Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

MissJaded

Nápad se mi líbil, zpracování už méně. Myslím, že se z toho dalo dostat víc..takhle mi to přišlo jenom jako průměrný akčňák. ()

Piškotka

Podivuhodné a zajímavé rozkrytí blízké budoucnosti. Děj plyne jen tak mimochodem, zcela přirozeně i přes akční záběry. C. Owen má charisma a chová se jako typický hrdina i u porodu. ()

kobe6

Zajímavý námět, Clive Owen předvádí skvělý výkon, zejména bych vyzvednul scény z války a "choreografie" pohybů v bitvě. Kamera taky výborná, škoda, že jsem neměl ten správný pocit. Michael Caine je snad nejlepší herec vedlejších rolí. ()

Itar

Apokalypsa na Cuarónův způsob. Snad nikde jinde jsem zatím neviděl tak reálně zvtárněný rozpad lidstva. Když se člověk dívá na ty dlouhé bezstřihové pasáže, ponurou atmosféru a všeobecně dobré herecké výkony, je mu z toho místy až úzko. Rozhodně jeden z milníků, co se kamery týče, celkově potom velmi silný film nastavující zrcadlo naší možné budoucnosti. ()

Prochy38

Tak tuto pro mě jasně pětihvězdičkovou lahůdku jsem si nenechal ujít ani napodruhé. Opravdu znamenitá práce hlavně ve scénáři - tedy knize. Paráda!! Strašně rád se na to vždycky kouknu, protože je můj oblíbený náhled do blízké budoucnosti. Hlavně tu je skvělý C. Owen a bohužel jen chviličku krásná J. Moore. Úžasné téma a fakt parádně vytvořeno. Do toho opravdu dokonalá hudba! Moje nadšení je fakt nemalé. ()

Hanes88

Opravdu nevím. Tento film mě zrovna dvakrát nechytl. Nemůžu ani říci proč, ale něco mi tam po celou dobu chybělo. Jako Owen skvělý výkon i děj byl dobrý, nějaké ty zvraty, ale i tak. Podle mě jen film, který je jen mírně nad průměrem. 65%. ()

J*A*M*A*L

Tleskám.Tohoto filmu si musím vážit, protože se jedná o britskou scifárnu a já britskou kinematografii moc nemusím (to se ovšem netýká komedií) nebo spíš filmy typu fantasmagórie.Vlastně kdyby se ten film neodehrával v roce 202, tak to může popsat i dost krutou realitu nebo spíš ten film působí dost reálně, ale ten film popisuje jaký to jsou lidi někdy zvířata a kreténi.Kvůli tomu, že už devatenáct let se nenarodilo dítě, tak dokážou zdevastovat svět.Jediní kdo by si v tom filmu měl přidělávat starosti by měli být pedagogové, protože by si nemohli vydělávat.Ovšem kdyby lidé v tom filmu nezpanikařili, tak se není na co koukat.100% ()

Paldiny

Nezávideniahodná vízia budúcnosti. Technicky brilantné, myšlienkovo znepokojivé, obsahovo viac menej diskutabilné. Rozhodne nečakajte veľkolepú prehliadku futuristických lokalít a nových technologických vymožeností. Film je podaný v komornejšom duchu, venuje sa postavám, stavia si na postupnom budovaní atmosféry. Vo vyhrotených scénach neprestáva prekvapovať neprerušovanými, do detailu premyslenými zábermi (útok motoriek, scéna v zdemolovanom meste). Lenže príbehovo mi to príde absurdné s čím sa neviem stotožniť a film plne doceniť. ()

bloodcountes

Tak realistický. Tak syrový. Tak surový. Neskutečně skvělé exteriéry, interiéry, skvěle vykreslená zdevastovaná blízká budoucnost, na kterou se bezděky psychicky připravuju. Nepotěšilo mě to, nemám tyhle hodně realistický vize moc ráda, protože jsou prostě příliš skutečný a pokaždé slyším, jak nám klepou na naše vlastní dveře naší vlastní reality čím dál hlasitěji. Clive Owen má celou dobu jeden výraz, ale je to výraz smypatickej. Julianne Moore mě dokáže potěšit vždycky a vidět Michaela Cainea jako starýho hipíka byl skvostnej zážitek. Film je skoro bez hudby, což je jedině dobře. Vizuál je vynikající, některé obrazy strhující, vynikající kamera. Neveselá vize, dokonale podaná - poklona Cuarónovi. ()

coffeecat

Stejně jako u HP a Vězně z Azkabanu se i tady zdá, že jde o docela jednoduše probíhající dějovou linku, myšleno mohla by se snadno omrzet, pokud film uvidíte vícekrát. Ale ne, prostě Cuarón má magický schopnosti - všechno naservíruje v takový příjemný stravitelný podobě; tak příjemný, že to člověk rád zažije vícekrát, ovšem nebude mít výčitky spojený s "plýtváním časem" plus nezačne se nudit. Lubezkiho kamera a vůbec veškerý vizuálno na tom samozřejmě má svůj podíl. O Cliveu Owenovi nemluvě. Neokoukatelný. A sbírka pošramocenýho světovýho umění v sídle pana ministra je teda velká paráda. ()

IvoB

Cuarón si vizuál pohlídat umí. Vize pochmurné budoucnosti je v případě Potomků lidí podána velmi přesvědčivě a uvěřitelně, přestože je tu možná příliš okatý důraz na podávání argumentu typu: „Otevřete oči, starejte se o životní prostředí…“ apod. K pohlcující atmosféře přispívá ve velké míře hlavně odpoutaná kamera. Lubezkiho dlouhé záběry ruční kamerou dělají hotové zázraky. O to více zamrzí, že film samotný funguje už méně jako celek. Zaujalmě především styl – samotný děj jsem vlastně často přehlížel. Svět je poměrně detailní a uvěřitelný, avšak příběh v něm zasazený je jednoduchý a předvídatelný. Postav je tu dostatek, jsou rozličné a na první pohled zajímavé, ale k žádné jsem si nedokázal vybudovat jakýkoliv vztah. Jejich vývoj je tu totiž prakticky nulový. Hlavní postava může být sebevětší sympaťák, ale já mu jeho jednání a motivace prostě nežral. Pokud to řeknu trošku hnusně, Potomci lidí by bylo bez své vizuálního provedení jen obyčejné béčko. Naštěstí se z toho vylouplo ale geniálně natočené a nasnímané béčko, takže minimálně kvůli tomu stojí za to zhlédnout. ()

Milodar

Děj to moc nemá, v principu se to ani nikam nevyvíjí, ale - je to opravdu sugestivní, napínavé až do konce. Technické atributy a hyperboly zde již popsali jiní, erodovaní jedinci. ()

Klay

Zvláštní snímek, který na jednu stranu exceluje pokud jde o technickou stránku vyobrazení poničeného Londýna budoucnosti a dokumentaristické pojetí akčních scén, servírovaných prostřednictvím stále delších a delších záběrů, na druhou stranu selhává po dějové stránce, scénáristickou pustotou a emociální prázdnotou, ale když koukám na commenty okolo, tak to bude asi jen můj subjektivní názor (za kterým si samozřejmě přesto stojím a započítávám ho do minusů filmu). Fakt je, že ani ty potenciálně nejsilnější scény (závěr) se mnou nijak zvlášť nehnuly. Já si naštěstí potrpím na propracovanou formu a technické vychytávky a pokud film v těchto kategoriích skutečně exceluje, pak jsem mu schopný odpustit mnohé, včetně mdlé story. V tomto směru však nastává značný problém, když se asi po třetině filmu děj přesune z toho krásně vykresleného postapokalyptického prostředí do lesů a luk. V tu chvíli proud vizuálně úžasných scén ustává a na povrch vyplouvá jak málo se vlastně děj pohybuje kupředu. Spostu scén v této části naštěstí zachraňuje skvělý Michael Caine. No a poslední třetina už je opět výborná, za čisté 4*, celek však jen za 3,5, ale díky nevšednímu diváckému zážitku a relativní originalitě (na současné poměry) zaokrouhluji nahoru. ()

willis

tady to vypadá jako fan stránka Cuaróna, co udělá je dokonalé, a i když je film průměrný, tak mu tam příznivce přihodí ještě hvězdičku navíc. ()

Jeržik

Tak trochu nepochopitelné rezignování na pojem obsah (i když on tam ten obsah je, a né zrovna v malé míře, ovšem je neuvěřitelně zasunut do pozadí, nevyniká, působí unile, nudně a fádně, a tak ho člověk raději přestane sledovat a těší se jen na Cuaronovi další perličky). FORMA(!!!) s jakou podává Cuarón film divákovi je Neuvěřitelná, Dokonalá, Perfektní, Dechberoucí, Kulervoucí, Prsarvoucí a bůhvícovšechnoještěrvoucí(!!!), a režisér s celým týmem by zasloužili pozlatit (co pozlatiti, rovnou zalít do California) a vystavovat každé pondělí a pátek ve výloze OD Kotva. Kurňa!! ()

Dallas

Alfonso Cuarón je talent a nakrútil už viacero výborných filmov. Potomkovia ľudí je, ale nepochybne zatiaľ najlepší. Aspoň čo sa mňa týka. Chladná a nanajvýš depresívna atmosféra je občas vystriedaná krásne ľudskou. Bezchybná réžia a kamera (hlavne akčné scény, akcia v uliciach Bewhillu, tá nemá chybu) sa opiera o veľmi kvalitný scenár, na ktorom sa výrazne podpísal sám Cuarón. Tiež musím pochváliť obsadenie a aj jeho výkony (hlavne Caine a Owen). Mnoho filmov stojí na výbornom knižnom základe, ale tento je skutočne aj výborný. Ľudia milujte sa a hlavne sa množte. 85% ()

dehlie

depresívny obraz budúcnosti vo skvelej cuarónovej réžii. depresiu, smútok a bezvýchodiskovosť emigračného geta mi pripomínal osvienčim, v surovosti a realizme si potomkovia ľudí v ničom nezadajú so šindlerovým zoznamom. ()

Phorbo

Z prvu jsem si myslel, že me Clive Owen v tomdle bude nudit, ale pro roli Thea se hodil výtečně. Nečekal jsem ani takový spád samotného filmu, jaký měl. Okolí rozbořeného města v druhé polovině filmu mi strašně připomínal City 17 z Half Lifu, což mě dost potěšilo. Každopádně mě zarazil konec celého příběhu. Ale i tak 9/10 ()

Eruntano

Žádný zásadní dojem na mne tento film neudělal. Oceňuji to, že jsem dostal poměrně zajímavý - i když nijak zvlášť hluboký či rozvedený příběh - bez trapných klišé, patosu či HW tupých tlachů. Neseděl mi ale postup, kdy se objevuje a zase mizí jedna postava za druhou (i když "odchod" těch několika, ke kterým jsem si stihl utvořit včas nějaký vztah byl rozhodně působivý) nebo kdy se o spoustě věcí, které vyvolávají otázky, nic moc nedozvím, aniž by ovšem ve mě zůstal pocit napětí vyvěrající z tajemství. Připadalo mi to jako knižní předělávka: příliš mnoho věcí na příliš malém prostoru, kam se nemohou pořádně vejít. Co mi zvedlo vztah k filmu byly až některé velmi silné scény (zvláště ke konci snímku), které rozvířily atmosféru alespoň z umělecké stránky, když už z příběhové zůstala trochu ospalá. Přesto je to slabší trojka. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)