Svet pod hlavou

• Česko Svět pod hlavou (viac)
Dráma / Mysteriózny / Psychologický / Krimi
Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Pecháček, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar (viac)

Píše sa rok 2016. Policajt Filip Marvan musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil svojho brata pred mafiou. Čoskoro ho zrazí auto a on upadá do bezvedomia. Prebúdza sa v severočeskej nemocnici v roku 1982. Ako sa ocitol v minulosti? Prečo? Aká je cesta späť? Filip stretne svojich vlastných rodičov Jana a Simonu niekoľko mesiacov pred tým, ako sa im má narodiť. Spoznáva otca, ktorého si pamätal len ako zlomeného muža, čo dobrovoľne ukončil svoj život. Rozhodne sa, že vypátra príčiny, ktoré zničili jeho rodinu. Aby spoznal pravdu, musí sa stať členom tímu okresnej kriminálky a vyšetrovať sériu detektívnych prípadov zo Sokolova 80. rokov minulého storočia. Nájde tu kľúčový dôkaz v prípade, kvôli ktorému ho zrazilo auto? Dozvie sa, prečo zomrel jeho otec? A čo má poradiť svojej dvadsaťročnej matke, ktorá práve zistila, že je tehotná a len on vie, že sa jej narodí chlapec a bude sa volať Filip? (TV JOJ)

boxolop

Je úžasné, ako sa Česká kinematografia vyvíja a posúva, zatiaľ čo tá Slovenská tápa. Skvelá produkcia, kamera, strih aj nie stále sa opakujúce herecké obsadenie pomaly ale určite kvalitou dobiehajú západ a Ameriku. Samotný seriál má zaujímavý námet s prostredia bývalého režimu, v ktorom sa hlavný predstaviteľ nenazdajky ocitne zo súčastnosti ako policajt/vyšetrovateľ. Kto by čakal seriál plný napätia, pri ktorom by ani nedýchal, tak rovni môže zabudnúť. Avšak aj tak sa jedná o zaújmavý počin, ktorý si radi pozriete. Skvelé obsadenie a aj samotné herecké výkony. Kamera, réžia, produkcia a strih na výbornú. Samotné priestory a kulisy pripomínajúce prostredie bývalého režimu sa tiež podarily. Jediné, čo sa mi tam nehodí je hudba. A aj preto dávam 4*. Mám za to, že hudba robí polku úspešného diela a žiaľ, tu sa nevydarila.  Taktiež to miestami je také nemastné-neslané a niektoré repliky pôsobia príliš umelo a neprirodzene. No aj tak sa jedná o počin, ktorý stojí za to si ppzrieť ()

Priaxxa

Mě seriál bohužel zklamal, asi jsem měla kvůli recenzím a ohlasům z okolí jiné očekávání. Bavily (no, spíš zajímaly) mě jen první dva díly, zbytek jsem dokoukala s nadějí, že mě to více vtáhne. Nestalo se. Vlastně nedokážu říct, co přesně mi vadilo... Možná už mě prostě nudí návraty do komunismu v české tvorbě? Zkrátka, kulisy 80. let mě neberou, herecké obsazení bylo fajn, ale někteří mi v rolích prostě moc neseděli nebo jsem jim to nevěřila (hlavní postavou počínaje, což je průšvih, a to mám Václava Neužila fakt ráda), suma sumárum, pro mě seriál s ne zrovna originálním námětem a takovým nemastným, neslaným zpracováním. Tohle u mě upadne brzy v zapomnění. ()

dasl odpad!

Keby ukradol námet resp. kopíroval nejaký amík , tak ho roztrhaju na kúsky. Ale tento miš maš má 79% , ták tomu nerozumiem. ()

Jirkacek

K tomu, abych se po několik večerů díval na seriál Svět pod hlavou z roku 2017, jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se tento kriminální, psychologický a trochu i mysteriózní počin českých tvůrců pravidelně objevoval na obrazovce naší korejské televize. Seriál měl deset dílů a po jejich shlédnutí jsem měl pocit, že by jich mohlo být i více. Ale nepředbíhejme. V prvním díle jsme se ocitli v roce 2016 a zároveň jsme se seznámili s hlavním hrdinou, tedy s policistou Filipem Marvanem (Václav Neužil), který musel během vyšetřování ukrást důkaz, aby zachránil svého bratra před mafií. Záhy ho srazilo auto a on upadl do bezvědomí. Probudil se v nemocnici v roce 1982 a společně jsme začali řešit hned několik otázek. Jak se v minulosti ocitl? Proč? A jaká je cesta zpátky? Na odpovědi jsme čekali 10 dílů a bohužel ani poté nám nebylo všechno zcela jasné. Proto jsem na začátku napsal, že by dílů mohlo být i více. Každopádně Filip potkal svoje rodiče několik měsíců předtím, než se měl narodit. Poznal otce, kterého si z budoucnosti pamatoval jen jako zlomeného muže, který dobrovolně ukončil svůj život. Na pozadí pátrání po příčinách, které jeho rodině změnily život, byl Filip nucen vyšetřovat sérii detektivních případů ve městě na severu Čech a to se mi právě na seriálu hodně líbilo. Nebylo to jen o politice, ale právě i o těch zločinech a samozřejmě vztazích mezi kolegy nebo mezi obyčejnými lidmi. Dále musím pochválit všechny herce, kteří se svých rolí zhostili naprosto dokonale. Václav Neužil svojí nezúčastněnou postavu Filipa Marvana hrál velmi dobře, svůj tradiční profesionální výkon podal Ivan Trojan v roli policisty Martina Plachého, jehož postava se v průběhu jednotlivých epizod měnila. Stejně tak ale i Kopta jako šéf okresní kriminálky Špalek nebo Jeřábek jako trochu přihlouplý policista Brousek byli dobří. A samozřejmě nesmím zapomenout na nejdokonalejší komunistický hovado Klementa v podání Honzy Budaře. Ten jeho nestranný straník byl tak přesný, až mě z toho mrazilo. Stejně tak obrovsky oceňuji jak humor a cynismus v první polovině seriálu, který vrcholil s hudební skupinou Sloky a s dílem, kde se vyšetřovala vražda v jedné tamní hospodě, tak vážnost, která se váže k druhé polovině seriálu. Jediná kaňka na dokonalosti je závěr, který je sice solidní, ale po něm zbylo více otazníků, nežli vyřešených otázek. Suma sumárum, mrazivě totalitní seriál Svět pod hlavou ode mne získal čtyři hlavní hvězdy ****. ()

OtokPag

Žlutobílý auta, všude kam se podíváš. Vozový park v pořádku, oblečení taky, vybavení domácnosti jakbysmet. Může se začít... třeba “sledovačkou”😂 . Tohle nemá chybu. Herci úžasní, je to 100% zábava, trošku toho napětí, atd... ()

710.cz

Slyšel jsem o seriálu a odkládal jsem ho, jak jen to šlo. Nakonec jsem si ho  pustil a po půlce; i v Česku se daj točit skvělý filmy, jak vidno. ()

Aguirre

Dal by som 4,5*, ale Kratochvilovej piesen tomu dava o pol hviezdy viac. Serial som zacal sledovat s otvorenymi ustami. Po prvej casti sa vsetko zdalo nejasne, bol som zvedavy, co to ma znamenat, ako sa to vysvetli...postupne som sa zacal zmierovat s tym, ze za tym nebude nic tajomne. Bola to pekne spravena nostalgicka hra. Bardos trochu slaba, ale inak to bolo skvele. Ale preco sa ten otec obesil doma, to som teda nepochopil. ()

Sheelle

Seriál, jaký bych od naší produkce asi nečekala. Krimi se zajímavým nápadem a tak trochu severským strohým zpracováním. Spoustu toho nechává na divákovi, mrazivá atmosféra téměř hmatatelná. A skvělý Trojan... ()

Macek1979

Sice jsem Britskou originální "předlohu" z roku 2006-2007 neviděl, ani Americkou verzi z roku 2008, ale i tak tento seriál hodnotím velice kladně. Sice nápad není originální, ale českou tvorbou je dotažen příběh téměř k dokonalosti. Jsou zde místa pro zasmání i ta co člověka chytí za srdce. Václav Neužil a hlavně Ivan Trojan jsou skvělí a o háru Marka Taclíka ani nemluvím, prostě skvost. Vrátil jsem se do svých dětských let na socialistické sídliště, no prostě někdy pěkná nostalgie. ()

fhe_verdict

CELKOVE HODNOTENIE: 30 pripadov mjr. Zemana bola mensia propaganda socializmu ako Svet pod hlavou propaganda proti socializmu. Vynikajuci namet, obrovsky potencial, solidni herci. S pribudajucimi castami ma to vsak zacalo znervoznovat. Spracovanie totiz bolo katastrofalne.  Jedine postavy, ktore sa spravali ako normalni ludia boli Trojan a doktorka. Zvysok socialistickej policie bol az sitcomovo groteskny. Uplne debilny Slavek, ktory nevie naratat do 14, velitel a Klement, ktori cely serial hovoria ako zosmiesnena socialisticka prirucka. Proti nim stoji hrdinsky a spolahlivy Filip zo sucasnosti, ktory ma charakter lepsi ako Mirek Dusin a Julius Fucik dokopy. Na vsetko nazeral z toho spravneho, sucasno-demokratickeho pohladu.  Prirodzene nemozu chybat zli sovietski vojaci, ktori su stale opiti, funkcionari strany a riaditelia socialistickych zavodov, ktori sa pretekali v tom, kto z nich je odpornejsi a skorumpovanejsi Pre istotu tam bolo vysvetlene aj odkial sa nabrali zli a chamtivi ludia v dnesnom svete. Su to deti komunistickych pohlavarov, v tomto seriali prostrednictvom arcizloducha Šejbu. Tak ako boli dobre zachytene lokality, cas a cela vyprava, tak bolo smiesne vykreslene obdobie socializmu. Akoby ten scenar pisal clovek, ktory nezazil socializmus a iba o nom cistal z pamati Vaska Havla. Pozitivom bolo, ze pribehy mali spad a boli zrucne natocene. ()

vasosak

Tenhle seriál mě uchvátil. Musel jsem ho stůj co stůj dokoukat dokonce, což mě stálo i jednu zcela probdělou noc. Byly tam momenty, které mě trošku vytrhly z ohromení, něco trochu nesedělo, něco trochu zahaprovalo, ale celkově to bylo fascinující. ()

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Předáváním výročních 25. Českých lvů provázela slovenská moderátorka Adéla Vinczeová. O hudební složku večera se postarala nominovaná muzikantka Vladivojna La Chia. Večer také narážel na současnou… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů