Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

cheyene

Když jsem si Potomky lidí pouštěl, nečekal jsem, že budu nakonec hodnotit nejvyšším počtem hvězdiček. Avšak snímek mě v tom začal brzy utvrzovat, přičemž závěr vše dokonale podtrhl a já nemám o finálním hodnocení pochybnosti. Dokonalá atmosféra postapokalyptického světa plného násilí, chaosu, nepořádku, utrpení, bídy a neplodnosti je naprosto geniální, čemuž napomáhá i výtečný soundtrack - rozhodně bych nečekal, že do filmu z budoucnosti (byť ne příliš vzdálené, tj. rok 2027) dají tvůrci písničky typu Hush od Deep Purple, Johna Lennona, Donovana či Ruby Tuesday od Rolling Stones. Nesmím opomenout ani herecký koncert Clive Owena, jehož charisma je opravdu silné. Ke konci snímek nabírá na napínavosti a diváka musí potěšit skvělá kamera. Po stránce dějové jsou Potomci lidí vcelku zajímavým počinem, neboť jsem se nemohl zbavit tíživého pocitu, že takto podobně to možná jednou dopadne... ()

nunka

Kvalita "Children of men" stojí hlavne na vizuálnej stránke a geniálnej práci s kamerou. Práve cez vizuálny zážitok sa Cuarónovi poradilo zobraziť mierne apokalyptickú budúcnosť ľudstva. Vychádza z reálneho prítomného kontextu, čo je o to viac zarmucujúce. Načrtnutá futuristická verzia prítomnosti je len hyperbolizovanou fikciou súčasnej reality, vďaka Bohu...no zaprášené humusné ulice, beznádej a cynickosť ľudí, interagresivita, ktorá umrtivila veškeré ľudské hodnoty nie sú, bohužial, nereálnym fiktívnym a nenaplnitelným scenérom blízkej budúcnosti. ()

juta

Velmi zajimavý snímek. Ve filmu je několik nečekaných událostí, kdy se například v klidu díváte na ruch ulice a najednou zazní ohlušující výbuch a zdivo lítá kolem. Zprvu mi vadila roztikaná kamera, později jsem si ale uvědomil, že to tak bylo asi nakonec lepší. Dávalo to trochu pocitu autentičnosti. Slabší scény tu také jsou, ale dobře je přebíjejí přestřelky a ukázky téměř zničeného města s lidmi v klecích. ()

MISSha

Vysloveně syrový a chladný film, zato vizuální stránka filmu je brilantní. Alfonso Cuarón ušel velkou cestu, zde režíruje jak nejlépe umí. K dalším plusům jsem bych přičetla nepopiratelné charisma Clive Owena, a Michael Caine v těch pár okamžicích pomohl maličko rozzářit tenhle chmurný film. Na rovinu, je to u mě mezi 3 a 4 hvězdičkami, asi proto že jsem čekala víc od příběhu který mi přišel moc prvoplánový... holt vizuál vždycky nestačí. ()

Fiftis

Vízia budúcnosti, keď ľudia z nejakého dôvodu nemôžu mať deti, v sebe skrýva povedzme dráždivý potenciál. Zvlášť, keď ide o budúcnosť nie príliš vzdialenú. Dej sa odohráva v roku 2027. Hlavný príbeh nie je tým najdôležitejším. Viac, ako cesta Thea a Kee za záchranou jej dieťaťa (ako prvej tehotnej ženy po dlhých rokoch), sa tvorcovia dovolávajú problémov výsostne aktuálnych a o to ťažšie prístupných umeleckému stvárneniu. Potomkov ľudí rozhodne nepovažujem za zlý film. Naopak, ide o nadštandardné dielo. Vykreslenie budúcnosti je tu mimoriadne zaujímavé. Ak chcete, nájdete v ňom prvky napríklad z filmu 12 opíc, ale aj viacerých ďalších sci-fi filmov, ktorých menovanie nie je potrebné. V každom prípade, Cuáron mal šťastnú ruku pri voľbe hercov. Clive Owen je presvedčivý, hoci jeho charakter by si zaslúžil trochu viac priestoru. Hoci ide o technicky mimoriadne precízne nakrútené dielo, ostáva v ňom nie príliš šťastne zvolená zmena žánru a celý koniec filmu. Stále ale ide o nadštandardný film, ktorý mal väčší potenciál. ()

DJ_bart

REKVIEM ZA LIDSTVO aneb fascinující, znepokojivý a zároveň neuvěřitelně uvěřitelný anti-utopický žalozpěv o postupném rozkladu a zániku naší civilizace na pozadí dystopické globální krize neplodnosti. Fenomenální dekonstrukce post-apokalyptického žánru stylizovaná do depresivního (a přesto ukrutně napínavýho) road-movie a celkově vzato neobyčejně řemeslně precizní a audiovizuálně pohlcující veledílo.... Alfonso Cuarón je novodobý král trůního sálu moderních režisérů, no a Emmanuel Lubezki je bůh kameraman. Skutečně neopakovatelný imerzivní zážitek; filmový milník tisíciletí. Kurde Alfons ty seš vizionář. ()

ajuska

Nic tak depresivního a zároveň fascinujícího jsem dlouho neviděla. Hlavní linie příběhu sice občas klopýtne, ale vize budoucnosti bez dětí a nevyhnutelného úpadku lidstva je bezchybná. Za pozornost rozhodně stojí také množství detailů, které krásně doplňují pochmurný bezdětný svět, o vynikající kameře ani nemluvě. A jsem si jistá, že napoprvé mi toho ještě hodně uniklo, určitě si dám repete. ()

lamps

Z Alfonsa Cuaróna se pomalu stává vizuální bůh, který dokáže poškádlit divákovy smyslové buňky s takovou intenzitou, jako snad jen Steven Spielberg nebo James Cameron. Potomci lidí mají možná trochu zdlouhavější a upovídanější první polovinu, ale zase se mohou pochlubit naprosto bombastickým a emocionálně tak působivým závěrem, že jsem byl při jeho sledování jako v tranzu a pořád jsem si říkal "ať to ještě neskončí". Ponurá vize blízké budoucnosti podpořená skvělou ústřední myšlenkou a stylovým vizuálním zpracováním je naprosto dokonalá, každý propracovaný záběr se výrazně podílí na budování atmosféry a každé Owenovo gesto ji ještě prohlubuje. Pro mě neskutečný snímek a jeden z nejvýznamnějších titulů za rok 2006. ()

Pepinec

Umím ocenit dobrý nápad, i když problémy s plodností lidstva se už dávno z kolonky Sci-Fi přesunuly do Reality show. Umím pochválit zpracování, které na rozdíl od spousty post-apokalyptických kamarádů skutečně působí věrně a má šanci zaujmout nás přemýšlením nad tím, jestli by to tady takhle jednou vážně mohlo vypadat...? Dokonce vyseknout Owenovi poklonu umím, zase jednou se mi jeho role líbila. Co jsem se ale zatím nenaučil, tak udělat pro možnost filmu pobavit mě víc, než si ho pustit dobrovolně, v klidu a s maximální pozorností. Neříkám, že bych se vyloženě nudil, ale těch míst na oddech tam bylo na můj vkus až příliš. ()

Big Bear

Tak na tohle jsem se dlouho těšil. Slyšel jsem na to superlativy a i zdejší hodnocení dávalo tušit vyjímečný zážitek. Ten mám však dvojí a nevím jak to celé pořádně uchopit. Začnu dějem. Ten mi přišel místy hodně schematický, nedotažený a jednoduchostí až přiblblý... Vše je dáno, nic moc se nevysvětluje, řada otázek divákovi není zodpovězena. To nebyl záměr, to prostě tak je - nedotaženo do konce... Pak je tu vizuální zpracování. To je už jiný level. Nápad s Anglií jako poslední výspy lidstva byl super. Jsem rád, že Anglie roku 2027 nebyla plná raketek, kosmických lodí, vznášedel a jiných nesmyslů, které by v nedalekém (ano ono to utíká) roce 2027 udělaly z filmu srandovní komedii, stejně jako když se dnes díváme na filmy z padesátých let o dnešku ... technika se změnila jen vyjímečně, auta mají sice krapet jiné tvary, ale stále poznáte výrobce a ani v roce 2027 se neupustilo od nafty a benzínu. Velmi se mi líbily checkpointy i záchytný tábor pro uprchlíky. Vizálně má film některá místa skutečně excelentně zpracována. Např. závěrečné vyčištění tábora policií bylo dokonalé. Rozestupující vojáci byly sice silný moment, ale já si uvědomil, že jsem toto už někde viděl - ano, bylo to v Leonovi. Co se týče hereckých výkonů podal Owen standardní výkon, opět nehnul v obličejí brvou. On se tváří pořád stejně. Potěšil tradičně M. Caine coby vlasatý stařík vdechující jahodový kouř :-) ! Mám rád apokalyptické filmy, tohle bylo celkem příjemné, ale spíš svým vizuálem než příběhem. Ty superlativy některých nechápu. Dávám tři pěkné sazeničky konopí. * * * ()

Jhershaw

Možná jsem filmový barbar a buran, ale nějak jsem nepochopil veškerý humbuk kvůl tomuto filmu, čím má být tak úžasně přelomový a přepisující dějiny. Ta jedna velmi dlouhá scéna je úžasná, i zbytek je velmi dobře natočen, zahrán atd, ale jinak? Ovšem podívám se na to ještě jednou. ()

forsberg

Osmnáct let se na světě nenarodilo dítě. Lidstvo pomalu vymírá. V Británii ožila Orwelova vize roku 1984. A nějakým podivným řízením osudu, je život naděje lidstva svěřen do rukou chlápka, který nemá žádné velké ambice, zato má smůlu na boty. Neuvěřitelná jízda, právem nominovaná na Oscara za kameru, vám vyrazí dech a sotva ho popadnete, donutí vás sykat a trousit výkřiky typu: Sakra zdrhej a Jéééžiši, to není možnýýý. Fantastický výkon Clivea Owena nemá cenu komentovat, to už tu udělal kdekdo, tak snad jen ještě připomenu nádhernou hudbu...ó dokonalosti, tvé jméno je King Crimson... ()

Niles

Tento film sa mi veľmi páčil, hlavne po vizuálnej stránke. Apokalyptickú budúcnosť sa podarilo vykresliť depresívne a tak veľmi realisticky, že toto bol snáď jediný film svojho druhu, v ktorom mi neliezli na nervy žiadne nezmysly. Napätie sa stupňuje každou minútou a potešili aj slušné herecké výkony hlavných predstaviteľov. Záverečná scéna takmer bez strihu, ktorá akoby vypadla z vojnového filmu vyrážala dych. Kiež by sa takto robilo viac filmov, aj tých katastrofických. ()

Boogeyman

Vizuálně geniální lahůdka obdařená neuvěřitelnou chytlavostí, která však nikde nezačíná ani nekončí, prostě jen zaznamená jistou etapu, bohužel. ()

Indiana

Asi nejreálněji zachycený film, co jsem viděl. Když to tam kupovali ty lidi, byl jsem z toho zkrachovalej a prostě jsem si připadal jako uprostřed dění, což je co říct, fakt jsem měl strach, že taky koupim kulku. Jinak Cuarónova režie je bez větších námitek, i když mohl trochu občas zrychlit na tempu, ale jinak supr. Clive Owen a spol. zahráli také skvěle a co musim vyzvihnout hlavně, tak to je kamera a zvuk. Sečteno potrženo, kdyby to mělo v první polovině trochu rychlejší tempo, byl by to geniální film, takhle za velmi slušných 90%. ()

Beckett51

Už si ani nepamatuju, kdy jsem po shlédnutí nějakého filmu po jeho skončení seděl a skoro čtvrt hodiny zíral do prázdnoty. Jedno z nejstěžejnějších děl nového tisíciletí s myšlenkou tak silnou, že pro to nenacházím slov. Momentálně jsem emočně totálně zničený. Soundtrack je naprosto božský (ať už hudba Johna Tavenera nebo různé jiné neoriginální písně - když začala hrát In The Court of the Crimson King málem jsem se posral štěstím), stejně jako špičková režie a úžasná kamera boha Emmauela Lubezkiho. Nechápu, jak jsem si mohl takovýhle skvost nechat tak dlouho ucházet. ()

Pilda17

Po celou dobu snímku smíšené pocity, jednu chvíli nuda, druhou zase dokonalost. Děj je také ošizený a příběh je originální. Při akčních scénách obdivuji hrátky s kamerou, protože ta neměla žádnou chybu. Kamera tedy největší klad a moc pěkné vizuální efekty. Hodnocení se pohybuje silně mezi 3-4*, jenže ten závěr se povedl, tak budu hodný.. 7/10 = 70% ()

salahadin

Jen si to představte. Kdyby tohle někdy nastalo, mají výrobci hormonální antikoncepce a kondomů utrum :-) Film, ve kterém se nevyskytuje skoro žádný dítě a mně to normálně lezlo na mozek. Přiznám se, že mi to vřeštění, pištění, kvičení, žužlání, žvatlání, fnukání, knourání atd. chybělo. Nakonec z toho vzešla hodně stylová, surová, syrová, hutná a depresivní road movie. Skvěle zahrané a hlavně úžasně zrežírované. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)