Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Marat

Hodně slabý snímek, o kterém se bohužel až moc mluvilo. Námět je rozhodně dobrý, to přiznám, ale vše ostatní je dekadencí dnešního filmu. Myslím, že tento tucťák za shléhnutí nestojí ()

herrbierer

Pro mě jednoznačně nejlepší film roku 2006. Konkurenci pro něj představuje pouze Let číslo 93, ale u mě prostě Potomci vítězí na plné čáře. Zcela nový přístup k akčním sci-fi, mýlil by se ten, kdo by čekal baletní přestřelky, exotická bojová umění nebo spoustu zpomalených záběrů. Alfonso Cuarón na to jde z jiného (dalo by se říct, že přímo z opačného) konce. Nabízí nám zde velice realistickou, dalo by se říci, že až dokumentární vizi blízké budoucnosti. Kamera je přímo neuvěřitelná, dokonale podtrhuje syrovost tohoto světa, a je snadné si toho všimnout už v klidných pasážích. Ovšem když pak film přejde v pasáže akční, to nás teprve čekají ty pravé orgasmy. Nebudu se tady rozepisovat o těch scénách a o tom, co přímo obsahují, o tom toho bylo napsáno už hodně, ale nelze nezmínit fakt, že si prostě člověk připadá, jako by byl součástí akce, dále ve filmu má pak dokonce pocit, že je přímo uprostřed občanské války. Něco takového jsem ve filmu ještě nezažil. Skvělý je pak také scénář, který nám všechny tyto netradiční scény umožňuje shlédnout, a ne každý si uvědomuje, že stejně, jako jsou tyto scény skvěle natočeny, jsou i skvěle napsány. Na druhou stranu je pravda, že jako celek působí trochu přímočaře, a samotný děj také není buhvíjak komplikovaný nebo nesmírně originální, ale ve své jednoduchosti je neuvěřitelně silný a svojí orwellovskou příchutí a vhodně vybraným dějištěm příběhu (atmosféra Británie se k němu hodí jako žádná jiná) mi sedl jak prdel na hrnec. Když k tomu ještě přičtu Michaela Caina, Julianne Moore a hlavně Cliva Owena (o jehož výkonu by se dalo rozepisovat skoro donekonečna a který je odteď jedním z mých nejoblíbenějších (ne)akčních hrdinů), vyjde mi film, který se rozhodně dostal mozi mé nejoblíbenější sci-fi všech dob. ()

Tico

Moc se k tomu nedá říct. Úžasný film, u kterého jsem až do konce seděla a čekala, co přijde dál. Skvělé herecké výkony, režie a vůbec celkové zpracování. Kamera, na kterou se nedá zapomenout. ()

Hollister

Hodně zajímavý námět, ale samotý film mně připadá dost nevyvážný. Velmi působivé až dojemné chvíle a do detailu propracované bojové sekvence jsou střídány scénymi, které vás nechají naprosto chladmými a nejspíš budete pouze přemýšlet o jejich reálnosti. Jinak Clive Owen hraje jak o život a Michaelu Caineovi role obstarožního hippíka překvapivě sedla. ()

deep

je mi dost jedno že scénář není kdovíjak složitá záležitost.budoucnost v tomhle díle vypadá neuvěřitelně skutečně.výborní herci-obzvlášť clive owen.skvěle natočeno...už dlouho jsem nezůstal nad filmem sedět s otevřenou pusou,jen si bezmocně opakujíc ''ty vole,to je bomba'' ()

MrMir

Zajímavý film s pár velice, ale velice slušnými scénami. Uchvátí vás hlavně ubíjející atmosféra naprosté zkázky a beznaděje. ()

mikhail

V prvom rade by som chcel upozorniť tých, ktorí čítali knižnú predlohu,že film s ňou okrem základnej myšlienky (neplodnosť ľudstva) nemá nič spoločné. Tým ho však určite nechcem odsúdiť. Po audiovizuálnej stránke sa určite jedná o nadpriemerné dielo. Filmárom sa verne podaril zobraziť svet na pokraji rozpadu sociálnych a kultúrnych štruktúr. Diváka od začiatku pohltí temná až bezvýchodisková atmosféra. Bohužiaľ scenár má svoje muchy a najmä záver nie je dostatočne vygradovaný. Záchrana dieťaťa je zobrazená dosť pateticky. Jednoducho povedané - filmu vyložene chýba silný záver. Preto dávam iba 80 %. ()

Zai

Cuaron zobrazil budocnoust velmi realne, az z toho de strach. Napohama tomu nekdy i dlouhe zabery, napriklad kdy kameraman bezi za hlavnim hrdinou asi 20 min(ted opravdu nevim) bez strihu. Clive Owena jsem zrovna moc nemusel, ale timto filmem si me ziskal..pro me mozna film roku 2006 ps: prostredi budoucnosti mi docela pripomina okoli ze hry half-life 2:) ()

Stoupák

Totalita jaká by měla nastat za 20 let se těžko dá označit za nereálnou. Připomíná mi to 1984, jen posunuté do jiné doby. A hlavní představitel Clive Owen dal příběhu uvěřitelnost a charakter. ()

KryplXxX odpad!

Zase jeden z filmů, kdy lidi jak stádo ovcí hodnotí film podle hodnocení kritiků a ne podle svého rozumu. Je to nafouklá bublina, která doufám brzy splaskne. ()

petisek

Temná, orwellovsky vizionárska dráma, upozorňujúca na problémy súčasného sveta. Ani neviem kde začať s chválou na tento film: geniálna ručná, takmer dokumentárna kamera, skvelá réžia, herci (Michael Caine je stále v skvelej forme), perfektne zvládnutý výber hudby, dokonalá vizuálna stránka filmu... Nečakane silný zážitok pri sledovaní filmu, ktorým sa Cuarón zaradil medzi najlepších filmárov svojej doby! ()

skalicky

Tak tento film se mě pod kuži dostal po prvním schlédnutí!!Naprosto realistycky stvárná blizka budoucnost,moc mě mrzí že sem na něm nebyl v kině apsolutně uchvatnej zvuk!!!Jedna velká jízda od začátku do konce! ()

Cortesz

Tak nějak mi zde chyběl nějaký lepší začátek, nebo nějaký úvod do příběhu, vím jen, že se nerodí děti, ale proč ? Jestli ženy nemůžou mít děti nebo muži ? A nakonec mi chybí nějaký lepší konec. No a to mezi tím ? Hodně hustá vize budoucnosti, maximálně autentické záběry, atmosféra i prostředí dech beroucí. Herci výborní, ale tak nějak mi zde něco chybělo. ()

Pepeto

Aj keď sa nejedná o umelecko - režijný skvost, film má veľmi dobrý scénar - jedna z katastrofických vízii budúcnosti...ktovie...možno niečo z toho ľudstvo čaká...veď aj by si zaslúžilo...fantastický Michael Caine...zbytok priemer. Filmu nechýba dobrá dávka realistických scén, hlavne čo sa týka prestreliek a celkového správania sa ľudí v rôznych medzných situáciach. Aj bez, niekedy zbytočných počítačových efektov, sa dá natočiť kvalitné sci-fi, hlavne ak filmu nechýba vynikajúca kamera a fakt dobrý príbeh, ako v tomto prípade. Pripomína mi to Lawrencov snímok: Ja, legenda...ale toto je o dosť lepšie. Film si proste zaslúži tých **** , a keď si myslíte opak...tak ma môžte: " potiahnúť za palec " . ()

LuNaj

Prvních 20 minut je ultra nudných, nic se tam neděje a vy s napětím očekáváte KONEČNĚ nějakou pořádnou scénu. Dále to pouze graduje. Atmosféra je výborná, C. Owen jakbysmet a příběh se jakž takž ještě dá snést. Ale nic, z čeho bych měl být unešený. Každopádně je to na pomezí 3-4*. Dám 4*, protože od té 20 minuty jsem se ani náhodou nenudil a to znamená, že film splnil to, co se od něj čeká, ne?;-) ()

Pai-Mei

Strhujúci začiatok filmu človeka okamžite pripúta ku kreslu. Aj keď skvelá úvodná atmosféra nepokračuje v ďalšich minútach, ide o veľmi vydarenú snímku plnú fakt realistických scén. Chudinka Julianne Moore si tu ale dlho nezahrala. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)