Filipov otec Honza Marvan patrí do partie dlhovlasých "máničiek", po ktorej idú policajti z okresnej správy ZNB ako po "závadovej" mládeži. Rozlúštenie rodinného tajomstva, prečo Filipov otec zomrel, je na dosah. Bude to aj brána vyslobodenia zo sivých osemdesiatych rokov, v ktorých je Filip po nehode uväznený? (TV JOJ)

Esgalnor

Tak jo, teď už těch pět hvězd dám. První díl byl dost rozpačitý, pak se tempo stupňovalo, minulému dílu jsem prostě nechtěl ještě dát tu pětihvězdu, protože co když to mohla být jen výjimka... Ale ne, nebyla. Je to čím dál lepší. Pátý díl dělá z dobré kriminálky luxusní psychologické drama, kde teda herci podávají vynikající výkony - Trojan perfektní, a to se může objevit klidně na chvíli, Neužil čím dál charismatičtější, Bárdos okouzlující, Budař přesvědčivá svině a Hádek taktéž překvapuje. Mysteriózní složka ohledně uvíznutí v minulosti tady funguje víc než předtím. Jedině zamrzel divně sestříhaný wtf moment ke konci ohledně sjetí ze silnice; a předvídatelný konec. Zbytek dílu to ale rozhodně kompenzuje, podnětů k zamyšlení a metafor (ač se v nich normálně nevyžívám) tu je spousta, rozhodně se divákovi dostane pod kůži. Strhující. ()

topi80

I mně se tento díl líbil, byť ho oproti ostatním nepovažuji za nikterak vyčnívající. Ani zde v recenzích vyzdvihované herecké výkony nevidím jako nějak ohromující. Budař jede svou klasickou polohu (hraje to stejně jako skladníka Úlisného z Vratných lahví), nějakou super mrazivost ve mně nevyvolává, v podstatě je pořád tím fráze přežvykujícím svazákem z předchozích dílů. Kupodivu to nějak nevadí, k čemu přispívá scéna "Tohle jsi ty za 20 let". U Hádka mám taky problém, jeho máničkovský nastávající táta mi nepřipadá o nic lepší než ten pozdější troskoidní fotr ze vzpomínek. Přitom právě v tomto dílu by měl přijít nějaký zásadní zlom osobnosti. Jenže ten nepřichází, Honza je pořád stejný, jen si uvědomuje, co provedl. Každopádně jsme odhalili nečekaně brzy jedno tajemství, teď jen doufám, že se zbývající motiv neomezí na něco jako Terminátor. ()

Necrotongue

Po výborné čtvrté epizodě jsem se dočkal těžkého zklamání. Ano, doba to nebyla jednoduchá, ale na rozdíl od tvůrců si myslím, že ten správný depresivní dopad přichází v kontrastu s humorem, tentokrát humor chyběl a místo toho, abych přemýšlel nad závažnými skutečnostmi, zjistil jsem, že se vcelku nudím. Václav Neužil na mě v tomto seriálu působí poněkud mdle, takže díl postavený na procesech, které probíhají v hlavě poručíka Marvana, mi připadal jako krajně nezáživný. ()

otík

Absence pořádného detektivního příběhu mi z počátku hodně chyběla, ale asi v druhé třetině se děj slušně rozjede a sledujeme až obsesivní chování Jana Budaře, který ve své roli Klementa dává pořádně zatočit s Marvanem starším, tehdy problémovým mladíkem. A hlavní hrdina konečně poznává, proč se dostal do minulosti. Konečně poznává, proč mu tatík řekl, že umřel zaživa - že to nebylo kvůli mladičkému Filipovi, ale kvůli vlastní zbabělosti. Jenže ani toto poznání ho nepustí zpět do přítomnosti. Musí ještě něco dalšího poznat. ()

Autogram

Tak zmeniť budúcnosť zmenou minulosti, pôjde to? Nájsť svojho Johna Connora a zachrániť ho, alebo postarať sa o vlastné tehotenstvo? Naozaj vlastné. Trochu menej zábavná epizóda, ale o to ďalej sa posúva príbeh. Vyzerá to tak, že by sa podľa mena režiséra mali po dvoch striedať závažné a zábavné epizódy. –––– Jak říkal soudruh Stalin: Není člověk, neni problém. – Soudruh Stalin se mýlil. Není to tak, že zmizí člověk zmizí problém. ()

• Jedna z postav má na bundě nakreslené logo americké skupiny Death. Ta byla ale založena v roce 1983, tedy až rok po tom, kdy se seriál odehrává. (p3tris)
  • Při takzvané sledovačce soudruzi SNB sledují seriál 30 případů majora Zemana (od r. 1974), konkrétně epizodu Mimikry (1979), která je věnována stejně jako tento díl takzvané závadové mládeži. (sator)