Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Strike

I přes chvilkové momenty nudy, způsobené jednoduchým příběhem, je tento film neuvěřitelným zážitkem. Taková autenticita se opravdu vidí jen málokdy. Poslední půlhodina je GENIÁLNÍ. Na několik chvil v podstatě divák opuští kinosál a pobíhá po utečeneckém táboře v roce 2027. ()

Tapír

Velmi sugestivní obraz blízké budoucnosti.Chvílemi máte pocit,že se díváte na válečnou reportáž v přímém přenosu(přestřelka v utečeneckém táboře).Alfonzo Cuaron je prostě mistr formy a dokáže i z průměrného obsahu vytěžit dechberoucí atmosfréru.A na něco nesmím zapomenout;skvělý Michael Caine v roli přestárlého hipíka je super! ()

kecinzer

Naprosto nudná a vleklá záležitost, která zaujme jen několika vtipnými prvky a momenty. Jinak ale nijak nezapůsobí. Po tom, jak jsem se na tento film těšil, jsem byl moc zklamán. ()

Daweflip

Scéna s "odhalením dítěte" a průchod chodbou je pro mě asi tou nejemotivnější, kterou jsem měl zatím ve filmu možnost vidět. Když k tomu přičteme vše, o čem se zmiňují zdejší pochvalné komentáře, není co řešit. ()

AladdinDC

Podle mě téměř nenatočitelný komplexní obraz blízké budoucnosti. Film má spád od začátku do konce, některé scény jsou opravdu výtečné a máte pocit jakoby jste byli přímo u dění. Symbolika funfuje jak má. Asi to nebude film ke kterému se hned tak vrátím, ale aspirant na jeden z nejlepších filmů 2006 to myslím je. ()

andrewz

Potomky lidí jsem viděl s více jak měsíčním odstupem od české premiéry. A jelikož většina do té doby vyrojivších ohlasů hýřila superlativy, šel jsem do kina s nejvyššími očekáváními. Nebudu chodit kolem horké kaše – to se ukázalo být chybou, neboť skutečnost jim zůstala poměrně vzdálena. Technickou stránku věci a několik režijně mistrovsky zvládnutých scén není třeba komentovat, v tom jsem s ostatními zajedno. Nicméně v sobě nedokáži potlačit dojem, že výsledek mohl být vzhledem k fantastickému námětu zkrátka a jednoduše o dost silnější. Tím narážím třeba na to, že až na pár světlých výjimek byly všechny dramatické momenty z pro mne nepochopitelných důvodů vystavěny ploše, což mělo mimo jiné ten následek, že jsem vůči nim zůstal chladným. Tomu také přispělo jisté humorné ladění, jenž též narušovalo jinak kompaktní pochmurnou atmosféru. Tím ovšem výčet výhrad nekončí – ve scénáři postrádám větší hloubku a chvílemi jsem se dokonce nudil. Je mi to líto, neb jsem Cuarónovi moc držel pěsti, ale na nejvyšší mety u mě nedosáhl. Že natočil kvalitní a v nejednom ohledu invenční snímek, o tom však nelze mít pochyb. 80 % ()

tom.cube

Neskutečné vizuální orgie, post-apo atmosféra blízké budoucnosti, deprese a malé světlo na konci tunelu. To vše doplněné skvělým Clivem Owenem a mou oblíbenou Julianne Moore. Ústřední námět může někomu připadat v době genetického inženýrství přitažený za vlasy, ovšem nebylo by to poprvé, co si člověk hraje na boha a příroda se k němu otáčí zády. Co ale vynáší tento snímek hodně vysoko, kromě vizuálna a hudby, jsou herecké výkony a už zmíněná hutná depresivní atmosféra, která mě naprosto pohltila. ()

Kroupa

Excelentní krypto-válečný a zároveň protiválečný film. Především scény v rozbouraném městě jsou mimořádně sugestivní. V plném hodnocení mi brání dvě věci - příliš vyprofilovaný pohled na otázku lidská svoboda výměnou za bezpečnost státu; a za druhé mi chyběla myšlenka na závěr, tedy něco víc, než "tak jsme došli". Na každý pád mimořádný kus. ()

Tomyš

Neuvěřitelně vizuálně zpracované, to jsem ještě nezažil a trochu se tomu přibližuje úvodní scéna Vojína Ryana, ale tady je to po celý film. Nestačím se vzpamatovat z věrohodnosti jednoho záběru a je tu druhý, člověk je součástí dění, přímo tam mezi nimi. Příběh sám o sobě v tomto případě není důležitý, ale tento film obohatí mou DVD sbírku pronto. ()

dickadonna

Jednoduchá zápletka, dokonalá realičnost a nejlepší kamera jakou sem v životě viděl, jestli byl v roce 2006 nějaký film, který ve mě opravdu zanechal stopu a vryl se mi do paměti, tak jsou to právě potomci. ()

CamperCz

To, že je Alfonso Cuarón skutečný Pan režisér, dokázal již při natáčení třetího Harryho Pottera (dle mého názoru na míle předstihl všechny ostatní díly série). A kdo by snad čekal, že na tom Potomci lidí budou jinak, ten se šeredně mílí. Mrazivá vize budoucnosti, kde veškerá ženská populace začne být zničehonic neplodná a lidstvo se tak zmítá na vlně beznaděje, chaosu a úpadku, je podmanivá již jen svojí ústřední myšlenkou, která rozhodně není zas až tak „neuvěřitelná“ (vlastně mě až děsí, jak aktuálním se celý problém nízké porodnosti stává). Režisér navíc její vykreslení pojal vyloženě po svém – místo záběrů na metropole uchvácené chaosem, davová šílenství, či podobné globální výjevy se vlastně o celé situaci dozvídáme jen za pomoci televizních zpráv, novinových útržků a hlavně z pohledu hlavního hrdiny, Thea, který se víceméně jen pokouší přežít v tomto nelítostném světě plném uprchlíků a teroristů. Ve chvíli, kdy je unesen skupinou zahalených mužů patřících k odbojové skupině Fishes, však film nabere takový spád, že jsem si jen stěží vzpomněl na popcorn, který jsem celou tu dobu držel nenačatý v ruce...K tomu výbornému, dramatickému a nevýslovně šokujícímu příběhu navíc přidejme výtečného Cliwa Owena, doplněného o herecký výkon Julian Moorové (která ovšem až překvapivě rychle z plátna mizí...) a tradičně charismatického Michaela Caina. Nejenže mi tedy Cuarón přichystal jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) filmových zážitků roku 2006, ale navíc přinesl i scénu, za kterou by měl dostat nejméně dvacet oscarů – moment, kdy se Theo pokouší dostat těhotnou Kate, pravděpodobně jedinou naději lidstva, pryč z obležené budovy, doprovázen zmatenými pohledy desítek a stovek vojáků. Stačí ale jediný výstřel a krutá realita znovu nastaví svou tvář... ()

Phillo

V niečom prevratný, v niečom absolútne tuctový film, ktorý ťaží hlavne z geniálnej kamery. V tomto smere je naozaj inovátorským počinom. Lenže to, čo sa skrýva pod povrchom je len zlátanina istého príbehu o budúcnosti (dosť nereálnej). Nebyť prelomovej kamery film by bol tak na 2 * . Absolútne ma odrovnal záver, ktorý bol naozaj úplne dementný (názov lode to len zaklincoval). Vsadiť do tejto formy zaujímavejší príbeh a bol by to film desaťročia. Cuarón má naozaj talent, len by ním nemal plytvať na takéto scenáre. Niekoľko scén je tak geniálne natočených, že človek neverí, že pozerá film. Len škoda, že takýchto scén nie je viac (najmä na začiatku) 70% ()

Janko_Vlyrd

Mimoriadne vážny film, ktorý vám na pár dní zaťaží hlavu, že udalosti ktoré sa udiali v tomto filme sa môžu kedykoľvek stať a nebudete chápať že či sa to stane alebo nie! Depresívne putovanie v totálnom chaose uliciach Anglicka. Kamera parádna, herecké výkony ktoré vám naženú husiu kožu, strihy pekelné že až sa vám až hlava zatočí. Rozhodne najleší film roku a dokonca si dovolím tvrdiť že je lepší než Scorseseova Skritá Identita o všetky kategórie! ()

Emzet

Za osm let od premiéry jsem až do znovuzhlédnutí v roce 2014 viděl Potomky lidí jen jednou. A za těch osm let jsem je neustále nosil v hlavě. Vize apokalyptické Anglie, plné přistěhovalců a špíny je úžasná. Owen je skvělý. Filosofická rovina. Skvělý konec, natáčený ruční kamerou, který dobře graduje. Film, který vás strhne a do konce vás nepustí. Film roku 2006! P.S. - Fanoušci Floydů, kdo z vás si všiml toho prasete už při prvním promítání? :-) ()

newt17

Když jsem se chystal na shlédnutí, považoval jsem Potomky za vizuální žrádlo, kde jsou hlavní atrakcí nepřetržité scény o délce několika minut, ve kterých se nejenom mluví, ale taky je všechno před kamerou v neuvěřitelném pohybu. To je pravda jen z půlky, takové scény jsou tu dvě nebo tři. Ovšem vůbec jsem nepočítal s tím, že jsou Potomci žrádlem také pro ty, kterým záleží i na příběhu a atmosféře. Kamera, výprava, režie a Clive Owen jsou nezapomenutelní. ()

Chosé85

NEUVĚŘITELNÁ KREATIVITA, čiší z tohoto filmu od Alfonse Cuaróna. Čím začít? Tak tedy zaprvé. Nesouhlasím s názory, že tento snímek má slabý obsah nebo že forma vítězí nad obsahem a tak podobně! To z toho důvodu, že je potřeba si uvědomit o co tomuto filmu jde a jakým stylem je natočený. Je totiž natočený co nejvěrohodněji, naturalisticky až hyperrealisticky a to doslova. Ve filmu je na první pohled (tedy u mě ano) vidět poselství a vyšší smysl. To, že si toho hodně zdejších uživatelů nevšimlo, je způsobeno právě tou realističností (i když i toto slovo berte v uvozovkách). Určité scény s vyšším smyslem zde prosakují skrz každodenní tvrdost skutečného světa (všimněte si například těch zvířecích tvorů, kteří se tam objevují). Je to na větší povídání, na které není zde prostor. Cuarón a jeho tým totiž zvolili vyprávěcí cestu, kde se nic nevysvětluje a na nic se nikdo neptá. Jste vrženi do světa, kde vládne chaos, beznaděj a jen boj o své přežití. A vám už je jedno, co bude dál, protože všechno je už ztraceno (stejné pocity jako má hlavní hrdina Theo v podání Cliva Owena). Sugestivnost je vytažena na nejvyšší úroveň a vám nezbývá než jenom hledět s pusou dokořán. Na druhou stranu si uvědomuji, že někteří se s tímhle nechtějí smířit a od filmu očekávali konečné vysvětlení nebo završení (je to stejné jako v reálném světě). Jenomže filmový štáb si vybral cestu, která si na nic nehraje, ukazují jenom to, co se právě v ten moment děje (nikde nejsou záběry na výzkumníky jak řeší problém neplodnosti, ani nevíme jak byli moc úspěšní atd), je zřejmé, že tohle se dalo natočit mnoha různými způsoby a tohle je jeden z nich (a poctivě zvládnutý) Ten film se vás snaží jenom přenést do bezútěšné budoucnosti, jako obyčejného člověka. Poprvé jsem měl opravdu pocit, že jsem uprostřed dění, že jsem opravdu součástí filmu. Co se týče technické stránky, hodně toho tady bylo napsáno a já se nechci moc opakovat. Takže podle mne jedny z nejlepších vizuálních efektů poslední doby (dechberoucí!). Zvuk neuvěřitelný, který doslova napodobuje realitu ve skutečném světě, kde se každou chvíli ohlížíte za sebe, nad sebe a pod sebe a atd. No a kamera! Moc by mě zajímalo, jak tohle bylo náročné na koordinaci všech zúčastněných (kameraman, herci, exploze, pohyb vůbec). To je zde velice opomíjeno. Film určitě obsahuje chyby (který ale ne?), konec je asi opravdu moc rychlý a nedotažený. Narážky např. typu proč neprostřelí pneumatiky tomu ujíždějícímu autu, jsou scestné (není vůbec jednoduché zasáhnout v pohybu kolo od auta a ještě k tomu, že v tom sedí těhotná žena, na které to všechno záleží. Jsem moc rád, že jsem to mohl vidět v kině, že jsem to nepropásl. P.S. Moji kamarádi tvrdí, že tento film je průměrný! Tak jestli je tohle průměr, tak asi jsem z Marsu:) Tohle opravdu neberu… Osobně si myslím, že tento film bude ještě v budoucnosti doceněn. 90 % ()

Brejlil

Dávám pět hvězdiček u vědomí, že jsou lepší filmy. Tento má ovšem fascinující výpravu a vynikající kameru. Některé scény (zvláště ta v autě, která z naprostého klidu přejde do bojů a krve v jednom záběru) jsou snad již dnes rozebírány filmaři okénko po okénku a pečlivě studovány. Jasně, zápletka není příliš objevná a také poselství je poněkud prvoplánovité, ale svět není dokonalý. Vykreslení světa, který se zoufale snaží zachránit "svojské kvality" za cenu pošlapání práv ostatních, je dokonalé. Jen ke konci, bohužel, logika dost skřípe, a melodramatičnost se zvyšuje. ()

chalp

Najvačšie sklamanie čo sa csfd týka, prvý krát čo som sa a hodnoteniami užívateľov tu na csfd v plnom rozsahu nezhodol...a vlastne ani nechápem prečo, zrejme sa sem tam stane, že film nesadne a tento mi teda úplne nesadol čo sa týka réžie, scenáru, 90% hercov a vlastne všetkému, ale vizuál dobrý.U mňa absolútne nepochopený snímok(inak si to neviem vysvetliť). ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)