Life on Mars

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2006–2007), 16 h (Minutáž: 60 min)

Hudba:

Edmund Butt

John Simm, Philip Glenister, Liz White, Dean Andrews, Joanne Froggatt, Archie Panjabi, Lee Ingleby, Stephanie Jacobsen, William Matheson, Kevin McNally (viac)

DCI Sam Tyler (John Simm) je schopný manchesterský kriminalista. Při pronásledování podezřelého se dostane do těžké dopravní nehody a upadne do bezvědomí. Tyler se probírá zmatený, s nejasnými vzpomínkami a s hrůzou zjišťuje, že se nachází v roce 1973. Už není DCI, ale pouze inspektor, a zrovna byl přeložen na jiné manchesterské policejní oddělení. Zde se potkává s další ústřední postavou seriálu, svým šéfem, DCI Genem Huntem (Philip Glenister). Hunt neboli "Guv" je typem drsného pouličního policajta, tedy přesným opakem "moderního" Sama Tylera. Sam netuší, proč se ocitl v 70. letech. Je snad v komatu a žije v nějakém zvláštním snu? Nebo cestoval časem do minulosti? Bude na to muset přijít, jinak se nedokáže vrátit zpět. Ale o čem LIFE ON MARS doopravdy je? Je o prolnutí současnosti a minulosti. Na jedné straně Sam Tyler, policista 21. století, znalý moderních vyšetřovacích postupů. Na druhé Gene Hunter, starý dobrý pouliční polda, který z vás klidně vymlátí duši, aby dostal svou odpověď. Současnost i minulost v kvalitní krimi s mírným nádechem tajemna, to je LIFE ON MARS. Zatím byly natočeny dvě série po osmi epizodách. LOM je také vítězem BAFTY a několika mezinárodních cen. (Sowa)

neoBlast

Už jenom kvůli takovému vořechovi jakým je postava Genea Hunta by měl tento seriál zhlédnout každý správný fanoušek všech filmových drsňáku. Ač jsem se v každém díle těšil hlavně na jeho hlášky, tak seriál má co nabídnout i dále. Jednotlivé případy jsou většinou hodně originální a vše je hodně cool natočené (a ještě lépe "ohudbované"). Určitě jeden z nejzajímavějších seriálů co se v posledních letech urodil. 85 % ()

Trajektt

Ten, kdo má rád detektivky ze sedmdesátých let, ať už jsou to staří známí Profesionálové anebo americký seriál Starsky a Hutch, tak bude zajisté s tímto britským seriálem spokojen, jelikož na mně dokázal přenést celkový obraz té doby včetně hereckých výkonů, hudby, kostýmů a celkově to ve mně zanechalo pocit jako bych se tam ocitnul s našimi hlavními protagonisty. Tvůrci si vymysleli vcelku originální námět, který začíná v roce 2006, kdy superintendanta Sama Tylera srazí auto a v témže okamžiku, co se mu tato nehoda stane se ocitá na tom samém místě akorát, že v roce 1973. Zpočátku je vykulenej jako jelen v ZOO, ale kdo by nebyl v takové situaci. On se totiž rozkoukává ve svém novém prostředí policejní stanice, kde vládne pevnou rukou jeho nový nadřízený Gene Hunt, který určitě nikdy nečetl něco jako je policejní zákoník a řeší si vše po svém a to včetně originálně pojatých výslechů na které většina rádoby kriminálníků do konce jejich života nezapomene. Trošku mi svým vzezřením připomíná Gerarda Depardieuea a svými trapnými hláškami ve kterých uráží snad všechny ve svém okolí se určitě zapíše do filmové knihy originálních hláškařů. V každém díle tohoto seriálu můžeme vidět kriminální případ, který řeší naši policisté a ve kterém se náš hrdina snaží zjistit, co se mu vlastně stalo? To je zprostředkováno pomocí halucinací a různých zmatených minel, které se mu zjevují ve snech anebo to sny ani nejsou, člověk neví, co si má o tom myslet. Některé případy jsou fakt našláplé a plné ztrapňovacího humoru, ale některé jsou fakt nezáživné, že jsem si párkrát přál, ať už skončí, protože to bylo scénáristicky odfláknuto. Ale naštěstí těch lepších dílů je zde víc a proto dávám zasloužených 80%. ()

stilgar1

Seriál s nejdokonalejší a nejsilnější finální epizodou ze všech, které jsem dosud viděl. Postava Gena Hunta je navíc natolik propracovaná a skvěle zahraná, že ačkoli samotné téma není zrovna nejoriginálnější (četl někdo z vás Pratchettovu Noční hlídku? Je to sice zasazeno do zcela jiného prostředí, ale ta dějová podobnost je nepopíratelná), nemůžu se ubránit nejvyššímu hodnocení! ()

hanagi

Výborné retro, kdy 70. léta ožívají v každém detailu (a že si je z dětství ještě pamatuju). Nejsou jen zdařilou kulisou kriminálních příběhů, ale jsou jejich rovnocennou složkou. Je zajímavé sledovat, co všechno se od té doby změnilo, ať už skutečně, díky novým objevům a posunu v myšlení lidí, anebo jen zdánlivě, protože blbec zůstane blbcem v každé době. ()

GigaPudding

Příběh Sama Tylera, vrchního inspektora v Manchesteru roku 2006, začíná jako úplně běžná kriminálka, ale během okamžiku se Sam najednou probere v roce 1973 a na jeho oddělení už není vrchním inspektorem, protože v roce 1973 oddělení funguje pod taktovkou drsného a nekompromisního inspektora Gena Hunta, který se moc nemaže se zločinci a ani se Samem. Life on Mars je velmi vydařený návrat k oldschoolové kriminálce plné drsné mluvy, pěstí a taky humoru. Hlavní hrdina musí čelit nejenom skutečnosti, že se octl někde úplně jinde a rád by se dostal domů, ale samozřejmě taky musí čelit zločincům, protože i když je v minulosti, tak musí dělat svou práci a v neposlední řadě taky musí čelit svému ostrému nadřízenému a začlenit se do jeho kolektivu. DCI Gene Hunt je asi jedna z nejsympatičtějších seriálových postav a pokud jde o detektivky tak asi snad úplně nejvíc, protože hází hlášky, sprosté vtipy a jeho chápání policie a zločinců je silně "osobité" a jako správný oldschool polda preventivně všem podezřelým nejraději namlátí a všechny zavřené dveře pro jistotu vykopne, nad čímž novodobý policajt Sam obrací oči v sloup a snaží se ho naučit nějakým aktuálnějším metodám policejní práce, což vede ke spoustě vtipných situací. Sympatická je i parta na policejním oddělení s nevrlým řízkem Rayem, jeho přitroublým kámošem Chrisem, roztomilou policistkou Annie a ráznou "mamkou" Phyllis. Seriál by fungoval výborně i bez té scifi prvotní zápletky, protože je to úplně prvotřídní kriminálka dokonce ještě lepší než profesionálové. V jednotlivých dílech se odehrají různé kriminální příběhy týkající se všech možných druhů zločinu od vražd přes drogy po chuligánství a rasově motivované útoky a každý díl je dynamický, napínavý a taky vtipný a co to všechno podtrhuje je velmi stylová dobová hudba, kdy titulní Bowieho Life on Mars je jen taková ochutnávka před velmi působivými scénami, kterých poloviční atmosféru vytváří především hudba (viz silná scéna za zvuků Wild Horses) a jsou tu slyšet všechny ty klasické songy perfektně zasazené do děje. Prostě úplně bezvýhradná pětka. :) ()

• Postava Sama Tylera (John Simm) byla pojmenová podle Rose Tyler (Billie Piper), která byla společnicí desáté reinkarnace Doktora ze seriálu Doctor Who (od r. 1963). V americké verzi je Rose Tyler matkou hlavní postavy. (Shakaar)
  • V 7. minutě, když se rádio samo přeladí, v něm můžeme slyšet skladbu „Disco 2000“ od britské kapely Pulp z roku 1995. (Trajektt)
  • John Simm v jedné z epizod řekne, že si řekl Doktorovi Who o pomoc a ten mu předepsal nějaké léky. V 70. letech byl Doctor Who (1963) velmi populární seriál a John Simm si v nových dílech Doktora (David Tennant) zahrál Mastera, hlavního Doktorova soupeře. (ČSFD)