Dr. Philip Zimbardo (Billy Crudup), profesor psychológie na Stanfordovej univerzite, v roku 1971 najal 24 psychicky zdravých a bezúhonných vysokoškolských študentov, aby počas dvojtýždňového experimentu hrali úlohy väzňov a dozorcov v kulisách väzenia vybudovaného v podzemí univerzity. Väzni v celách sa mali podvoliť zdanlivo miernym pravidlám a dozorcovia mali udržiavať poriadok bez použitia fyzického násilia. Napokon stačilo len šesť dní, aby prepuklo také brutálne a nezvládnuteľné násilie medzi oboma skupinami, že výskumný projekt sa zrútil a musel byť predčasne ukončený... Stanfordský väzenský experiment patrí medzi najslávnejšie experimenty modernej psychológie. Dr. Philip Zimbardo, vedúci centra pre štúdium psychológie terorizmu na Stanfordovej univerzite, chcel v roku 1971 preskúmať vplyv získanej moci či podriadenosti na konanie obyčajných, neagresívnych, psychicky zdravých ľudí. Výsledky boli šokujúce. Ukázali, že ak je psychicky zdravý človek vystavený extrémnym podmienkam, môže radikálne zmeniť svoje správanie už v rekordne krátkom čase. Aj normálni ľudia, vystavení extrémnym podmienkam, sú schopní páchať extrémne zlo. (TV JOJ)

iampatrik

75% Ať už člověk ví nebo neví, co je standforský experiment, film zaskočí a vztáhne v obou případech. Děj si vystačí s několika postavami, prakticky s prostředím ne větším než pár metrů čtverečních. Film je sondou do lidského chování, kde občas jen se zatajeným dechem nebo nasraností sledujete teror dozorců - vězňů. ()

Disease

Jelikož je tento experiment všeobecně známý, obsah filmu asi nikoho nešokuje, takže lze hodnotit jen podání. Oproti německé verzi ne tak vystajlované, ale o to větší dojem autenticity. Dalším plusem je nahlédnutí mezi experimentátory. ()

husokachna

Pokud budu hodnotit čistě film musím zůstat u průměru, protože nepřináší žádnou invenci, rutinně a stroze sleduje historii reálného experimentu a chvílemi selhává v popisu motivace jednotlivých účastníků experimentu, rozuměj - změna studenta na dozorce, potažmo na vězně, se vším, co k tomu patří nepůsobí ve filmu zcela reálně a uvěřitelně....prostě , kdybych nevěděl, že film je podle skutečné události, řeknu, že scénář je nesmysl, protože takhle by se to stát nemohlo. Pokud budu bych chtěl hodnotit samotný experiment a reálné události, tak ufff, není to příjemný koukání a zjištění a proto stojí za to film vidět. ()

kkomtu

Film jako takový dle mého docela dobře popisuje samotný experiment a závěry, které z něho Dr. Zimbardo vyvodil. Bohužel mám silné pochybnosti o experimentu jako takovém a mrzí mě, že tyto pochybnosti a kontroverze v závěru filmu nebyly alespoň uvedeny. Proto mu ubírám hvězdu. Bojím se prostě toho, někteří že lidé závěry tohoto filmu pouze nekriticky přijmou a budou je hlásat dál a to i přes že jsou tyto závěry v odborné veřejnosti často kritizovány. viz např. Wikipedia Přesto, ale nepopírám, že tento experiment přinesl i důležitá data (např. to jak málo si vězni pomáhali a co ten hlavní strážce byl schopný dělat vězňům a to nehledě na to jestli k tomu byl nebo nebyl na pozadí instruován). ()

Klajnik

Experiment z roku 2010, je efektní sračka, která dehonestuje materiál, z nějž vychází. Toto je jen nudné a zbytečné. Nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu. Mohly se tam řešit různé etické otázky a hypotézy, avšak toto se jen nese na tom námětu. Ten jsem si mohl přečíst na wikipedii a ušetřil bych čas. ()

Muel

| Abandon Pictures | Dosť zaujímavá téma na to, aby ten film fungoval aj napriek možno ponurej a nezáživnej réžii. A práve v tom ja vidím výhodu, pretože sa tieto postupy na danú problematiku podľa mňa hodia. Môžeme sa baviť o tom, ako tu Ezra Miller prehráva a že film sa zavŕši tak nejak nijak, ale cesta k záveru ma bavila veľmi slušne. Absencia hudby v prvej polovici super. Od režiséra Alvareza chcem viac takýchto projektov, pretože na to fakt má a takéto chladné drámy ma strašne bavia. Som veľmi zvedavý. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Snake.Charmer

Film mapující slavný a především velmi kontroverzní psychologický experiment. Film vás rychle vtáhne do děje a bez větších okolků se jde rovnou na věc, celkově je film velmi svižný a nenudí, i když se vlastně nepodíváme jinam než do cel a chodby před nimi, místnosti dozorců a místnosti výzkumníků. I na takto malém prostoru zvládli tvůrcové rozehrát mistrnou psychologickou hru, která vás vtáhne a nepustí. A na konci je divák, stejně jako samotní účastníci experimentu, znepokojen nepříjemným zjištěním, že ďábel se může skrývat v každém z nás a to, jestli se chopí vidlí, často záleží jen na tom, jaká strana mince padne. Samotný - i když velmi vděčný - námět na dobrý film samozřejmě nestačí - zde ho zdatně podporují především výborná režie a herecké výkony. Obzvlášť skvěle zahraná je postava dozorce "Johna Wayna". ()

Everyone

cože, další remake? Svět se vážně zbláznil! Já už jen čekám na to, jak se každý rok bude točit Titanic. No, silně pochybuji, že trumfli verzi z roku 2001, ale kdo ví, až uvidím, zhodnotím. ()

Badel

Jaké bylo zadání vědeckého výzkumu, jaké pravomoce měly obě skupiny, jaké profily měli účastníci? Nevíme. Pak to nemá hodnotu. ()

Hapretor

Asi nejvěrnější verze původního výzkumu. Drsné, nechutné, ... hodně diskutabilní ... jedno je jisté ... dnes už by to neprošlo a Zimbardo by šel bručet rychlostí blesku. Nehorázný přehmat ... hráblo mu taky ... do takovejch sraček bych se nechtěl dostat ... pod lidskou úroveň a mimo chápání normalního vyrovnanýho rozumnýho člověka ... toho zakrslýho čůráčka, co si dělal jakože vlastní výzkum, kam až může zajít, bych po skončení experimentu pěkně pocuchal. Rozhodně bych se s nim nebavil mile. Takový hovádka by měli bejt nízko, pokud dostanou vedoucí pozici, stávaj se z nich kryplové ... fakt debil největší (i Zimbardo)... soudě podle filmu ... bůh ví, jak to bylo přesně doopravdy. ()

KNTRFKT

Stačí najít pár kluků, kteří jsou ochotni nechat se za prachy na 14 dní zavřít do uměle vytvořeného vězení ve škole, kterou sami navštěvují, půlce dát obušky, brýle a uniformy, zatímco druhé půlce vezmete všechno to, co je samotné charakterizuje, dáte jim relativně volnou ruku, sednete si za monitor a budete se psychoušsky hojdat tím, jakouže jste to nevymysleli psychoušovinu. Protože, světe div se, hned během pár hodin všem totálně mrdne a vy už to nemůžete zastavit. Nejhorší na tom všem je, že sami nevíte, jak byste se zachovali. Byli byste spíš vězeň 2093, nebo bachař Wayne? Nevydrželi byste to a rozmlátili mu hubu za tu odpornou šikanu, které se na vás pro své vlastní pobavení dopouští? Nebo si zachováte vědomí, že to vlastně není doopravdy a za pár dní to skončí. Jenže, co když to doopravdy je? Co když jste tam teprve dva dny a vy si myslíte, že uběhl týden? Co když ti zhovadilci, co vás sledují chtějí, abyste se bránili? A co když vám vůbec nepomůžou? Tenhle experimentík ale určitě dokazuje jednu věc. Dejte člověku jen trochu moci, která může být klidně omezená na dva metry čtvereční, ať už je to moc nad životem morčete v kleci, nebo nad životy lidí ve věznicích, téměř vždy se z nich stanou svině. ()

Evander

Velmi dobré zpracování Stanfordského vězeňského experimentu. Skvěle zahrané a naprosto uvěřitelné. Škoda jen, že zde byla upozaděna skutečná role Zimbardovy budoucí manželky Christiny Maslach, jejíž vliv byl pro ukončení experimentu naprosto zásadní. 80% ()

montongery

Vcelku povedené a hlavně velmi realistické pojetí tohoto legendárního experimentu. Jen je škoda, že se snímek věnuje pouze dramatickému průběhu experimentu, ale už ne jeho důsledkům a aplikaci v reálném světě, což je taky velmi zajímavé a neméně dramatické. Jinak musím vystihnout casting a povedené herecké výkony, které doopravdy věrně napodobili proměnu studentů, tak jak to můžeme vidět i na záznamech ze samotného experimentu. A také povedené zpracování nějakých momentů (třeba uvědomění si, že dr. Zimbardo není pouze neutrání pozorovatel ale sám součástí experimentu). ()

oli009

Osobní zatíženost na toto  téma rozhodně alespoň z části stojí za vysokým hodnocením, ale Stanfordský vězeňský experiment (jako snímek) je skutečně přesně tím, co jsem od filmového zpracování očekávala, ačkoli drobné odchylky od skutečného průběhu by se našly. Každopádně má očekávání byla bezezbytku naplněna, překvapení se vzhledem k teoretické předešlé znalosti tématu nekonalo, ale zpracováním a především pak hereckými výkony jsem i přesto byla uchvácena, dost možná i z důvodu, že nemám možnost srovnání s jinými filmovými verzemi. ()

Ben Nevis

Stačilo šest dní čtrnáctidenního experimentu, aby profesoři zjistili, že lidi jsou hajzli. Asi konečně dostali odpověď na otázku, jak mohly fungovat koncentrační tábory nejen v Německu. Více méně stačí jeden alfa samec a zbytek se zařadí do lajny. U vězňů fungovalo něco jiného - motivace přečkat utrpení za finanční odměnu. Abych se zastala "dozorců", kdyby neumravnili na začátku hlavního rebela, rozsypalo by se jím to za pár hodin. Pak už bylo nutné držet "vězně" ve strachu. Alfa se ze začátku nevyžíval v šikaně, ale kdo ví, kam by to vystupňovalo za pár týdnů. Mladí herci se snaží a film má spád, i když se toho zase tolik neděje. Mimo "věznici" film nemá co nabídnout. ()

FanKalEl

Veľmi zaujímavý námet skutočného experimentu je zvládnutý na výbornú už iba preto, že človeka vtiahne za zopár minút a nepustí ani potom keď experiment skončí. Je to tak realisticky spracované, že som si niekedy fakt neuvedomoval, že sledujem film. Mimochodom ten výber hercov, proste bomba. (100%) ()