakt není. A nikdy nebyl. Je to čistý thriller. Ne, horor. To by vám Hitch dal. ()

numi

Oproti Oknu do dvora dokáže Psycho obstát i v dnešní době. Možná je to díky geniálnímu Anthonymu Perkinsovi, možná je to díky nádherně vystrašené Janet Leigh a možná je to díky šokujícímu závěru, který je podán tak vkusně a tak dokonale, že budete překvapeni i při stém sledování... ;) Ale nezpochybnitelně je to díky famózní režii, zajímavé kameře a nervydrásající hudbě. Psycho je snímek, který bude fungovat vždycky. Z pohledu dnešního filmového diváka za čtyři, jinak samozřejmě absolutorium. [únor 2006] ()

Orlau32

Opakovala bych se. Nejde napsat nic více než co napsal uživatel RADYO. Slovo od slova se s ním ztotožňuji. Snad jen můj osobní dovětek : při závěrečné scéně (když otočili židli s domnělou matkou) jsem se tak strašně lekla, že se od té doby na horrory nekoukám. ()

erased

Klasika všech klasik celkově nijak výrazně nepotěšila ani nezklamala. Hitchcockova práce s kamerou a vlastně atmosférou celkově je ale tak brilantní, že se ani ohraným scénám nedokáže vyrovnat většina nových hororů. S klidem v duši ale přesto dávám pouze tak "nízké" hodnocení. Ať už jsou totiž různé části filmu sebelepší, dnes už nedokáže film jako celek zaujmout tak jako před 50ti lety. ()

Macejko

Ďalší z mojich historicky enormne dôležitých restov je konečne za mnou. A veruže som veľmi, veľmi spokojný. Stačilo by vystrihnúť asi tak 15 minút pre lepšiu dynamiku a bol by som snáď aj nadšený, avšak aj napriek miernej rozvláčnosti v istých pasážach je Psycho parádne napínavý, atmosférický a nezanedbateľne rezonujúci film. ()

zipper111

Remastrovaná edice Psycha v HD, to je prosím lahůdka. Lahůdečka! Sledování Psycha v dnešní době má jen jedinou vadu, a to je ta, že po 60-ti letech už prostě nedokáže film působit takovým dojmem, jakým musel působit v letech šedesátých... Ona to není vlastně ani tak vada, film je pořád nadčasový, kamera výtečná a atmosféra hutná. Pár scén je ale prostě úsměvných, například pád ze schodů před zadní projekcí, nebo věhlasná vražda ve sprše už bohužel nepůsobí tak, jako kdysi. To ale vůbec nevadí, Psycho má své kouzlo pořád a pro mě to je Hitchcockův masterpiece. 5* [jubilejní 1000 komentář! :)] ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)