2046

Příběh filmu 2046 navazuje na režisérův předchozí snímek Stvořeni pro lásku: hrdinou je tu opět spisovatel Chow Mo-wan, který se živí psaním novinových sloupků. Na začátku filmu, který je zasazen do roku 1966, se Chow stěhuje ze Singapuru do hotelu Oriental v Hongkongu, kde hodlá pokračovat v psaní o budoucnosti. Ve skutečnosti píše o minulosti: v jeho románu vyjíždí tajemný vlak do roku 2046. Všichni, kdo v něm jedou, chtějí nalézt ztracené vzpomínky. Obecně se totiž soudí, že v roce 2046 se nic nemění, ale nikdo to nemůže potvrdit, protože se odtamtud nikdy nikdo nevrátil. až na jednoho člověka, který tam byl a rozhodl se vrátit, protože se chtěl změnit. 2046 je však také číslo sousedního pokoje, jehož obyvatelka se stane Chowovou milenkou. (oficiálny text distribútora)

Chrustyn

Kar-Wai Wonga znám jen díky -na jeho obvyklý režisérský vkus- komerčnějším "Borůvkovým nocím", které se mi i přes pomalý styl vyprávění zalíbily. Co se týká "2046" skutečnost už je trochu jiná, nebo spíš hodně jiná. "2046" je pro mě naprosto nezajímavým a nudným filmem, který sice má nápad a dobré herce ale když se divák nudí je to špatné znamení. ()

Jirka_Šč

Artový film na hranici srozumitelnosti (a možná kousek za ní), ale přesto příliš dobré na tři hvězdičky. Vyjádření pocitů z minulých lásek prostřednictvím románu sci-fi (který hlavní hrdina píše) je dost originální nápad. Stejně pozoruhodná mi přišla i kamera - velmi často je obraz rozdělen na dvě poloviny vertikálně, přičemž děj se odehrává jen v jedné polovině a druhá funguje jako statický doplněk. Vyšší hodnocení je umocněno i velmi solidním zvukem na DVD z kolekce 6+6+6. Poslouchal jsem na sluchátkách AKG K701 a zřetelně dokázal rozlišit množství zvuků (a nástrojů), takže jsem si akustickou stránku filmu doslova vychutnával (ostré klapání podpatků, housle) a nakonec vydržel sledovat až do třetí hodiny ranní. ■ P.S. Jednoznačně nejvyzývavější a eroticky nejotevřenější Zhang Ziyi, co jsem dosud viděl. ()

mat.ilda

Jelikož jsem viděla "Stvořeni pro lásku", slibovala jsem si od 2046 dost. Ale bohužel jsem se nemohla dočkat konce. Snímky mají společnou jen krásnou hudbu, za kterou také dávám jednu hvězdu. Jinak se nedají srovnat příběhem, atmosférou, obrazy ani hereckými výkony. Pravda je, že sci-fi není můj oblíbený žánr, ale toto byla vědecko - fantastická slátanina. ()

Natascha

Slabší než Stvořeni pro lásku - zatímco tam byl Wong Kar-Wai schopný vyhnat intimitu mezi dvěma lidmi na maximum, tady jen ukazuje muže, který se plácá mezi několika ženami a snaží se, aby ho tyto dámy citově nezranily, zároveň se snaží najít opravdovou lásku, kterou kdysi zažil a která se ve své síle (a s jinou ženou) už asi nikdy nevrátí. Charakter pana Chow se od prvního filmu výrazně změnil - a i v průběhu celého 2046 jsem měla pocit, že sleduji pokaždé jinou osobu, jen se stále stejným obličejem Tonyho Leunga. Stále se ale jedná o svým způsobem omamný snímek, který je neskutečně pomalý, ale nenudí. ()

Flakotaso

Jak mohlo být Stvořeni pro lásku o tolik lepší? Opravdu nesrovnatelné, přišlo mi to jako napodobenina předchozího filmu jiným režisérem. Dvě hvězdy dolů a to jsem ještě hodný. ()

Nancy

V tomhle filmu je rozhodně potřeba nezaobývat se tolik dějem nebo naopak se jím zaobírat až moc a plně se soustředit na každé slovo. Když jsem na to šla do kina, netušila jsem, že mě čeká taková kvalitní romantika. Celý film byl neuvěřitelně zamilovaný a přitom tak skutečný. Navíc je vše dochuceno vynikající hudbou, od milostných smyčců po operu, která brilantně doplňuje celý snímek. Nejsou zde ale jen skvělé scény a fantastická hudba, ale i dokonalá kamera. To je právě vidět na dokonalém záběru, kdy kamera snímá nohy hoteliérovy dcery, která přešlapuje po pokoji. Něco tak nádherného by snad jiná země nedokázala natočit! ()

honajz

Vizuálně rozhodně zajímavé, ale ta dějová skládačka a střípky, které je potřeba skládat, nemají všechny tu správnou a potřebnou velikost, aby celkový obrázek vypadal k světu. ()

eraserhead666

"Když kvete pivoňka, stojí zpříma a poté zvadá a nedává ti odpověď." S tímhle filmem mám zvláštní zkušenost. Docela živě si pamatuji, jak jsem ho poprvé viděl v televizi. Jenže když jsem pak zjistil, kdy byl natočen, došlo mi, že jsem ho nemohl vidět na tom místě, na kterém jsem ho viděl v mých vzpomínkách, protože jsem tam tehdy už nebydlel. Ale ty vzpomínky jsou tak živé. Opravdu podivné. Film sám mě velmi zaujal, natolik, že určité pasáže jsem si vteřinu po vteřině pamatoval celé ty roky, než jsem se na to dneska podíval znova. Je to užasný zážitek. Část odehrávající se ve vlaku je prostě úchvatná. Nemilosrdný útok na všechny smysly - zrak, sluch i mysl samotnou. Skvělý výběr hudebního doporovodu. Celý film obecně pak velmi působivé futuretro, barevné, svým způsobem statické, bez rušivého střihu. Jako loďka pozvolna plující po líném toku, která vás uhoupá do naprosté pohody a nechá mysl běžet. ()

Sofia

Stvořeni pro lásku byl geniální film, který chytil za srdce díky svému minimalismu, krásné hudbě a šatům hlavní hrdinky. Ve 2046 zbyly jen ty šaty a hudba. Příběh byl neuvěřitelně rozvrstvený, kdyby nebylo té sci-fi roviny, bylo by to i za 4. Ale androidi s pomalenými reakcemi mě odradili. Škoda. ()

Exkvizitor

Je to nápaditě provedené ve všech smyslech tohoto slovního spojení, nicméně jsem se v příběhu v druhé polovině nějak ztratil. Mimochodem (ne že by to bylo důležité), taky mi často unikal smysl citátů, které se objevily několikrát během filmu a nemohl jsem si u nich nevzpomenout na prastaré japonské přísloví - slovní hříčku, která by se dala do češtiny přeložit asi jako: "Kolik třešní, tolik višní." :o) Vize budoucnosti ze spisovatelova pera (tedy spisovatele - hlavní postavy filmu) jsou poněkud srandovní, ale zbytek filmu, který je o vztazích mužů a žen (což je téma proklatě nadčasové a univerzální), byl proveden úžasně. ()

902 10

2046 by mel byt davan za priklad filmu, kde forma zvitezila nad obsahem a sve vitezstvi podtrhla stylovou mortalovskou fatalitou. film je sice skvele zahrany a nad jeho vizualni strankou by takovemu honzovi hrebejkovi musely vypadnout oci do gulase, nicmene je tak neuveritelne nudny, ze by mi za jeho dodivani mel kar - wai wong dat metal. adresu mas v poste. PS : a stejne jsem to nedodival. ()

cunesk8

Jedním slovem: OTROČINA!!! Kdo se chce přes 2 hodiny nudit, tak at si to pustí. Zatím největší slabota co sem od Kar-wai Wonga viděl. 35% za kameru. ()

JASON_X

Volné pokračování Wongova Fa yeung nin wa (Stvořeni pro lásku). Smutný film o lidech neschopných milovat, nebo nechtějících milovat, nebo milujících toho nepravého... Osamělost, odcizení, povrchnost, prázdnota... Postavy skutečných žen slouží spisovateli Chowovi jako předobrazy androidek ve sci-fi románu z budoucnosti, ve kterém když se jeden muž do jedné androidky rozhodne zamilovat, zjistí že ona už miluje někoho jiného... Opět esteticky krásný film s krásnou hudbou a s více nebo méně nešťastnými postavami, žijícími prázdné životy v odpudivých reáliích, jako jsou levné a nehezké pokoje, bary, restaurace a kasina. ()

ScarPoul

Citová mozaika osudov, ktoré spája jeden hotel, jedno číslo a jeden cit. Wong Kar - Wai vytvoril vrcholné dielo ľúbostného bludiska, ktoré nešetrí slzami, úsmevmi, pôvabom, túžbou, bolesťou, sklamaním, strachom a nerozhodnosťou. Tam kde boli stvorený pre lásku komorným príbehom o nenaplnenom cite, je 2046 príbehom o vysporiadaný sa z jedinou skutočnou láskou, ktorú hlavný hrdina nenávratne stratil a už ju nedokáže v nikom po celých 6 rokov nájsť. Fenomenálny výkon Tony Leunga a podmanivý, ba priam až elektrizujúci výkon Zhang Ziyi, ma nútili neodtrhnúť oči od toho čo sa predo mnou odohrávalo. Všetko je to krásne citlivé, krásne minimalistické, stavajúce emócie na dotykoch a pohľadoch a hlavne je tu všetko čo tak zbožňujem na Wongových filmov. Po vizuálnej a hudobnej stránke predstavuje tento film absolútny vrchol. Pastvu pre oči a pre uši. Rozdiely medzi rokmi 60- tými a rokom 2046 majú ladné prechody. Vidíme príbeh v príbehu. Postavy v postavách. Väčšiu hĺbku akú sme u filmoch s podobným ladeným zvyknutí a to s tohoto filmu robí príbeh, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť. ()

Mulosz

Vazeni, predem se omlouvam, ze me hodnoceni bude vzhledem k vasim chvalozpevum pusobit jako pest na oko, ale nemuzu si pomoct - bylo to strasne slabe. Predchozi filmy Wong Kar-Waie se mi libily, ovsem thle byl muj nejhorsi filmovy zazitek za posledni dobu. Zaprve - mel jsem pocit, ze v tom kine sedim tri dny. Uz dvacetkrat se zdalo, ze se blizi konec, ale ten zdaleka neprichazel. Zadruhe - hlavni predstavitel byl presvedcivy asi jako nasi politici. Jeho slova "pak jsem se zamiloval..." jsem mu neveril ani za mak. Zatreti - hudba byla sice pekna, ale poslouchat ten samy hudebni motiv neustale znovu a znovu divaka brzo omrzi. Zactvrte - kamera byla sice taky napadita, ale na chlup stejnou sledujeme i u predchozich reziserovych filmu. A zapate - dej se potacel odnikud nikam, byl zbytecne roztristeny, stridani a prolinani casovych rovin je dnes ve filmu vice nez bezne, takze ani to me nezvedlo ze zidle. Pokud nekdo u filmu vydrzel do konce, i kdyz chtel uz petkrat odejit, gratuluju. A pokud vydrzel proto, ze si myslel, ze v nem nakonec neco najde a nenasel, nemusi se stydet. Ono to tam totiz nebylo. ()

Terva

CITÁT - V roce 2046 bude země zcela propojena vlakovou sítí.......... Byl jsem strašně natěšený - cestování časem, vražda, vypravěč, skoro nádech Noirovky. Jenže po půl hodině jsem se začal nudit. Spousta flashbacků, které se někdy nedají ani rozpoznat, zmatek a moc dialogů. Například scéna kdy si žena dává cigaretu do úst mě skoro uspala. CITÁT - Začal jsem mít stále víc rád svůj vymyšlený svět 2046.............. Lehce erotické, lehce nudné, lehce zmatené a trvá to 130 minut. Kratší stopáž by tomu jen pomohla. CITÁT - Kdo by se mohl zamilovat do androida?......... ()

kikuka

..ako cesta od nikadiaľ nikam..a predsa..pohyb medzi nádychom a výdychom či vzdychom, spomienkou a snom.. ("Toto je morské pobrežie, Otec Pluche. Ani zem, ani more. Je to miesto, ktoré neexistuje." - síce o inom a od Baricca, ale sedí to.) ()

Pirkaf

Snímek, který se snaží vizuálně okouzlit a chytit divákovo srdce retro atmosférou, obsazením krásné Zhang Ziyi a lechtivým erotickým napětím (působícím ovšem zejména díky slizskému, clarkgableovskému hlavnímu hrdinovi s úlisným knírkem poměrně odporně). Jediné, čeho se mu v mém případě podařilo dosáhnout, bylo znuděné pokukování po hodinách a uvažování, jak dlouho ještě nad tímhle filmem ztrácet čas. O sci-fi, neřku-li fantasy, se nejedná ani náhodou. ()

GodComplex

Excelentni pokracovani In The Mood For Love. 2046 je o tom co se s clovekem deje po lasce, ktera spachala FAIL a vyrovnavani se se skutecnosti skrze umeni, sex a filozoficke premytani. Opet je zde vse podano velmi poeticky a metaforicky. Silne tomu napomaha spisovatelska realita hlavniho hrdiny, ktery z prvniho dilu, kdy byl pisalek-amater upgradoval na profi writera a s tim pribyla i jeho psana realita ve filmove podobe. Futuristicka vize roku 2046, ktera reflektuje autorovu minulost a aktualni deni z bezne reality. Girls z jeho okoli zobrazeny jako androidky, cesta odchodu z after-love stavu zobrazena jako jizda sci-fi vlakem atd. Jestlize In The Mood For Love bylo, jak uz nazev napovida ciste o lasce, tak 2046 prechazi do sex sfery, kdy hlavni hrdina po predchozich zkusenostech emocionalne zmrzne a chaos v hlave zpusobeny predchozi neuspesnou love se snazi resit skrze milenky. Na jednu stranu je to cele mene sympaticke a ztratil se tak prijemne pulzujici romanticky feeling prvniho dilu, ale na druhou stranu diky tomu mate k dispozici napr. vyborne sex sceny se Ziyi Zhang, coz neni vubec k zahozeni. Film jako takovy je i pres svuj velmi silny metaforicky podtext a jeste vetsi mnozstvi materialu k zamysleni o kousicek slabsi, nez predchudce. Na druhou stranu jsou zde tak pozitivni bonusy, ze to ve vysledku vyslo stejne vyborne - jeste lepsi, uchvatna hudba, bozska Gong Li, dokonala Ziyi Zhang (miluju jeji hlas), sci-fi momenty. Kar-wai Wong me touhle dvojici filmu dostal."Love is all a matter of timing. "8/10 ()