Dr. Philip Zimbardo (Billy Crudup), profesor psychológie na Stanfordovej univerzite, v roku 1971 najal 24 psychicky zdravých a bezúhonných vysokoškolských študentov, aby počas dvojtýždňového experimentu hrali úlohy väzňov a dozorcov v kulisách väzenia vybudovaného v podzemí univerzity. Väzni v celách sa mali podvoliť zdanlivo miernym pravidlám a dozorcovia mali udržiavať poriadok bez použitia fyzického násilia. Napokon stačilo len šesť dní, aby prepuklo také brutálne a nezvládnuteľné násilie medzi oboma skupinami, že výskumný projekt sa zrútil a musel byť predčasne ukončený... Stanfordský väzenský experiment patrí medzi najslávnejšie experimenty modernej psychológie. Dr. Philip Zimbardo, vedúci centra pre štúdium psychológie terorizmu na Stanfordovej univerzite, chcel v roku 1971 preskúmať vplyv získanej moci či podriadenosti na konanie obyčajných, neagresívnych, psychicky zdravých ľudí. Výsledky boli šokujúce. Ukázali, že ak je psychicky zdravý človek vystavený extrémnym podmienkam, môže radikálne zmeniť svoje správanie už v rekordne krátkom čase. Aj normálni ľudia, vystavení extrémnym podmienkam, sú schopní páchať extrémne zlo. (TV JOJ)

allthistime

Ani tohle německou verzi nepřekonalo, byť je toto nejvěrnějším zdokumentováním šíleného experimentu... ale jednu přidanou hodnotu tenhle snímek přeci jen má - a sice zjištění, že nejzvrácenější osobou byl ten, který to celé řídil.. ()

Fraktální

WOW ! tenhle fil snad nejde hodnotit běžnými měřítky.To se snad ani člověku nemůže líbit v obvyklém slova smyslu. Jako příblížení té nejvíc fascinující zvrácenosti vypovídející o lidské psychice to přesně plní svůj účel. ...vlasně to trochu připomíná Tarantina, jen je to autentičtější... ()

lineker

Celkem masakr. Podvědomí moci nad tím druhým, dokáže z nejednoho týpka udělat pořádného dobytka. O tom, že celý experiment je padlý na hlavu se asi nemá cenu rozepisovat, je příliš mnoho proměných od reálného krimu a ještě více od skutečných kriminálníků, kteří jsou do něj zavíráni. Plusem technické stránky filmu jsou bez vyjímky herecké výkony a dobře vykreslená houstnoucí atmosféra mezi strážnými a vězni. ()

verunecek

z psychologického hlediska zajimavy počin, na druhou stranu tohle psycholog prodělal, ani když byl vězeň co nejvic úslužný tak se nápravnému důstojníkovi nazavděčil, agresivita stoupá na obou stranách, ale napr.důstojník má vždy navrh...je to odporné... film zajímavý, dobře zpracovaný, ale určitě to neni nic co bych koukala znovu :-/ ()

SonaLaly

Opäť je spracovaná téma o Stanfordskom väzenskom experimente od Philipa Zimbarda, o ktorom som sa učila na univerzite a popísalo sa o ňom už veľa. Priznám sa, na začiatku som musela bojovať s týmto filmom, veľmi som ho porovnávala s výbornou nemeckou verziou „Das Experiment“ so skvelým a pohľadným hercom Moritz Bleibtreu a nemeckým hercom Christian Berkel. Proste mi tu chýbal nejaký silný herec ako Moritz Bleibtreu. Oceňujem ale, že táto verzia sa oveľa lepšie približuje skutočnosti a ukazuje, ako naozaj experiment prebiehal. Po filmovej a hereckej stránke sa mi ale“ Das Experiment“ oveľa viac páčil, aj keď je troška ďalej od skutočnosti. ()

somme

Velmi znepokojujici lec skvele zahrane. Clovek by neveril,ze staci tak kratkej cas,aby se lidi dostali do takovyho stadia. Nechci vedet co by se stalo, kdyby to pokracovalo dyl, nebo kdyby dozorci nemeli zabrany...myslim,ze nebyly daleko od regulerniho fyzickyho az sexualniho nasili... Ale co si budem, to psychicky je kolikrat horsi...No, fuj, nezavidim zucastnenym. ()

doubravkaa

Jako film skvělé. Jako "experiment", který skutečně proběhl, je to hnus. Psycholog, co je ve skutečnosti psychopat a zahrává si lidmi jako s laboratorními krysami pod pláštíkem vědy. ()

Tsukii

Je smutné, čo všetko ľudia dokážu, keď majú tú príležitosť. Osobne som sa v prvej tretine-polovici filmu nevedela vžiť a začala som sa nudiť, ale potom to začalo byť čoraz zaujímavejšie. Osobne mi tam chýbala scénka, kde sa začnú väzni podozrievať, ako to bolo v originálnom experimente. Ale na to ma prekvapilo, že bývalý väzeň, ktorý Zimbardovi pomáhal mal väčšiu ľudskosť ako študenti - dozorcovia. Neviem či niekto rozmýšľal nad tým - "čo ak by som tam bol ja" alebo "čo by som robil kebyže som väzeň/dozorca?" Ale ja áno a osobne si ani nechcem predstaviť čoho horšieho sa vie človek dopustiť. Dávam tomu 75-80%. ()

palcanec

Zřejmě si zdejší komentující, co si stěžují na "neoriginalitu", neuvědomují, že tohle je rekonstrukce (a velmi přesná) událostí ze skutečného experimentu. Většina vyobrazených situací (od příjezdu skutečné policie zatknout "vězně", přes všemožné "hry" stráží vedoucích ke zhroucení dvou účastníků, až po předčasné ukončení experimentu na popud Zimbardovy přítelkyně) je pravdivě vyobrazena nebo jen mírně pozměněna (Christina Maslach musela Zimbardovi vyhrožovat tím, že ho opustí, pokud experiment okamžitě neukončí, nevedl k tomu jen hloubavý moment Zimbarda u videa po jejím odchodu). Na začátku jsme seznámeni s účelem vězeňských opatření - vše je provedeno tak, aby došlo k co největší realističnosti vězeňského prostředí a dehumanizaci vězňů, což se zvrhne v něco úplně jiného, než bylo plánováno. Velice dobře je ukázáno, že podobné prostředí jako mezi stráží panovalo v Zimbardově kolektivu, které je shrnuto jednou z posledních vět filmu při rozhovoru "Johna Wayna" s Ezrou Millerem - "byl jsem zlý, každý to viděl, ale nikdo se mi v tom nepokusil zabránit". Co se vědeckosti týče, bývá tento experiment často zpochybňován, a možná i po právu (přece jen Zimbardo musel stráže zprvu instruovat, aby svou autoritou zjednali pořádek), nicméně ukazuje, že i sebemenší provokace dokáže člověka proměnit, pokud nemá vnější referenci pro své chování. To se nejspíše projevilo i v Irácké věznici Abú Ghraib, kde se americké armádě povedl Stanfordský experiment naživo. Určitě doporučuji přečíst si Lucifer Effect právě od Zimbarda, kde rozebírá tento experiment i s jeho dopady a možnými závěry, což bohužel ve filmu chybí. Kdyby se prosředek filmu trochu prostříhal, třeba o 15-20 minut, tenhle čas pak mohl být na konci vyžit právě pro debatu o tom, co tento experiment znamená v kontextu konkrétních skutečných událostí. ()

Dannyss

Vhodně propracovaný koncept reálného experimentu s drsnými prvky. Snímek se absolutně nebojí zacházet do nepříjemných situací a servírovat nám zcela surové momenty, ve kterých začnete spolu s vězni soucítit a zároveň nenávidět hlídače. Nelze zapřít fakt, že se jedná o dost silný počin, jenž bravurně cílí na emoce a celkovou psychiku. Přestože mně mírně vadilo, že se veškeré události točí jen kolem menší místnosti, tak navzdory tomu tvůrci vykouzlili nosné a smysl dávající drama, jenž někdy využívá decentního humoru, avšak v zápětí ho střídá za ohavné praktiky důstojníků. Musím pochválit zakomponování postavy Zimbarda, jehož přítomnost dodává zápletce nenahraditelný prvek ovlivňující celý chod vězeňské simulace. Nevídaná podívaná, která nepochybně přínáší pocity znechucení, ale především velkou porci zamýšlení nad lidským chováním. 7,5/10. ()