Za vraždou v rodine vysokého funkcionára hľadaj viac. Bola smrť manželky vysokého miestneho funkcionára obyčajná nehoda alebo vražda? A akú úlohu v prípade hrá Filipov úhlavný nepriateľ, vyšetrovateľ Klement Kratěna? Odhalenie, aké pomery vládli medzi normalizačnou spoločenskou smotánkou v Československu v roku 1982, je prekvapivé aj komické zároveň. (TV JOJ)

nula87

Svět pod hlavou stoupá díl od dílu, Neužil s Trojanem perlí čím dál víc, a tenhle díl to jenom potvrzuje. Spoustu nečekaných havárií v domě pana náměstka musí řešit celé OPBH, až při jedné nehodě je najednou paní Magdička mrtvá. Plachý s Marvanem tak úplně nepochopí, co znamená vyšetřit v zájmu strany a Šejbů, takže se rozjede tragikomický kolotoč, nebo spíš horská dráha.... ()

rakovnik

Zatím nejlepší díl seriálu, který (spolu s následujícím dílem - uvidíme) by mohl být samostatným filmem z prostředí socialistických funkcionářů a veksláků. Hláškující Trojan dodává ději vtip a člověk má až pocit, že bojuje proti nepravostem ve zřízení a je to tak dobře. S postupujícím vyšetřováním se ale zvrhne příběh v drsný zpolitizovaný průšvih a nezbývá než se těšit, co se bude dít dál. Zároveň doufám, že byť ne úplně čistí esenbáci ze šlamastyky vyváznou živí a spravedlnosti bude učiněno za dost. Dnes jsem při sledování měl pocit, že jsem rád za to, že v té době jsem byl pouze dítě. ()

inachisio

Dostáváme se zase úplně jinam. Tentokrát mezi vysoce postavené soudruhy, kteří se konečně nemůžou spolehnout jenom na dobrou pověst. A co s tím mají společného soudruzi od StB? Při sledování se nabízí spousta otázek ohledně děje a napětí s cynickým humorem a absurdními momenty neskončí ani po shlédnutí. Ale zůstane nám i potom ležet v hlavě. ()

Necrotongue

Seriál se mi jeví stále kvalitnější. Osmá epizoda mě potěšila, bylo v ní krajně přesoudruhováno, soudruh náměstek Šejba i jeho soudruh syn byli výborní, soudruh major Špalek s nimi soudružsky držel krok a Klementovi definitivně spadla maska uvědomělého budovatele socialistických zítřků. Každý soudruh musí za vším hledat OPBH. ()

mh.mail

60% — Je vidět, že se nám seriál pomalu blíží do cílové rovinky. Mezi Marvanem a Klementem se Šejbičem vypukla válka. Charaktery se tříbí, postavy se nám vybarvují. Kdo si zatím udržuje nečitelnost, je Martin Plachý. Nicméně určité náznaky tu jsou a v tomto díle se ke konci objevil jeden poměrně zásadní. Možná slyším trávu růst, možná vidím duchy, ale něčeho jsem si všimnul, nechci to tady konkretizovat, mohl by to být spoiler, ale taky nemusel. To, že zbývají už jenom dva díly, znamená, že pro rok 1982 máme už jenom jeden, maximálně jeden a půl dílu, ve zbytku se taky musí uzavřít Marvanův příběh v současnosti. Jsem opravdu zvědavý, jak to všechno do sebe zaklapne a já uslyším ve své hlavě zřetelné „CVAK“. Protože jestli to jenom vyšumí, bude to velké zklamání. ()

• Slávek Brousek (Tomáš Jeřábek) si vybírá z katalogu pračku Tatramat řady 245, ta byla vyrobena v roce, kdy se odehrává příběh. Pračka si vysloužila přezdívky Šemík, Klokan, Skokan či Rodeo. Při odstřeďování totiž skákala. (sator)
  • Filmová hospoda Buzuluk, ve které se odehrává výslech řemeslníků, se nachází na adrese Žukovova 69/29 v Ústí nad Labem. (sator)
  • V tomto díle zazní latinský termín „Rigor mortiz“. Tento termín vyjadřuje tzv. mrtvolné změny nebo-li posmrtnou ztuhlost. (Winster)