Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

agathon

Nemám slov. Naprostý génius formy dýchá z každičkého záběru. V podstatě vše už tu bylo několikrát řečeno, takže není co dodat... Byl jsem uchvácen už prvními záběry. Otřesen, ohromen, dojat a se závěrečnými titulky vyplivnut z kinosálu jako vymačkaný pomeranč. Naprosto bezprecedentní příklad toho, jak se filmový styl povyšuje v autorství. Pořád vznikají legendy... A tohle je dokonalý mýtus. Se vším všudy. ()

asinus

Další úžasné Cuarónovo dílo. Předchozí HP a vězeň z Azkabanu bude mít vždy obrovský handicap, tedy že je to Harry Potter, ale jako film je to samostatné a výborné. Zde už nikdo hranice neklade a každý si může všimnout režisérovy extratřídy. Dokáže šokovat, zaujmout a nakopnout humorem černým jako noc. Scény z povstání jsou snad ještě působivější, než třeba Black Hawk Down, přestože postrádají rozměr skutečné události. ()

Pajky3

Bohužel i já se musim přidat na stranu těch, kteří jsou tím spíš zklamáni než potěšeni. Takovéhle postapo nemam rád. Dokonce ani na druhou šanci (způsobenou cestou ve Student Agency) se to nezlepšilo. ()

zette

Vyborna rezie, ktera skvele dokresluje uz tak dobre budovanou atmosferu, bohuzel hodne nadcasovy film. Zajimava je hlavni postava, ktera da divakovi moznost do ni se vcitit. Skoda, ze tvurci nekladli vetsi duraz na gradaci deje... ()

Martrix

Když jsem tento film viděl poprvé, ohodnotil jsem jej pouze pokrčením ramen a třemi hvězdami. Nechal jsem na sebe totiž zapůsobit především první polovinu filmu, která je trochu nezáživná. Po druhém shlédnutí na mě stále nedělá prvních 45 minut valný dojem, ale musím ocenit vynikající řemeslnou úroveň tvůrců i herecký výkon Owena. Už jen to by stačilo na nadprůměrné hodnocení. Jenže ta druhá polovina...od určitého okamžiku na vás Cuarón vypustí neuvěřitelnou směsici emocí a akce a přiměje vás buď jen zírat, nebo zírat a urputně přemýšlet. Scéna v domě kde probíhá válečné běsnění je ikonická, stejně jako okamžik, kterým je ukončena. Už jen tento moment ospravedlňuje ty nudnější pasáže. Takže své hodnocení upravuji na 85%. ()

PavelVanekArt

Popiči chytrej, silnej a ve výsledku i krutě dojemnej. Něco by se na tom našlo, ale táhne to jak technická stránka filmu, tak rozmanitost scén, herci s Owenem v čele. Hlavně jsem u toho měl solidní Last of Us flashbacky. Nechápu, že mi to 14 let utíkalo. 5* a.k.a 90% ()

emo

Depresívna sci-fi, v ktorej na vás beznádej dýcha z každého rohu. Mať to tak zmysluplnejší koniec, dal by som aj 5*. ()

Davosh

Cuarón dokázal vykreslit budoucnost tak dokonale, že to není ani možné. 100% nejlepší film roku a možná jeden z nezásadnějších filmů posledních let. Kamera, která dokáže dokonale vtáhnout na plátno, skvělé ozvučení a skvělý herecký výkon Clivea Owena jsou už jen třešničkou na dortu. ()

Eviator

Když jsem na tento film díval poprvé, tak jsem byl v opravdové depresi, protože stupňované napětí vypadá opravdu reálně. Po dlouhém rozmýšlení dávám plný počet hvězdiček. Nezapomenutelné scény jako vyházení z budovy s křikem dítěte v naručí a lidí, kteří mlčky v úžasu sledují dítě jsou téměř opravdu na slzy, i když víte. že ZATÍM je to jen fikce... I na podruhé perfektní zážítek!! ()

messiah

Wow. Až překvapivě dobře zfilmovaná špatná kniha! Perfektně natočený, to zejména. Například boje v ulicích nebo přepadění v lese, to se dá srovnat s vrcholnými okamžiky Nepřítele před branami, ať už kamerou nebo atmosférou. Některé záběry jako kdyby ze hry Medal Of Honor vypadli - a to se mi líbilo. Celkově film má slušnou postapokalyptickou beznadějnou atmosféru, později transformovanou v naději kdy přímo cítíte o jaký jde zázrak. Post-apo mám moc rád, vize katastrof jsou varující,mrazivé a zvláštně přitažlivé. V tomhle směru není tenhle snímek zas až tak významný...ona neplodnost mi pořád nějak nesedí. Takže technicky absolutně excelentní. Z trošku slabšího příběhu je vytěženo víc než bych si dokázal představit, takže ohromné plus pro scénář. O kameře jsem mluvil, ta mě dostala. Střih další jednoznačné plus. A konečně hudba, nešlo snad ani volit lépe. Nemám o čem diskutovat, pět hvězd. Vůbec jsem to nečekal až tak dobrý a přestože špička žánru (a kult) je na mém osobním žebříčku jinde, jsem nadšen. ()

fashion

Jasne tu cítiť, že je to dielo Alfonsa Cuaróna. Má jednoducho štýl, chlape. Ale hlavne je schopným režisérom. Napríklad si vezmime Harryho Pottera. Jednotka a dvojka boli dobré, ale točené hlavne pre deti. Prišla na rad trojka a s ňou aj Cuarón a film mal hneď iný rozmer a lepší. Inak to nie je ani v prípade tohto filmu, ktorý prekvapí nečakanými zvratmi, skvelou kamerou a takým tým humorom, ktorý je servírovaný tak nevhodne, ako je to možné. Ale ku podivu to všetko funguje. ()

WolfR

Hodně depresivní a pochmurná dystopie. Alfonso Cuarón prostě umí. Styl knihy mi neseděl, ale film je skvělý! Je tak opravdový. Řeknete si, a co když se to může stát? 4 hvězdy. ()

TomPrusik1

Potomci lidí mě chytli hned od první scény (kdy důchodci sledují televizi a tam je reportáž, že umřel nejmladší člověk na světě-18 let) a nepustil po celou dobu (teda asi dvakrát jsem ho pauznul, protože jsem šel pro pití nebo na záchod). Celý svět je v řiti, všude samé nepokoje, války a jenom Británie je na tom nejlíp. Takhle si představuju o dost reálnější apokalypsu, ne že se z lidí začnou stávat zombie, nebo přiletí mimozemšťani (mimochodem tisíce krát omílané téma). Film po celou dobu zajímavý, plný důležitých zvratů, VELICE SLUŠNÉ ATMOSFÉRY, ze které často mrazí. Akční scény mají šmrc, jsou svižné a tomu velmi napomáhá skvělá kamera Emmanuela Lubezkiho (který je v současné době král ve svém oboru). Pak jsou tu často dobře napsané a zahrané postavy. Například Cainova postava staré hipíka, kterou hraje perfektně (zajímalo by mi jak by si ale vedl ve stejné situaci Jeff Bridges). Pokud si myslíte, že celý film je šou Cline Owense a Julianne Moore, tak jste na omylu (ale nechci spoilovat, zkrátka moc Moore neuvidéte, tak nebuďte zklamaní). Každopádně je to perfektní sci-fi záležitost, kterou jsem už dlouho neviděl. 90% ()

BoXBe

Zvláštní. Vidím už asi potřetí nebo počtvrté v životě a jak poctivě píšu komentáře vždycky, u Potomků lidí roky nic? Možná mělo uzrát, protože až dneska jsem po dvou letech intenzivně propíraného tématu uprchlíků a imigrantů docenil vzionářství příběhu. Že je film geniální se dá rozeznat na první pohled. Koncepce, vizuál, scénografie, režie, sehrané mega dlouhé scény, to všechno je unikát i dneska. Top 10 nebo Top 20 posledních dvaceti let. ()

Kolikokoli

Slyšela jsem, že je to dobrý film, ale takovýto UM s kamerou, to jsem snad ještě nikde jinde nezažila. Fantastická režie a kamera. Klobouk dolů. ()

mortak

Atmosférická emoční pecka, kterou jsem přes deset let nedostal z hlavy, a teď mě znovu strhla. Nehraje si na dobré a zlé, aktivisté či vláda, dvě strany jedné mince, a jen ukazuje cestu za (možným) Zítřkem. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)