Dr. Philip Zimbardo (Billy Crudup), profesor psychológie na Stanfordovej univerzite, v roku 1971 najal 24 psychicky zdravých a bezúhonných vysokoškolských študentov, aby počas dvojtýždňového experimentu hrali úlohy väzňov a dozorcov v kulisách väzenia vybudovaného v podzemí univerzity. Väzni v celách sa mali podvoliť zdanlivo miernym pravidlám a dozorcovia mali udržiavať poriadok bez použitia fyzického násilia. Napokon stačilo len šesť dní, aby prepuklo také brutálne a nezvládnuteľné násilie medzi oboma skupinami, že výskumný projekt sa zrútil a musel byť predčasne ukončený... Stanfordský väzenský experiment patrí medzi najslávnejšie experimenty modernej psychológie. Dr. Philip Zimbardo, vedúci centra pre štúdium psychológie terorizmu na Stanfordovej univerzite, chcel v roku 1971 preskúmať vplyv získanej moci či podriadenosti na konanie obyčajných, neagresívnych, psychicky zdravých ľudí. Výsledky boli šokujúce. Ukázali, že ak je psychicky zdravý človek vystavený extrémnym podmienkam, môže radikálne zmeniť svoje správanie už v rekordne krátkom čase. Aj normálni ľudia, vystavení extrémnym podmienkam, sú schopní páchať extrémne zlo. (TV JOJ)

Eddemi

Najrealistickejsie prevedenie zo vsetkych 3 zatial vyprodukovanych filmoch na tuto temu. (aspon o ktorych viem) Napriek tomu, ma asi najmenej oslovil. Ak by som vsak mala hodnotit dokumentarnu hodnotu, tak by jednoznacne vyhral. Predchadzajuce verzie su cisto sokova-zalezitost. Toto je presnejsie. Cize zato davam velke plus. ()

The_Misfit

Založené na skutočnej udalosti. Ukážka toho ako sa dobrý ľudia menia na zlých. "The Standford Prison Experiment" bol vlastne psychologický pokus, ktorý bol nápadom istého psychológa Zimbarda, ktorý prostredníctvom novín nalákal pár vysokoškolských študentov aby sa zúčastnili na spomínanom experimente, samozrejme nie zadarmo, bola im ponúkaná cena vo výške 15 $. Celkový čas trvania tohto experimentu bolo skrátených na šesť dní, keď si Zimbardo uvedomil že to všetko násilie má vplyv na ľudskú psychiku. ()

LencaN

Kvalitní psychologický, skoro dokumentární film. Jsem spokojená. Sice to nebylo nic příjemného, skupinka studentů je rozdělena na bachaře a vězně v jednom školním projektu. Profesoři jim nasimulují podmínky vězení v prázdninově prázdných prostorách univerzity. Experiment měl trvat 14 dní, ale psychické dopady byly tak drastické, že se vše muselo ukončit už po pár dnech. Moc se mi líbil závěr, kdy si vyříkávali svoje jednání vězen s tím nejhorším svi*ákem. Bachaři se až moc vžili do rolí a vězně naprosto zdeptali. Koukat na to takhle jako třetí strana z dostatečné "vzdálenosti" se jevilo jako dostatečné pro vytvoření si názoru, kdo za to byl zodpovědný a co kdo měl udělat. Ale když to vezmu z pohledu toho profesora, který vše řídil, chtěl výsledky toho experimentu, nechtěl nic zkazit a zbytečně zasahovat, je už složitější si říct, kdo je viníkem toho všeho.... vězni byli sice utlačování, ale když mohli něco říct, tak se chovali jinak. Kdo tedy nesl největší podíl na tom, jak tento školní projekt/brigáda dopadla. Michael Angarano byl navíc super záporák, byl naprosto nechutný, tím víc získal film na naléhavosti. ()

Goumen

Výborné psychologické drama, zatím nejlepší zpracování Stanfordského experimentu, ještě mi chybí ke shlédnutí původní snímek z roku 2001. Bylo zajímavé sledovat psychologický vývoj postav, jak dokáže moc stoupnout do hlavy a kam až mohou lidi v rámci takového "experimentu" zajít. ()

kramatos

Celé mi to přišlo takové zvláštní, sebestředný magor "dělá" výzkum, kde brutálně manipuluje se subjektama - konkrétně lidma, kteří měli tu smůlu a v projektu jsou co by vězni. K tomu si vybere "údajně losem" jako bachaře týpky u kterých si nejsem zdaleka jistý, že by měli šanci projít jakýmakoliv psychotestama. Z toho celého pak vyvozuje, že lidi jsou v podstatě svině. Nevim, nevim, ale výzkum hodnotný asi jako moje ranní stolice... ()

Veber

Velmi intenzivní. Skvělé herecké výkony. Mrazivá realita. Po projekci mě to donutilo si o experimentu přečíst více. ()

bmx6

Experiment z roku 2001 se mi líbil o mnoho víc.Tohle špatné také nebylo,ale nebylo to prostě ono.Hlavně ti herci ve filmu jsou nevýrazný,nemastný,neslaný. ()

ollie24

"The Stanford Prison Experiment" rekonstruuje skutečně události léta roku 1971 z podzemí chodeb Stanfordské univerzity, kde se odehrál proslulý "vězenský experiment" Dr. Zimbarda. Pro ty, kteří příběh těchto skutečných událostí znají, bude tento snímek takřka excelentním ztvárněním oněch psychologických otázek, které tento experiment vyvolal. Studenti, kterým byla dána role buď to vězně či vězeňských strážců (pouze a doslova na základě hodu mincí), svým rolím téměř okamžitě propadli - z obyčejných studentů se stanou agresivní mocí posedlí psychopati, nebo naopak nesmírně submisivní oběti "režimu" na pokraji zhroucení. Tento snímek rekonstruuje události experimentu téměř doslova - stačí si vyhledat autentické záběry z originálního experimentu, a zjistíme, že tvůrci skutečně neotáleli a Stanfordskou simulaci si do detailu nastudovali. Celkově odvedli výbornou práci - děsivá atmosféra, stupňující se tlak úzkosti, nejistoty, agrese a postupné nekontrolovanosti projektu jsou všudypřítomné. Stanfordský vězeňský experiment byl oživen dokonale. Ani herci nezklamali - znovu exceloval Ezra Miller, který je snad fantastický kam se jen pohne a skvělou práci odvedl i povědomý Tye Sheridan (známy ze snímku "Joe", kde si zahrál s Nicholasem Cagem). "The Standford Prison Experiment" získal cenu za nejlepší scénář na festivalu Sundance. 5* ()

Mesmeric

To bylo hodně silné kafe. Výborně udělané, 2 roky zpátky, co jsem si o tomhle něco přečetl, jsem si strašně přál, aby o tom někdo udělal film. Poklona tvůrcům ()

Ayax

Prečo kopírovať Das Experiment... Iba preto, že má 14 rokov? Keby ste sledovali záznam EEM, žiadna vlna sa v tomto filme na ňom neodrazí...Niektoré hodnotenia tu nechápem, ale cez rozšírenia CSFD vedľa hlavného vidím podľa svojich, ako na to. Napriek tomu som sa do toho pustil. * za... stratu času ()

KraLuban

Jeden z nejzajímavějších psychologických experimentů v dějinách podávaný filmovou formou. Nevím proč, ale nějak mě to nebralo - příběhově. Přesto ale, výkony všech herců, zejména démonického Crudupa, byly jednoduše excelentní. Dějová linka navíc posílena kontrastem uvolněné hippie doby a přerodu všech účastníků experimentu v typické trestance/dozorce. Přesto ale - příběh 2*, herecké výkony 5*, celkově velmi slušné 3* a na jedno podívání výborné. ()

Kusbi

Neznám ten experiment nějak do detailů, tudíž nemůžu hodnotit to, zda byl film zcela fakticky přesný, ale téma v něm bylo zpracováno výborně. Scéna byla vytvořena uvěřitelně, všechno odpovídalo dobovému zasazení a lze jen chválit. Mimořádně povedené pak byly herecké výkony herců, kterých se ve filmu vystřídalo mnoho, ale někteří z nich film táhli neskutečným způsobem (zcela nepřekvapivě musím vypíchnout Angarana). Celkově nemám co vytknout, skvělá záležitost. A Zimbardo je u mě morální mrzák, když to nechal dojít tak daleko, nicméně závěry experimentu jsou bezesporu zajímavé. ()

Feacher

Velmi slavny experiment a jsem velmi rád, že ho někdo zfilmoval. Naprosto věřím, že vše může takto fungovat a je to skutečně hodně zajímavé téma. Ač tu nebylo žádné známější herecké jméno, tak na herce si nelze stěžovat a je vidět, že pokud je zajímavé téma, vůbec se děj nemusí odehrávat na mnoha velkolepých místech. Pokud vás zajímá psychologie a neviděli jste tento film, určitě doporučuji! ()

Metuje

První (a minimálně na dlouhou dobu také poslední) setkání s experimentem ze Stanfordu, shlédnuté v rámci "likvidace" Netflix to-watch listu, do kterého se dostal po doporučení doktora z VŠ. Sledovalo se mi to velmi nekomfortně, musel jsem si dávat přestávky, ačkoliv v druhé polovině začal film dostávat solidní trhliny, viz absence práv vězňů/předkládání falešných minulostí–trestů. Obsazení plné jak poctivých hereckých výkonů, tak mladých, neokoukaných tváří. ()

motyka52

Ze začátku mě to hrozně sralo. Všechen ten papundekl a nápisy vytisknuté na áčtyřkách, prostě jsem neuvěřil tomu, že to bylo tak vážné, jak se to snažilo tvářit. Postupně se to trochu zlepšilo, začalo se víc pracovat s hlubokou psychologií postav, odkrývaly se charaktery a začalo to mít nějaký vývoj. Furt jsem ale jako divák zůstal v režimu, že je to jen nějaká cosplay hra, v žádném momentě jsem to nedokázal brát tak vážně, jak by si asi tvůrci představovali. Škoda. Čekal jsem silnější zážitek. ()