Vražda policajta Slávka Brouska znamená začiatok otvoreného súboja s režimom. Smrť jedného z policajtov Špalkovho oddelenia kriminálky odštartuje otvorený konflikt medzi vyšetrovateľmi Filipom Marvanom a Klementom Kratěnom. Filip už nemôže predstierať priateľstvo a je jasné, že jedinou možnosťou, ako sa zachrániť, je zmiznúť z tohto sveta. Vie aspoň Filipov kolega Martin Plachý, kadiaľ vedie bezpečná cesta a ako prekabátiť ŠtB? (TV JOJ)

Karp

Podle některých komentářů je zřejmé, že někteří jedinci patrně netuší, co byla STB zač. Označení agent na papírku u mrtvého policajta s vypáčenou skříňkou v práci bohatě stačilo u nepohodlného člověka na likvidaci a nic víc nebylo zapotřebí - navíc u někoho tzv. bez minulosti. Ostatně důvod se vždycky našel, pokud toho bylo zapotřebí. Rozhodující zkrátka bylo odpovídající zadání a ne nalezená a následně zaměněná nábojnice. Vraždit přece nutně nemusel služební zbraní a Klement toho jistě do bytu naservíroval více než dost... Na druhou stranu je dobře, že už si dnes někdo něco podobného nedokáže představit a připadají mu podobné scénáře nesmyslné... Zatím jsme si tak jen hráli, soudruhovali a svým způsobem se bavili. Nyní jde do tuhého. Ale i to odpovídá době minulé. Ledacos působilo v časech hlubokého socialismu směšně, ale pořád to byl nebezpečný režim, který dokázal zlikvidovat, koho chtěl. A na důvody se nikdo neptal. Prostě byl takový jedinec nepohodlný a dle toho s ním bylo zacházeno. Nicméně ona podstrčená nábojnice ještě bude mít svou dohru. Ani bych se nedivil, kdyby kapitán Klíma dospěl k názoru, že Marvan měl komplice a jím hledaný agent nemusí být jediný. Tím by se do popředí zájmu dostal Martin Plachý, který bude patrně jako skutečný agent odhalen. Nicméně bych nevylučoval ani to, že jeho postava nemusí být úplně kladná...Režim měl v různých zinscenovaných provokacích docela zalíbení. ()

Antal89

Nakolik zapeklité byly veškeré předchozí díly, tak gradující díl devátý ukazuje, že vše směřuje k celkem jasnému a strmému konci, který nejspíš bude jednoduší než veškeré zápletky, které byly předtím. Jediné, co snad v celém díle působí poněkud rozpačitě, je samotné loučení Filipa s Kristýnou. Je otázkou, kam vše dojde a jak moc je Kristýna důležitou spojnicí "s tou stejnou" z prvního dílu. Další otázkou je, v čem je pointa Filipovi noční můry, jestli jde jen o náhodnou sugesci z přílivu prášků, které mu dal doktor anebo, jestli celý "sen světa pod hlavou" neodráží něco, co se děje mimo Filipovu hlavu. Co když mu někdo ukládá o život a výslech StB s drogami jen není odrazem reálného světa (zda-li mu někdo nevpichuje injekci, která mu má zabránit v procitnutí)? Jedno je jisté - konec tohoto dílu je druhým gradujícím cliffhangerem celé série a jeho pochopení bude možné jen v napojení na díl desátý, poslední. Za mne má díl plné hodnocení. Bylo tu velké množství akce, několik dramatických kolizí, které byly více uvěřitelné a připomínali kombinaci všeho - brutality režimu období normalizace s příchutí padesátých let a zároveň výrazným psychodramatem. ()

mh.mail

60% — Když jsem si s předstihem přečetl informace k tomuto dílu (zde na stránkách), bylo mi hned jasné, který z policistů to odnese. Je škoda, že tato postava neměla v seriálu žádný jiný smysl, než být v předposledním díle zastřelena v sedě na Tatramatce a stát se tak katalyzátorem v boji mezi Filipem a Klementem. Marvanovo chování bych ale hodnotil jako značně hysterické, těžko říct. Na druhou stranu se ukázal smysl druhého dílu seriálu, který mi původně připadal takový bezvýznamný. Holt karma, no. Teď, na konci předposledního dílu, jsou všechny knoflíky otočeny na matoucí strany a těším se na to, jak se v posledním díle o ten správný kousek pootočí, všechno to do sebe zapadne a já udělám „Wow!“ ()

Necrotongue

Zabili Slávka, parchanti! Přes řadu vypjatých akčních scén jsem dokázal hodnocení proti páté epizodě zvednout jen o jednu hvězdičku, protože když se z tohoto seriálu vytratí humor, přestává mě bavit. Při sledování tohoto dílu jsem měl dojem, že kapitán Klíma něco šlehnul celému štábu, protože to byla jedna velká halucinace. ()

klukluka

Je Filip Marvan vážně policajt z budoucnosti? Nebo je to jen pako z roku 1982? Furt mi tam chybí nějaká přidaná hodnota, kterou by si sebou zákonitě musel přinést... A proč zpanikařil u toho zavražděnýho kolegy? Martin /Trojan/ už to tam přece tou Klementovou nábojnicí poladil..? A proč Klementa nenechal vykecat před tím mladým vojákem? Měl by svědka... A neměl by na něj kdo přivolat posily..? Není to úplně dobrý. Je to jen dobrý. ()

• Filip Marvan (Václav Neužil) je lékařkou státní bezpečnosti nadopován pro výslech. Jednalo se o barbiturát Thiopental sodný, ten vede k oslabení vůle, označuje se také jako sérum pravdy. (sator)
  • Když Filip Marvan (Václav Neužil ml.) vypráví psychiatrovi o internetu coby o věci ze vzdálené budoucnosti z roku 2016, pravděpodobně netuší, že v roce 1982, kdy se seriál odehrává, již existoval jeho předchůdce Arpanet a s ním i celá řada protokolů, na kterých je postaven dnešní internet a které používáme každý den - např. IP (1981), TCP (1981), UDP (1980), ICMP (1981), FTP (1980) a SMTP (1982). (ryba443)
  • Kratěna (Jan Budař) říká, že samopal (v této epizodě se jedná o samopal vzor 58 s pevnou pažbou) se nosí vždycky hlavní dolů, avšak mýlí se. (sator)