Policajt Filip Marvan sa po autonehode v roku 2016 prebudí v severočeskom meste na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia a stane sa súčasťou tímu okresnej kriminálky. Prečo sa vrátil o 30 rokov späť? Aká je jeho úloha? Čo si má myslieť o svete, kde príslušník Zboru národnej bezpečnosti je autorita, ktorej sa za žiadnych okolností neodporuje, dnešní tunelári patria ku zlatej mládeži a džínsy sú modlou spoza zadrôtovanej hranice? A ako sa dostane späť? Nájde tu kľúčový dôkaz v prípade, kvôli ktorému ho zrazilo auto? Dozvie sa, prečo zomrel jeho otec? A čo má poradiť svojej dvadsaťročnej matke, ktorá práve zistila, že je tehotná a len on vie, že sa jej narodí chlapec a bude sa volať Filip? (TV JOJ)

Autogram

Česká televize vymyslela niečo naozaj originálne. Toto sú Prípady 1. oddelenia celkom iného razenia. Filmy s retro atmosférou socializmu sú dnes v kurze, takže prepadnúť sa do roku 82 bol dobrý nápad. Nie veľmi príjemný pre obeť nehody, ale pre diváka áno, zvlášť, keď nastúpi Trojan. Pri jeho vysvetľovaní, ako si podozrivý prerazí nos v sprche, som vybuchoval. –––– Musíš tu buzeraci posílat dál. Jinak se ti usadí v játrech. –––– Chceš mu dát pěstí? Čistě preventivně. ()

Mr.Apache

Pro mě (po Závadové mládeži) druhý nejlepší díl celého seriálu. Absolutně nechápu, jak může být jako jediný v modrém. Zvlášť, když tolik lidí vyzdvihuje ve Světě pod hlavou právě Trojanovy hlášky. Tady jich má možná víc než ve všech ostatních dílech dohromady. A cyklista (alias blbec co má den blbec) je úplný Pucholt! Vlastně celá ta pasáž s ním a s pátraním po něm jakoby vypadla z nějakého kvalitního českého filmu z 60. let. Jediné vysvětlení toho nízkého hodnocení, které mě napadá, je, že lidi prostě na něco takového (tak dobrého) ještě nebyli zvyklí. Sice si zvykli poměrně rychle (viz hodnocení zbytku seriálu), ale Stín kapradiny to těžce odnesl. ()

CarloRizzi

Nebýt Ivana Trojana, tak první díl má ode mě 2 hvězdičky. Tyto seriály jsem neviděl,Polda z Marsu (TV seriál) (2008) Ashes to Ashes (TV seriál) (2008), Life on Mars (TV seriál) (2006), takže se nechám překvapit a uvidíme, co se z toho vyklube Na diskuzi česko-slovenská kinematografie jsem tipoval, že tento seriál bude mít 60%. ()

Matty

Představit poldu, který nectí zákon a pak ho vyslat do minulosti, kde pro odčinění svého (zlo)činu zatím nemůže nic udělat, nebyl šťastný nápad. Důvod, proč fandit Marvanovi nedává ani katatonický Neužil, kterému víc sedí komediální poloha. Většinu pozornosti tak k sobě strhává a nejvíce smíchu svým přesným timingem vyvolává Trojanův esenbák ze staré školy, který však jen přikrmuje nejistotu, jestli se normalizaci, jak ji vidí tvůrci, máme smát, nebo z ní být zděšeni. Svět pod hlavou jde do opačného extrému než Vyprávěj a pozdní socialismus ukazuje (ve vyblitých barvách) jako temně totalitní éru, ve které měli příslušníci VB absolutní moc a jediný světlý bod z celého dno představoval ohyzdný stojan na párátka. Seriál ale ve své ponurosti není stejně důsledný jako Pouta (rovněž od Štindla), která se vedle fetišů socialismu, umožňujícím pamětníkům ostalgické vzpomínání (vyjma podvratného použití Majora Zemana jako výukového videa pro esenbáky), nebála ukázat ani opravdového psychopata, při jehož sledování vám vstávají chlupy na zátylku a uvědomujete si, že držet hubu a krok možná nestačilo. Svět pod hlavou by chtěl být temný, pomalý, psychologický seriál, ale jelikož tolik ulpívá na povrchu a při každé možné příležitosti si neodpustí nějaký ten vtípek, je spíše ospalý, plytký a nevyrovnaný. Stejně jako v případě Trpaslíka dávám hodně opatrné tři hvězdičky v naději, že následující epizody osvětlí, oč autorům v pilotním díle vlastně šlo. ()

otík

Vcelku tradiční úvod asi do tradičně průměrně natočené detektivní série. No uvidíme, jak to bude dál, ale první díl přinesl vcelku zábavný náhled do života hlavního hrdiny, který jako policista udělá na své kolegy podfuk v rámci pomoci svému bráchovi. A právě v takové chvíli se podivným způsobem "propadne" do roku 1982. Jako příslušník veřejné bezpečnosti je hned zapojen do pracovního procesu tím, že má vypátrat, kdo ho naboural. A jako svého nadřízeného dostane rázného a občas hláškujícího soudruha Ivana Trojana. První díl naznačil, že by seriál mohl zaujmout hlavně obsazením a návratem do osmdesátých let, kdy se s tím chlapi od VB moc nepárali. ()

• Plachý (Ivan Trojan) říká: „Novější noviny nedostaneš, jedině v zemi, kde zítra znamená včera.“ Jedná se o narážku na knihu Julia Fučíka „V zemi, kde zítra již znamená včera“. Jde o cyklus reportáží autora, které vznikly při jeho cestě Ruskem. (sator)
  • Vila Pavla Kroupy je na adrese Lesní 164, Jevany. Bydliště Marvana (Václav Neužil ml.) je Ondříčkova 26, Praha-Vinohrady. Rodný dům jeho matky je na adrese Švabinského 34, Ústí nad Labem. Nemocnice je Oblastní nemocnice v Příbrami. Okresní správa SNB je na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem, ale její interiér se točil v bývalé vojenské nemocnici ve Hředlích u Berouna. Bejčkovice jsou Hřešice. (sator)
  • Natáčelo se v Ústí nad Labem. (M.B)