Svet pod hlavou

• Česko Svět pod hlavou (viac)
Dráma / Mysteriózny / Psychologický / Krimi
Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Pecháček, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar (viac)

Píše sa rok 2016. Policajt Filip Marvan musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil svojho brata pred mafiou. Čoskoro ho zrazí auto a on upadá do bezvedomia. Prebúdza sa v severočeskej nemocnici v roku 1982. Ako sa ocitol v minulosti? Prečo? Aká je cesta späť? Filip stretne svojich vlastných rodičov Jana a Simonu niekoľko mesiacov pred tým, ako sa im má narodiť. Spoznáva otca, ktorého si pamätal len ako zlomeného muža, čo dobrovoľne ukončil svoj život. Rozhodne sa, že vypátra príčiny, ktoré zničili jeho rodinu. Aby spoznal pravdu, musí sa stať členom tímu okresnej kriminálky a vyšetrovať sériu detektívnych prípadov zo Sokolova 80. rokov minulého storočia. Nájde tu kľúčový dôkaz v prípade, kvôli ktorému ho zrazilo auto? Dozvie sa, prečo zomrel jeho otec? A čo má poradiť svojej dvadsaťročnej matke, ktorá práve zistila, že je tehotná a len on vie, že sa jej narodí chlapec a bude sa volať Filip? (TV JOJ)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (11)

Svet pod hlavou (2017)

Občas se mezi desítkami seriálů České televize najde i nějaký skvost. Asi nepřekvapí, že jde o převzatý formát. Originál neznám, ale vzhledem k typicky českým reáliím museli scénáristé dozajista plnohodnotně namáhat hlavu. I když jde o mix nejrůznějších žánrů (kriminálka, thriller, psycho, komedie, absurdní satira i horror), drží to pohromadě. A rok 1982 je opravdu vymazlený. Velmi originálně se zde pracuje se zcela přiznaným faktem, že hlavní hrdina dobře ví, že to není skutečné, což mu dává v roce 1982 širší možnosti a od počáteční nezúčastněnosti se posune k rozplétání jeho vlastního příběhu, který se udál ještě před jeho narozením. Celkový dojem mi kazil jen Ivan Trojan. Ten člověk prostě neumí mluvit a mě nebaví přetáčet každou jeho druhou větu - ostatní složky jeho herectví jsou asi OK, ale je tedy takový problém ho předabovat někým, kdo mluvit umí? Vždyť se to o něm ví už od doby, kdy daboval nějakou postavu v seriálu Melrose Place a kde to bylo taky pořádným šlápnutím vedle. Neužilovo nezúčastněné herectví do toho sedlo, překvapil mě i Kopta, kterého jsem nikdy za herce nepovažoval, ale jeho soudruh major byl vynikající. Každopádně po dlouhé době seriál, který půjde sledovat i při repríze. ()

Tieň papradia (2017) (E01)

Hned mě napadlo, že tohle asi nevymyslel nikdo v České televizi. Nicméně umět vložit do zdařilého zahraničního konceptu šikovně a vtipně naše reálie, to je také kumšt. A řekl bych, že zde se to povedlo. Zvláště když k tomu přidáme i působivou dobovou atmosféru. Úvod se s ničím nezdržoval, takže první díl se vyvaroval obvyklého českého neštvaru, a rovnou nás nekompromisně hodil do děje. Nejprve mi taky dělal potíže toporný výkon  Václava Neužila (připomínal mi praktikanta Hlaváčka z Rozpuštěného a vypuštěného), až v dalším díle jsem jeho nezúčastněnost pochopil. Jediné, co mi vadí, je obsazování Ivana Trojana. Jeho postava je jistě zajímavá (i když absolutně mimo realitu - takhle se řadoví policajti fakt nechovali), ale mně fakt vadí tihle herci, kteří neumí mluvit a člověk musí každou jejich repliku přetočit zpátky a zesílit na pár sekund televizi. ()

Anjel odplaty (2017) (E02)

Tak to byl opravdu hodně vypečený pachatel, takový pohodář. Ale koneckonců, Filipova hlava si může dělat, co chce. A on samotný se stát v příběhu tím, kdo všechny pochytá, přestože ve vyšetřovaných případech hledá něco úplně jiného. ()

Mŕtvi ľudia (2017) (E03)

Hodně odlehčený díl s dokonalou parodií Kroků Františka Janečka. Všichni chválí výkon Marka Taclíka, já ho však nebudu chválit za jeho afektovanou řeč, nýbrž za naprosto dokonalou choreografii za klávesami. Rovněž hláška kanadského umělce o tom, že vlasáči a máničky jsou v Kanadě velice pokrokoví, stála za to. A je toho ještě mnohem víc. ()

Orchidea na smetisku (2017) (E04)

Co všechno se může stát mrtvole, než se stane opravdu mrtvolou aneb spirála debilů podepisujících se na její cestě na smetiště. Na mě udělal největší dojem ten máničkář, co jí udělal v hospodě tryznu. ()

Závadová mládež (2017) (E05)

I mně se tento díl líbil, byť ho oproti ostatním nepovažuji za nikterak vyčnívající. Ani zde v recenzích vyzdvihované herecké výkony nevidím jako nějak ohromující. Budař jede svou klasickou polohu (hraje to stejně jako skladníka Úlisného z Vratných lahví), nějakou super mrazivost ve mně nevyvolává, v podstatě je pořád tím fráze přežvykujícím svazákem z předchozích dílů. Kupodivu to nějak nevadí, k čemu přispívá scéna "Tohle jsi ty za 20 let". U Hádka mám taky problém, jeho máničkovský nastávající táta mi nepřipadá o nic lepší než ten pozdější troskoidní fotr ze vzpomínek. Přitom právě v tomto dílu by měl přijít nějaký zásadní zlom osobnosti. Jenže ten nepřichází, Honza je pořád stejný, jen si uvědomuje, co provedl. Každopádně jsme odhalili nečekaně brzy jedno tajemství, teď jen doufám, že se zbývající motiv neomezí na něco jako Terminátor. ()

Dvojboj (2017) (E06)

Vtipné lanaření na sobotní brigádu. Ale motiv "kamarádit a pak podtrhnout žebřík" mi přišel dost jednoduchý a předvídatelný. A ten závěr byl skutečně wtf, udělat ze záporáka totálního blbce, který skončí na nejjednodušší trik, celkový dojem dost kazí. Úplně nejabsurdnější je ale role Jana Ciny. Ten má ztvárňovat budoucího mafiána, který má už teď dlouhé prsty, ale působí jako ustrašený chlapeček, který by se styděl koupit si v trafice cigarety. To už bych víc věřil Mariánu Labudovi roli Zátopka. Ale ruská ruleta byla dobrá. ()

Smrť špióna (2017) (E07)

Napínavý a svým specifickým způsobem zábavný díl, který v sérii asi stojí tak trochu sám o sobě, ale nesmírně mě bavil a s ostatními se shodnu, že dokonce patří k vrcholům. Naslouchající sovětští přátelé byli prostě výborní. Znovu připomínám, že mi dost vadí obsazování herců, kteří neumí mluvit. na konci jsem si každou Trojanovu větu musel přetočit několikrát (a dvěma větám jsem stejně nerozuměl). Jak tohle může být uznávaný a oceňovaný herec, v životě nepochopím bez ohledu na to, že ostatní složky herectví má celkem v pořádku, pokud má vhodnou roli. Takový Leoš Suchařípa míval všechny myslitelné vady řeči, ale přesto mu vždy bylo rozumět excelentně. ()

Rodinná záležitosť (2017) (E08)

Znovu vyšetřujeme vysokého soudruha, tentokrát už je to ale o něco větší šlamastyka. Filip spoléhá na to, že tam vlastně ve skutečnosti není, a tak jde do rizika. Může si to dovolit? Motivace Michala zůstává záhadou. Motiv OPBH jakožto zásobárny obecních prostitutů byl výborný. Znovu (ano, opakuji se) se pozastavím nad castingem. Jak to, že týpkům s rozmlácenou hubou rozumím (i když na postsynchronech mluvili s bramborem v hubě), zatímco jednomu z hlavních hrdinů vůbec? Když Ivan Trojan neumí mluvit (čehož si všimly i spolužačky, když probíraly dabing seriálu Melrose Place), tak proč ho režiséři nenechají předabovat někým, kdo mluvit umí? A ukňouraný Jan Cina v roli všemocného veksláckého mladíka, to už je vrchol castingového diletantství. Chápu, že herec zosobňující hned dvě "diskriminované menšiny" je pro ČT pokladem, kterým může šermovat před ideologickými porotami hodnotícími jejich pořady, ale opravdu musí hrát roli, ke které nemá sebemenší předpoklad? To už za chvíli může Pavel Nečas hrát prince a Norbert Lichý vězně z Osvětimi. ()

Mŕtvy muž (2017) (E09)

Rozhovor s psychiatrem zavdává příčinu se ptát, zda nás nečeká nějaké překvapení ve stylu Šestý smysl. Pěkná hra s divákem. ()

1983 (2017) (E10)

Popravdě řečeno, čekal jsem víc. Motivů, se kterými se dalo pohrát, nabídly předchozí díly víc než dost, takže ten závěr mi přišel trochu banální. Jistě se nad tím dalo popřemýšlet více. Některé vědomosti získané v kómatu k něčemu byly, některé nikoliv a některé zázraky byly až moc zázračné. A při vzájemném účtování Šejby s Kratěnou jsme se ocitli kdesi ve filmu Kristián. ()

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Předáváním výročních 25. Českých lvů provázela slovenská moderátorka Adéla Vinczeová. O hudební složku večera se postarala nominovaná muzikantka Vladivojna La Chia. Večer také narážel na současnou… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů