Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Stíba

Vyhynutí lidstva na neplodnost vypadá mnohem realističtěji než virus a oživlí zombie ale tohle filmové zpracování mě krom tohohle nápadu skoro ničím jiným nezaujalo. Žádné napětí, poutavý děj ani nic jiného co by mě dokázalo strhnout, stejně tak také některé nelogičnosti a podivnosti v pozadí záběru mě místy silně tloukli do očí a dost mi vadily. Tohle rozhodně nebylo to co sem čekal. ()

Darckol

Áno čakal som od tohto filmu veľa, ale že dostanem až takú výdatnú porciu, to som naozaj nečakal... Owen si u mňa upevnil miesto medzi obľúbenými hercami - naozaj vynikajúci výkon. Príbeh - zaujímavý (žeby skorá realita?). Ale čo ma fakt dostalo je - KAMERA! Nebyť nej tak by tu svietilo o 1 * menšie hodnotenie (najmä v záverečnej časti som doslova chrochtal blahom :)) 9,0/10 a chcelo by to ešte jedno pozretie... chrocht, chrocht ;) ()

AxelWers

Mal som taký pocit, že tvorcovia filmu sa inšpirovali tým, čo nás môže čakať v budúcnosti. Klesajúca pôrodnosť v Európe, nárast imigrantov, multikulturalizmus. Nie, nie je to svetlá budúcnosť. Dosť depresívny film, ktorému som dal 5* preto, lebo v budúcom storočí sa môže ľahko začať označovať za historický. ()

Perth

Velmi dobře zpracovaný apokalyptický snímek, metaforicky poukazující na lidskou hloupost ve válkách a nesnášenlivostech. Nervydrásající atmosféra zde rozhodně nechyběla zato bych uvítal více rozvinutý a lépe vysvětlený příběh. Přesto velice povedené - 4/5*. ()

Castielo

Kvalitně zpracované, s výbornou atmosférou a originálním dějem obdařené drama, které mě i přezevšechny klady nechalo chladným. U mě jen 3*, ikdyž i těch 5 chápu. ()

Eilean Donan

´Jesus Christ´ Nájsť zmysel života v záchrane rodu ľudského, keď už človek všetko spakoval... no ďakujem pekne, celkom obstojný spôsob ďalšieho žitia. ()

mupimup

Na zeměkouli se přestali rodit děti. Pro někoho, jako třeba pro kuchařky ve školní jídelně, je to dobrá zpráva (v Africe by tu mojí zemlbábu žrali po kilech a ty spratci chtěj furt hranolky), pro výrobce prezervativů těžká rána a třeba pro pedofily, kteří tím přišli o životní koníček, naprostá katastrofa. Že taková situace nahrává nárůstu všech možných forem extremismu a exhibici dosud latentních magorů, nikoho nepřekvapí. Hlavní hrdina, stojící do značné míry stranou všeobecné hysterie, se stává, spíš samospádem událostí, ochráncem možná poslední těhotné dívky na světě. A že je ochrany zapotřebí. Zatímco na matku tzv.sere Bílej tesák, dítě je v zájmu vyšších cílů středem pozornosti všech Zachránců světa, kteří v něm vidí trumfové eso ve hře o moc a politický vliv. Clive Owen, zase projednou pod dobrým scénářem, ukazuje, že má na víc než jen na zachmuřené tvrďáky, cedící skrz zaťaté zuby jednu hlášku za druhou, Julianne Moore se k mé lítosti příběhem jen více méně mihne. Film jednoznačně vyniká výbornou atmosférou, která se zaryje pod kůži a hned tak jí nesetřepete, a dobře fungujícím napětím. Přesto však k dokonalosti něco schází. Z mého pohledu je to slabší druhá půlka, která, i přes silné okamžiky, možná postrádá scénáristicky vystavěné vyvrcholení dodávající celému příběhu tečku hodnou předchozí kvality. Bez debat silné 4 hvězdy. ()

papaguy

Jak by to mohlo na světě vypadat, pokud by lidé ztratili schopnost plodit děti. Temná vize propadání civilizace do chaosu a beznaděje jen podkreslují drobnosti, jako např. zpráva o tom, že právě zemřel nejmladší člověk na planetě a druhým nejmladším člověkem na planetě je... Velmi uhrančivý a kvalitně řemeslně zvládnutý film. ()

Torpid

Uvěřitelná vize budoucnosti, technická dokonalost a několik dechberoucích scén. Skvělí Owen a Caine, ale především Alfonso Cuarón. Možná se stane, že i po mnoha měsících od shlédnutí, se vám bude film připomínat. Současnost, kterou žijeme, k realitě filmu občas ukazuje. xxxxx/ Každý doufá / že přijdou / lepší dny./xxxxx ()

Kingjiri

Když si odmyslíte celosvětovou neplodnost, nějak takhle to nejspíš bude v Evropě za pár let vypadat. Teda za předpokladu, že hatefree jedinci, pravdoláskaři a další sluníčkoví lidičky v čele s Alimámou Merkel nepochopěj, že: a) nelze spasit celej svět (resp. Evropa neni nafukovací) b) hranice schengenu jsou minimálně od toho, aby je někdo hlídal a pouštěl přes ně jenom "prověřený" lidi. Ale přímo k filmu. Příběhy, který toho zamlčujou víc, než sdělej (Proč jsou všechny ženský neplodný? Co je human project?), nemám moc rád a otevřenej konec všemu nasadil korunu. Filmový teoritici, který nad filmem rádi přemýšlej dýl, než je jeho stopáž, budou asi chrochtat blahem. Já si však dovolim příběh označit za odfláknutej a silně nedotaženej. Třetí silnější hvězdu přihodim za zhulenýho Michaela Caina, sympatickýho Clive Owena, pěkně nakroucený akční scény a slušnej vizuál postapokalyptickýho světa. ()

Ozzy2

Naprosto dokonalej Michael Caine v roli starého, vyhuleného hippíka.Když pochodují migranti a vykřikují heslo Allahu akbar, je to opravdu budoucnost?Z filmu běhá mráz po zádech, ono to sci-fi za pár let být ani nemusí.Klidně se to může stát i do toho roku 2027 ()

Biopler

Blade Runner sa v roku 1982 trafil do toho aký vplyv bude mať Čína v budúcnosti. Children of Men sa trafil náramne ako nám imigranti zmenia život, aký nastane stret kultúr. Pridal k tomu fenomén neplodnosti, čo je tiež niečo čo viac a viac trápi spoločnosť. Ponurosť diela, špinavé ulice plné odpadkov boli rušivé vplyvy, no po dopozeraní to beriem, lebo celková nechuť do života kde chýba detský smiech i plač môže byť zobrazená i takto metaforicky. Tvorcom však vyčítam, že načrtnú akýsi boj medzi skupinami imigrantov o dieťa, ktoré chcú zneužiť či využiť... avšak načo? Príbeh bol rozprávaný celkom fajn na to, aby vtiahol diváka, no v záverečnej tretine sa dostávame do vojnovej zóny kde si Owen pobehuje v šľapkách ako by sa nechumelilo a v pohode sa vyhýba ostreľovaniu. Keď ide do tuhého hlavnej postave, režisér nemá problém chladnokrvne odstaviť lídrov skupiny. Vadí mi takéto balansovanie na hrane uveriteľnosti a podsúvanie prefláknutej pointy, že dieťa spasí svet. Záver ma preto sklamal. Akosi som v začiatku sledovania cítil väčší potenciál. ()

Jajar

Apokalyptické sci-fi o světě, ve kterém se už 19 let nenarodilo dítě. Deprese, beznaděj, strach, odevzdanost, chaos, čekání na zázrak. Alfonso Cuarón tancuje s roztěkanou kamerou na tenké hranici mezi anarchií a totalitou. Hrozně napínavý, odvážný a nadčasový film. Poslední půlhodina je extrémní! ()

Razzor_82

"Drž ji pevně!" Po mnoha letech od natočení má snímek snad ještě děsivější vizi do blízké budoucnosti. Temná myšlenka, ve které visí na vlásku exodus lidstva. Špína, anarchie  a chudoba dokonale vykreslují ponurou atmosféru. Dokumentární kamera připomínající místy nějaký válečný dokument. Silné momenty a ponurá hudba spouští emoce. Není nic silnějšího než dětský pláč, který dokáže zastavit střelbu zbraní. Technicky jde o brilantní práci Alfonsa Cuaróna. 9/10 ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)