Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

fmash

Místy lehce dějově nesouvislé (podivná scéna s guvernérem), kapku nelogické (kde jsou starci a jak se ne-projevil více než třetinový úbytek populace po dvou dekádách bez dětí?) a sem tam šroubovaně patetické (scéna s „madonnou“ mezi bojujícími vojáky), každopádně působivé a příslušným způsobem syrové. Odkazy na lágry plné skopčáků poněkud příliš návodné. Člověka napadá, že děti neděti, jednou takhle Anglie dopadne tak jako tak, přinejmenším z hlediska problematiky imigrace. Za zmínku stojí, že odklon od předlohy je přímo propastný — tam kde Jamesová pracně buduje atmosféru spořádaně zmírající společnosti plné deprese a smutných lidí, totalita se projevuje v náznacích a drama je stavěno na intelektuálních základech, film akčně zápasí s teroristy, všude je hluk, špína a násilí a záchrana má přijít odkudsi od greenpeace. Cuarón se ostatně předlohou inspiroval velmi volně, jelikož převzal pouze základní motiv, několik jmen a pár nahodile vybraných z kontextu vytržených scén. Obě zpracování rozhodně mají své mouchy, nakonec bych se ale přiklonil spíš k filmové verzi. Zásluhu na tom však má hlavně Clive Owen, bez nějž by byl ten zvláštně příjemný galimatyáš sotva poloviční. 3¾. ()

GILLWANDER

Po druhom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie. Krásne odprezentovaná výprava za budúcnosťou, kde sa opäť budeme radovať s detského kriku a plaču. Alfonso Cuarón mi ponúkol duševnú očistu. Ďakujem. 90% ()

ibeh

Můžeme jedině doufat, že takhle špatně na tom v r. 2027 ještě nebudeme, i když spousta náznaků tady již je. Líbil se mi námět i zpracování příběhu. Nejvíce kamera a střih, někdy skoro jako hraný dokument, ponurá atmosféra. A jednu hvězdu přihazuji pouze Owenovi :) ()

Robko

Film u kterého se zatajuje dech. Cuarón je režijní virtuóz, který dokáže zřejmě z nejpomalejší akční scény, kterou jsem kdy viděl (útěk z farmy), udělat napínavou podívanou. Scéna s přepadením v autě, kdy kamera zůstává po celou dobu uvnitř s hlavním hrdinou, dokud on sám nevystoupí je legendární a z první ruky vím, že se ukazuje na aspoň jedné filmové škole. Clive Owen je v roli nedobrovolného ochránce naprosto perfektní a jeho herectví, kdy reaguje na okolní podněty by zasloužilo nějakou tu sošku. Mistrovská práce. ()

maverick10

Velice poutavy pribeh, obleceny do vizualni parady od Versaceho doprovazena libivymi tony W.A Mozarta a to vsechno snimano kamerou, ktera jen tak lehce proplouva mezi destem kulek a vybuchy granatu. V kine je to dokonaly zazitek!!! ()

Kosmik

Dávám plné hodnocení, ale mám s tím filmem problém. Čekal bych, že po takovém filmu mi bude mozek pracovat na plné obrátky ještě několik hodin, ale ono nic. Film všechny položené otázky nějak v sobě sám odpoví a není pak už o čem přemýšlet... Oprava po 7 letech. Tenhle film umí roztočit mozek na plné obrátky. :-) ()

Had6

Tento film je pro mě velkým zklamáním. Po grandiózním začátku, kdy jsem byl pohlcen veškerým děním, se film natolik neskutečným způsobem změnil k horšímu, až mi bylo i tvůrců samotných líto. Z výborného nápadu se rázem stala otravná hříčka, které jsem se místy musel skoro až smát. Rozhodně si toto všechno zasloužilo trochu více péče. Potom veškeré monumentální exteriéry, zvuk a krásná hudba zůstávají jediným zapamatovatelným zážitkem, který mi tento film přinesl. ()

SonG

Prostě nádhera!!!!takhle si pohrát s kamerou(jde to vidět hlavně na konci filmu, kde je nepřetržitý záběr snad 2 minuty) a tak dobré herecké výkony v čele se skvělým Clivem Owenem.k tomu výborný nápad, a nejhorší na tom je, že tahle budoucnost není až tak nereálná.....95% ()

kagemush

V poslední době jak Clive Owen veme do ruky mimino,tak kolem začnou (viz. Zabij je všechny) hóóódně moc lítat kulky.Tady tentokrát s vážnou tváří.Nemám co bych filmu vytkl,ale jako ,bacha memento' to na mě nějak nezabralo.(i když-malinko zklamání z filmu jako celku,po všech těch orgastických výlevech,jako že film roku,desetiletí(?) a tak) ()

berusche

Svět podléhající anarchii a zkáze je přesně takový, jaký si ho já představuji za 50 let, bez ohledu na to, zda tu budou mimozemšťani, zombie, lítat auta nebo tu nebude žádné dítě. Pořád mám neodbytný pocit, že lidstvo pracuje na své sebedestrukci celkem přesvědčivě i samo, a to tenhle snímek přinese v poměrně hutné atmosféře i bez zvláštních efektů. Zvláštním efektem tady totiž je už jen ta naprosto dechberoucí myšlenka "bez potomků". Clive Owen dokázal opět na plátně ztvárnit to, co mu scénář předepisoval, a to bez větších problémů, což pro herce jeho typu není žádné překvapení, Cuarón zjevně také není ořezávátko, takže i tahle práce byla zdárně odvedená. Možná bych s logikou některých věcí pracovala o něco více, ale jak se říká, po bitvě je každej generál. ()

easaque

4* tento postapokalyptický snímek by pro mě kdysi neopakovatelný zážitek hlavně díky jeho neobvyklému zpracování dlouhých scén bez střihu, které umocňovali napínavý děj o záchraně těhotné ženy. Příběhově nepřináší nic nového, ale atmosféra byla hodně silná. A to mi tentokrát stačilo, aby si ode mě odnesl 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Nějak nevím. Na jednu stranu to má skvělou atmosféru (kromě přehnaně akčního finále), velmi zajímavý nápad slibující opravdu hodně, perfektně vybrané lokace a do určité míry promyšlenou stavbu scén. Jenže na tu druhou stranu to má hrozně nepromyšlený svět. Proč se nerodí děti? Je zde jedna malinká, nedostatečná zmínka o epidemii prasečí chřipky, ale jinak ani ťuk. A proč Británie jako jediná prosperuje a zbytek států padl? Třeba u Japonska či Německa by mě to hodně zajímalo. Vlastně celou dobu jsem měl pocit, že Cuarón vytvořil Potomky lidí pro masy, ale na lidi, co rádi u filmů taky myslí, se z vysoko vykašlal. A 1-2 metaforické scény to nezachraňují. Odpovídají tomu i všechny postavy, které jsou jen figurkami, nositeli určité vlastnosti, ale rozhodně nejsou životné a uvěřitelné. Ani herecké výkony nejsou zrovna povedené, především Clive Owen neustále chodí s jedním jediným výrazem a sem tam má neustále otevřenou pusu, tudíž vypadá jak nějaký lepší klon Nicolase Cage... I přes jisté klady, kterých není málo, i přes to, že se mi to celkem líbilo, nemůžu jít výš jak na průměrné hodnocení. S chladným polotovarem se nespokojím. 3* ()

Rabina

Fantastická atmosféra. Fantastická technická stránka a režie... Nutno vidět v kině. Na obrazovce film ztrácí své kouzlo ()

balba

SKVĚLÉ , SKVĚLÉ A SKVĚLÉ.Tomuto filmu nelze nic vytknout a nic víc dodat.Konečně film , který diváka zaujme od začátku až po samý závěr. ()

ZoltanCZ

Tak jsem se konečně podíval na téměř všemi vychvalované Potomky lidí. A podle toho, co jsem viděl, si říkám, že je to jeden z nejpřeceňovanějších filmů co znám. (Pozor, následují spoilery) První polovina je nudná jak plastová lahev, a když už člověku připadá, že se začíná něco dít, zjistí, že sleduje jen prchání dvou lidí z místa A do místa B a vy nevíte proč, kam a co tam. A tak jedinou zábavnou scénou je, když hlavní hrdina probíhá zdemolovaným městem, vyhýbá se kulkám a každou chvíli mu za zadkem vybouchne bomba nebo tam střelí tank. Jedním z mála kladů jsou herci a pěkně udělané prostředí zdemolovaných a vybydlených měst. 4/10 ()

Maddlis

Nic co by mě nijak extra uchvátilo, prostě jsem se podíval a shledal jako naprosto normální film. Jediná nadprůměrná scéna - schody dolů. ()

Morloth

Film, který měl ambice být alespoň v mém pomyslném žebříčku něčím víc než jen velmi dobrým filmem. Nechybí mu k tomu prakticky nic. Zajímavý nápad, vynikající herecké výkony v čele s Clivem Owenem. Syrová režije, která však nenásleduje dnešní trend klipových scén. Naopak se vyžívá v dlouhých a velmi realistických záběrech. Kamera přesně odpovídá režisérovu záměru, ale na druhou stranu je na rozdíl třeba od Bournova ultimáta přehledná a srozumitelná. Navíc Cuarón zobrazuje snad všechno zlo naší doby, ale nikoli s kýčovitou srdceryvností, ale přesvědčivě a uvěřitelně. Ale je tu jedno ale. Nějak mne nechytila atmosféra. A to jí v celém snímku bylo na rozdávání. Lidé na hraně svých možností, špína, zlo, teror, despocie,... Tak proč mne potomci lidí nevzali na svůj prapodivný road trip? ()

HappySmile

Tak katastrofická a reálně zobrazená vize budoucnosti už tady dlouho nebylo. Alfonso Cuarón dokázal skvěle zobrazit ten strach a hrůzu a udržet diváka celou dobu v napětí, jestli se nakonec hlavní postavy dočkají šťastného konce. Musím pochválit i za ten otevřený konec, takhle si může každý vybrat sám, jak to podle něj skončilo. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)