Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Dupac

Troufám si říct, že před Cuarónem (a vlastně ani po něm) mě takhle nikdo nevtáhnul mezi lítající kameny a granáty, které můžou být i naší budoucností. Jenom "to vaše středolevé" vidění světa se ve mně trochu pere. Když dávám plný počet, zavírám oko nad místy skřípajícím scénářem (v první polovině) a stavím filmové vizionářství nad ideologii. ()

starydivak

Po deseti letech jsem došel k názoru, že tenhle film je taková krása, že si ode mě těch 5 hvězdiček opravdu zaslouží. Atmosféra, hudba, barevné podání a hlavně to TÉMA !. Celý film je zahalený do snového hávu, ze kterého se nedostávám ani po závěrečných titulcích. Po příštím (čtvrtém) shlédnutí budu hledat 6. hvězdu a Cuaróna si vystavím na poličku, abych po nějaké mdlé blbosti v televizi nezapomněl, že dobré filmy existují. ()

surprise

Znepokojující až prorocký film nebo spíše sen o uprchlících a dětech s výborným soundtrackem a výbornou kamerou. Doceněno až napodruhé. ()

flyer.nick

Atmosférická lahůdka, za kteoru by se nemusel stydět ani George Orwell. Ale ten příběh docela slabota, rozhodně bych to za žádný zásadní filmový milník neoznačil, jak píše spousta jiných. Ale tím nechci říct, že je to špatný film, jen prostě není ničím výjimečný. ()

Bragi66

Ze začátku to vypadá jako sice pochmurná pomalá Balada o nenarozeném dítěti, ale pak to nabere značné a uvěřitelné postapokalyptické akční a vizuální obrátky, a to velmi, velmi zdařile. ()

Feacher

Velice dobře natočeno, 100% profesionálnost, ale přišlo mi škoda, že závěr je lehce ošizený, chybí jakékoli vysvětlení příčiny... a děj je v podstatě jen o útěku a hledání cesty v nebezpečí. Děj 70%, vše ostatní 90%, spravedlivé 4*, velmi pěkný film! ()

Dusty56

Shlédl jsem snímek hned po jiném thrilleru Všemocný a musím konstatovat, že tento je tak o třídu horší. Nápad to není špatný, bohužel jeho přetváření na plátno, tak dobře neproběhlo. Film mě nedokázal vtáhnout do děje, bylo mi v podstatě jedno, jak to skončí. Herecké výkony tomu taky nepomohli, vlastně jediný moment, kdy si mě postavy nějak získávali byl v autě, kdy čapali ten míček. Konkrétněji - Clive Owen mi přišel nevýrazný, jak kdyby ho to taky moc nezajímalo, postava Micheala Caina se tam nehodila, Julianne Moore moc prostoru nedostala a nikdo další taky nezazářil. Ve výsledku průměr a znova si to už nepustím. ()

Baroque

v podstate by to bol priemer, nič nové. ale za geniálne autentický koniec a v ňom takých pár ponechaných detailov v podobe... však si to pozrite sami, pridávam hviezdičku. 70 % ()

SirAduard

Tento film to se mnou neměl snadné a můj scvrklí mozeček do teď neviděl, co opravdu nabízí. Film, který po každém znovu zhlédnutí rostl v mých očích na hodnotě a teprve do třetice ho můžu s čistým svědomím oslovit jako MASTERPIECE. ()

hephaestus

Keď išli cez vojakov a streľba utichla, bolo to epicke. Ale len na chvíľu. Ľudia sú totiž skodna tejto zeme. No a samotný film ? Samozrejme je to sci-fi, nepravdepodobne, ale nie je to vôbec tuctovka. Natočené celkom uveriteľne. ()

OndraV

9/10. || Dechberoucí zážitek! Scenérie blízké budoucnosti vypadají velmi uvěřitelně ( technické provedení i mentalita lidí). Alfonso Cuarón je režisér, který poutavě diváka zaháčkuje. Hudební složka nabízí emocionální momenty. Nelogická rozhodní sice vidět jsou, ale tentokrát neovlivní můj celkový zážitek. Snímek co umí nabídnout krásu v detailech. Michael Caine ve velmi odlišné roli je též zajímavý. VELMI KVALITNÍ ZÁLEŽITOST. || ()

Ringo

Ano, Potomkům lidí nelze upřít atmosféru a dojem opravdovosti, ale že Cuarón zachytil skutečný svět o dvacet let pozdějí? Jak tohle může jasnovidec Cival vědět? Vlastní snad křišťálovou kouli? Ve filmu je budoucnost zachyceně buď tak, že je k nerozeznání od současnosti, nebo jde o válečné scény, které mají svou sxtrémností k běžné skutečnosti dost daleko (a to nemyslím jako útok proti režisérovi, jen zmírňuji tu adoraci, které jsem tady svědkem). Srovnávat film například s Vendetou je trochu mimo. tam šlo přeci jen o výraznou komiksovou stylizaci. A opravdu si všichni myslíte, že dobrý filmař se pozná podle toho, jak dlouhý záběr dokáže natočit? Mně ta scéna taky přišla výborná, ale stejný dojem by na mě jistě udělala, i kdyby byla dobře sestříhaná (pod čímž si asi představuju něco jiného než Cival, protože se odvažuji říct, že Potomci lidí jsou po střihové stránce spíše podprůměrní). A to nejdůležitější na konec: příběh. Základní premisa je rozhodně plodná, ale zbytek je jen důkazem tvůrčí impotence. Vždyť v celém tom filmu jde jen o to, že se objeví těhotná žena, ta někomu věří, ale zjistí, že mu věřit nemá, a prchá, přičemž uvěří někomu jinému, aby posléze opět zjistila, že mu věřit neměla... a už jsme skoro na konci. Škoda, velká škoda. ()

Habaan

Natocene skvele, zvlast vypichuju scenu v autech s utocicimi gangstery, ale nic navic to neprinasi. Zvlast ke konci to je jen sled hezkych, ale taky ne zas tak napaditych akcnich scen. Jak uz tu nekdo rekl, byla by to svela pocitacova hra. Jako film pekne, ale za mesic o tom nevim. ()

andrwa

Všetko, okrem pribehu bolo na 5* (mam rad sci-fi, ale toto mi jednoducho nestacilo). Ale dam len 4*, lebo surove zobrazenie jednoducho rad nemam... ()

Jurator

Co dodat - mé hodnocení mluví samo za sebe. Zpracování je skutečně velkolepé a dá se srovnat minimálně se Spielbergovou Válkou světů, která byla před nějakým časem v kinech. Prostředí je ale o to mrazivější, že se něco takového opravdu může odehrát, ať už je příčinou neplodnost, globální oteplování či nedostatek zdrojů. Logických chyb je ve scénáři minimum, herecké výkony a kulisy dokonalé a za střílecí scény (obzvláště v závěru) by se nemusel stydět žádný naturalistický válečný film. Je to skutečně jeden z mála sci-fi filmů, které byly opravdu postavené na co největší realističnosti a zamyšlení diváka o tom, co by mohlo nastat, kdyby něco selhalo. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)