Reklama

Reklama

Whitmanovo údolie v Kalifornii má všetko, aby v ňom mohol prekvitať život - úrodné polia a pasienky, dostatok koní a dobytka a šikovných chlapov k tomu. Aby naozaj rástlo a žilo, chýba mu však jedna vec - ženy, manželky a matky detí. Keď si to rančer Whitman uvedomí, vydá sa do Chicaga, aby našiel pre svojich zamestnancov ženy. Tie, ktoré sú ochotné vydať sa do neznáma, čaká dlhá strastiplná cesta. (RTVS)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (21)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Keď idú ženy na západ, treba rátať s tým, že sa budú potýkať s problémami, ako keby išli na západ muži. Scenár prekvapivo veľmi odvážne pracuje s tematikou smrti a jej takpovediac každodennosťou. Postavy sa s ňou musia rýchlo vysporiadať a pokračovať ďalej, aby nedostihla aj ich. A nejde ani zďaleka len o nájazd indiánov. Stať sa môže hocičo a hocikedy. To ale nebráni ženám, aby si svoj vysnený cieľ na konci poriadne neužili. Výborný road-western asi viac vynikne vo svojej pôvodnej čiernobielej fasáde a v širokouhlom formáte. Ale aj po "zlepšení" ide o veľmi podnetný film. ()

Rozjimatel 

všetky recenzie používateľa

"I don't garantee their looks. One thing I can and will promse. They'll be good women."     Western s tak trochu nahlúplou zápletkou s prevedením stáda žien strastiplnou cestou do kalifornského údolia. Okamžite sa mi vybavil film Seven Brides for Seven Brothers (1954), v ktorom je podobná zápletka spracovaná muzikálovo-komédialnou formou. Tento film sa snaží skôr o dramatickú a dobrodružnú rovinu a miestami je prekvapivo drsný, s množstvom úmrtí. V takých momentoch celkom funguje napätie a divák musí nutne držať preživším palce, lenže vždy to naruší nejaký ten hlúpy, nepatričný humor - danému účelu tu slúžia (ne)vtipné postavičky Japonca "Čo hovoríš" a starej baby "Prach a broky". Film sa zrejme chcel tváriť vážne, ale to by potom nesmel mať totálne ploché postavy, plytké dialógy, úplne nevierohodnú romancu a ani ten humor nasilu. Videl som verziu z roku 1988, ktorá je veľmi podivne zafarbená ()

Reklama

ti88na 

všetky recenzie používateľa

Western patrí medzi žáner, ktorý rešpektujem, pár filmov z neho považujem za vydarené, ale len jeden sa stal od útleho detstva až dodnes a už asi navždy tým naj. A je to práve film z roku 1951, ktorý poznám pod názvom Ženy idú na západ. Úžasný príbeh odvážnych žien a ich sprievodcov, ktorí sa vydali na strastiplnú cestu za novým životom, aby na nej našli lásku, samých seba, ale aj smrť. Hrdinky si získajú vaše srdce a vy sa zrazu ocitáte v centre deja a prežívate tú cestu s nimi. Skvelé herecké výkony sú už len čerešničkou na torte tohto nezabudnuteľného filmu. ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Wow! Vždy mám radosť keď natrafím na menej známy film, z ktorého som nadšený. Úplnou náhodou som natrafil na western o 14.00 na stv 1. Na csfd som prečítal obsah a hneď som vedel, že to bude dobré, pretože príbeh je neotrepaný a zdal sa mi veľmi originálny, čo sa aj potvrdilo. Prvé 2-3 minúty preletia ako vietor, ale už po 5. minúte v scéne náboru žien na ďalekú cestu som od filmu nevedel odtrhnúť oči. Žiadne zdržiavanie a už po chvíli 140 žien s doprovodom vyráža na dlhú cestu do Kalifornie. Celý film je vlastne road movie, do cieľa prichádzame takmer v samom závere, takže film je hlavne jedna veľká dobrodružná cesta. Musím priznať, že sa mi to veľmi páčilo a celý čas som si vravel, prečo dodnes nikto neurobil remake??V úvode je info, že film vznikol ako čiernobiely, neskôr roku 1988 bol kolorizovaný. Osobne by som asi radšej videl čiernobiely, ale je to v podstate jedno. Isté je, že tento film z roku 1951 má úžasnú kvalitu a zaujímavý príbeh. Super! 100%. ()

classic 

všetky recenzie používateľa

CESTA, lepšie povedané “VYDAŤ SA” NA PÚŤ z Chicaga do slnečnej Kalifornie. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by sa nepísal rok 1851, keď ešte nejestvovali vysoko kapacitné lietadlá Airbus A380, ktoré by bez akýchkoľvek problémov zabezpečili pohodlný letecký komfort 140. ženám, čo dostali PONUKU zapustiť korene v tejto 2000 míľ a viac vzdialenej destinácii, kde ich čaká kopa horlivých chlapov, ktorí sú na tom podobne, ako ony. Nie je teda ťažké domyslieť si, akú si nakoniec zvolili dopravu. Sú v plnom očakávaní, pretože budú sprevádzané niekoľkými drsnými chlapmi, medzi ktorými najviac vyčnieva neotesaný grobian Buck Wyatt, a ten si málokedy dáva servítku pred ústa, musí ich pripraviť na extrémny PRECHOD, s absolútne nevyspytateľným počasím, Indiánmi, a veľkým napätím v domácom tábore. Čiže nemá žiaden čas na hociktoré spôsoby, ktoré sa slušia... Podotýkam, že nie všetci, áno, ani ženy, ba ani chlapi nedôjdu spoločne do cieľa, jednoducho prináša si to so sebou OBETE, mŕtvych, či aj dezertérov, a to z rôznych príčin, ktoré som vyššie vymenoval. / K samotnému filmu. K režisérovi Wellmanovi. Dokáže bravúrne navodiť atmosféru spadajúcu pod daný žáner. K tomuto westernu úplne majestátne sprostredkoval udalosti, ktoré sa budú jednotlivo diať počas dlhej, nemilosrdnej, krutej TÚRY, naznačím, že kvalitný scenár Franka Capru neberie ohľad ani na malého talianskeho chlapca Tonyho, a o to viac sa činí realistickejším a autentickejším, a som rád, že je pod ním podpísaný môj obľúbenec. Vskutku, pozoroval som krásne ženy v škaredých situáciach, keď chceli poraziť určitý životný úsek, údel, museli sa nad ním povzniesť, čo nebolo vždy po chuti. To zachytil jeho typickým spôsobom, aký mu právom prináleží. Réžia si udržuje neustále vysoký štandard, tak isto, ako kamera ďalšieho Viliama, tentokrát hovorene, Billa C. Mellora, ktorá vyráža dych, ale úprimne, skôr som si zvykol na kontrastný čiernobiely materiál, napríklad mojou osobou rešpektované filmy, ako sú : The Diary of Anne Frank, alebo A Place in the Sun, ako na stále populárnejší technicolor. Už nenapíšem ani „mäkké f” , utekajte si to radšej pozrieť, neoľutujete, lebo čítať môj stručný komentár vás musí privádzať do rozpakov. PS : Nakrútenie tohto filmu by som venoval všetkým ženám na SVETE. ()

Galéria (20)

Zaujímavosti (3)

  • Rozhlasová stanica Lux Radio Theater vysielala 29.12.1952 vlastnú, 60-minútovú adaptáciu tohto filmu, v ktorej si Robert Taylor zopakoval svoju filmovú úlohu. (beso74)
  • Jeden z trojice filmov spoločnosti MGM, na začiatku ktorého symbol spoločnosti, lev Leo, nezareve. (beso74)

Reklama

Reklama